Informuje lekár o tehotenstve neplnoletej jej rodičov?

modrinka1
14. dec 2014

ahojte, pride dievča neplnoleté (17) bez matky alebo otca, je povinný lekár informovať o stave dievčaťa rodičov?

1234lubka
14. dec 2014

myslim ze od 16 nie...

ivivaiveta
14. dec 2014

zakon o zdravotnej starostlivosti hovori, ze zakonny zastupca ma PRAVO byt informovany, nikde sa nehovori o povinnosti lekara informovat zákonného zastupcu..a rodic ti je zakonnym zástupcom do 18tky, pokial sud nerozhodol inak...lekar ma povinnost zákonného poucenia pacienta, v pripade maloletých, jeho zákonného zastupcu..Takze keby tvoj rodic prisiel, tak mu to povie..

ivivaiveta
14. dec 2014

je rozdiel v tom pouceni a informacii..lebo v tvojom pripade ide o informaciu podla mna

sibalka21
14. dec 2014

Ja myslim ze informovat ich moze ale nemusi. Ale skor ci neskor ti na to pridu a bude to o to horsie.

ivivaiveta
14. dec 2014

@sibalka21 suhlasim

henikav
14. dec 2014

@modrinka1 ak si tehotna a bojis sa co na to povedia rodicia, je to uplne normalne, ale ak by si mala babatko oni sa to tak ci tak dozvedia, mozno sa prekvapis, ale urcite ti pomozu pri rozhodovani co dalej, ako si zariadit zivot, hned ako predychaju prvotnu informaciu. Od toho su ti rodicmi, aby stali pri tebe. Porozmyslaj ci by nebolo aj dobre zdoverit sa mamine, urcite ju to prekvapi, ale potom ti pomoze a tebe bude tiez lahsie ak budes mat psychicku podporu. Skus si najprv urobit test, ten nestoji vela a budes vediet na com si a nemusis sa plasit pre nic, mozno nakoniec ani nie si tehotna a ak ano potom by som na to pripravila maminu. Drzim ti palce, aby si vsetko pekne zvladla

modrinka1
autor
14. dec 2014

@henikav test mi vyšiel pozitívne. Už som raz tehotna bola ale som potratila, môj otec môjho priateľa neznáša zato..

henikav
14. dec 2014

@modrinka1 a co mamina? Zavolaj si ju niekam zvlast a porozpravaj sa s nou, v tomto ta podla mna mamina lepsie pochopi a potom to nejako zvladne aj otec, hlavne aby si mala podporu uz od maminy, nie ze vtedy to bude aj ona predychavat. Viem si predstavit aka si vystresovana, ale neboj, nejako sa to utrasie

modrinka1
autor
14. dec 2014

@henikav mama ma viac chápe lebo vidí že priateľ je somnou aj napriek tomu všetkému aj nspriek tomu že môj otec ho neznáša a vyhráža sa mu.. Tatko ja neviem, on je taký iný bol v rovnakej situácia s mamou bola tehotná tiež v skorom veku 15,..on povie proste že ho neznáša a že ak vôbec sa ma ešte raz dotkne že tak skončil... Chceme odísť s priateľom preč, ja nemienim celých 9 mesiacov počúvať jeho výčitky že koľko peňazí minie kvôli mne teraz, ako stale mi bude opakovať aka som strašná..

martinkatinka
14. dec 2014

@modrinka1 treba informovať rodičov..... ak sa ti to raz už stalo, vieš ako reagovali rodičia a ak ste nechceli ešte dieťa, mohli ste sa poučiť a chrániť sa. Ale každopádne to rieš v prvom rade s priateľom a potom to spolu oznámte aj rodičom, pretože keďže u nich bývaš, tak sa ich to týka.

henikav
14. dec 2014

@modrinka1 ja si myslim ze otec to len tazsie spracuva take informacie, ale zmieri sa s tym, nebude mat na vyber. Ludia obcas reaguju cudne, mozno najviac krici, nadava a vyvadza taky co ta neskutocne lubi, lebo sa o teba boji. No nepoznam ho, ale mozno je to tak, keby mu na tebe nezalezalo, bolo by mu jedno s kym chodis, podla mna sa len o teba boji, dospela si rychlejsie ako by to bol on chcel, v jeho ociach si este jeho male dievcatko ktore chce chranit. Nie je to nahodou tak? Mamina sama mala deti alebo dieta (neviem kolko Vas je deti), tak ona ta preto vie lepsie pochopit v tomto. Kazda zena, ktora mala dietatko na vec pozera trosku inac, ked tym sama presla. Nemysli len na to ze sa bude otec hnevat, rozmyslaj globalne, aky bude ked sa s tym zmieri. V kazdom pripade si myslim ze si mladucka, bude lepsie ak budes mat nejaku podporu, ako zvladat to cele sama a skryvat to, je to tazke tajomstvo. Povedz to teda zatial len maminke a uvidite potom spolu, ako vystihnut situaciu, kedy to oznamit buducemu staremu otcovi. To co moze v zlosti povedat, ci vykricat si vobec nepripustaj k srdcu, ked ten prvy napor vysumi, potom uvidis ako sa k tomu postavi

bosoriak
14. dec 2014

@modrinka1 No neviem, nikde v zakone 576/2004 sa nepise o povinnosti lekara informovat zakonneho zastupcu neplnoletej osoby. Jedine pri umelom preruseni tehotenstva je vyslovne napisane, ze tam musi byt informovany suhlas zakonneho zastupcu.
Takze si myslim, ze informovat tvojich rodicov nemusi, avsak dozvediet sa to dozvedia urcite, tehotenstvo sa utajit neda. Skor porozmyslaj o tom, ako im to oznamis a ako sa planujes zariadit do buducnosti.

janinah
14. dec 2014

si presne príklad toho,že telo je zrelé na tehotenstvo,ale psychika zrelá nie je....ako to chceš pred rodičmi tajiť?dokedy myslíš,že to utajíš? kam preč? za čo budete žiť? nejednaj zbrklo,povedz to ročičom,pokričia ,ale potom sa postarajú a pomôžu..určite je lepšie počuť to od teba ako od lekára

modrinka1
autor
14. dec 2014

@janinah nechcem to tajiť, len ešte to nechcem proste povedať teraz nie je na to správny čas.. Ja viem že to neutajim. Chcem to povedať a vten deň pôjdem preč s priateľom, nebudem počúvať od otca ako som mu zničila život tým že sa bude musieť o mňa a malé starať

sue
14. dec 2014

@modrinka1 vieš,keď porodíš a budeš vychovávať dieťa a potom ti na prahu dospelosti, v rozpore s tvojimi predstavami o jeho ďalšom živote, oznámi, že je tehotná, pochopíš svojich rodičov ;) Odporúčam,aby ste sa s priateľom zachovali tak dospelo,ako ste boli dospelí na sex... Teda skloniť hlavu a priznať, že ste 2x urobili chybu, že viete, že ste ich sklamali, prosíte o pomoc a sľúbite, že sa budete voči dieťaťu i nim správať zodpovedne... Vy totiž nie ste žiadni hrdinovia,ani skvelí potomkovia...je fajn,že nechceš podstúpiť ukončenie tehotenstva,ale rodičov potrebovať budete...a tisž ich peniaze...tak nebuď falošný hrdina a s pokorou prijmi otcove výčitky - má na ne právo...a ty potom o 10-12 rokov na to mysli a vychovaj svoje dieťa lepšie ;) aspoň v zmysle "postav dom,zasaď strom,sploď..." ono je to totiž prudko racionálne ;) Btw nie som žiadna superženská,tiež som za mladi narobila kopu kravín,takže rozumiem aj tebe ;)

vefi89
14. dec 2014

@modrinka1 tak hádam sa budeš starať o bábo ty, s pomocou rodičou, a nie rodičia s tvojou pomocou.. štát ti dáke drobáky na bábo dáš, nie je to sláva, ale dá sa z toho celkom vyžiť.. a tatko je aj tak povinný prispievať na tvoju výživu, ak nie formou stravovania, šatenia, tak formou hotovosti 😉

henikav
14. dec 2014

@modrinka1 to vsetko co si tu napisala ze ti vykrici ze si mu znicila zivot...... to je to co som ti pisala ze nepocuvaj, to bude prva reakcia, kym si to zrovna v hlave, kym sa s tym zmieri, to ale neznamena ze si to ozaj mysli, to len kym spracuje informaciu, potom sa skludni a aby si nebola prekvapena, ze zacne obzerat kociky a dupacky pre vnucatko 😉
@sue ti to tu velmi pekne napisala a vystihla aj z pohladu rodicov, obcas treba vediet "sklopit usi" a bude zas dobre, tak sa lahsie dockas porozumenia 😉

modrinka1
autor
14. dec 2014

@henikav odvtedy čo som potratila prešlo už vyše pol roka a každý boží deň mi to vyčíta

henikav
14. dec 2014

@modrinka1 no ma vydrz, vela stastia, ty musis byt silnejsia, kvoli tvojmu babatku a tvojej novej rodine. Po potrate zostali len vycitky, ale ak sa babo narodi, on zmakne

modrinka1
autor
14. dec 2014

@henikav ďakujem,,, dúfam že to zvládneme

bosoriak
14. dec 2014

@modrinka1 Tak mozno by bolo vhodnejsie zmenit poradie - najprv sa kultivovane a dospelo odstahovat a potom oznamovat, ze si tehotna. Nikto tu o tebe nevie, v akej ste situacii financnej, bytovej, a pod. Ja som posledna, co niekoho sudi. Nemyslim si, ze byt dobrou mamou znamena mat viac, nez 25 rokov (alebo kde je ta vseobecna "hranica" podla vacsiny). Ale byt zodpovednym clovekom znamena niest za svoje konanie aj nasledky.

Takze ak mate kam ist a zvladate to, materialne a partnersky, potom nemas preco pocuvat otca a jeho vycitky. Zariadte si vlastny zivot a potom predsa nema nikto pravo vam povedat ani makke f. Ak vsak budete potrebovat (akukolvek formu) podporu, potom je rozumnejsie to riesit pokojne so vsetkymi zucastnenymi.
Drzim palce.

kiki68
14. dec 2014

v prvom rade si musia rodicia vstupit do svedomia kde spravili chybu,ze sa to stalo a uz druhy krat (sexualne vychova nula bodov???antikoncepcia tiez nula bodov) cize ideme mat stupidne referendum o sex. vychove a deti nam tu budu mat deti. No co uz. V prvom rade musia sklonit hlavu rodicia a prijat fakt,ze dieta je v tom a bude teda vnucatko. Ako sa hovori uz je buchta v trube a teda rodicia by mali vediet co sa deje,ale aj pomoct. Budete potrebovat ich podporu, tiez peniaze. Asi bude na zaciatku cirkus,ale to sa potom utrasie. Kazdy sa bdue tesit na vnucatko. V minulosti sa v 17tich rodilo bezne, polovica nasej triedy boli narychlo zbuchnute maminky,lebo im akosi rodicia nepovedali,ze vlacik nema dojst do cielovej stanice bez ochrany. A bralo sa to normalne, vtedy bola moja svokra 28 rocna rodicka prestarla intelektualka,co sa rozhodla rodit neskoro. Byt tehu v 17tich nie je nic vynimocne, mozno ej to vynimocne na tuto dobu, lebo tieto veci odsuvame zamerne an neskor. Ale nic to meneni na tom,ze ked uz sa stalo,tak to na svet prist musi. Rodicia to musia predychat, nic ine im ani neostava.

radka752
15. dec 2014

Ahojte. No stať sa môže hocičo. V mojom prípade lábak omylom poslal výsledky všeobecnému lekárov a nie gynekológovi a sestrička od všeobecného lekára volala mojej mame a nie mne (obe sa poznajú už dlhšie). To ste mali vidieť ten cirkus doma - mama reagovala ako by som mala 15. A to mám 25. Aj tak si myslím, že to sestrička urobila zámerne. Zvažujem, že vymením lekára, lebo jej postup bol maximálne neprofesionálny.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre