Skúsenosti s diagnózou PCOS

zuzanabella
4. dec 2019

Ahojte,chcela by som sa s niečím poradit. Mám za sebou 2 zamlcane potraty, obe v 7.tyzdni. Prvé tehotenstvo sa nám podarilo hneď na prvýkrát a druhé na tretí cyklus. Až po druhom potrate ma lekárka poslala na vyšetrenia, aby sa zistila ich pricina. Dnes som mala za sebou prve a to endokrinologicke vyšetrenie, kde mi bol zistený chronicky zápal štítnej žľazy.Zatial iba cez ultrazvuk,výsledky z odberov budú o 2 týždne. Lekár mi medzi rečou spomenul diagnózu polycysticke vaječníky a to na základe akné,ktorú nám už asi rok. Menstruaciu som mala 28.dňovu stále ukážkovu. Pri meraní ovulacie prostredníctvom testov,posledný rok prebehla stále,samozrejme okrem tých mesiacov čo som bola tehotná. Pojem polycysticke vaječníky som dodnes nepočula a nikdy som nemala žiadne problémy, vyšetrovana som za celý rok bola 4 lekármi na 4 ultrazvukoch a žiaden lekár mi nepovedal,že mam cysty. Dokonca som nikdy nebrala ani antikoncepciu a na preventívnych prehliadkach som mala vsetko v poriadku. Co myslite moze sa mi aj tak potvrdit tato diagnoza? Ak ste to niektora mala podobne,donosili ste zdravé bábätká? Ďakujem vopred za odpovede.

yvonka4
4. dec 2019

@zuzanabella cysty mať nemusíš, PCOS je spojená s vysokým testosterónom, kde je akné, padanie vlasov, zlá pleť, jediná liečba je antikoncepcia, ale to len v prípade, že žena nechce otehotnieť, lebo sa PCOS môže vyvinúť, hak zastaví ovuláciu, kde vaječníky oddychujú a nevyvinie sa PCOS..ja mám diagnózu PCOS bez polycistyckých vaječníkov, ale s toutou diagnózou sa spája ešte inzulínová rezistencia... Ale to ti majú dr všetko povedať, aj keď mne nepovedali nič, všetko sama zisťujem😪

zuzanabella
autor
4. dec 2019

@yvonka4 a keď sa o bábätko chceme znova snažiť aký je postup?
Vám sa bábätko vobec nedarí?

yvonka4
4. dec 2019

@zuzanabella ja už mám dcérku a som slobodná mamička, takže dieťatko neriešim, mne to zistili až teraz, keď nemáte PCOS na sone je to fajn, ale vždy pri tejto diagnóze je vysoký testosterón... Ten mi zistili na endo... Skús sa popýtať endo a gynekológa, ale viem že strava veľa robí v tomto, ak žena chce otehotnieť, a môžeš vynosiť určite zdravé dieťatko aj keby si mala PCOS, písala som s takou holkou

golianka
4. dec 2019

odporucam precitat si knihu: Autoimunni reseni od Amy Mayer http://www.littera.sk/kniha/84320, vysvetluje tam pricinu autoimunitnych ochoreni a sposob stravovania, ktorym vies autoimunitne ochorenia "uspat" - toto ti ziaden dr. nepovie, len ti budu dokola predpisovat lieky na potlacenie prejavov, a neskor ti budu problemy/choroby pribudat. Mne tiez az, ked som isla do centra na riesenie neplodnosti, len tak medzi recou povedali, ze mam pcos (predtym dovtedy nikto nic) a ze mam ist na umele oplodnenie. prestala som tam chodit, zmenila som stravu, zacala som cvicit a prirodzene som otehotnela, momentalne 2krat - bez problemov

topasitta
4. dec 2019

@yvonka4 nie vzdy je vysoky testosteron. Ja ho mam napr v norme 🤷‍♀️

yvonka4
4. dec 2019

@topasitta fakt? 🤔🤔🤔🤔

yvonka4
4. dec 2019

@golianka pcos je autoimunitne?

topasitta
4. dec 2019

@yvonka4 noo a nikdy som nemala ani extra katastrofanle akne, bezne vyrazky akurat tak. A amh som mala okolo 5. To bola hodnota, ktora spadala aj do normalu aj do pcos. Moj dr si to ani nevsimol, alebo vsimol a nic mi nepovedal, a druhy dr pozrel papiere- hormonalny profil a povedal pcos, oligo/ anovulacia. A ze to sa zisti z krvi. Mizno chodil na bejaku inu skolu, ked to dovtedy nikti nezistil 😁 Sonom si to len potvrdil. Aj na laparke ma ubezpecovali, ze vsetko ok, driling nebolo treba robit, ze som zdrava ako rybka.
Takze pcos ma asi vela tvari, rozne priznaky. Treba najst dobreho lekara a tak najst riesenie.
Z bazalnej teploty, hlienu, grafov, ovu testov a neviem coho, som si teda vobec nebola ista, ci a kedy presne bola ovulacia. Dokonca aj ked folikul narastie a praskne, nemusi byt v nom vajicko, alebo zdrave vajicko, a tak aj cykly, ked som myslela, ze to uz isto ovulacia bola, to nemuselo byt celkom pravda.

golianka
4. dec 2019

@yvonka4 je to chronické (syndróm čiže kvázi "nevyliečiteľne" iba potláčané) a veľa žien čo má pcos má problém aj so štítnou (neskôr hashimoto) alebo nejaké iné problémy, ono to všetko spolu súvisí a príčina pochádza z "poskodeneho deraveho" tenkého čreva, ktoré prepúšťa do tela latky z potravín, ktoré by sa tam inak nedostali a preto sa telo bráni - zápaly, syndrómy, autoimunita - zjednodušene povedané. Stravou sa to dá veľmi dobre ovplyvniť, keď začneš googlit v angličtine nájdeš toho viac

yvonka4
4. dec 2019

@golianka ja mám veru Hashimota... 😪

yvonka4
4. dec 2019

@topasitta bože ja som mimo z toho teraz... Ta už som domudrovala...praveže ja ovuláciu mám, teda zastavili mi ju s hak...

zuzanabella
autor
4. dec 2019

Výsledok je aký dievčatá? Teda aj mi doteraz neboli nájdené cysty,tak aj vtedy môžem mať pcos? Ak to aj mám môžem kľudne vynosit zdravé bábätká? Alebo práve ten pcos spôsobil potraty a bábätko výnosom len vďaka alebo ivf?

topasitta
4. dec 2019

@zuzanabella zatial sa neboj hlavne 🙂 mrzi ma, ze si dva krat o dietatko prisla 😔 no bohuzial, pricinu nevie nikto. Moze to byt pcos, moze byt chyba v spermiach, moze byt problem v genetike paru, endokrinologii, reprodukcnej imunologii, hematologii, alebo sa to da zhodit este na prirodu... Skus si tieto vysetrenia dat porobit, popritom cvic a zdravo sa stravuj. Drzim palce 😘

zuzanabella
autor
4. dec 2019

@topasitta ďakujem pekne? Tebe sa pri Pcos podarilo donosit bábätko?

topasitta
4. dec 2019

@golianka dobre hovoris. Gram pozitivne probioticke bakterie fermentovanim vlakniny tvoria k.butyrovu s vyraznym protizapalovym efektom. Aby sme ich mali dostatok, treba denne jest vlakninu, tieto druhy : fruktooligosacharidy, inulin, psylium, rezistentny skrob a 1,3 - 1,4 - betaglukany. Probioticke bakterie budu mat dostatok vkakniny, cize potravy, a pomnozia sa na dostatocnu uroven, a "pobiju" tie zle bakterie, ktire sposobuju syndrom deraveho creva.

golianka
4. dec 2019

@zuzanabella ako som písala vyššie bolo mi diagnostikované pcos a odporúčané umelé, 2krat som prirodzene otehotnela, bezproblémové tehotenstvo. Potraty skôr môžu súvisieť so štítnou žľazou, môžeš to zmeniť stravou atď.

golianka
4. dec 2019

@yvonka4 hak veru nič nerieši, skôr škodí 🤷

topasitta
4. dec 2019

@zuzanabella mas ip

yvonka4
4. dec 2019

@golianka však ja viem🤢

golianka
4. dec 2019

@yvonka4 tak na co to mas brat? pozri toto napr.

https://www.youtube.com/watch?v=giyqyXQAkhc
yvonka4
4. dec 2019

@golianka super ďakujem, kúpim aj tú knihu

tukanec
5. dec 2019

@zuzanabella mne povedala moja lekarka minuly rok v novembri ze mam pcos. menzes mam uplne nepravidelny, minuly rok som mala asi 8x. po tom co mi to lekarka povedala, sme si doma povedali ze zacneme skusat, ved to moze trvat roky. po novom roku som mala ist na nejake vystrenie na hormonalny profil... ani som ho nestihla, otehotnela som na prvy krat , a tersz uz mam doma dvojmesacneho fesaka 🙂 a je uplne zdravy. takze sa vobec nestresuj, urcite mozes vynosit zdrave babo

zuzanabella
autor
5. dec 2019

@tukanec super,gratulujem 🙂 mne to ešte nepotvrdili len medzi rečou niečo spomenul...okrem akné nemám žiadny iný priznak tak ktovie...A bábätká tiež hneď vysli

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanabella
autor
22. dec 2019

@zazvorka87 ake následky ak smiem?

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre