Je nutné užívanie kyseliny listovej v 1. trimestri a pred otehotnením?

estrejita
22. sep 2015

pytam sa z dovodu ci aj v minulosti boli kazdej tehotnej odporucane tieto vitaminy. pretoze ja som 8+2 a zatial mi ich dr neodporucila (na otehotnenie som predtym brala inofolic s pridavkom kys.listovej). Mam si kupit listovku? ak ako kolko miligramov? ja som sa na to dnes zabudla dr spytat.... 😒

danna85
22. sep 2015

@estrejita na nete najdes kopu clankov o potrebe uzivania kys. listovej uz pred tehotenstvom a pocas 1. trimestra (to vsak neznamena, ze ak ju zena nebude uzivat, narodi sa jej babo s defektom neuralnej trubice a pod.). To, ze Ti ho lekarka neodporucila, neznamena, ze si ju nemas nemas zadovazit a uzivat. Odporuca sa aspon 0,4 mg (niektore zdroje uvadzaju az 0,8mg). Prijemne tehulkovanie 🙂

katkakovac
22. sep 2015

@estrejita Môj lekar tvrdí, že nalepšia je aj tak kyselina listová v prirodzenej forme. Tablety spôsobujú mnohým tehotným ženám problémy zo žalúdkom. Pri prvom tehotenstve som skúšala, po dvoch týždňoch vysadila a teraz pri druhom som už ani neskúšala. Jem veľa zeleniny, to stačí. Syn je aj napriek neužívaniu kyseliny listovej šikovný a niekedy až moc inteligentný 😀 O nič svoje dieťa neukrátiš, pokiaľ sa budeš zdravo stravovať, budeš mať kysleiny listovej pre krpca dosť 😉

veronikazadana
22. sep 2015
Používateľ veronikazadana je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od veronikazadana.

ja by som tiez volila prirodzenu kyselinu listovu .. co najviac surovej zeleniny, sestra pri druhej nebrala ziadnu vo forme tabletky a mala je uplne zdrava, bez najmensich problemov ..

stratenanajdena
22. sep 2015

melony, redvicky, paradajky, soja obsahuju kys. listovu. ja som sa toho nemohla v prvych osmich tyzdnoch dojest, melony som jedla cele dni od rana do vecera a az v 11.tyzdni som sa docitala a spätne dozvedela, ze vsetko toto, co som jedla ako divao obsahuje kys. listovu. takze telo si to vypytalo 🙂
doplnky som nebrala tak snad bude vsetko v poriadku.

mirka17
22. sep 2015

nie je to nutné, mna by to ani nenapadlo pchať do seba nejaké preparáty, a nech sa to volá aj vitamín, furt je to len umelý výrobok. moja mama ani babka o tom ešte hádam ani nepočuli. môjho lekára to ani nenapadlo mi predpisovať nejaké tabletky, a mna tiež nie, hoci o nej stále len čítam. jedz ovocie, zeleninu, normálnu stravu, telo si vypýta čo potrebuje, všetko je v strave a nie v tabletkách. mam dvojčatá, donosené, s perfektnými váhami, v ten deň keď som rodila to boli najväčšie deti na oddelení, a to mali necelých 3 kila, a druhá 2,5 kila. toľko o kyseline listovej.

ewelyn3
22. sep 2015

Uzivanie kyseliny listovej minimalne pol roka pred otehotnenim a nasledne pocas prveho trimestra sa odporuca napriklad zenam, ktore maju v rodine razstepove poruchy. Napriklad ak mal niekto v rodine razstep pery alebo podnebia, pripadne ine horsie druhy razstepov. Mnozstvo ake sa ma uzivat je rozne podla toho ci mal tuto poruchu niekto vzdialenejsie pribuzny matke, alebo ak ma matka starsie dieta ktore sa narodilo s nejakou formou razstepu...vtedy je davkovanie vyssie. Ale ake presne ma byt, to by mal kazdej zene stanovit lekar...najlepsie genetik...nakolko razstepove poruchy plodu su geneticky zdedene a tak genetik to vie najlepsie posudit.
Mozno su aj ine pripade, kde treba uzivat kyselinu listovu, ale to uz musi posudit gynekolog kazdej tehulky, takze podla mna mu kludne zavolaj a spytat sa ho...on najlepsie pozna tvoj stav a posudi ci ti to treba alebo nie.
Drzim palce aby tehu prebehlo bez problemov!!!

danna85
22. sep 2015

Je pravda, ze kys. listova je obsiahnuta vo viacerych druhoch ovocia a zeleniny, otazne ale v dnesnej dobe je, kolko jej je skutocne napr. v takych supermarketovych paradajkach pochadzajucich z nejakeho Holandska, ktore ani zdaleka nevonaju ako paradajky, su umelo vyzerajuce a bez chuti a pod. Ja som tiez proti umelym vyzivovym doplnkom, avsak kys. listovou v primeranom mnozstve tehotna nic podla mna nepokazi 🙂

modry_mesiac
2. okt 2015

Ja som nasla niekolko studii publikovanych v americkych vedeckuch casopisoch, ktore najnovsie preukazuju, ze u zien, ktore pred otehotnenim a pocas prvych mesiacov po uzivali kyselinu listovu bola nasledne mensia sanca, ze ich dietatko bude mat aspergerov syndrom alebo autizmus. O tom sa u nas zarial vela nepise. Dalsi faktor zvysujuci riziko aspergera dietatka je zvysena hladina androgenov u matky... ja trpim bohuzial takouto hormonalnou nerovnovahou, tak som sa tu kyselinu listovu rozhodla uzivat poctivo.

Inak, moja lekarka mi kyselinu listovu odporucila, ale odhovara ma trochu od prenatalnych vitaminov, pretoze sa z toho rodia vraj neprimerane velke deti vzhladom ku prirodzenej konstitucii matky a porod potom moze byt tazky.

modry_mesiac
2. okt 2015

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articl...
http://ajcn.nutrition.org/content/96/1/80.short

Tu su dve studie, ktore naznacuju suvislost medzi autozmom a kyselinou listovou. Dalsia vec je, ze niektore zeny nemusia byt schopne premienat kyselinu listovu z jedla prirodzene, a jediny sposob, ako ju do seba dostat, je cez tabletky. To, ze ju niektora z nas nevie rozkladat na potrebne vyuzitelne latky, vsak nemame ako zistit, takze uzivat ju v doplnkoch je taka stavka na istotu.

elinka89
3. okt 2015

Ahoj, kyselina listova je doležita aby zabranilo aby babatko malo raštep,takže dnešne študie už odporučaju uživanie kyseliny listovej aj ženam ktore iba planuju mať babatko,samozrejme kyselina listova sa da nahradiť aj v prirodzenej forme,ale ja som aj za tabletky, nieje zelenina ako zelenina.....

evittam
3. okt 2015

@danna 85 No ale to čo je v tých umelých doplnkoch je ešte horšie využiteľné ako v prírodnej forme (čo sa týka supermarketov je to diskutabilné do akej miery je to prírodné, preto v nich ovocie a zeleninu nekupujem) , čiže ak telo nedokáže efektívne spracovať vitamíny, minerály a ostatné potrebné látky a prvky v prírodnej forme, tak ich určite nespracuje ani v tej umelej......
@modry_mesiac Takže umelá forma nie je žiadna stávka na istotu...
Ja som pri oboch deťoch nič umelé nebrala, stravovala som sa normálne, áno mám domáce vajíčka, nejakú zeleninu,....niekedy mäso, ale to je všetko. Ani naše matky,staré matky...toľko nešpekulovali ako teraz, všetko je len biznis- daj dobrú reklamu a už žena (a nemusí byť ani tehotná) a už začína uvažovať a kupovať a pchať sa chemickými kravinami.... 😉

sardinka333
3. okt 2015

Nutné to určite nie je ale odporuča sa. Idealna je pestrá a vyvazena strava. Moj gynekolog mi kyselinu listovu ťiež odporučal. Suhlasím s @modry_mesiac ze prenatalne vitaminy mozu ,,vykrmiť dieťa,, na zbytočne vahovo ťažké. Ak ma zena pestru stravu tak nepotrebuje sa pchať ešte špeciálnymi vitaminmi..Zeny, ktore maju problemy vobec niečo zjest, vracaju, koli nevolnostiam ledva niečo skusnu tak tam chapem ze si vitaminy potrebuju doplnať aj ,,synteticky,, zase nevidím v tom problém.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre