Absolvovali ste glukózový test?

15. okt 2024

Ahojte,absolvovali ste uz glukozovy test v tehotenstve? Ako to prebieha? Odporucate kupit radsej nejaky ochuteny sirup s citronom? Bolo vam po vypiti sirupu zle?

andaluzia12
15. okt 2024

Mala som malinovy nápoj. Nebolo mi zle, absolútne v pohode … len to čakanie je otravne, posediš si minimálne 2 hodiny …

petronellla87
15. okt 2024

@andaluzia12 súhlasím...mne už bolo ku koncu zle od hladu

amelia89
15. okt 2024

Ano.
Odoberie sa krv nalacno zo zily (idealne sa este odoberie aj z prsta priblizna hodnota, lebo ak je vysoka test by sa mal zastavit), da sa vypit glukoza, po 1 hodine pokym sedis v klude a citas si napr (proste bez pohybovej aktivity ktora meni hladinu cukru v krvi) sa odoberie opat krv zo zily, a po presne 2h zase.

Bohuzial realita je taka ze velakrat len vypijes nejaky roztok doma bez odobrania lacnej hodnoty potom ides peso do ambulancie kde ti larom farom od oka cca 2 hodky vezmu krv a hotovo. To je uplne odveci ale tak sa to robi.

Nebolo mi zle, ale bola som hladna lebo mam nizky tlak a nemat ranajky tak dlho mi nerobilo dobre.

michaela329
15. okt 2024

Ja idem zajtra 😃 12 hodín nesmiem jest pred vypitím roztoku (kupila som malinový v lekárni) o piatej ráno musím vypijem nápoj, o siedmej mám odber krvi, potom sa môžem najesť a čakám na Dr 🤷 Pýtala som sa kolegýň a len dvom sa točila hlava, jednu aj prehnalo 😬

lienka.7
15. okt 2024

@michaela329 odber krvi sa robí pred vypitim nápoja a potom. Medzitým mas sedieť v kľude. Jest sa urcite nemá. Neviem, čo to máš za "instrukcie" ale je to totálne zle.
A nie, ze 12 hodín predtým nemáš nič jest, nemáš jest nič mega sladké, normalne jedlo môžeš večer v pohode zjesť.

michaela329
15. okt 2024

@lienka.7 postup mám napísaný na papieri od Dr. Každý robí inak - vidíš aj tu v odpovediach. Rovnako ako môj Dr. robí test aj sestrin.

doriiis
15. okt 2024

No mne veru zle bolo.Ale nejak som to predýchala.Neznasam tak sladké veci

lienka.7
15. okt 2024

@michaela329 tak tvoj doktor to robí zle. Výsledok o nicom. Stačí si vyhľadať postup na googli

ina2405
15. okt 2024

@michaela329 celé zle, po vypití nápoja by si nemala vôbec chodiť, nieto ešte k doktorovi z domu. A merať sa má hodnota aj hodinu po, nielen dve hodiny po. Nie je to tvoja vina. Ale taký test má výpovednú hodnotu 0. Po 2h od vypitia by som mala nediagnostkovanú cukrovku, lebo cestou k doktorovi by sa mi glykémia znížila vplyvom pohybu.

maminkadeticiek
15. okt 2024

Preboha jasne ze som absolvovala.Je to hnusne ale nic nevydrzatelne,neznesitelne,neustale tu okolo toho niekto robi dramu.Je to obycajne vysetrenie.

michaela329
15. okt 2024

Čo som prešla fóra a pýtala sa v okolí, robí to tak veľa doktorov, zajtra budem múdrejšia.

lenkakoc444
15. okt 2024

@michaela329 toto je zly postup ak aj mas tehu cukrovku tento test to nemusi odhalit. Ja mam diabetes 20r a takto sa to naozaj nerobi.

jaskolka
15. okt 2024

Ráno som prišla nalačno, vzali mi krv, potom som vypila malinovy Glucosepro z lekárne (už urobený roztok), bolo to úplne v pohode, nič hrozné to nie je. Mne to chutilo, proste sladká voda. Potom som sedela v čakárni,po hodine vzali krv a zase sedieť a čakať, po ďalšej hodine znovu odber.
Ja som vedela, ze budem čakať, vzala som si knihu a krížovky 😊. Zle mi nebolo vôbec, bez problémov to šlo. Bolo nás viac žien na odber, takisto čítali, jedna počúvala cez slúchadlá niečo,rozprávali sme sa aj medzi sebou, ubehlo to. Nikomu nebolo zle, ani nič také

lilope
15. okt 2024

@michaela329 aj môj doktor to takto robí. Asi ich treba poučiť radami z MK 🤷

michaela329
15. okt 2024

@lenkakoc444 je to test robený mojím Dr. týmto spôsobom.Ako to ja ovplyvnim? Zatiaľ som mala cukor vždy v norme nalačno, takže zajtra uvidím.

michaela329
15. okt 2024

@lilope ja som držka, zajtra sa opýtam 😃

amelia89
15. okt 2024

@lilope to nie su rady z MK, ale oficialne postupy diabetologickej obce ale pravda je taka ze velke mnozstvo gynekologov tento test robi hala bala ale zeny (ani ty) za to nemozete,nemate to odkial vediet ked sa o to nezaujimate.

anavixy
15. okt 2024

Ano, kupit malinovy roztok z lekarne a dobre vychladit 🤭 nebolo mi zle, len asi tak ako ked vypijes 3dcl sladkej tekutiny na prazdny zaludok, ale nic strasne 🙂
A k postupu JEDINY spravny postup je prist rano nalacno (s tym ze den pred normalne jes! Ziadne ze idem na test tak vobec nebudes jest sladke a pri tom normalne zjes tabulku cokolad denne... obrazne), odoberu ti venoznu! krv, vypijes glukozu, po hodine od vypitia opat odoberu venoznu krv a potom zasa o hodinu venoznu krv, medzitym by si mala mat kludovy rezim.. ano, vela doktorov to robi inak, ale to je velmi smutne a nic to nemeni na tom, ze to tak nie je spravne 🫣
Nuz veru, nie vsetci lekari su uvedomelejsi a v dodrziavani schvalenych postupov poctivejsi ako zeny na mk 🤭

ina2405
15. okt 2024

@lilope ako ženská sestra viem presne ako sa to robí, viem aj to, že veľa lekárov to robí nesprávne. Ale nie je problém nájsť na googli správny postup, napr.na stránkach zdravotných poisťovní. Nie hneď zosmiešňovať radu každého, kto o tom niečo vie.

lilope
15. okt 2024

@amelia89 čítala som o tomto teste predtým ako som na ňom bola a viem, že sa robí ako píšete. Zároveň nemusí byť ani tento postup zlý, inak by im bol na dve veci. Moju krv má gynekológ priebežne keďže mi odoberá krv, takže vidí moje hodnoty nalačno. A tu ide o porovnanie hodnôt krvi nalačno a hodnôt krvi po požití roztoku, ako sa odburáva cukor. Toť všetko. Tehotným býva často zle z nedostatku jedla a myslím si, že týmto sa to snaží eliminovať a urýchliť proces.

lilope
15. okt 2024

@ina2405 nikoho nezosmiešňujem, ako som už písala, dávno z internetu viem o tom ako sa vyšetrenie robí.

anavixy
15. okt 2024

@lilope ale ved nic neurychli, tak ci tak si dve hodiny len na glukozovom roztoku, akurat ti nevezmu krv ani nalacno ani po hodine… to je blbost, jediny dovod preco to takto robia je ten, ze to zlahcuju sebe a mozno sa este spoliehaju, ze keby ten gdm bol vyrazny, tak sa to ukaze aj po 2h (velakrat byva zvysena hodnota po hodine a po 2 uz nie, ale aj to sa berie ako gdm).

soncafarma
15. okt 2024

Tiez som absolvovala odber nalacno, potom vypit Glucosepro a 2 hodiny som mala sediet v cakarni... Ale ja som to nedala, po cca hodine mi prišlo zle, zacala sa mi tocit hlava, vysiel na mna pot a uz som letela na toaletu dat to von.... Na to, kolko ja sladkeho doslova zeriem, toto bol pre mna extrémny hnus 🤷🏼‍♀️ cely den mi bolo zle, test som odmietla opakovat no kupila som si glukomer a sledovala hodnoty glukozy po jedle, ja som ale nastastie mala hodnoty vzdy v norme

lienka.7
15. okt 2024

@michaela329 nech sa paci... napr. tu
https://www.dovera.sk/lepsizivotscukrovkou/o-na...

Na druhej strane je fajn, že veríš svojmu lekárovi, hoci ti trepe blbosti 👌👎

michaela329
15. okt 2024

@lienka.7 a komu mám dôverovať ak nie jemu? Ja nemám problém sa ho zajtra opýtať, prečo postupuje takto a nechať si to vysvetliť od neho.

salamistka
15. okt 2024

Ja som ten test neabsolvovala, asi zabudli...mala som takého mladého gynekológa a ten zanedbal celkom dosť vecí, nepreliečil mi ani e-coli v moči a vyústilo to do zápalu obličiek v 9. mesiaci...po narodení malej mi predpísal antikoncepciu, aj keď som mala zlé pečeňové testy.

lilope
15. okt 2024

@anavixy urýchli to, pretože keď si dáš roztok ráno o 5tej a pomaly sa chystáš k lekárovi, tak už tým šetríš čas. Ja som si ešte na chvíľu ľahla kým som išla z domu na 7mu. Ako keby som sa mala doma chystať bez jeho užitia, to je plus hodina, potom čakanie na odber keďže nás tam bolo viac a trvá to, potom čakanie na 2 hodiny po užití. Nenormálne skrátenie času. Mňa z cukru páli záha a po tom malinovom roztoku, po ktorom by nemalo byť tak zle, mi bolo nevoľno, nevládala som ho ani dopiť. A na druhú stranu, ráno bez jedla nefungujem, potrebujem bielkoviny a normálne sacharidy, nie tento lep. Takže som bola za tento postup rada.
Keď už sme pri správnych postupoch vyšetrení. Či už sestričky, tak aj lekári s ktorými som prišla do kontaktu, nevedia ani správne odmerať tlak. Pred meraním má byť človek v pokoji, nie ako so mnou na predoperačnom robili spartakiádu a počas merania sa nemá rozprávať, pričom mi vždy či sestrička či doktorka v priebehu merania kladú otázky. Akú to má výpovednú hodnotu?
@michaela329 opýtaj sa, som zvedavá či som sa s mojou domnienkou trafila.

ina2405
15. okt 2024

@lilope máš sedieť na zadku celý čas, aby bolo jasné, ako si tvoj metabolizmus poradí bez pohybu. Keď beháš, alebo len chodíš po byte tak tvoje svaly spaľujú glukózy viac a výsledok testu je ničnehovoriaci. Takže nič neurýchliš, len odrbeš samú seba.

mamamasama
15. okt 2024

Absolvovala som raz, viackrat nie.

tamitamitami
15. okt 2024

Mne tiež zobral krv, dal vypiť roztok a čakala som (prišlo mi extrémne zle a všetko skončilo von). Takže o týždeň som šla znova už si mi kázali doniesť konkrétne jedlo. Zase mi zobrali krv nalačno, najedla som sa, odber krvi o hodinu a potom o dve.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre