Mám 38 rokov, som prvorodička, fajčiarka a bojím sa

nikuska6478
13. júl 2016

Mam 38 rokov, som v 6 tyzdni a som prvorodicka. Mam velky strach ci bude moje babo zdrave a v poriadku. S priatelom sme dost tuhy fajciari. Ani moja gynekologicka mi vcera nic nepovedala len to ze mi odoberu krv a o tehotenskej poradni. Ani to ze mam 38 rokov a som prvorodicka ju netrklo

myjusiatko
13. júl 2016

@nikuska6478 co ti na to povedat. Nefajci. :/

minnie55
13. júl 2016

Mas strach o dieta a fajcis ???? Co si myslis, ze ti tu baby na to napisu ??? Spamataj sa a na cigarety okamzite zabudni.

petra3312
13. júl 2016

@nikuska6478 prestan fajcit, okamzite. Viem, ze to ide. Moj otec bol silnym fajciarom cely zivot a sekol s tym zo dna na den. Mas uzasnu motivaciu. Ze mas 38 rokov a si prvorodicka? Mam vela kamosiek rodiacich po 35tke, ja sama cakam dieta a mam 35, jasne, ze som mala obavy, idealne by bolo mat okolo 25...no ale to uz nezmenis a stat sa moze hocico aj ked ma clovek dvadsat. Takze sa ukludni, bez si kupit prenatalne vitaminy a ver, ze bude vsetko v poriadku.

majkapatko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikuska6478
autor
13. júl 2016

Ja netvrdim ze teraz fajcim . Fajcila som .

jana_eyre
13. júl 2016

A k tomu aby si prestala, potrebujes zakaz od lekárky? Co ti už na to mala povedať, si dospelá, svojpravna, vedoma rizika asi tiež keď sem pises.. Postupne prestan fajčiť ak to nejde naraz, ak nechceš nic riskovať..

jana_eyre
13. júl 2016

@nikuska6478 pises "sme dost tuhi fajciari".. Tak ak teraz už nefajcis, pokracuj a neboj sa.. Aj tak strachom nič nezmenis, aj keď viem že sa to ľahko píše.. Pre babo je dôležité uvazovat pozitivne, drzim palce..

dzulli1980
13. júl 2016

@nikuska6478 ja som prvýkrát otehotnela ako 35 ročná - tiež som bola tuhá fajčiarka (krabička denne), dokonca keď som otehotnela boli sme na dovolenke v Chorvátsku a tam sme si teda neodopierali, čo sa cigariet a pivečka týka ... počas tehotenstva som to dala na 5 cigariet denne, neskôr na 2 cigarety denne - maličká je úplne zdravá a v poriadku - nie som na to fajčenie hrdá, tiež som chodila na fóra, kde ma každý odcudzoval atď. - no keď máš roky organizmus zvyknutý na nikotín, ver, že viac bábätku ublížiš, keď s tým naraz sekneš, viem, sú ženy, ktoré to dokázali - všetka česť, no ja som patrila k tým, ktorý v tomto absolútne zlyhali ... takže rozumiem Ti, hlavu hore, cigarety nie sú tou top vecou, ktorá by mala vplyv na zdravie Tvojho bábätka.

monita555
13. júl 2016

@dzulli1980 to su podľa mňa len výhovorky 🙂 že viac ublížiš keď naraz prestaneš. Ja som fajčila 13rokov predtým ako som otehotnela, sekla som hneď, dá sa to.Ale je to strašne ťažké, áno.Klamala by som keby poviem, že by som si nezapàlila, že mi to sem tam nechýba.Kamarátka si tiež 2 cigaretky neodoprelacigaretkylý bol v poriadku, no teraz má problémy s pľúcami.Môžno to nie je preto, ale kto vie? Teraz môže len dumať..Ja ťa neodsudzujem, a želám každej mamine, aby mala toľko šťastia ako ty, že dieťatko je zdravé. A zase súhlasím, sú horšie veci ako cigarety, ktoré môžu ovplyvniť zdravie bábätka a ktoré môžeš ovplyvniť.

majkapatko
13. júl 2016

@nikuska6478 Napisala si, že STE tuhi fajciari, nie, ze ste BOLI.

saurian
13. júl 2016

ano, je vacsie rizik ak je zena vo vyssom veku, preto su tieto zeny sledovane aj s vacsou ostrazitostou a doporucuje sa im viac vysetreni. ale bezne rodia zeny v tomto veku, aj prvorodicky zdrave deti, rovnako ako mladucke prvorodicky... co sa tyka fajcenia, to je jasne a ty sama vies ze to nie je vhodne, ale rovnako aj partner - nech urcite nefajci vo vnutri a nefajci v tvojej pritomnosti. uzivaj si tehotenstvo, tes sa na babatko, snaz sa pestro a primerane stravovat, zelam vela zdravicka 😉

pillipilli
13. júl 2016

Ja k to muto poviem len toto,kym sa tu zacnu vyjadrovat zeny co fajcili a maju zdrave deti. Klidne si nastuduj alebo vygoogly na nete co sposobuje fajcenie dietatu.
Ziadna zena tu nenapise ake poskodenia to malo pre jej babo. A s akymi nasledkami bude zit cely zivot kvoli tomu lebo mater bola tekvica. Vies lebo s takymi vecami sa nechvali. Ja som tiez pred teotenstvom s fajcenim sekla kvoli dietatu. V dnesnej dobe je luxus mat zdrave dieta. A aby som ho vedome ohrozovala?

dzulli1980
13. júl 2016

@monita555 áno, sú to výhovorky, ver, že nie som na to hrdá, a som vďačná a šťastná, že mám zdravé dievčatko ... jednoducho som to na 0 nedokázala dať, tie 2 cigarety denne som si dala - mala som výčitky svedomia voči dieťatku a keby si vedela aké ... a boli ľudia, ktorí ma odsúdili, preto som chela nikuske6478 napísať svoju osobnú skúsenosť, lebo viem, aké to je, keď človeka odsúdia ... ďakujem za názor, prajem pekný deň 😉 ... všetka česť a palec hore za to, že s cigaretami dokázala seknúť.

minnie55
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dzulli1980
13. júl 2016

@minnie55 ja neospravedlňujem fajčenie tehotných žien, ver, že nie som na to hrdá, len som napísala svoju osobnú skúsenosť ... myslím, že zdravie dieťaťa ovplyňujú aj milióny iných vecí, nielen cigarety ... a nemusíš na mňa útočiť, každý by si mal pozametať pred vlastným prahom a až potom riešiť druhých ... len som pridala svoju osobnú skúsenosť.

terezka1947
13. júl 2016

@nikuska6478 s tym,co bolo uz neurobis nic....tak aspon teraz urob maximum,co mozes....vies,ono,nikto a nikdy ti nezaruci zdrave babatko-bohuzial
uz zabudni na minulost,tes sa z babatka v brusku a vzdy mozes zacat nanovo a zdravsie

minnie55
13. júl 2016

@dzulli1980 v tomto prípade nemám čo zametať - mám dve deti a ani pri jednom tehotenstve som nepila ani nefajčila. Je mi jedno, čo robíš, je to tvoja vec, ale svojím príspevkom nepriamo podporuješ tehotné ženy, ktoré fajčia...zamysli sa nad tým. Napíšeš, že si fajčila a napriek tomu sa ti narodila zdravá dcéra..........vieš, koľko fajčiarok hľadá na nete takéto vyjadrenia, aby ospravedlnili svoje fajčenie počas tehotenstva ?

moni73
13. júl 2016

Baby, ja som s fajcenim sekla hned. Mala som ale potom nejake zdravotne problemy, kde mi lekar povedal, ze su sposobene nahlou zmenou zivotneho stylu a niekedy je lepsie koncit postupne. Takze mozno nieco pravdy na tom je.

vejula
13. júl 2016

baby baby baby... Na čo je toto dobre? Taketo ponižovanie. Jasne že všetky vieme, že fajčenie pre bábätko v brušku nieje dobré, aj tie čo fajčili to vedia, ale... Nevieme nič o živote týchto žien, nechodíme v ich topánkach tak nesudme. To že ja som to dokazala tak musíš aj ty, je zas totalne mimo, ja som ja, ty si ty, každý máme iné východiskové pozicie. PRetože nieje fajčiar ako fajčiar, i ked vyfajčia približne rovnako cigariet, napriek tomu sa to nedá porovnavať... KEd ideme niečo napísať bolo by dobré porozmýšlať, či štýlom akým píšem, oslovím toho, kto chce pomôcť, ako napísať veci, aby som reálne mala šancu zakladatelke pomôcť, poradiť. Tieto výkriky do tmy nikomu nepomôžu, akurat tak privedu do ešte väčšej depky a chuť na cigu táto žena zrejme po vašich príspevkoch dostane napriek tomu, že pred tým ju mať nemusela.
A to som ja nikdy v živote nebola fajčiarka, takže nie, neobhajujem svojim príspevkom samu seba.

dzulli1980
13. júl 2016

@minnie55 presne tak, aj ja som také príspevky hľadala, lebo áno, aj ja som bola slaboch a nedokázala som zo dňa na deň seknúť s fajčením ... len nerozumiem tomu, že prečo sa ženám, ktoré žijú zdravým životným štýlom, nepijú, nefajčia, rodia postihnuté deti? ... pekný deň Ti prajem a prepáč, ako som sa Ťa nejakým spôsobom dotkla 🙂

sardinka335
13. júl 2016

@vejula jéééškove oči! Ty aby si sa nezastala aj dazdovky na chodniku, lebo nepoznáme to ako sa na ten chodnik dostala.... 😀 😀 😀 😀 Niekomu pomoze aj ,,sprdnutie,, a konečne sa spamätá. Máš pravdu, nie je fajčiar ako fajčiar - jednemu stačí k diagnoze obštrukčna choroba pluc len ,,rekreačne fajčenie,, a iny musi vyfajčiť krabičku denne - kazdy ma iny zdravotny stav, ine predispozie, inu odolnost organizmu kým sa zhumpluje.

38 ročna zena je povazovana za ,,staru prvorodičku,, a ak je aj tuha fajčiarka, tak si koleduje o komplikácie v tehotenstve, predčasny porod, dieta o abstinenčny syndrom a po porode nabehom na SIDS...Proste kedy inokedy nájde ten ciel, tu motiváciu raz a navždy prestať dymiť ,,pánu bohu do okien,, a púšťať svoje peniaze do povetria? Takze je to vlastne len dobre ze sa boji...možno prave to ju nakopne. Držím je palce lebo fajčenie je tak zbytočny zlozvyk ze az..

minnie55
13. júl 2016

@dzulli1980 nedotkla si sa ma, len som vyjadrila svoj názor. Áno, aj ženám, ktoré si dávajú celé tehotenstvo obrovský pozor sa môže narodiť choré dieťatko, ale to neovplyvníš. Poškodenie dieťatka fajčením áno. Dcéra mojej susedy má astmu, pneumologička im povedala, že je to spôsobené (s najväčšou pravdepodobnosťou) fajčením počas tehotenstva. Preto mi nedalo a napísala som sem svoj názor.

vejula
13. júl 2016

@sardinka335 myslím, že ludia, ktorí píšu štýlom "takéto ženy by mali vykastrovať" a podobné perly si len potrebuju dvíhať sebavedomie na ukor niekoho iného - lebo aka som ja super oproti tejto žene, fajčiarke. To je podla mna vážne ubohé vyjadrovanie a budem si písať nazor aký na to mám, lebo neverím, že týmto niekoho nakopneme, akurát to tu už milá zakladatelka zrejme vôbec neotvorí a pre istotu pomoc hladať ani nebude, lebo sa bude báť takýchto nenávistných reakcii. Ja nehovorím, že treba tuto ženu povzbudzovať v tomto konaní, ale normálne vysvetliť aké riziká tam su, ludsky primerane, nie povýšenecky a pohrdavo! Podporiť empaticky v rozhodnutí prestať fajčiť... Toto ako sa reaguje na tomto portáli skôr hovorí o zakomplexovanosti ludí, ktorí potrebuju každého za všetko zdrbávať aby sa potom citili lepšie, lebo oni su tie super.

mimla
13. júl 2016

Ako dieťa dvoch tuhých fajčiarov (chvalabohu aspoň boli mladí, otec bol dokonca abstinent) ťa prosím prestaň. Prestaňte obaja. Máte 9 mesiacov na to, aby ste si vyčistili telá a byt od nikotínu. Môže sa samozrejme narodiť zdravé dieťa, aj fajčiarom v vyššom veku, prečo nie, ale zbytočne sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa to nestane. Druhá vec, a to ti zase píšem ako dieťa dvoch tuhých fajčiarov (doma sa dym dal krájať), zabíjaš sa. Zabíjaš mamu svojho dieťaťa. Ja tiež nie som práve najmladšia, ale snažíme sa obaja rodičia nejesť a nepiť hlúposti a motivácia je práve tá, že ešte minimálne 20 rokov tu potrebujeme byť pre naše deti. Naše deti nás budú potrebovať aspoň v akej takej kondícii. To že sa narodí zdravé bábätko, je len jeden z mnohých míľnikov. Budete potrebovať byť fit, skákať okolo dieťaťa je makačka. Budete potrebovať chodiť do práce, a lietať popritom do škôlky, do školy, chodiť na výlety. Budete potrebovať zarábať peniaze, deti sú drahé. Ak nebudete vládať, nedudú peniaze. Nebude lyžiarsky výcvik, nebude nový bicykel, nebude dovolenka, nebude ani len Tatralandia. Lebo sa budete liečiť na pľúcnom. Alebo už len to, že miniete majland na cigarety, to sú peniaze, ktoré mohli byť lepšie užité. Je jedno či je človek milionár, alebo chudák, sú to doslova peniaze, ktoré pošli popolom.
Sama za seba ti môžem povedať len toľko, že mojim rodičom to tiež bolo šumafuk. Často som ich aj neskôr prosila aby prestali, pár krabičiak som aj oknom vyhodila, za žo som samozrejme dostala po zadku. Inak sa nemôžem sťažovať, mama je skvelá, aj otec BOL skvelý. Otec už nežije, mal toľko problémov, okrem iného súvisiacich aj s fajčením, že už ho lekári nezachránili. Neviem akú inú motiváciu človek potrebuje, aby prestal fajčiť. Nič dôležitejšie, ako vlastné dieťa ma nenapadá. Teraz si v úvodnom štádiu tehotenstva. Žĺkový vak končí a tvoje dieťa bude vyživované z tvojho tela. Čo do neho dáš, to dostane aj tvoje dieťa.
Je ťažké opusiť dlhoročný zvyk, ale ako píšeš, máš vek, kedy mávajú ľudia aj rozum. Držím ti palce, aby si to zvládla. , nebude to ľahké. ale skús si predstaviť bábätko, ako si teraz celým jeho vesmírom, ako chceš aby sa mu nič nestalo, nikto mu neublížil, nič ho nebolelo.
@nikuska6478

lucinka511
13. júl 2016

@nikuska6478 ahoj neboj sa vsetko dobre dopadne, len uz nefajci,,nieje to dobre i to ze mas 38 a prvorodickanic neznamena, poznam viacej zien kt boli prvorodickami v 38 a vsetko dobre dpadlo,dokonca mali bezproblemove tehotenstva.ja pracujem vo Viedni a tu je to bezne.sice je lepsie rodit mladisa ale to neznamena, ze starsia prvorodicka je odpisana,lebo mzne je vsetko...okrem toho poznam zenu kt si az v 37 ansla manzela a ako 38 rodila a maju uz 5 deti , ona 50 a najstarsie dieta 10 rokov,,,drzim palce len nefajci uz a nestresuj

hettinka
13. júl 2016

@nikuska6478 máš 38 a po prečítaní príspevku, keby si nespomenula ten vek, si myslím, že píše nejaká 18-ka ... buď to dieťa chcete, alebo nie. Je v istom zmysle zázrak, že sa vám to vôbec v tomto veku podarilo a treba sa seba adekvátne teraz starať. Takže určite máte OBAJA dôvod prestať fajčiť. A želám pohodové tehotenstvo a zdravé bábo.

nikolet_89
13. júl 2016

@nikuska6478 nieje dobre s tym seknut hned, nikotinovy sok asi babam nic nehovori...treba obmedzit na par cigariet denne a ked sa podary prestat uplne...a tvoj vek je rizikovi, ale tehotenstvo nevylucuje...uvidis dietatko bude ok...

lucinka511
13. júl 2016

@nikolet89 to je blbost s tym postupnym znizovanim cigariet, treba s tym seknut zaraz a da sa to ,len zvatsa su to vyhovorky, o tej postupnosti a vek nieje rizikovy,je vyss ale to este neznamena, ze rizikovy.

kikikat
13. júl 2016

@nikuska6478 ahoj,z veku si nerob starosti,je veľa žien v tvojom veku ktoré čakajú babo,co sa týka fajčenia,ja sama som fajcila pri prvom dietati do 6 mesiaca,a navise som pracovala v reštaurácii kde sa fajčili,dieta mam zdravé,neviem či je v poriadku že sa budes nutit prestat fajcit,nieje to zdravé ale tvoje telo je na to zvyknuté aby si si ešte viac neublížila,mam známeho ktorý chcel prestat zo dňa na deň a po týždni mal mozgovú príhodu ,nefajčí,pokus sa prestať ale nie naraz,inak ak ti to nechýba tak hurá,

monita555
13. júl 2016

@nikolet_89 nič také ako nikotinovy šok ani nie je🙂 veď aj môj krsný fajčil cez 25rokov, prestal zo dňa na deň a žiaden šok nedostal.moja mama fajčila tiež a vždy keď zostala s nami tehotná okamžite prestala, a to,sme tri.Veľa žien, ľudí prestane fajčiť zo dňa na deň, je to,jednoduchšie, viem o čom hovorím.Ja som chodila po viacerých gynekologickych ambulanciach od Martina po Ba, a všade sa smiali, že je to hlúposť. To je zase moja,skúsenosť 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre