Povinné vyšetrenia u gynekologicky počas tehotenstva

8. jan 2020

Čítala som o povinných vyšetreniach u gynekologicky počas tehotenstva, ako podmienka pre materskú. Je to pravda? Od kedy je to povinné? (od ktorého týždňa tehotenstva?) Nechcem sa zbytočne ponáhľať k lekárke keď mi nič nie je. Myslela som si ze pôjdem keď budem približne v treťom alebo štvrtom mesiaci. Musím ísť skôr? Vypisuje sa to niekde pri žiadanke o materskú?

diankadop
8. jan 2020

Podla mna by si mala ist hned nejaky treti tyzden, v tom tretom a stvrtom mesiaci je uz dost neskoro. V kazdom mesiaci sa sleduje nieco ine, robia sa rozne vysetrenia. Takze podla mna chod a nie len kvoli materskej ale aj kvoli tomu, aby si mala bezproblemove tehotenstvo.

ukulela
8. jan 2020

https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...
prispevok nedostane, ak od 4. mesiaca tehotenstva do pôrodu sa nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára s.....

majamat
8. jan 2020

neviem ci je niekde, odkedy je to povinne, ale na konci 1. trimestra, teda konci 3m by sa malo babatko premerat. podla otho sa zisti priblizne, kedy by mohol byt termin porodu, podla beznych vypoctou sa rata tehu od zaciatku posledneho cyklu, cize 1dnom posedneho menzesu, cize minimlane 2t tehu ani nie si. no niektore eny maju cyklus posunuty.
a tusim niekedy koncom 1.trimestra zacinaju dolezite vysetrenia, dovtedy asi nie je nic take, co by sa nedalo skontrolovat neskor.

su zeny, ktore nepostrehnu, ze su tehotne. dokonca som ala kolegynu, tkora to vobec nevedela, lebo cely zivot mala epravidelny cyklus. az ked jej zacali opuchy noh a mozno ine tazkosti, dr ju poslala na sono + rtg ( nastastie najskor na sono ) a tak vsetci v soku. bola uz v 5m 😀 20r sa s muzom neotehotela a nedavali si pozot a potom po porode si zacali davat 😀 ma zdravu dceru a auz aj vnucata.

no ale chcela y som ta upozornit, ze to, ze nemas tazkosti, ete neznamena, ze je vsetko OK. ja som bola 2x tehu a vsetko bolo OK. len som mala zrazu skoro na konci 3m jednu malu kvapku cerstvej krvi na toaletaku, ked som isla a wc. potom poobede zas. ani na intimke nebola krv, fakt len a papieri. a potom uz nic. na druhy den som isla kz gyn. to bol piatok. nejdem rozpisovat presne ako to bolo, ale v Nedelu mi diagnostikovali MA, cize zamlknuty potrat. dieta uz 10dni nerastlo. niekedy sa potrat rozbehne aj sam a aj mne yb sa zrejme,a le koniec 3 mesiaca to uz je plod dost velky a takyto potrat uz je dobre aby bol pod vedenim lekara.

luba41
8. jan 2020

stačí ti íst niekedy v 3. mesiaci, materskú dostaneš - pokial si bola zamestnaná a splnáš podmienky odpracovaneho obdobia, nie je podmienená prehliadkami ..prehliadkami je ovplyvnené len poberanie:
"Príspevok pri narodení dieťaťa
Vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Pre splnenie podmienok nároku sa musí matka od začiatku 4. mesiaca tehotenstva do pôrodu zúčastňovať raz za mesiac preventívnych prehliadok alebo na obdobných prehliadkach v cudzine.4 Toto priamo na žiadosti potvrdí ošetrujúci gynekológ./

mima1
8. jan 2020

@diankadop v 3tyzdni? A naco? Ved to by ani nevedela ze je tehotna.

veronikaszabova
8. jan 2020

@diankadop v 3tt?? 😳 naco?? 🙈

sonnenshein
8. jan 2020

Staci ist prvy krat v 12tt, samozrejme ak nemas ziadne problemy.

klarissa25
8. jan 2020

@diankadop v treťom týždni však to niektoré ani nevedia že sú tehotné.

klarissa25
8. jan 2020

Materská nie je ovplyvnená prehliadkami. Ale príspevok pri narodení dieťaťa je.

autor
8. jan 2020

@ukulela Ďakujem toto som presne hľadala. 🙂 Takže koncom tretieho mesiaca stačí ak sa tam ukážem.
Už som tehotná v minulosti bola, na prvej tehotenskej prehliadke som bola v 12-13tt (vtedy som nemala nárok na materské, doteraz som nevedela ze naň to ani netreba a ze to treba na iné, ešte dobre ze som to aj v minulosti stihla). Problemy nemám žiadne, tehotná vždy na prvý pokus tak sa mi tam nechce vyše dávať u lekárky zbytočne.. Ďakujem. 🙂
@luba41 Ďakujem za objasnenie. ☺️

simonahugo
8. jan 2020

Ja som sla v 8.tyzdni prvykrat 🙂

queen_mary
8. jan 2020

Fuuu to vysedavanie u doktorky kvoli zdraviu nenarodeneho dietata by aj mne vadilo..

autor
8. jan 2020

@queen_mary Ako ovplyvní doktorka zdravie môjho dieťaťa v prvom trimestri? 😶😶😶 Vitamíny si viem dat aj sama.

queen_mary
8. jan 2020

Mozes mat hematom, moze sa ti vytvorit cysta, mozno budes potrebovat hormonalnu liecbu na udrzanie plodu, ak by embryo nebolo v poriadku, mozes ohrozit aj seba... ale daj si teda nejaky vitaminik.

luba41
8. jan 2020

@queen_mary ked bude mat problem, pôjde ho s lekárom riešit..urobí tak ako sama uzná za vhodné..je dospelá a svojprávna..

autor
8. jan 2020

@queen_mary Ohroziť môžem seba (ale tak zase nie som úplne blbá, že kebyze mi bolo zle tak si sedím doma a k lekárke nezajdem). Dieťa neohrozujem (a prvé týždne plod vlastne ani za dieťa nepovažujem). ☺

sapetka
8. jan 2020

A kvoli comu vlastne nechces ist ku dr skor ako o cca3m?

mima1
8. jan 2020

Tak mohla by si mat tak problem so stitnou zlazou a vtedy by mali byt nasadene hned tabletky ale tak 3tyzden by som isto nesla. Podla mna staci od toho 8 az 10tyzdna

blondtana
8. jan 2020

Mne tiež lekár v 6tt povedal, že to za tehotenstvo nepokladá a objednal ma cca o mesiac aj kúsok na odbery, čo už bol 11tt, čiže 3. mesiac. Dovtedy sa ešte môže všeličo vyvrbiť. Predpísal mi kys. listovú a Dufaston (hormóny) kvôli veku a odporučil mi ako endokrinologickej pacientke obehnúť si endokrinológa (štítna žľaza).

autor
8. jan 2020

@sapetka Nevidím dôvod čakať 3hod v rade u lekárky ak mi nič nie je.
@mima1 Nemám problémy so štítnou žľazou.

Pôjdem teda tak ako naposledy. Medzi 12-13tt.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima1
8. jan 2020

Ani ja som nemala pred tehotenstvom nic so stitnom a teraz aj v prvom tehotenstve mi zistili nizsiu funkciu lebo pracuje za dvoch tak mi dali lieky

evuska135
8. jan 2020

Ja som menila dr takze pri prvom tehu som sa dostala k lekrovi az nejak po 10tt, ale nastastie vsetko ok. No do 12tt tam treba urcite ist

queen_mary
8. jan 2020

@miriam11 lebo musi cakat 3 hod u lekarky 🙄

Najdi si takeho gynekologa, u ktoreho nemusis cakat 3 hodiny. Anyway aj tak uz taky podla mna ani neexistuju 🤷‍♀️ takisto ako som nikdy necakala na endokrinologii, na internom. Bajdi si takych, kde vies, ze ta ziberu s odchylkou max pol hodky a mas vystarane

dilino
8. jan 2020

budeš mať problémy čo sa týka penazi musiš mať tehotensku knižku ja som išla v 9 týždňi ked som bola najlepšie je mať všetky vyšetrenia od začiatku na pôrodne by to bol problém si vybaviť niektore veci sú priamo viazane na prispevky čim skôr pôjdeš tým skôr sa môžu odhaliť rôzne vrodene vady a iné choroby ak by nahodou nikdy nevieš to že ti nič neni iba že si na začiatku tehotenstva a zvlašť ak o tom vieš by si mala isť aj sama od seba a nečakať na neskôr.

janula3000
8. jan 2020

Pokial nemáš bolesti, krvácanie alebo nejaké problémy stačí ísť okolo 10tt, prvé odbery sa robia okolo 12 tt, tehotenskú knižku dá máloktorý dr skôr ako 10 tt, a pred 10 tt ti maximálne sonom potvrdí tehotenstvo. A ísť v 3tt je totálny nezmysel koľkokrát ešte v 6tt podľa poslednej MS doktor nič nevidí.

autor
8. jan 2020

@miriam11 Kvôli cestovaniu? Mam lekára 40km, bližšie žiaden nie je. Tam vystáť radu s tým ze ma pošle domov že mám prísť o dva mesiace sa mi vôbec nechce.

@queen_mary No keď žiješ v meste tak si vyberať môžeš. Nie všetci majú to šťastie ze v ich kraji je viac lekárov na výber ktorí by ich vôbec vzali.

ukulela
8. jan 2020

tak zasa lekar robi v pravidelnych stanovenych intervaloch screening. ono zasa sa oplati vediet, ci nemas aj ty nejaky problem, napr sa berie krv kvoli toxoplazmoze, o ktorej nemusis vediet a podobne. ja som vzdy lekarovi zavolala - mam pozitivny test, kedy cca mam prist.
ak sa u tvojho dok neobjednava, tak skus pohladat noveho, prist a cakat hodiny je na prt. kazdy normalny lekar uz objednava aspon orientacne na cas.

evittam
8. jan 2020

@ukulela Pise o nároku na MD.
Pri nároku na MD nikto neskúma ci si chodila na prehliadky.

autor
8. jan 2020

@ukulela Toxoplazmozu som už mala.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre