Začiatok tehotenstva a kúpa psa

mona1988
28. júl 2014

Ahojte maminky, chcela by som sa spýtať na radu. Som v začiatku tehotenstva,9 týždeň a včera som si zadovážila aj s manželom malé šteniatko, ktoré bude vyrastať vonku na našom dvore, no zatiaľ je malinké, uskučané a ja ho tieto prvé dni nechávam prespávať vnútri - vo vstupnej chodbe. Manžel si už ale začal robiť starosti lebo šteňa sa na mňa stále uvelebuje, zaspí len pri mne alebo rovno na mne. Je pravda, že dnes sme kvoli nemu nemali zrovna najkvalitnejší spánok. Hovorí, že sa nemám stále k nemu skláňať, pestovať ho, aby to neublížilo bábu. Myslíte si že je pre mňa nie zrovna bezpečné mať teraz psa? ...ako mačku by som nechytila ani keby čo, no je aj pes skrytá hrozba? Šteňa máme zaočkované aj odčervené. Čo si myslíte? Môj sa mi už vyhráža že ho dá preč, ale takýto stav potrvá predsa možno týždeň, kým si šteňa nenavykne. Dnes som kvoli nemu musela ísť jak tryskáč, až behom na autobus, akurát z toho mám zlý pocit. Preháňa ten môj muž, nemusím sa báť? Určite ste tu niektoré tehuľky a psíčkarky v jednom a bábo aj vy ste v porádečku, nie? 🙂

sintra
28. júl 2014

prosim ta pekne, pokial je zviera kompletne zaockovane a nie je chore, mat ho doma je pre teba asi taka hrozba, ako chodit hocikde po vonku - bakterie a virusy cihaju vsade, to by tehotna musela byt 9 mesiacov izolovana od sveta.
Ale ak sa tak obavate, nerozumiem, na co ste si potom stena zaobstarali.

mijunik
28. júl 2014

@mona1988 ahoj, ja som presvedčená, že sa nemusíš báť. 🙂 Keď dodržíš hygienické pravidlá, ktoré by si ale určite dodržala aj ak by si nebola tehotná, tak nerieš. 🙂 Akého havka ste si zadovážili? Je to veľké plemeno? Ja si myslím, že je dobre, že sa havkovi venuješ, veď mu chýba maminka a Ty mu ju nahrádzaš. Naozaj, keď si zvykne na iný život, tak bude v pohode. Musí cítiť veľa, veľa lásky - presne tak isto ako ľudské dieťatko. 🙂 Keď sa k nemu skláňaš, myslím, že bábu neubližuješ. Sama budeš cítiť, kedy Ti to už je nepohodlné. Ak samozrejme nie si na rizikovom, ale to predpokladám, že nie si. Brať šteniatko na ruky, pokiaľ to nie je nejaké obrovské hebedo, je myslím, tiež v poriadku, pokiaľ Ty necítiš pri tom námahu. Normálnemu tehotenstvu pohyb len prospieva. Nehovorím samozrejme o vrcholovom športe alebo fakt veľkej námahe. 😀 No a prečo píšeš, že mačku by si nechytila ani keby čo? Mačička tiež nepredstavuje riziko, pokiaľ sa dodržujú hygienické pravidlá (nechytať mačacie exkrementy a poriadne si umývať ruky). Toxoplazmóza sa neprenáša iba z mačičiek, ale aj z neumytej zeleniny, mäsa... Mačky určite nie sú na prvom mieste v prenášaní toxoplazmózy. 🙂 No a čo sa vášho šteniatka týka - nepachti sa za ním veľmi, ale milý, kľudný priateľský vzťah s havkom Ti podľa mňa len prospeje. 🙂

zuzkamacken
28. júl 2014

uz som tu pisala, ja som asi v tretom mesiaci nasla na ulici steniatko, komplet zablsene, zacervene.. a parvovirozu nakoniec malo a je s nami takmer dva roky... samozrejme, najprv stres panika ked ma gynekologicka sfukla, ze ci som normalna (uz som ju medzicasom vymenila, nestaci byt odbornik, treba aj ludsky pristup) .. vsetci veterinari ti povedia, ze "ludski" doktori nemaju sajnu o prenose toxoplazmozy a toxakarozy a inych "zvieracich" chorob na cloveka.. ja som aj na parazitologicky ustav vtedy volala a s docentom sa bavila.. takze: radsej umyvaj poriadne ovocie a zeleninu, neoblizuj surove maso a sklanaj sa k steniatku kolko chces...🙂 .... a aj macku mozes chytat, kludne by mohla aj toxoplazmozu mat, ked si umyjes ruky a nebudes pri nej jest ci ju nebodaj oblizovat, vsetko ok !!! opytaj sa na veterine..

ukulela
28. júl 2014

my mame macku aj psa. co sa tyka maciek, toxo som prekonala uz v detstve a mam protilatky, takze pohoda lesna. okrem toho oba nase zvery su pod veterinarnym dohladom, ockovane, odcervene, mozno aj cistejsie ako polovica ludi okolo, kazdopadne 100 percentne zdrave. viac ako pes ta moze ohrozit kadejaka zltacka na kluckach v autobusoch a tak. kedje stena prezrete a zaockovane a ty si normalne umyvas ruky, nemas sacoho bat. a ze lezi pri/na tebe? co sa ti bacily prehryzu cez brucho do maternice? nic sa nedeje, neboj sa. je jasne, ze cudzie tulave zvery ignorujem, ale svojich sa nebojim 🙂

ukulela
28. júl 2014

@zuzkamacken presne. malo ludi vie, ze skor dostane toxo od zle umytej zeleniny, ako od konkretnej macky. alebo ju ziska pri prplani sa v zemi v zahrade ... nevedia, ze macka je vlastne v celom tom cykle infekcna cca 2 tyzdne myslim ... my sme vypiplali 4 dnove maca teraz (tehotna som) to rodina jajkala, ze ochoriem atd - ja som pri tom toxo prekonala uz davno, protilatky mam, ale okoliu nevysvetlis (a ano, sestricka svokre napr vambulanci nabaluchala rozne bludy o toxo atd ... ano, je to nebezpecne, ale treba vediet co konkretne a kedy, a konzultovat s odbornikom.)

lauderdale
28. júl 2014

my sme si kupili psika a o par dni som zistila, ze som tehotna. malinka je v poriadku 🙂 mackam som sa vyhybala, lebo som na ne alergicka. psikovi som jedine nedovolila, a to spat s nami v posteli 🙂

kika050
28. júl 2014

Ahoj ja som tiež na začiatku tehotenstva kupovala šteňa, ale len kvôli tomu lebo nám umrela naša yorka. A nevedela som si to predstaviť tak som si kúpila biewer yorkširov a keby len jedného mame párik🙂 A nebojím sa nejakých tých chorôb odčervený sú,zaočkovaný su. to ešte mame mačku a to manžel stále nech je vnútri a ja ju stále vyhadzujem von na dvor proste mačky nemusím a od nich sa viac bojím nejakých chorôb..Mne len robilo to problém že ako ich naučím na von cikanie teraz je to v pohode lebo sú celý den vonku, ale v zime čo bude a už ked bude babo no neviem neviem..

mona1988
autor
28. júl 2014

@sintra tiež si myslím, baktérie, roztoče sú všade, to by sme ani dýchať nemohli. Moja obava plynie z manželovej obavy :D Dieťa bude naše prvé a som rada že sa nám zadarilo, preto ma ľaká svojimi obavami a chcela som sa poradiť. šteniatko sme si zaobstarali preto, lebo nám pred mesiacom zomrel psík, ktorého sme mali 14 rokov, bol to taký malý škaredý oriešok ale toho dobráka by som ho nevymenila ani za tristo krásnych čistokrvných🙂 Veľmi mi chýba a dvor bez psa, ktorý ťa vždy vítal a tešil sa je pre mňa smutný opustený dvor, preto som sa rozhodla, že si obstaráme nového psíka.
@mijunik Zaobstarali sme si malú nezbednú bíglicu, ktorá sa mi doslova pýta na ruky 🙂 Takže také stredné plemeno. A strašne je zlatááá. No a na mačky som nikdy nebola, ale nemôžem povedať, že ich nemám rada, no zdajú sa mi viac nevhodnejšie čo sa týka prenosu choroby, ako spomínaš-toxoplazmózy. Ale to už má hlavne človek také naučené, že mačka=choroba, ale platí to hlavne pre tie z ulice 🙂 Nechcem uraziť teraz milovníčky mačiek 🙂
Ja len teraz dúfam, že keď prídem z práce, tak psa ešte nájdem doma, inak budú lietať taniere :D Ale manžel by zas nemal to srdce dať ju preč, ale poučovaniu od neho sa asi nevyhnem, dáva na mňa teraz extra pozor:D

mona1988
autor
28. júl 2014

dík baby za príspevky, s vypnutou hrudou môžem dnes argumentovať mužovi aby sa toľko nebál:D

Inak olizovať som sa od psíka nikdy nenechala, ak sa tak nedopatrením stalo, ihneď som si išla vydrhnúť líce, či umyť palec na nohe 🙂 Hoci tento náš krpec ma ide stále olizovať. Ja zas na tú hygienu dávam dosť dosť pozor :D Psa do postele by som si tiež nedovolila dať. Dnes som akurát panikárila keď sa mi šteňa vyčúralo v spálni na koberec, kým som sa obliekala do práce. Tak som to tam rýchlo ratovala :D U nás doma zastávame taký názor, že psík patrí na dvor, ale malé šteňa odobraté od mamy tam proste len tak "hodiť" nemôžem, chcem aby bolo pri nás vnútri a tá malá si strašne vyžaduje pozornosti 🙂

sandri
28. júl 2014

@mona1988 Baby ti dobre popisali, len ta chcem upozornit, ze ked stena budes dlho nechavat vo vnutri, uz ho potom na dvor nedostanes 😉 co mu raz dovolis, to je dovolene, ono nechape, ze preco prve mesiace mohlo spavat s vami a potom uz nie... bude ti zavyjat na dvore... tolko len dobre mienena rada... moja chlpata potvora mi tiez prave lezi pod nohami a dieta spi v postielke 😉

zuzimia
28. júl 2014

@mona1988
Neboj, nic zle nehrozi. Len pozor na to, co pise sandri - radsej budte s nou viac von vy ako ona dnu, lebo potom nebude chciet byt sama von. treba sa jej teraz vela venovat, kedze je zratu bez mamy, ale davat pozor, aby si nezvykla, ze ona bude vnutri. To sa potom tazko odvyka.
A manzela upokoj, pri zdravom psikovi ti nic nehrozi, staci dodrzat normalnu hygienu, prehanat netreba ziadnym smerom!

mona1988
autor
28. júl 2014

@sandri no tak máš radosť 🙂 toto bola zatiaľ jej prvá noc u nás, teraz cez deň ju máme vonku na terase a na večer ju dáme znova dnu spinkať do chodby alebo do garáže. Takto to chcem robiť asi týždeň, tak hádam si toľko nenavykne 🙂 Musím jej na dvore ohradiť nejaké miesto kde jej dám pelech aby tam si zvykla spinkávať. Ale bude sa jej na dvore páčiť, včera objavila skákanie zo schoda rovno do kvetín a bavilo ju to robiť fuuurt dokolečka aj s loptičkou v papulke:D ...potom len padla do pelechu a spala jak zabitá 🙂 Ja sa z toho teším, chcem aby aj dieťa si potom zvykalo na zvieratá, nebálo sa ich a malo ich rado 🙂 Akurát sa obávam, keď mi bude dieťa spať vonku, aby nebola jak besná a neštekala. Vedľa sused má vzadu na dvore psov (na chov) a tí štekocú jak sprostí, tak z nich mám zatiaľ obavu. Hoci ani im to teraz nevyčítam, tie psy sú tam zavreté celý život, ľudské pohladenie nepoznajú a čudujte sa, ani mená nemajú!

zuzkamacken
28. júl 2014

@mona1988 s hygienou a drhnutim lica to neprehanaj, to uskodis babatku viac.. aby nebolo neuroticke ;)

sakura77
28. júl 2014

a hlavne davaj pravidelne odcervovat,mne dokina doporucila aspon kazde tri mesiace,.ked budu deticky doma...a veru...co sa nauci prve dni,to ju neoducis tak lahko..ja som moju nechala prve dve noci spat v peliesku na terase,lebo sme cakali na jej budu a ani keby mrelo,stale chodi na to "svoje" prve miesto🙂 buda ani omylom,aj som jej tam jej decku dala,aj hracky,ale ee...ked som ju tam aj prelozila,ked zaspala,rano som ju nasla zas len na terase😀 takze pozor na to

zunolu
28. júl 2014

@mona1988 Ahoj my sme dostali šteniatko a týždeň na to som otehotnela - mala som aj 2 mačky všetko vo vnútri v bite a všetko v pohode, teraz mám už dve deti a sú zdravé a staršia má psíka veľmi rada mačky už nemám ale nebolo to kvôli deťom. Ak je zvieratko zaočkované a zdravé nemáš sa čo báť naše šteniatko dokonca spávalo s nami kým som nezistila že som tehotná

mimi8814
28. júl 2014

@mona1988 neboj sa, nic sa nestane ani tebe ani babu, ak sa o psika dobre starate tak sa nemate coho bat. My mame psa, zachvilku rodim a tesim sa, ze moje dieta bude vyrastat so psom tak isto ako ja, lebo chcem aby mal rad zvierata a mozno vdaka tomu bude mat lepsiu imunitu😉 Ked ste si uz to steniatko vzali tak to dobojujte, nie je to hracka! Drzim palce😉

mijunik
28. júl 2014

@mona1988 ja sama som sa, keď som čakala dcérku, pýtala gynekologičky, či nevadí, že máme doma dve mačičky, lebo že čo ak toxoplazmóza... Lekárka povedala, že mačičky vôbec nevadia, že len im nemám čistiť záchod (má to robiť manžel) a mám si poriadne umývať ruky. Takže choroba od micky nehrozí, pokiaľ si dávaš normálny pozor. 🙂 To, že Ti mačky tak úplne nesedia, to je už druhá vec. 🙂 No a bígle sú milé psíky, len som si nie istá, či nie sú tvrdohlavé. Hoci predpokladám, že čo-to o psíkoch vieš, keďže ste jedného mali, ale radšej chodievajte s malou na cvičák, aby ste ju potom, keď sa Ti narodí dieťatko, ľahko zvládali a aby ona nerobila neplechu. Budeš mať dosť roboty s dieťatkom, nemusí Ti ju pridávať ešte aj vaša psia slečna. 😀

mirkava
28. júl 2014

@mona1988 pes jedine na dvor a ak by som bola tehotná určite by som psa nenechávala spávať pri mne, ale to je len moj pohlad...

kikuleenka
28. júl 2014

@mona1988 nemyslim si, ze veterinarom pravidelene sledovany pes (ockovany, odcervovany) je pre Teba rizikom. Pozor vsak na vychovu, pes dokaze pekne prerast cez hlavu. Nie je to dieta ci clovek a netreba ho tak brat. Odporucam prihlasit sa s nim na vycvik, v priebehu par tyzdnov sa da pes vycvicit, samozrejme treba ho trenovat aj po ukonceni kurzu, v podstate cely jeho zivot. Dlhe roky som sa tomu venovala, priznavam vsak tiez, ze by som si momentalne popri dietati na psa (zvlast mladeho, ktoremu sa treba vela venovat) netrufla.

dkethe
28. júl 2014

zo zdravotneho hladiska nevidim problem. skor z "casoveho" ja ako tehotna by som si nikdy nekupila stena - to treba vychovat a venovat sa mu. cize bud mat starsieho vychovaneho psa a do toho rodina a deti, alebo mat starsie vychovane deti a do toho psa 🙂

hennyinnsbruck
28. júl 2014

@dkethe súhlasím.
Keď porodis psík bude akurát V puberte.každý psík znáša pubertu inak, možno si ju ani nevsimnete, možno ním bude puberta trieskat O sto šesť. 😕 psík V puberte potrebuje pevnú ruku ak sa V puberte urobí výchovná chyba môžte mať V budúcnosti problémy.
Ja som chcela spoločníka pre môjho psíka,aj sme kúpili kým sme len pri snažení sa O babatko.

monciky
28. júl 2014

@mona1988
ahoj, ja som v 8. mesiaci a doma mam dve fenky 3rocnu a 2 rocnu, velke plemena, su si ce na dvore, maju svoju volieru, ale v zaciatkoch tehotenstva som ich chodila normlane vecit, obe na voditku jednom...., mojkame sa, hrame sa, staram sa o nevacsinou ja, davam im jest a tak...., sem tam sa stalo ze jedna alebo druha ked som sedela mi vyskocila na nohy- moje dieta je v poriadku, ja takisto.....
si v zaciatkoch tehotenstva, nenauc to steniatko na ruky, inak Tvoj priatel hovori zle, chlapi toto nechapu, Ty si teraz pre stena jeho mama, ono sa k Tebe tak sprava a Ty sa citis ako mama, viem to podla seba,prave na mojich dvoch fenkach som zistila, ze som dokonale pripravena na dieta, lebo som si obe vypiplala od steniatka, boli s nami doma, spavala som na gauci, pri kazdom zaknucani alebo suchnuti som bola hore...🙂
drzim palce, prajem bezproblemove tehulkovanie a krasne chvile so psikom🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre