Kapustnica a vianočné menu v tehotenstve

aichalusy
19. dec 2017

Ahojte tehuľky a maminky, chcem sa opýtať či si môžem dať na vianoce kapustnicu a ostatné tradičné jedlá alebo prípade ako ste to riešili vy? Viem, že by som nemala jesť údené, klobásy, majonézu... na druhej strane sa týmto jedlám celkovo snažím vyhýbať a dodržiavať tehotenskú diétu a nejesť nevhodné jedlá ale čítala som už aj také príspevky od mamičiek, že si v tehotenstve nič neodopierali a jedli všetko, na čo mali chuť, neriešili či to môžu alebo nie. Tak teraz rozmýšľam čo si dať alebo nedať, či urobiť kapustnicu alebo šalát inak? Práve v sobotu budem v 13tt a dopátrať sa k nejakému odporúčanému vianočnému menu v tehotenstve je veľký problém na nete a keď som bola u lekára tak ma to ani nenapadlo sa ho to opýtať...

beky1813
19. dec 2017

Vau, som nevedela, ze existuje tehotenska dieta 😂 ja som v 33 tyzdni a mam v plane jest rad radom vsetko tak, ako ked som nebola tehotna

petruldo
19. dec 2017

Ak nemáš zdravotné ťažkosti tak nevidím dôvod na tehotenskú diétu. Jesť môžeš, v rozumnej miere - minimálne aj "nezdravé potraviny", svet nespadne. Vyhla by som sa akurát tepelne neupravenému mäsu/rybám. Normálne si daj na vianoce čo zvykneš a nierieš zbytočne blbosti.

alikal
19. dec 2017

Ahoj, nemyslím si, že by si sa tým mala toľko trápiť a odopierať si toľké veci. Som v 20 tt a doktor mi vyslovene naordinoval rezne a podobné veci, lebo mám malú váhu a to papám v podstate všetko. Dokonca mi povedal, že môžem 2 kávy denne (a občas aj nejaký ten alkohol) bez toho, aby to bábätku uškodilo. Jediný dôvod, čo som sa dočítala na internete, že by sme nemali jesť údené je to, že (okrem toho, že sa z toho ľahko priberá) v tom môže byť svalovec, kvôli neupravenému mäsu. Salámy jem 25 rokov a svalovca som nemala a neviem o nikom, kto by ho mal 🙂 naše mamy o tehotenskej diéte nikdy nepočuli a tu sme. nestresuj, uvar si poriadnu kapustnicu s klobáskou a jediné, čoho sa podľa mňa môžeš báť sú prdíky 🙂

katka1981
19. dec 2017

@aichalusy, tehotenska dieta? Ta sa drzi, ked ti zistia tehotensku cukrovku. Nejdem ti pisat, ci si sa zblaznila, lebo si zjavne pouzila len zly vyraz. Ano, mala by si sa stravovat zdravo. Ziadne udene, vyprazane, presladene, tucne.... ale takto sa mas stravovat cely rok, aj ty, aj ja. Pri dcerke som jedavala kazdy tyzden ostrokyslu, musela som, milovala som nugetky z mcdonaldu, obcas klobasu aj slaninu. Zial, pevna vola nikde. Pri synovi zas tony sladkeho, nie neboli to tehotenske chute, ja ich mam cely rok. Este dolezitejsie je snad ked kojis, co zjes,.... tak tu kapustnicu do urciteho veku isto nie. V tehu zvykne nafukovat, to je jediny problem co ti moze kapustnica spravit. Stravuj sa zdravo, ale ziadna dieta sa nedrzi. Kysla kapusta je naopak velmi zdrava. Tiez som mala v plane sa super zdravo stravovat, ale tak nedala som to, deticky mam zdrave. Skodi alkohol, cigarety, lieky, drogy.... ukludni sa a uzivaj si brusko a sviatky. Nejedla som este plesnove syry a surove maso.

ciola
19. dec 2017

myslím, že keď to takto bežne nepreháňaš tak by malo byť ok keď si na vianoce trošku dopraješ a dáš si trochu kapustnice a šalátu 🙂

lindusss2016
19. dec 2017

@beky1813
To si vystihla, aj ja mam v plane jest rad radom 😅

aichalusy
autor
19. dec 2017

No presne tak som to aj mienila, nejesť údené a majonézu vôbec a dať si až na vianoce, no hlavne myslím na to malé aby som mu neublížila, uvažovala som, že urobíme zvlášť pre mňa v hrnci a vynechám hríby

beky1813
19. dec 2017

@lindusss2016 no kedy si mozem dopriat, ak nie teraz 😂😂
@aichalusy ja som si hriby v takom tyzdni nielen ze dala, ale aj si ich sama nazbierala

paladia
19. dec 2017

Cele tehotenstvo som jedla ako bezne. Aj sladke,aj.udene,aj ryby aj tatarsku....proste ako keby som nebola tehotna. Dokinca kazdy vecer som musela mat rybie prsty a kyslu kapustu. A nic....akurat rok po porode mi vybrali zlcnik,lebo tie ryby vyprazane mi urobili kamene ....ale to je o.inom. Co sa tyka tehotenstva,porodu,zdravia dietata- bez nasledkov.

aichalusy
autor
19. dec 2017

Super tak ďakujem za radu vám všetkým 🙂 Ani som nečakala takú rýchlu reakciu, tak pekné sviatky maminky 😉

dominika6
19. dec 2017

@aichalusy ked som bola tehotná jedla som klobásy na kilá..po pôrode som sa ich nedotkla až do dnes..kapusta má najviac vitamínov a živín tak načo čítaš somariny o tehotenskej diete ? ži normálnym životom

katulka1992
19. dec 2017

samozrejme, že môžete všetko jesť, ale ako už bolo napísané s mierou...ja som teraz v 30 tt...a nemienim sa nejako zvlášť obmedzovať...ani pri prvej dcérke som sa neobmedzovala a je tu živá a zdravá, nič jej nechýba...takže sa nemusíte báť, že by ste jej nejako ublížili....keď som sa pred 1,5 rokom pýtala svojej doktorky na alkohol tak mi povedala, že 2 deci vína al. prípitok nejako neublíži, že aj v minulosti si starí ľudia vypili a ich potomkovia sú tu....len v dnešnej veci riešime také veci, čo nikoho v minulosti ani nenapadlo...

barborkabar
19. dec 2017

takto.. ak si nepostrehla, že by ti takéto veci robili nejako zle, teda, že keď si dáš niečo takéto šťastie tak nemáš automaticky kŕče alebo žlčníkový záchvat tak si pokojne daj

oskvarka
19. dec 2017

@aichalusy ako ked z toho nezies 10 kilo nic sa ti nemoze stat ani babatku.. jedine co som v tehu dodrzovala nepila som urologicky posobiace napije (brusnicove a tak) nepila som alkohol (naozaj ziadny- v tomto som striktna a nemam rada ked niekto nuti tehulku si dat aspon trochu .. aj male mnozstvo alkoholu moze uskodit) a nejedla som plesnove a nepasterizovane syry... to sa tiez nema v tehu... inak ti vobec nic z tych "vianocnych" veci nemoze uskodit... vraj sa to nema prehanat so skoricou pocas tehu ze moze vyvolat porod ale tak ty si este len na zaciatku u teba ani to nebude asi hrozit s tym ze asi za to nam to na predporodnej vraveli ze cez vianoce skorica ide vo velkom ... inak uplne vsetko z mierov ak ta z niecoho zduva tak menej ako obycajne.. majoneza je dolezita aby bola dobre skladovana a nie stara (v samotnej majoneze nieje problem problem by bol ak by bola starsia - 5 dni spraveny salat a tak) a nebodaj este zle odskladovana ze chlebicky na stole vylozene 4 dnia tak... ze sa ti tam mnozia salmonely a ine veci... inak to nie je hrozba ziadna...

oskvarka
19. dec 2017

@aichalusy hryby niesu problem.. tie az malim detom do troch rokov sa nedavaju... udene veci ubrat hlavne ak ich clovek zvykne vyjedat cez sviatky vo velkom...

fiffinkaa
19. dec 2017

Ja by som vylúčila domácu majonezu zo surových vajec, biftek, surové mäso ako prsut a susi..inak nevidím dôvod na obavu..aj pikantné alebo huby raz za čas prečo nie

ukulela
19. dec 2017

@aichalusy majonezu nie, len ak je zo surovych vajec (kvoli samlonele a pod. ale niekto doveruje, tak si dava) klobasu a udene nie, len ak nie je uvarene (ale niekomu nevadi ani to). a vsetko s mierou, aby ti nebolo zle z tazkeho (ale to plati vseobecne, ked sa prejes mastneho a tazkeho, tak zlcnik je v pecku)

katka1981
19. dec 2017

@aichalusy, ja hriby vobec nejem, neboj sa, mas dost rozumu, vies presne co mozes a co nie, len sa nestresuj, uzi si to 🙂 Aj kolacik ak budes mat chut.

mzsumuzsu
19. dec 2017

Ja som v 27tt a na zaciatku tehu mi lekar povedal, ze mam jest vsetko, co mi chuti. Akurat mam zakazane udene a tepelne neopracovane maso, aby som nahodou nedostala toxoplazmozu. Vobec sa neobmedzujem a jem naozaj vsetko, co mi pride pod ruku 🙂

ovrl
19. dec 2017

Kapustnice by som sa urcite nebala, akurat pripadne z nej vynechaj klobasu, ak chces mat lepsi pocit (normalne uvarit aj s nou, len potom na tanieri ju vybrat)... neviem ako tebe ale mne prave kysla kapusta velmi chutila hlavne v pociatocnych mesiacoch tehotenstva, ked mi byvalo zle tak kapustova polievka bola jednym z jedal co mi pomahali. A kapusta je aj zdrava, takze smelo do toho 🙂
Susene hriby su podla mna uplne OK, ak mas istotu ze su jedle :D Ja som pocas tehotenstva jedla sampinony tusim este castejsie nez zvycajne, neriesila som, proste som na ne mala chut... az teraz pocas kojenia sa ich (so silou vole) zatial vzdavam, maly ma 3 mesiace; chcela by som kojit aspon 1-1,5 roka, tolko bez hribov urcite nevydrzim no aspon to oddalujem kym sa da.
Majonezovy salat si teraz pre seba spravim zvlast, kupila som si Hellmanns majolenku kde idu pasterizovane vajcia, a skusim nejako ten nas rodinny dressing napodobnit, a cibule aj hrasku si do salatu dam len symbolicky.. ale tebe v tehotenstve cibula aj hrach (ak davate) nijako neuskodia, ak ti teda z cibule nebyva zle (ja som napr. pocas prvych mesiacov nemohla ani citit cesnak). Majonezu ak robite zo surovych vajec tak skus nahradit ci uz takouto kupovanou, alebo kyslou smotanou.
Vyprazane som pocas tehotenstva jedla, samozrejme obcas a s mierou; teraz pri kojeni sa tomu snazim vyhybat no na Vianoce si kapra dam, len v mensom mnozstve... a budem sa to snazit vykompenzovat niecim zdravym (aspon take je predsavzatie).
Ako tu uz niekto spomenul, jediny problem pocas tehotenstva by mohol byt v surovych vajciach, surovom mase (udene neratam za surove) a plesnovych syroch.. ostatne je podla mna OK, ak sa bezne stravujes zdravo a vyvazene, tak jeden vianocny "prehresok" si dovolit mozes 🙂

rakywanda
19. dec 2017

už som sa bála, že tento rok táto otázka nepadne 🙂

lindusss2016
19. dec 2017

@beky1813 no presne moje slova 😀 a manzel mi vzdy povie, ze nie som tucna, ale tehotna 😅 takze ja idem tieto vianoce na plny pohon 😅

lacibo
19. dec 2017

ahoj, ja som jedla všetko čo mi chutilo a mne teda chutí naozaj všetko🙂..čo ja viem, nesmú sa akurát surové mäso, vajíčka, veľa pečene, a v posledných mesiacoch veľa soli, čo je v paštétach, údeninách, kvôli možným opuchom..okrem toho v pohode jedz na čo máš chuť..kapustnica, šalát, kapor.. rad radom..a plus som brala Femibion..
a ešte.. ja som aj po pôrode jedla všetko a malú som kojila do 14 mes. a nikdy jej nič nevadilo, teraz má 17 mes. a tiež papá skoro všetko, samozrejme len jemne dochutené, ale všetko - zeleninu, ovocie, mäsko, strukoviny, mliečne jedlá, ryby.. pribrala som v tehu 22 kg a už pol roka je všetko preč🙂

zuz_anaa
19. dec 2017

@aichalusy nejesť údené, klobásy, majonézu ??? Tvoj gynekológ je vegán ???

0silvia0
19. dec 2017

@aichalusy dietu budeš držať keď budeš dojčiť (prevencia kolík a bolestí brucha u bábätka), ale aby si v 13. týždni toto riešila je už cez čiaru, pokiaľ neješ surové vajcia, surové mäso plesnivé syry a neidentifikovateľné huby v lese nazbierané, tak žiadnu tehotenskú diétu držať fakt nemusíš...

rebeka7501
19. dec 2017

Zbohom zdravý rozum 😁. Niektoré budúce maminky by sa mali zobudiť. Keď boli vaše mamy tehotné s vami akotože ste sa narodili, keď nebol internet a hlavne google 😂😂😂 ?

1mina
19. dec 2017

Ja sa snazim dodrzat zaklad - nejest surove vajicka maso, nepasterizovane veci, plesnive syry....ale co sa toho tyka na vianoce planujem vecerat vsetko na co mam chut a napriklad mala som dva tyzdne ked som jedla kapustnicu a kapustove jedla uz sa tesim na tu vianocnu zase 😊 ved nejem stale klobasy a tazke vysmazane veci podla mna takto to nemoze uskodit...ano je to nezdrave aj ked nie si tehotna ale nejeme to denne predsa 🙂

deti95060810
19. dec 2017

môžeš jesť všetko na čo máš chuť,..... len troška s mierou, nie za dvoch....

lindusss2016
19. dec 2017

Baby, tak ja sa musim priznat, ze v obidvoch tehu, tak ako aj po cely zivot vylizujem surove cesta na kolace, proste sa neovladnem, milujem to a este mi (klop, klop) nikdy nic nebolo. Ale doma to neskusajte 😂

mamaaaaaaaaaaa
19. dec 2017

Kľudne sa napchaj na vianoce toho na co mas chut 😉😉😉 len bacha na váhu vies ze v tehotenstve sa pribera horsie je byt tehotnou na vianoce 😉 . V tehotenstve môžeš jesť všetko treba si dávat pozor na rôzne jedla syry,huby, surove jedla - mäsko, obmedzit urcite jedla hlavne pri kojeni co caka pocas sviatkov mna. Držim palce 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre