Aké železo užívate namiesto Sorbiferu ?

miriam1983
31. jan 2020

Dievcata ake zelezo ste uzivali namiesto sorbiferu? Mne doporucili ferrigen. Myslite,ze to nahradi sorbifer?

saskia_98
31. jan 2020

Globifer forte. A nezapeka z neho. 🙂

mogaa
31. jan 2020

@miriam1983 je rozdiel či kúiš železo čo je evidovnaé ako liek alebo železo čo sa predáva ako výživový doplnok.....Liek musí mať dodržanú gramáž účinnej látky a potravinové doplnky nikto nekontroluje či je tam uvedená gramáž účinnej látky...Sorbifer je na recept aj keď ho kúpiš na volno a obsahuje inú formu železa ako tie volnopredajné prípravky.....ale veľmi dobré recenzie sú aj na Globifer forte - tam je okrem železa aj hemoglobína železo je hémové

miriam1983
autor
31. jan 2020

@mogaa no mne sorbifer nesedel. A v lekarni mi doporucili tento ferrigen,ze to je to iste. Tak neviem.

miriam1983
autor
31. jan 2020

@saskia_98 ano,to som pocula tiez. Vraj aj tento ferrigen,ze je vhodny. Tak neviem :/

saskia_98
31. jan 2020

@miriam1983 tak skus vyskusat ze ktory ti sadne.

miriam1983
autor
31. jan 2020

@saskia_98 skusim. Len neviem ci to je to iste ako ten sorbifer. Co sa tyka toho mnozstva ucinnej latky.

fridi96
31. jan 2020

Globifer forte

miriam1983
autor
31. jan 2020

@fridi96 no mam doma ferrigen,preto sa pytam nan.

mogaa
31. jan 2020

@miriam1983 sorbifer je forma železa síran železnatý a ferrigen je vo forme železa sacharát železitý....čiže je to iná forma železa, takže nemôžeš porovnávať množstvo účinnej látky ak je v oboch prípravkoch iná účinná látka...a to je presne ten rozdiel že volnopredajné prípravky čo nie sú evidované ako liek majú zväčša všetky inú formu železa ako registované železo čo je ako liek

esther282
31. jan 2020

@miriam1983 urcite nie, v Globifere je nepomerne menej mg, avsak je velmi dobre vstrebatelne a tolerovane. Pokial nemas evidentnu anemiu, ako doplnok uplne stačí

esther282
31. jan 2020

ako dalsia alternativa ku Globiferu, Ferrigenu je aj Novoferrin

miriam1983
autor
31. jan 2020

@esther282 dakujem. No povedali mi,ze mam velmi malo zeleza,neviem kolko. Ale sorbifer mi nerobil dobre na zaludok...

miriam1983
autor
31. jan 2020

@mogaa tak zle som to napisala,myslela som,ci je ferrigen vhodna bahrada za sorbifer,kedze ten mi nesedel.

saskia_98
31. jan 2020

@miriam1983 tak ako uz baby napisali. Ja som napr. Anemicka a beriem globifer. Odporucil mi ho dr. S tym, ze sa dobre vstrebava.

miriam1983
autor
31. jan 2020

@saskia_98 ano,to mi presne povedali na tento ferrigen,ze sa dobre vstrebava a nie je z neho zle. Len sa obavam,ze ci je to vhodna nahrada,ci doplni to,co aj sorbifer

saskia_98
31. jan 2020

@miriam1983 to neviem. inak neskusala si melasu ?

miriam1983
autor
31. jan 2020

@saskia_98 nie. To som ani nepocula 🙂

saskia_98
31. jan 2020

@miriam1983 skus si to pozriet. Vela babam aj tu na mk pomohla

esther282
31. jan 2020

@miriam1983 da sa predpisat aj Maltofer , dobre sa toleruje a je tam dosttaocne mnozstvo, prip.Aktiferrin, ale to neviem, ci Ti bude dobre

miriam1983
autor
31. jan 2020

@esther282 dakujem. Skusim sa na to spytat,ked ppjdem k lekarovi. Snad tymto ferrigenom nic nepokazim,nez pojdem na kontrolu.

mogaa
31. jan 2020

@miriam1983 treba vyskúšať...niekomu aj predpisovaný Sorbifer zaberie a o 2-3mesiace má hladinu železa ok a niekto ho berie rok a má stále anémiu....ak ti ale Sorbifer nerobí dobre na žalúdok alebo ťa zapeká, musíš nájsť železo ktoré ti nebude robiť problémy(tam si chvália ten Globifer)....ako ti zaberie daný prípravok zistíš až pri kontrolnom odbere , ale to je u každého individuálne, záleží aj prečo máš anémiu - či si tehotná(vtedy je väčšia potreba železa) alebo máš anémiu lebo dlhodobo prijímaš v strave málo železa(pečienka, hovädzie mäso,srukoviny, čučoriedky....)alebo máš málo vitamínu B12 či ti neskôr na hematologii zistia poruchu krvotvorby....Najčastejšia príčina je že človek prijíma dlhodobo málo železa v strave.....Ale prijať železo v strave je hotové umenie....Ak si dáš potravinu so železom s potravinou čo má veľa vápnika, tak železo zo stravy sa vylúči naopak vstrebávanie železa podpioruje vitamín C....napr.strukoviny majú veľa železa ale ak si dáš fazulovú mliečnu polievku tak železo sa nevstrebe lebo ho skonzumuješ s vápnikom....ale ak si dáš fazulovú polievku so zeleninou a pokvapkáš troškou cit.šťavy tak sa ti vstrebe a ešte podporíš vstrebávanie tou citr.šťavou(vit.C)

miriam1983
autor
31. jan 2020

@mogaa dakujem 🙂 zistili mi,ze ho mam malo,teraz v tehotenstve. Mam zavrate,mdloby,hucanie v usiach a podobne. Tak skusim tento ferrigen a na kontrole to spomeniem.

miriam1983
autor
31. jan 2020

@mogaa a este aby som nezabudla,beriem od zaciatku acidum follicum.

pianina
31. jan 2020

@miriam1983 no ja sa s tym trapim uz dva mesiace,globifer mi absolutne nepomohol,bolo to horsie...teraz som na tardyferone.A citim sa lepsie.Uvidim ake budu vysledky...

miriam1983
autor
31. jan 2020

@pianina tiez v tehotenstve?

pianina
31. jan 2020

Ano.

miriam1983
autor
31. jan 2020

@pianina :( no mam strach,aby to neublizilo babatku. O dva tyzdne mam poradnu,tak snad nebude vadit,ze budem dovtedy uzivat tento ferrigen a tam to spomeniem.

mogaa
31. jan 2020

@miriam1983 nabudúce keď ti budú brať krv, popros aj hladinu železa ale ono stačí sledovať hemoglobín ten je v krvnom obraze...anémia sa prejaví keď je dlhodobo nízka hladina železa...ak začneš brať železo, najskôr sa spotrebováva pri tvorbe hemoglobínu a zvyšuje sa ti hemoglobín na normu 120....Anémia vlastne znamená málo hemoglobínu v krvi....A na tvorbu hemoglobínu sa spotrebováva železo....takže ak budeš mať hemoglobín v norme nad tých 120 máš dostatok aj železa....ale okrem železa ktoré organizmus hneď potrebuje napr.na výrobu hemoglobínu si ho aj ukladá do zásob.....čiže ty potrebuješ doplniť železo nielen na výrobu hemoglobínu aby sa ti dostal do normy ale aj vytvoriť si zásoby železa, v opačnom prípade sa môže stať že v krvi budeš mať normu železa ok, aj hemoglobín už bude v norme(čiže už žiadna anémia) ale nebudeš mať ešte vybudované zásoby železa....čiže to železo ti vystačí úrčitú dobu a potom o pár mesiacov budeš mať opäť anémiu....preto sa berie železo aj niekoľko mesiacov(samozrejme od hladiny hemoglobínu ) aby nebol veľmi vysoký a any nebola ani veľmi zvýšená norma železa, lebo veľa železa robí tiež problémy...

mogaa
31. jan 2020

@miriam1983 a neboj sa v tehotenstve je nízka hladina železa bežná, preto sa to kontroluje....ak by si mala veľmi nízke hodnoty tak vtedy sa dáva trasfúzia....ale v tehotenstve stačia aj volnopredajné prípravky so železom...tam ide hlavne o to aby ti z neho nebolo ťažko....

miriam1983
autor
31. jan 2020

@mogaa spomeniem im to. No skusim,co bude robit toto co mam a ked tak im zavolam.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre