Klobúčiky na kojenie (tiež chrániče bradaviek), sú prakticky silikónovou protézou bradavky. Vyrábajú sa vo viacerých veľkostiach. Ich používanie by vzhľadom k možným krátkodobým a dlhodobým rizikám malo byť obmedzené len na niektoré špecifické prípady. Dojčenie11 s klobúčikmi je zložitejšie a menej pohodlné ako bez nich.
Rozhovor s odborníkom: Mgr. Radka Jakubová - laktačná poradkyňa
V rozhovore s Mgr. Radkou Jakubovou zaznelo:
00:00 Úvod.
00:15 Predstavenie hosťa a témy.
00:49 Čo je to dojčenie?
01:22 Kedy vzniká materské mlieko a ako sa mení jeho zloženie po dlhšiu dobu dojčenia?
01:49 Čo je to kolostrum?
01:58 Z čoho sa skladá materské mlieko v prvých dňoch a týždňoch po pôrode?
02:14 Môže mať žena slabé mlieko?
03:10 Dojčenie a vpáčené bradavky.
04:02 Ako sa na dojčenie pripraviť počas tehotenstva?
04:32 Čo je najdôležitejšie pre bezproblémové dojčenie?
05:50 Ako často a ako dlho dojčiť?
06:35 Prečo je dojčenie dôležité?
07:09 Prečo je dojčenie dôležité pre ženu?
07:34 Ako rozoznať, kedy už dojčenie nestačí a je treba dokrmovať náhradným mliekom?
08:00 Ako zistiť, že má žena dostatok mlieka a bábätko nie je hladné?
09:48 Aké pomôcky na dojčenie existujú?
11:10 Ktoré pomôcky na dojčenie sa neodporúčajú?
11:59 Čo sú to ragády a ako si s nimi poradiť?
13:40 Mastitída (zápal prsníka) ako komplikácia pri dojčení.
15:07 Môže sa dojčiť, aj keď je mamička prechladnutá a užíva lieky?
15:45 Čo konzumovať, aby bolo materské mlieko pre dieťatko čo najvýživnejšie?
17:06 Ovplyvňujú bylinky na podporu laktácie tvorbu mlieka?
17:58 Kedy je vhodný čas na odstavenie dieťaťa? Ako na to?
19:11 Zhrnutie a rady na záver.
--
Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
Bábätko prisávajúce sa na klobúčik sa neprisáva k prsníku, neprisáva sa správne a používanie klobúčikov tak kazí techniku dojčenia. Pri dojčení cez klobúčiky dochádza k nižšej stimulácii dvorcov a neprebieha chemická komunikácia medzi pusinkou bábätka a prsiami. Materské mlieko sa teda netvorí bábätku na mieru a veľmi pravdepodobne postupne klesne laktácia do tej miery, že bábätko začne od dojčenia bojkotovať. Používanie dojčiacich klobúčikov negatívne ovplyvňuje dĺžku dojčenia a z dlhodobého hľadiska nemusí zabezpečovať dostatočné prospievanie dieťaťa. Môže dochádzať k vzniku retencie mlieka v prsiach, k zablokovaniu mliekovodov a až k zápalu prsníka (mastitíde). Pri používaní dojčiacich klobúčikov tiež nedochádza k tlaku bradavky na nervus vagus bábätka. To môže negatívne ovplyvniť vývin jeho nervovej sústavy.
Klobúčiky nemajú byť používané ako ochrana bolestivých a poranených bradaviek. Neodstraňujú totiž príčinu problému, ktorou je zlá technika dojčenia. Pri nevhodnom výbere ich veľkosti môžu bradavky poraniť. Navyše je prostredie pod dojčiacim klobúčikom vďaka teplu a vlhku ideálne pre množenie patogénnych baktérií a kvasiniek. Zvyšuje sa riziko kandidózy u bábätka. Úplne nevhodné sú klobúčiky pri veľkom naliatí pŕs. V tomto prípade má byť použitá tzv. kvetinková masáž dvorca pred dojčením.
Správne sa bábätko prisáva na dvorec a nie na bradavku, bradavka počas dojčenia mení svoj tvar. Teda aj v prípade plochých alebo vpadnutých bradaviek by správne prisatie malo byť uskutočniteľné, ale jeho zabezpečenie môže byť ťažšie. Použitie klobúčikov na kojenie by nemalo byť prvou voľbou, ale naopak tou poslednou. Ak sa bábätko na takéto bradavky neprisáva (ako sa podarí upraviť prisatie), je možné kŕmiť bábätko z pohárika.
Nastávajúce mamičky s plochými a vpadnutými bradavkami by nemali váhať a čo najskôr by mali kontaktovať laktačnú poradkyňu1 a na dojčenie11 sa teoreticky aj prakticky pripraviť. Tak sa po pôrode vyhnú používaniu klobúčikov na kojenie. Pred, alebo aj počas tehotenstva môžu mamičky skúsiť používať formovače bradaviek. Laktačná poradkyňa im môže ukázať aj tzv. kvetinkovú masáž dvorca pred dojčením. Základom správneho prisatia je čo najvyššia miera tesného fyzického kontaktu1 mamičky a bábätka. A to najlepšie koža na kožu a čo najskoršie priloženie bábätka k prsníku po pôrode.
Ideálne je ihneď po pôrode bábätko položiť mamičke na brucho do tzv. sacej pozície (existuje aj variant tejto polohy po cisárskom reze) a nechať ho pri bondingu 2 dospieť k samoprisatiu. Viac informácií o správnom prisatí, technike dojčenia a samoprisatí, vrátane videí, nájdete v článku Ako dojčiť.
Všimnite si, ako bábätko vystrkuje jazýček, aby sa napilo mlieka. Mlieko sa bábätku neleje z pohárika do pusinky.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu