Tehotná v 22 a neviem sa tešiť

trwska
18. okt 2018

Ahojte. Mám 22, s priateľom sme spolu pomaly dva roky. Mame sa radi, o deťoch sme sa už rozprávali ale moja predstava bola vždy taká že dieťa až po 25. Zrazu to prislo. Obaja sme si dávali pozor ale nejak sa stalo a teraz neviem čo s tým. Od rana do večera premýšľam len nad tým či si to nechat alebo nie. Či na to budeme mat dostatok financií a či spolu budeme aj naďalej. On sa na to veľmi teší ale ka vôbec. Predstavuje to pre mna koniec mojej slobody, rada cestujem a tým pádom to tiež skončí. Jednoducho všetko sa zmení. Mám zmiešané pocity. Predtým som deti lubila, rada sa s nimi hrala a tak. Ale teraz keď sa v mojom okoli objaví dieťa necítim žiadnu radosť. Zrazu pri deťoch necítim nič. Sú tieto pocity normálne alebo mali ste to niektorá rovnako ako ja?

maminuska
18. okt 2018

@trwska v tvojom veku som už mala dieťa. Áno sloboda ti končí , čaká ťa nočné vstávanie, kojenie alebo zarábanie umelého mlieka, vreskot, zuby , choroby bordel doma ..to je jedna stránka, na druhej strane v 35 ak zostaneš pri jedináčkovi alebo dvoch deťoch tesne za sebou máš " odbito " a si ešte stále mladá , môžeš sa venovať sebe.

gir
18. okt 2018

Neboj sa,to je len ten prvotný strach a stres z novej situácie, dôležité je, že priateľ sa na bábätko teší. Nedávaj ho preč, ľutovala by si to do konca života. A sloboda, prvé dva roky ťažšie a potom pokojne necháme u starkých a vypadneme s manželom na víkend. Nič sa neje také horúce ako sa uvarí. Držím palce a prajem krásne a zdravé bábätko,ti je najviac 🍀

asia83
18. okt 2018

@maminuska My bordel nemáme. Dokonca malá odo mňa odkukala to večné odkladanie, už to robí sama.

simoncik
18. okt 2018

@trwska tak pozri sa ak si dieta nechcela mala si sa chranit ovela viac. tak aby sa to nestalo. no bohuzial. budes patrit medzi tisicky mladych ziem ktore ho budu mst skor a necakane. mas dost rokov na to aby ste to zvladli. si mlada nato aby si pocitovala tuzbu po detoch, ale az ti bude brusko rast a male pride velmi rychlo sa to zmeni. teraz prezivas stres, sok, zufalstvo mozno. ono to prejde mas partnera spolu to zvladnete.

zuzux27
18. okt 2018

nemozeme ti radit ako sa mas citit a tesit, ale ver tomu ze dietatom sloboda v cestovani nekonci, treba len z rozumom vyberat destinacie a ako baby hore pisali v 38 budes mat samostatne dieta a potom si uzijes este viac 🙂

zdencaaaa
18. okt 2018

interupcia ta bude bolieť po zvyšok tvojho života (nie nepodstúpila som ju, ale viem o prípadoch). Budeš sa trápiť nadtým či by to bolo dievčatko alebo chlapec, aká by už bola veľká .... Si už dospelá, dieťatko zvládneš, hore hlavu, nie je nič krajšie ako dať život. A k tým deťom a nieže ma teraz zjete, ja deti nemám rada, vždy som sa bála aká raz budem mama, sama vám nepoviem aká som, mám trojročnú slečnu ale vyzerá byť spokojná :D milujem ju najviac na svete a ty to svoje budeš tiež, ver mi ;)

maminuska
18. okt 2018

@asia83 ja som mala. Prvé dve deti boli viac ako náročné, jedno postihnuté a druhé totálny umrnčany nespáč

missdiva
18. okt 2018

@trwska Tiez by som nechcela mat planovane dieta v 22.rokoch 🙉. Ved to este nema clovek ani ukoncenu vysoku skolu. Vlastne je dospely len styri roky, nevravim, ze sa nedokaze plnohodnotne postarat o male dieta ale je tazsie uzit si dieta ked si nestihol poriadne najst ani sam seba... Myslim si, ze je lepsie najskor cestovat, venovat sa zalubam, zazit nejaky pracovny uspech, mat co to nasporene a poriadne sa spoznat s partnerom.
Preto som ako 22rocna neotehotnela. No keby sa mi to v tom veku neplanovane prihodilo ako tebe nesla by som na potrat... Mam velmi rada deti takze by som to nedokazala. Vytvorila by som si k nemu puto v sekunde ako by som zistila, ze som tehotna. V prvom rade by som zacala hned setrit a pracovala by som kym by to zdrav. stav dovoloval, zide sa ti kazdy cent. Dietatom zivot nekonci, obohati ta o ine veci (budes ho milovat viac nez cokolvek na svete) a aj s nim sa da zit aktivne, chodit po vyletoch a cestovat, no bude to financne narocnejsie.

anjelic
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ankaevka
18. okt 2018

V tvojom veku som uz tusim cakala druhe, samozrejme ze to obnasa vela odriekania ale zvladnes to, neboj..deti su nie len starost ale aj radost..drzim palce

trashpanda
18. okt 2018

Ty si úplne ako ja minulý rok v jeseni, vekovo to dokonale sedí. 🙂 Môj malý maco mi teraz spí v kočári, takže je jasné, ako som sa rozhodla. Nemôžem povedať, že by som sa v materstve našla, vlastne som väčšinu času unavená a trochu sa aj nudím (prevláčať polovicu dňa po byte kojenca, ktorý plače vždy, keď ho položím, je všetko, len nie zábava). Toľko jednoduché zhrnutie situácie. Ale to podstatné je, že je to malý človek, ktorý má jamku na brade po mne a jamky na líčkach po otcovi, baví ho byť na rukách a voziť sa v kočári, dudel ho už až tak neberie a snaží sa pretočiť, ale mu to nejde, tak sa hnevá. Neviem si predstaviť, že by som ho pred rokom len tak vymazala. Nechaj si ho/ju, bolo by ti za ním/ňou raz smutno. 🙂

janulka2811
18. okt 2018

Ja som otehotnela cez antiku,porodila som vo 20rokoch,mam krasnu velku slečnu a v 30tke sa nam narodi druhe.Rada pre teba?Uzivaj si tehotenstvo a neries zurky,tie niesu az tak dolezite ako dieta,asi to tak malo byt.

natalia2285
18. okt 2018

Mnoo :D ja mám 21 a čakám tretie dieťa prvé dieťa som mala ked som mala 19r ..tretie sme neplánovali..na interupciu sme nemali financie..chcella som ísť na potrat lebo som citila niečo podobné ako ty az nato ze ja pri pohlade na cudzie dieťa som si spomenula na moje tretie ..uplne sa bojim co to bude, aké to bude, ci to zvládneme :/ .. musím sa s tým len zmieriť ...dcerka má 1r a 8mesiacov... a syn 8mesiacov ...tretie sa ma narodit v marci 2019 ..prvé tehotenstvo bolo super tesila som sa moc a je to neskutočny pocit keď ho budeš drzat v náručí, vážne <3 ...poviem len tolko, jedno dieta je super uvidis sama ked sa rozhodnes ze si ho necháš 🙂 ... a co sa týka tej voľnosti :D rada som chodila von s kamosmi, piť a podobne ale teraz ked mám detičky tak si bez nich neviem predstaviť svoj zivot ..vobec mi nechýba flakanie po vonku a sloboda mne staci ze su pri mne moje deti a prechadzka s nimi 🙂 .. dúfam ze sa rozhodnes správne a nebudes ľutovať 🙂

jane11111
18. okt 2018

Nezvyknem písať komentáre, ale teraz mi to nedá. Potrat určite nie! Ako už hore predo mnou písali, partner sa teší, ste zdraví mladí ľudia dáte to, ste na to dvaja (a samozrejme dobre padne i podpora rodiny).
Otehotnela som ako 24-ročná, v 4.ročníku VŠ a s priateľom sme boli skoro 3 roky... tiež som mala trochu iné predstavy o živote vtedy. Dnes už s manželom máme krásnu 13,5 mesačnú dcérku, ktorú by som nevymenila za nič iné na svete (a to nie je len taká otrepaná fráza), fakt! <3 Ľúbime ju a aj seba navzájom a verím, že presne to takto malo byť. A k tomu školu mám dokončenú i niečo sme už pocestovali. ;) Ak sa by sa chcela niečo spýtať, pokojne napíš v správe.

tatianaba
19. okt 2018

@trwska Ja ti odpoviem takto. Konecne som otehotnela,az ked som mala 33. Bolo to mimomaternicove. 3 mesiace na to som bola tehotna znovu. A priznam sa,ze aj ked som babo velmi velmi chcela,teda obidvaja sme ho chceli, mala som rovnake pocity ako ty. Bala som sa,ci to zvladneme, tiez mi napadlo,ze uz nic nebude ako predtym, ze uz nebudem moct len tak niekam ist, chytila ma nejaka nepochopitelna panika. Az v deviatom mesiaci som sa zacala tak naozaj tesit. A vies co sa stalo? Den pred terminom maly zomrel este v mojom bruchu. Je to pol roka. A ja si dodnes vycitam,ze som sa mala viac tesit,ze to mozno vsetko citil,tu moju neistotu a preto sa to stalo. Ano,vsetko sa ti zmeni,ale k lepsiemu. Ten strach a neistota,to trosku patri k tomu. Je to novy clovek,nekonecna zodpovednost,vecny strach onho. Ale bud za to vdacna. Si mlada a to je lepsie ako mat ako ja 35 a nevediet,ci este niekedy budes mat dieta. Cas bezi strasne rychlo...

sash37
19. okt 2018

Prvy krat som otehotnela v tvojom veku...boli sme rok po svadbe a este stale som studovala ale stalo sa...narodil sa nam nadherny chlapcek avsak s chorym srdieckom a ked mal rok.sme o nho prisli...ta neuveritelna.prazdnota v nasich zivotoch, zrazu sme si nestacili sami s manzelom, uz nam nerobilo radost cestovanie ani chodenie po vonku, necitili sme sa uplni...ano, mat deti je rozhodne strata svoje vlastnej slobody do urcitej miery na urcity cas, ale nikdy to neolutujes, ver mi, kdezto potrat budes urcite lutovat denne...aj ked ste to neplanovali, stalo sa, uz teraz to nezmenis, ale potrat nieje len take vymazanie chyby, je to velka fyzicka aj psychicka zataz ktoru uz nikdy nevratis...okrem ineho byt mladymi rodicmi ma aj vela vyhod ;) budes to mat odkrutene skor takze si este uzijete a s velkou pravdepodobnostou si aj dobre uzijes vnucata 🙂 ma to dve strany mince, snaz sa zamerat na tie pozitiva a bud vdacna za novy zivot ;) nikto ti neda istotu ze sa ti este.niekedy otehotniet podari ;)

menefrity
19. okt 2018

@trwska Ahoj, nikdy ale naozaj nikdy nepisem prispevky. Tvoj som nasla uplne nahodou. Hladam na Modrom Koniku hraciu deku pre malu a zrazu vidim 'Nerozhodna' velmi ma to zaujalo tak som klikla. Ja mam 35 rokov a mam teraz druhe dieta. Prve som mala pred 7 rokmi. Obe su dievcatka. Nikdy som si naplno neuzila zurky a ine veci ale za to sa mi pacilo cestovat. Najkrajsie cesty som spravila s manzelom, ked nasa prva mala vyse 3 rokov. Nechali sme ju u babky a naozaj si uzili dovolenku. Ja som nikdy nemala rada deti, moznoze preto ze ked sme vyrastali nijake neboli v rodine alebo v okoli. Tiez som nikdy extra neprezivala tehotenstvo a ani sa na nho nejako netesila. Ked sa babatko hybalo tak som bola rada, lebo som vedela ze je zive ale pripadalo mi to ako mat v bruchu nejakeho votrelca. Najkrajsie alebo uplne najkrajsie momenty su, ked ti ho/ju daju do narucia. Tam sa vytvara to prve puto. Ked place a chce mamu a ty si stredom vesmiru lebo ty jedina ho dokazes upokojit len jednym pohladenim, alebo boztekom. Len si pomysli co pre teba znamena mama, ty toto budes znamenat pre niekoho ineho. Budes stredom vesmiru, a ta neopakovatelna laska ktorej sa ti dostane. Velmi lubim svojho manzela, na materinska laska je nieco uplne ine. Velmi to cloveka naplnuje. Cas bezi, roky ubehnu ako voda. Tebe sa to teraz nezda, ale ver mi, budes rada ze si nesla na potrat. Uz si nikdy budes predstavit zivot bez nej/bez neho. Malo to tak byt. Ja som citala knihu, kde hovorili ze deti su anjeli predtym nez pridu na Zem a oni si vyberaju nas ako rodicov. Mysli, ze nejaky anjel tam hore sa rozhodol, ze ho teraz potrebujes. Z nejakeho dovodu sa nam deju v zivote veci a my ich teraz nechapame, lebo mozno nie sme pripraveni chapat celu spojitost. Ale mysli na to, ake je to pozehnanie, aky je to dar. Tes sa, ze si tehotna, lebo ja mam tolko znamych a kamaratiek co skusaju otehotniet a nemozu. A minaju tisice na klinikach, pichaju si injekcie s hormonmi. Deti su nadherny dar. Je to nieco uzasne a nepredvidatelne, nijaky film ani kniha to neopise. Ver mi, stalo sa ti nieco nadherne len presne este nevies ako nadherne, lebo si to nezazila, tak ako vsetky zeny ktore este neboli matkami. Je to narocne, urcite. Mozno bude aj bordel, mozno nie. Mozno bude plakat a mozno nie. Ale bude to len tvoje babatko, stvorene vami. Nieco z vas dvoch. Ako ho mozes dat prec, len preto ze ty si to tak nenaplanovala? Mamy musia chranit svoje deti. Kto ich potom ochrani ked nie my? Myslim, ze vo vnutri si sa uz tak rozhodla, len sa mozno potrebujes uistit, lebo vies ze to nebude lahke. Ale tie najtazsie veci v zivote su velaktrat najkrajsie. Stalo sa ti nieco krasne! Velmi Vam drzim palce, budete krasna rodinka 🙂 prajem vam vela zdravicka a stastia.

marion09
19. okt 2018

@gir no len nie všetci starí rodičia sú takí ústretoví...

marion09
19. okt 2018

@ankaevka ...90% starosti a 10% radosti

laurazma
19. okt 2018

Ahoj..strach je v tvojom pripade normalny kedze ste to neplanovali..avsak skus sa an to pozriet z inej stranky, ja som len o nieco starsia od teba, babatko planujeme uz rok a pol a zatial nic..poviem ti, ze je to azda ten najhorsi pocit na svete, byt sklamana mesiac co mesiac..momentalne sme uz vo faze umeleho oplodnenia a to ma problem “len” manzel.zatial vsak nic.takze nevies ako by ste na tom boli vy o par rokov, nakolko je doba aka je, stale sa vsetci len niekam nahlia a su nervozni..ja byt na tvojom mieste, beriem to ako dar ze sa vam to podarilo takto a hlavne z lasky 🙂 💞 zvladnut to urcite spolu zvladnete..a neboj ked bude brusko rast, urcite sa zmenia aj tvoje pocity 🙂

kika86
19. okt 2018

Ahoj, tiez som otehotnela v 22. Bolo to obrovske necakane prekvapenie, v tej dobe som vobec netuzila po dietati. Prave som koncila prvy stupen VS, bola som bez prace a byvala som u rodicov. Ale nakoniec sme sa s priatelom vzali, narodila sa nam dcera a osamostatnili sme sa. Pocas materskej som si dokoncila druhy stupen. Ked mala dcera 2 a pol roka, tak som sa zamestnala. "Slobodu" sme si uzivali v trojici, cestovali sme po svete a nikdy som dieta nebrala ako obmedzenie. Vsade chodila s nami. Dnes ma 10 rokov, je z nej velka baba a coskoro jej pribudne surodenec 🙂
Urcite sa to da zvladnut a ver mi, ze s detmi je zivot krajsi, stastnejsi a usmevnejsi 🙂 Drzim palce.

gir
19. okt 2018

@marion09 poradíte si aj bez nich, ja som do troch rokov nedala deti nikomu. Len som chcela povedať, že deťmi partnerský život nekončí.

januska20
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
trwska
autor
19. okt 2018

Ďakujem Vám ženy za rady. Trochu má upokojili. Všetko sa mi mihá pred očami aké to bude. Chcem aby to dieťa sa malo najlepšie ako môže a asi je pravda čo píše @menefrity, už v tejto fáze by som sa mala naladiť na všetko pozitívne aby cítilo len prijemne vibrácie. Ďakujem Vám všetkým zo srdca.

ewell13
19. okt 2018

Ja som vzdy bábätko vhcela hádam od15tich proste mam vzťah k deťom otehotnela som ked som mala 20 po5rocnom vztahu manzel mal 25 mali sme aj naplanovanu svadbu na september ale v marci som zistila ze som
Zobrali sme sa ked mal maly 2roky nikdy som nechcela svadbu s bruchom... maly somnou dokonca maturoval ;)
Ked som mala23narodil sa nam druhy drobec... kupili sme byt, popri materskej som sa vzdelavala v jazykoch manzel pracuje v zahranici, buduci rok sa stahujeme za nim
Takze pre mna urcite nic neskoncilo mam viac lasky tozsirila si, svoje moznosti s detmi najdes iny zmysel zivota,budes sa na vsetko pozerat inak....
A ano aj napriek tomu ze som vzdy chcela deti po dvoch ciarkach na teste som sa rozplakala a tiez bola zufala... ale ak mas partnera ktory sa o vas postara, kna ktoreho sa mozes spolahnut tak o par mesiacov tento pocit prejde hlavne ked svoje babatko prvy krat ucitis... mam aj kamarakty 25-27rocne ktore sa snazili oa babatko aprvy ked zostali tehotne tiez plakali bapriek tomu ze dieta chceli....odohrava sa v tebe vela otazok pocitov ci vsetko zvladnes....
A este k tomu cestovaniu my sme s prvym cestovali od malicka... do roka sme s nin presli Rakusko Polsko Cesko a pol slovenska...chceli sme ist aj nan dovolenku ale nemali sme uz cas v lete ... takze v cestovani nevidim ze by som bola o nieco ukratena... ked uz tyzden nejdeme na niaky vylet tak uz sa syn pyta az niekam ideme... da sa robit vsetko aj s detmi.. s detmi nic nekonci, to krasne prave zacina

evaili
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marissenka
19. okt 2018

Berieš to tak,že ti to dieťa zoberie slobodu....ber to tak ,že koľko ti toho dá...je to nový úžasný život....a keď ho budeš držať,spomenies si,že to boli len malichernosti..budete rodicia.to dieťa je z vašej lasky-na to mysli.ja som v 22 mala tiež prvé...a zvládli sme to hravou zadnou...zvládnete aj vy😉hlavu hore

ertlovik18
19. okt 2018

@marissenka na to sa z tejto stranky este nevie pozriet, na to potrebuje asi viac casu, ono to pride, uvedomi si, ze je to nova etapa zivota, ktora sice nieco vezme, ale zase cloveku aj paru velmi vela da do zivota, nauci vela veci 🙂

zdencaaaa
20. okt 2018

@trwska pozri my sme sa o bábätko snažili dlho a keď to nakoniec prišlo a našla som si dve čiarky bol to šok, naozaj. Budeš mať devatmesacnu (osem) prípravu na to že budeš mamina a ani potom si nebudeš istá či všetko robíš dobre vlastne nikdy si nebudeš istá 😉 bábätko je dar, občas je to vyčerpávajúce ale my ženy to zvládneme, ten hore vedel prečo deti nosíme a rodíme my ženy a nie chlapi 😉

laska201
20. okt 2018

Je ine rozpravat sa a ine je to tak citit.presne takto to byva ked zena otehotnie neplanovane.inak by si sacitila ked by ste snazili a neslo by to.Od stastia by si skakala.ale uz tu je chyba ze to rozoberas tu a nepovies to muzovi.vzdy som vsetko hovorila jemu a on bol ten ktory ma ukludnil rozosmial ked som bola smutna co mi plnil chute aj ked ja sama som uz zabudla.vzdy sa pytal ako sa citim brusko pobozkal porozpraval sa s nim.Opora ma byt v prvom rade doma u manzela priatela.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre