Tehotenstvo a vitamín C

13. nov 2021

Ahojte som v 5 TT. Pred pár dňami,keď som nevedela,že som tehu, som začala brať vitamín C 1000 mg plus vitamín D...Myslela som, že vitamín uškodiť nemôže,no v lekárni mi dnes pani povedala,že to nemám brat. Bral niekto z vás na začiatku tehu vitamín C a D ?

vitriolka
13. nov 2021

Take davky vitaminu C su v tehotenstve nevhodne, uplne staci 100-250mg denne. Vit C prechadza cez placentu a moze mat negativny vplyv na dieta. /farm

squ1rrel
13. nov 2021

Ja beriem 2000 iu vitamínu D. Mam to predpisane od všeobecného aj od gyn (mam nedostatok)
Na vit C som sa akurát pýtala minulý týždeň svojho gyn a povedal mi ze môžem davku do 1000mg. Nedávam si ale každý deň.
Okrem toho beriem od 11tt aj tehotenské vitamíny.
@vitriolka nemôžes o tom napísať viac? Nikto ma na nič také neupozornil.

nika23t
13. nov 2021

Kľudne môžeš brat. Vitamínom C sa nedá predávkovať ani v tehu, nadmerné množstvo telo vylúči a navyše v tomto chripkovom obdobi je potrebný. Ak máš obavy, zniz dávku na 500 mg, alebo sa porad so svojím lekárom. Ja užívam celé tehotenstvo, teraz som v 8mesiaci a beriem C 500-750 mg a D 2000. Na odporúčanie môjho gyn, nakoľko som mala hranične hodnoty Dčka.

kkovacovak
13. nov 2021

Brala som počas tehotenstva aj beriem 250mg C denne a 6000 IU D. Keď cítim že na mňa niečo lezie tak navýšim na 500-750 a 8000. D pomáha aj ako prevecia preeklampsie.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kkovacovak
13. nov 2021

@beata_k skôr sa uvádza a v podstate aj v tom čo si sem pridala je to potvrdené že sa neodporúčajú také vysoké dávky dlhodobo ani netehotným. Najlepšie je zvoliť zlatú strednú cestu a navýšiť dávku ak na nás niečo lezie. Takže kľudne 500 a v prípade choroby krátkodobo doplniť viac.

nika23t
13. nov 2021

@beata_k áno, máš pravdu, ak by sme sa bavili o vyslovene vysokých dávkach užívaných dlhodobo. Aj v článku je uvedené množstvo nad 1000 mg. Ale prečítala som plno článkov, kde som sa uistila, že vit C je v tehu potrebný a je dôležité zvýšiť príjem. Ale ako vravím, v normálnych dávkach. Ja osobne jem veľa ovocia a zeleniny a popritom užívam aj C.

vitriolka
14. nov 2021

Ide o to, ze lieky prechdzaju cez placentu a idu k dietatu. V jednej studii sa matkam, ktore uzivali vysoke hodnoty Ccka paradoxne rodili deti s prejavmi nedostatku, teda mali prejavy skorbutu. Nevravim, ze Ccko je talidomid. Ale naco riskovat nieco, o com vela nevieme? Na tehotnych zenach sa nerobi tolko studii ako na netehotnych. To nie je moj nazor, to je fakt. Aj ked Ccko sa da uplne lahko pokryt stravou.
Zvysit prijem v tehotenstve neznamena zvysit ho na 1000 mg, ale na tych 100-250mg ako som pisala vyssie.
Pokial to nie su kapsuly s postupnym uvolnovanim, vysoke davky telo nema ako vyuzit a zvysok vycikas. Ine je, ked clovek dostava priamo do zily megadavky, pri zapaloch, po chemoskach atd.

ninah1486
12. mar 2022

brala som len céčko od lipo c askor

beata_k
12. mar 2022

@ninah1486 Uz to tu prestan spamovat s tym C-kom. Dik

beahavala
16. mar 2022

céčko som mala celé tehotenstvo

13lucia17
29. mar 2024

@nika23t môžem sa opýtat myslíš že keď som si dala omylom dve tabletky vitamínu d 2000 raz že by sa niečo mohlo stať ?

nika23t
29. mar 2024

@13lucia17 určite nie, bud pokojná. Ak šlo o jednorazovú záležitosť, že raz si si dala vysokú dávku, nič sa nestane.

anomylka
29. mar 2024

@13lucia17 si tehotna? Synteticky vit. D je v skutocnosti steroid. Len ti to nikto nepovie. Staci si dat do vyhladavaca. A teraz uz asi nic nevyriesis, skus zvysit prisun tekutin, nech ho aspon zcasti vyplavis, ale cim by si ho mohla eliminovat netusim, mozno cierne uhlie.

nika23t
29. mar 2024

@13lucia17 vôbec nič sa Ti nestane. Absolútne nie je čoho sa báť. Neuzivas zvýšenú dávku dlhodobo, šlo o jednorazovú záležitosť. Alebo sa porad s lekárom, ak máš pochybnosti. Ale som si istá, že Ti to neublíži ani v prípade, ak si tehotná.

13lucia17
29. mar 2024

@nika23t ďakujem áno som tehotná

13lucia17
29. mar 2024

@nika23t ďakujem áno som tehotná hej bolo to raz a keď nad tým rozmýšľam tak sa mi zdá že som di dala jednu lem som ostala neistá

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre