Na odstavenie dieťaťa a ukončenie dojčenia sú rozličné názory. Ani odborníci nie sú jednotní v tom, do kedy má ešte zmysel dieťa dojčiť.
Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá po zvážení dostupných vedeckých dôkazov vydala odporúčanie nasledujúceho znenia: „Odporúčame výlučné dojčenie do 6. mesiacov a potom s postupným zavádzaním príkrmov do 2. rokov a potom ďalej tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje.“
Výlučné dojčenie znamená, že dieťa okrem materského mlieka neprijíma žiadne iné tekutiny, či inú potravu. Do približne šiesteho mesiaca by teda dieťa malo byť len dojčené. Nepotrebuje nič iné, ani pár lyžičiek čaju, či vody a to ani v najhorúcejších letných mesiacoch. Dieťa však musí byť dojčené „na požiadanie.“V horúcich mesiacoch napr. pri pobyte vonku naozaj nestačí dieťa nadojčiť každé 2 hodiny a spoliehať sa, že nebude dehydrované, pretože by mu výlučné dojčenie malo stačiť.
Potom prichádza čas približne šiesteho mesiaca života dieťaťa, kedy dieťa začne prejavovať záujem o potravu. Uprene hľadí na dospelého človeka, ktorý si naberá sústo do úst, snaží sa niečo uchmatnúť z jeho taniera. Je pripravené. Je čas zoznámiť ho s tuhou stravou, posunúť ho zase o kúsok bližšie k jeho samostatnému životu. Svetová zdravotnícka organizácia hovorí o tom, že obdobie, kedy sa dieťa učí prijímať tuhú potravu, trvá približne do 2 rokov. Obdobie od 6. mesiacov do 2. rokov života dieťaťa je teda obdobím, kedy sa k dojčeniu, tak ako prebiehalo do 6. mesiaca, pridáva iná potrava.
Po 2. roku života dieťaťa Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pokračovať v dojčení tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje. Výskumy dokazujú, že ak by si mohlo vybrať dieťa, vyberie si prsník a dojčenie a ďalej, že ak ponecháme rozhodnutie o dĺžke dojčenia na dieťati a nezasahujeme do dojčenia rušivo, dojčí sa obvykle 2,5 – 7 rokov, najčastejšia dĺžka dojčenia je 3 až 4 roky. Dieťaťu teda s najväčšou pravdepodobnosťou bude dojčenie vyhovovať aj po 2. roku života. Ak táto situácia vyhovuje aj matke, dlhodobé dojčenie posilní aj jej duševné a fyzické zdravie a nie je dôvod v ňom nepokračovať. Odporúča to aj Svetová zdravotnícka organizácia.
K predčasnému odstaveniu bábätka by vždy mali existovať vážne dôvody. Mali by to byť reálne dôvody, ktoré skutočne neumožňujú mamičke v dojčení pokračovať.
Ak sa však mamička predsa len z nejakých dôvodov rozhodne dojčenie ukončiť, malo by to prebehnúť bez stresov, plaču či boľavých prsníkov. Ako to dosiahnuť?
K zníženiu laktácie možno použiť aj niekoľko postupov naraz. Postupne mamička začne dojčiť z jedného prsníka viackrát po sebe. Najskôr 2 dojčenia po sebe. Akonáhle sa laktácia upraví a nevznikajú hrčky, tak 3 dojčenia po sebe. Počet za sebou idúcich dojčení z jedného prsníka sa stále zvyšuje. Potom mamička dojčí pol dňa z jedného prsníka a pol dňa z druhého prsníka. Nasleduje ponúkanie jedného prsníka jeden deň a druhého prsníka druhý deň. Akonáhle bábätko pri dojčení zareaguje rozčuľovaním sa a odťahovaním od prsníka, mamička mu ponúkne fľašu alebo hrnček, aby nezostalo hladné.
K obmedzeniu laktácie možno tiež piť odvar zo šalvie. Dôležitá je i prevencia vzniku retencie mlieka a zápalov. Je potrebné pri bolestivom naliatí prsníkov odsať alebo ručne odstriekať mlieko. Naliate prsia telu signalizujú, že vyrába nadbytok mlieka a je potreba jeho tvorbu obmedziť. Prsia je tiež pre zmiernenie nepríjemných pocitov možné chladiť, napr. zábalom z chladeného tvarohu, priložením sáčku mrazenej zeleniny zabaleného v látke alebo studených kapustových listov, masážou chladným olejom s vyluhovaným oregánom, mätou alebo medovkou. Niekedy sú prsníky menej bolestivé pri spaní v polosede. V prípade nutnosti je možné užívať ibuprofen, ktorý má aj protizápalové účinky a možno ho užívať pri dojčení.
Od šiestich mesiacov až roka, ak už dieťa jej dostatočne pestro, zdravo aj v dostatočnom množstve a mamička trvá na ukončení dojčenia, nie je potrebné materské mlieko nahrádzať UM. Všetko potrebné k svojmu vývinu dieťa získa z vhodnej stravy a nápojov.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu