Tehotná v Rakúsku

adusskaa
26. jan 2017

Zdravím,
žijem v Rakúsku a pracujem ako chyžná. Pred pár dňami som zistila, že som tehotná, vychádza mi to +- 5tt... Chcela by som sa obrátiť hlavne na mamičky, ktoré majú/mali podobnú situáciu ako ja. Mám strašne veľa otázok a ani neviem kde začať. Najdôležitejšie asi čo ma zaujíma je to, kedy prísť za šéfkou s papierom od lekára o tehotenstve a aký prístup môžem potom od šéfky očakávať, keďže podľa môjho názoru je práca chyžnej dosť fyzicky náročná. Budem rada, ak mi dáte nejaké rady, keďže ide o moje prvé mimi 🙂 Ďakujem.

gabrielakarin
26. jan 2017

Ahoj, pracovať budeš môcť aj naďalej, len by ti mali vyhovieť a nariadiť ľahšiu prácu.. Teda napr bez chemikálii, nedvíhat ťažké veci atď atď...
Papier šéfke môžeš dať hneď ako ti ho vydá gynekológ, a ako sa k tomu postaví šéfka je individuálne..ak máte normálny vzťah a pracuješ už dlho u nich snáď bude všetko OK, záleží aj od toho či je to sezónna práca alebo celoročná

adusskaa
autor
26. jan 2017

No práca je sezónna a momentálne je to moja druhá sezóna. Šéfka je celkom milá, aj keď pôsobí prísne 🙂 ale verím, že bude voči tomu tolerantná. Aj keď mám obavy z toho, že keď je to sezónna práca, tak keď jej napríklad o dva týždne dám papier od lekára o tehotenstve, či sa môže stať, že mi na ďalšiu sezónu nepredĺži zmluvu.

kahh
26. jan 2017

@adusskaa a zmluvu mas do kedy? Ona ta moze prepustit po skonceni zmluvy. Bolo by dobre, keby zajdes tam na urad a aj tu a sa popytat ako to budes mat aj s podporou, co vsetko musis preto spravit a aku podporu budes dostavat a odkial, ci tu na Slovensku alebo v Rakusku.

adusskaa
autor
26. jan 2017

@kahh zmluvu mám do 17.4. Môže ma prepustiť? Nefunguje to tak, že by som mala byť chránená počas tehotenstva? Tak teraz si ma dostala do rozpakov. Nemčinu mám ešte slabú, tak asi budem musieť zohnať niekoho, kto so mnou obehá úrady.

lucinka511
26. jan 2017

@adusskaa na tu sezonnu pracu sa popytaj ako to bude.Aby ti predlzila zmluvu .ale ked jej das teraz potvrdenie od lekaa ze si tehu uz ta vyhodot nemoze..a zmluvu mas podpisanu na dobu urvitu alebo neurcitu??zalezi to aj od zmluvy ako ste sa dohodgli a tak..

adusskaa
autor
26. jan 2017

@lucinka511 no zmluva je do 17.4. ale potom by som mala nastúpiť na konci mája, čo mi už bude bruško celkom slušne vidieť, čiže odložiť to nemôžem ani z tohto dôvodu, ani z toho zdravotného, aby som sa nenámahala viac, ako je potrebné.

mon895
26. jan 2017

@adusskaa neviem ako v rakusku u nas vsak ked mas zmluvu na dobu urcitu konci tym datumom ci uz tehotna si alrbo na pn ak nedaju dalsiu tak konci. Som v takej situacii aj ja ale na slovensku.

lucinka511
26. jan 2017

@adusskaa yak sa moze stat.ze ti uz zmluvu nepredlzi..no uvidisked sa porozpravas so sefkou.

adusskaa
autor
26. jan 2017

ach dámy, teraz ste ma teda nepotešili.... :/ ale ďakujem aj tak...

kahh
26. jan 2017

@adusskaa mozno niektore firmy to robia tak, ze si chrania svojich zamestnancov ale podaktorí sa s tym nestvu, proste mas dovtedy zmluvu a hotovo. Mozno by bolo ine, keby si na dobu neurcitu vies? Lenze takto ked pracujes sezonne je to na prd. Ak tvoji zamestnavatelia vedia, ze si v tom, tak sa skus s nimi porozpravat, ze ako to bude ked ti skonci zmluva. Ale myslim si, ze ti povedia akurat tak to, ze budeme radi, ked k nam novu zavitate pracovat po materskej

bosoriak
26. jan 2017

@adusskaa Neviem ako je to v Rakusku, co sa ochrany zamestnancov v tehotenstve tyka, ale som presvedcena o tom, ze zmluvu ti nepredlzia. Zamestnavaju Slovenky ako lacnejsiu pracovnu silu, chyznych najde na kazdy prst 10, navyse nepredpokladam, ze sa po 3 mesiacoch planujes vratit do prace. Obzvlast aj ide o sezonnu pracu a ty si tam teraz druhu sezonu. Obcas treba byt realista.

Ja by som ale s oznamovanim tehotenstva pockala do aspon toho 12-15 tyzdna. A prace mozes robit stale tie iste, ak nemas rizikove tehotenstvo. Neviem, co dvihas, ale vacsina matiek tehotnych s druhym dietatom casto cely den dviha to prve dieta a upratuje a umyva velmi porovnatelne s tvojou pracou.

Ved ked vsetko dobre pojde, a budes sa chciet vratit po materskej, urcite budes mat vacsiu sancu na prijatie, ked si ta nebudu pamatat ako tu, co tajila tehotenstvo, aby vydzubala so systemom 😉
Vsetko dobre!

adusskaa
autor
26. jan 2017

@bosoriak no ide o to, že už mám jeden potrat za sebou, čiže tiež som si nie istá, či ma lekár nevypíše rovno na rizikové... ale predpokladám, že bez ohľadu na to, či je alebo nie je rizikové, stále ide o to isté....

bosoriak
26. jan 2017

@adusskaa Ja si tiez myslim, ze to je jedno. Myslim si, ze ak ide o zmluvu na dobu urcitu, tak ti nemusia predlzovat zmluvu, ani ked si tehotna. Sudim podla slovenskeho prava, tiez to tak je. Ono totiz mnoho zamestnavatelov to prave kvoli tomu robi, co je zas druha strana mince.
Ale hlavne je, aby si mala zdrave dieta, to ostatne si vybavis aj potom. Drzim palce.

lucinka511
26. jan 2017

@adusskaa v rakusku ta nik nevypise po potrate na rizikove a ani to neuznavaju..tam je to troska prisnejsie.ale mas prisposobene prac podmienky.nemozes dvihat tazke veci .lravovat v zafajcenom pristredi a take.

lauraa
26. jan 2017

Obrat sa na Arbeiterkammer a nechaj si poradi. Sefke mozes oznamit tehotenstvo ked to dostanes potvrdene od lekara ( da ti papier priamo pre zamestnavatela).Zena v tehotenstve je sice chranena zakonom podla ktoreho ta nemozu prepustit ale pri dobe urcitej je to ine. Rizikove tehotenstvo vsetky diagnoz su vypisane na stranke Ggk.to ze nemozes dvihat a pracovat s Chemiou nie je dovod na rizikove tehotenstvo. To upravuje zakon ktory podlieha pod Arbeit Inspektion.Neviem kde mas trvaly pobyt, vela veci sa odvija aj od toho kde pracuje otec Dietata, kde budes Trvalo zit po narodeni a pod. Skus napisat @vroni , myslim ze sa celkom vyzna v rakuskych zakonoch

gabrielakarin
26. jan 2017

Ja som si odrobila šesť mesiacov tehotenstva ako chyžná a čašníčka, rodila a žila som v At, tak ak niečo budeš potrebovať ozvi sa mi 😉
Tiež si myslím že zmluvu ti nepredlzia, vo vyššom štádiu tehotenstva už budeš mať problémy stíhať pracovné tempo..ja sama ľutujem že som pracovala tak dlho, bola som nonstop v strese, makala som na plný plyn a mam taky pocit,že sa to aj odrazilo na mojom dievčatku....takže radšej odporúčam kľud ako silou mocou sa držať takejto práce, predsa len prezliecť 50posteli denne a umyť 50kúpeľni a neviem čo ešte (príklad)...není sranda

kahh
9. feb 2017

@adusskaa na tvojom mieste by som si zohnala niekoho, co by mi pomohol s tymito vecami. vies kto ti poradi kam mas ist, na aky urad a co vsetko musis vypisat. nemas kamaratku alebo niekoho, co by ti pomohli? nikto s tvojich blizkych nerobil alebo nerobi v zahranici?

ewinka7
11. feb 2017

@gabrielakarin Ahoj, ja som tiež v AT, pracujem tu a som v 11tt...mám neskutočné problémy, neustále vraciam, som teraz na PN...Hrozí mi nemocnica a myslím že sa jej nevyhnem. Pracujem v gastronómii, budeme musieť s manželom vybaviť Mutterschutz, máš s tým skúsenosť či ani nie? Nie som schopná ani doma nič urobiť, som totálne vyšťavená, schudla som vyše 7 kg a je to stále horšie.

gabrielakarin
13. feb 2017

@ewinka7 ahoj, to je mi luto, drzim vam silno palce.. zial neviem ti pomoct v tomto..
Ale pri akomkolvek probleme so zamestnavatelom sa obratte urcite na Arbeitskammer najblizsi, riesia urcite aj Mutterschutz...ono ked nie si na trvaly pracovny, vobec neviem ako je to s mutterschutz..ozvi sa este, ako ste pochodili

ewinka7
13. feb 2017

@gabrielakarin Ja práveže robím na trvalý pracovný...Bola som dnes u svojho obvodného, ten ma nevypíše, aby nebol problém s poisťovňou a podobne...že to má riešiť moja gynekologička, takže paráda,....je mi zle, som unavená ako pes, nevládzem nič a on proste NIE. Budem musieť niečo vyšpekulovať no :/

lauraa
13. feb 2017

@ewinka7 obvodny ti maximalne napise na par dni pn...Zial aj gynekolog ti da len navrh na freistelung a ten musi schvalit amtarzt.... Navyse normalne az od 20 tt .

ewinka7
13. feb 2017

@lauraa Veď chápem že všetko má svoje zásady a pravidlá, ale ja si to nevymýšľam :/ Fakt neviem čo mám robiť....

gabrielakarin
13. feb 2017

@ewinka7 no tak utekaj ku gynekologicke nech ti da freistelung a s tym na poistovnu, ich chefartz ti to bud potvrdi alebo ta posle do prdele, no ozvi sa ze ako si pochodila ...
A ked si nebudete dat vedied rady tak Arbeitskammer jednoznacne...

ewinka7
13. feb 2017

@gabrielakarin Keď mne to je až trápne, stále chodiť a žiadať teda že potrebujem byť doma...ale čo mám robiť? To sa mi ani vo sne nesnívalo, že by mi počas tehotenstva bolo takto. Uvidíme čo s manželom vymyslíme...Už mi totiž doktorka povedala že ak sa to nezlepší, tak rovno nemocnica, čo teda nechcem! :(

lauraa
13. feb 2017

@ewinka7 ale preco ti potom tvoja gynekologicka nevypise navrh na freistelung? tomu teda nechapem ked s ati vyhraza nemocnicou , tak asi by si do tej nemocnice mali ist aby mala dovod ze preco....

ewinka7
13. feb 2017

@lauraa Ja tiež neviem, momentálne má tento týždeň dovolenku. Volala som do práce, zajtra mám našťastie voľno a v stredu idem. Tiež mi dali od 9 rána šichtu och, to som zvedavá ako sa pozbieram :D Ale ak mi bude zle, už vidím ako bude mať môj obvodný zase problém, to čo potom rovno mám ísť do nemocnice? Už sa cítim ako posledný žobrák....Veď snáď bude lepšie a lepšie..

adusskaa
autor
17. feb 2017

ahojte, ja som tiež PN, tiež som posledné 4 dni stále len vracala, nedostala som do seba nič, ani vodu, ani jedlo, všetko išlo von, včera som bola u lekárky, dala mi nejaké lieky, tak dnes som sa už trošku pozbierala aj keď stále to nie je bohviečo...na arbeitskammer som ešte nebola, akosi nemám s kým, moja nemčina nie je tak pokročilá, ale určite niečo vymyslím...ísť tam treba, pretože neviem ako sa bude postupovať, keď mám termín začiatkom oktobra a mne v apríli končí zmluva -_-

gabrielakarin
19. feb 2017

@adusskaa ahoj, no ak ti nepredlzia zmluvu pojdes na urad prace AMS a budes na podpore a dva mesiace pred porodom na wochengeld..zalezi od toho kolko mas rokov a ako dlho pracujes v AT.

adusskaa
autor
20. feb 2017

@gabrielakarin ahoj, mam o chvilu 24 a pracujem v AT od jula, ale uz som si to pozistovala vsetko, takze bez penazi isto nezostanem 🙂

gabrielakarin
20. feb 2017

@adusskaa super potom to ti staci polroka odrobiť a máš nárok na Arbeitslosengeld 😊 takže ti to krásne vyšlo...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre