Povinné návštevy gynekológa v tehotenstve

14. júl 2021

Ahojte dievčatá. Čakáme bábo, no žijeme cca 80km od slovenských hraníc. Rodičák, aj materskú poberám zo Slovenska, nakoľko mám trvalý pobyt aj prácu na Slovensku. Od pôrodu sme však v CZ, nakoľko manžel tu podniká. Teraz som však tehotná opäť a kvôli pandémii a neustálym zmenám na hraniciach chcem minimalizovať cestovanie domov. Kedže aj všetkych lekárov máme na Slovensku, zaujíma ma koľko prehliadok je povinných u gynekologa a kedy ak chcem mať tehotenský príspevok a potom opäť matersku. Dakujem za odpoved.

martinaju
14. júl 2021

Teraz kvôli korone sú tie poradne tak všelijako cca každé 4týždne (to sa vieš aj dohodnúť momentálne im to bude len vyhovovať) vo vyššom štádiu tehotenstva každé 3tt a potom sa to skracuje na 2tt. V našom okolí už ani nemocnice nerobia každý týždeň, až keď žena prenáša. Mne to zas pride malo a som dosť sklamana že sa vyhovárajú na koronu. 🤷🏽‍♀️

margitaf
14. júl 2021

Tehotenský príspevok a materská nie je podmienená navstevami gynekológa, podmienky na získanie sú uvedené na stránke sociálnej poisťovne, príspevok pri narodení dieťaťa je podmienený navstevami lekára a teda dieťa sa musí dozit 28dni, a počet poradni je individuálny, prvá asi v 8tt, potom každé 4 týždne, posledné dva mesiace môžu byť každé dva a niektoré posledný mesiac chodia každý týždeň

autor
14. júl 2021

Prispevok pri narodeni je vyplacany len pri prvom dietatku, vsak? V podstate teda nemusim absolvovat ziadne pravidelne prehliadky a stale budem mat narok na tehotensky prispevok aj na matersku? Tehotensky prispevok je pre mna totiz uplne novinka

lululucy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
9lf9
14. júl 2021

prispevok pri narodeni je v plnej sume vyplacany pri 1-3 porode z ktoreho sa dieta dozilo 28dni potom je suma 151e a nedoklada sa dozitie ale gynekolog stale potvrdzuje preventivky v tehotenstve a pocet porodov.

martinaju
14. júl 2021

Prispevok je vyplacany pri prvých 3 určite potom sa tušim príspevok znižuje

margitaf
14. júl 2021

Akú máš pracovnú zmluvu? Materská nemá nič s lekárom, ta sa vyratava z hrubej mzdy, to ti sociálna vyrastá denný vymeriavací základ, ak máš nárok, tehotensky tiež, pri nom musíš byť min 270dni nemocensky poistená a tehotensky je cca 215e, ak si zarábala nejako nad 1800e tak cca. 320e

petamich
14. júl 2021

materska a tehotensky prispevok sice podmieneny navstevami nie je ale nejaky lekar ti musi potvrdi tlacivo - neviem aky mas vztah so svojim lekarom, kazdopadne by som mu zavolala a spytala sa - lebo bez toho aby si k nemu sla minimalne na potvrdenie tehotenstva, meranie v 12tt kedy sa stanovuje termin porodu (resp. aspon vstupne a termin podla poslednej MS), tak asi nebude nadseny, ked tam prides a povies dobry a teraz mi prosim potvrdte papier 🤷‍♀️

za mna najlepsie sa s nim dohodnut

a ano ten prispevok, co sa zvykne ludovo "kocikovne" nejakych 800+ EUR, tak tam lekar potvrdzuje, ze si chodila na poradne

autor
14. júl 2021

@margitaf juuuj, tak toto ma potesilo..,ano zarabala som nad 1800€, tak konecne to bude lepsie ako len ten 400€ rodicak...
vobec som netusila, ze este aj pri dalsom dietatku je vyplacany prispevok pri narodeni..

@petamich urcite mu zavolam a vysvetlim situaciu, ale skor ako na konci prveho trimestra sa velmi nechystam...

petamich
14. júl 2021

ja by som mu isto zavolala skor - lekari velmi baziruju minimalne na tych troch velkych ultrazvukoch, kde sa kontroluje okrem ineho morfologia a to je 12tt, okolo 20tt a 30tt - ale je to samozrejme na tebe a gratulujem 😃😃

margitaf
14. júl 2021

Lenze pri prvom si okrem toho rodicaku musela dostávať aj celkom slušnú materskú pri tom prijme, ak ti pracovná zmluva trvá tak by si mala mat matersku ako predtým plus od 13tt ten tehotenský do pôrodu

autor
14. júl 2021

@petamich dakujem Peti 🙂
@margitaf same dobre spravy od rana... materska bola ozaj super, ale potom ten sok, ked si cely zivot vdaka praci nemusite sledovat ceny v obchodoch, potom pekne peniazky aj z materskej a zrazu bum, 400€ a k tomu male babatko... naucilo ma to hospodarit ... a varit 😅

margitaf
14. júl 2021

Tak hej, ale treba to brat pozitívne, sme jedna z mála krajín v EÚ kde je matkám umoznene byť s dieťaťom 3roky a ešte za to dostanú peniaze, a po ďalšie počas rodicovskej dovolenky môžeš kľudne pracovať a o príspevok neprídeš, je tam aj nejaký príspevok na jasle, na stránke sociálnej poist to je, a dieťa má dvoch rodičov, tak si myslím, že tých 400 je dosť slušne, plus keď matka vie ísť niekam si privyrobiť na polovičný tak je to dosť dobre

autor
14. júl 2021

@margitaf toje velka pravda.. aj ked napriklad v takom PL dostavaju matersku rok a plnu sumu 😅🤣

kiki68
14. júl 2021

Normal budes chodit v cz a tam to ostempluju. Max si daj sk matersku knizku urobit u gyn.

autor
14. júl 2021

@kiki68 fakt? Esteze mame toho kona. Vdaka

margitaf
14. júl 2021

Tak tu máš 8 mesiacov, plus do 3rokov rodičak, myslím, že to je výhodnejšie, neviem a ani nechcem rozmýšľať nad tým, že by som musela ročne dieťa strčiť do jaslí 😞

kiki68
14. júl 2021

Ano , mne Gyn v Rakusku ( my mame matersku podmienenu vysetreniami) povedal, ze mozem kludne ist s rakuskou materskou knizkou na sk ku Gyn a budu stemple akceptovat. Celkovo ide iba o par vysetreni a kde ides je jedno. Dolezite je , ze ich absolvujes pre zdravie seba a toho babatka. Cez jeden formular zo sk poistovne mozes chodit ku gyn v cz a pojde to na sk poistovnu. Mozno nieco extra uhradis, ale to by si hradila aj na sk. Rovnako mozes riesit porod v cz a Sk poistenie to uhradi. Myslim ze je to formular e 104 alebo e 105. Zavolaj si na sk poistovnu a over si to. Neviem na co sa trepat na sk, ked mozu kedykolvek menit tie pravidla cestovania. Cize ja by som to riesila takto

kiki68
14. júl 2021

@margitaf ono v Rakusku mas napr tie matersku na 2 roky iba 400 eur mes. Ono jedine ak beries ten rocny model tak ides 80% sumy. Inak nie. Cize az take zle to na Sk neni . A kocikove atd tu nemame vobec .

autor
14. júl 2021

@kiki68 Si poklad... velka vdaka

margitaf
14. júl 2021

@kiki68 ja tiež nechápem prečo sa tu sťažujú na tento systém, v Holandsku, v Taliansku materská 4mesiace a sup decko do jaslí

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre