Dojčenie adoptovaných detí

Dojčenie adoptovaných detí je po príprave a s pomocou kvalitne vzdelaných a skúsených laktačných poradkýň 1 často možné, hoci len čiastočne. Dojčiť môžu aj ženy, ktoré nikdy nerodili, nemohli kvôli hormonálnym problémom otehotnieť, nemajú maternicu alebo vaječníky, prekonali menopauzu. Avšak ani predchádzajúce dojčenie vlastného dieťaťa nezaručuje, že sa mamičke nakoniec podarí adoptované dieťa dojčiť.

Dojčenie adoptovaných detí

O dojčenie adoptovaného dieťaťa je možné začať sa snažiť nech je staré akokoľvek. Staršie deti nemusia byť ochotné prisať sa. Prsné žľazy možno pripraviť na dojčenie imitáciou tehotenstva - užívaním hormónov progesterónu a estrogénu (hormonálna antikoncepcia4 bez pauzy až po adoptovanie dieťaťa). Je potrebné zvážiť možné nežiaduce účinky a neistý výsledok. Po adoptovaní dieťaťa možno v určitých prípadoch nasadiť oxytocín20 k zlepšeniu spúšťania mlieka.

Dojčenie adoptovaných detí

Pre adoptované deti je dojčenie 11 rovnako dôležité, alebo možno aj dôležitejšie ako pre deti vlastné. Pomáha vytvárať kontaktnú väzbu 1. Aj bez príjmu materského mlieka má dojčenie ukľudňujúci, citový, psychologický a vzťahový význam. Pomáha regulovať dieťaťu telesnú teplotu, srdcový tep a dýchanie. Príjem i len malého množstva materského mlieka má významný priaznivý vplyv na imunitný systém dieťaťa. Dojčenie má aj priaznivý vplyv na zdravie ženy. Môže jej pomôcť s prijatím adoptovaného dieťaťa a seba ako matky.

Ako pomôcť prisať sa adoptovanému dieťaťu?

  • Byť pevne rozhodnutá a do snahy o dojčenie vložiť všetku možnú fyzickú, psychickú i emocionálnu energiu.
  • Počítať s tým, že dojčené deti sa správajú inak ako deti kŕmené umelým mliekom. Zvyčajne sa budia častejšie, majú plytší spánok, mávajú potrebu sa dojčiť častejšie a dlhšie.
  • Mať podporu najbližšej rodiny, pomoc laktačných poradkýň.
  • Veľmi dôležité je zvýšiť a udržať laktáciu, dostatočný tok mlieka - napríklad používaním techniky ​​stláčania prsníka, užívaním benedikta lekárskeho a senovky11.
  • Pomôcť môže aj orofaciálna stimulácia.
  • Zabezpečiť čo najčastejší kontakt, predovšetkým kontakt koža na kožu.
  • Vykonávať masáže telíčka dieťaťa.
  • Spávať spolu4 v jednej posteli.
  • Prikladať dieťa v polospánku.
  • Dieťa nosiť 9 v blízkosti odhaleného prsníka.
  • Spolu sa kúpať.
  • Nepoužívať náhrady bradavky - fľašu, klobúčiky či cumlík. Na kŕmenie odstriekaným materským mliekom alebo umelým mliekom 5 používať suplementor - laktačnú pomôcku priamo na prsníku. Ak nie je k dispozícii alebo ak sa bábätko neprisáva, potom kŕmenie z pohárika.
  • Dojčenie ponúkať, ale v žiadnom prípade nenútiť.

Video: Význam dojčenia a materského mlieka

Viac o dojčení adoptovaných detí na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dojcenie-adoptovaneho-dietata/
  2. https://web.archive.org/web/20140703084130/http://kellymom.com/bf/got-milk/adoptivebf/
  3. http://www.rodina.cz/clanek6816.htm

Použité obrázky

  1. https://pixabay.com/sk/dieťa-prsníka-dojčenie-2...
  2. https://pixabay.com/sk/dojčenie-matka-materstvo...

Hodnotenia a skúsenosti s dojčením adoptovaných detí

Máš skúsenosť s dojčením adoptovaných detí ?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lalus  15. jan 2015

Zvládli sme to

O možnosti dojčenia adoptovaného dieťaťa som vedela už predtým –ani neviem odkiaľ. A vŕtalo mi to v hlave. Rozhodla som sa, že ak dostaneme maličké dieťa, ktoré bude ešte nejakú dobu výlučne na mlieku, tak to skúsim.

Mierne ma odrádzali všetky tie náročné postupy na mamile a podobných stránkach, o tom ako sa treba niekoľko mesiacov vopred pripravovať, brať hormóny a pod... do toho som veľmi ísť nechcela a ani nešla.

A prišiel deň, keď sme vedeli, že dostaneme trojmesačného chlapčeka. 2 – 3 týždne predtým som narýchlo začala zháňať bližšie info, dostala som sa ku kontaktu na skvelú laktačnú poradkyňu, ktorá sa dojčeniu adopt. detí venuje a keďže nie je z nášho mesta, zahájili sme poradňu cez mail a jeden dlhší rozhovor cez Skype.

A išla som na to

... pravidelné odsávanie „nasucho“, podľa laktačnej nutné každé 3 hodiny, t.j. 8x denne, po dobu 20 min.. To som nezvládla ani raz... predsa len som mala doma ešte staršie dieťa. 4x som dávala štandardne, keď bol lepší deň tak 5-6x.
... branie liekov. Skúsila som bez hormónov, len s Motiliom/Costi a šlo to. Ale keď sa na to teraz spätne pozerám, už by som sa tým hormónom zubami-nechtami nebránila, ak by to nešlo a na nejaký mesiac ich nasadila. Plnú dávku som napokon brala niekoľko mesiacov, kým sa mi ich podarilo postupne znižovať. Je to však veľmi individuálne, niekomu sa podarí vysadiť aj skôr.
Do dvoch týždňov už som mala prvé kvapky mlieka a postupne sa to zvyšovalo. Po dobu, kým nemá žena dostatočné množstvo mlieka sa dieťa kŕmi cievkou na prsníku... t.j. dieťa saje prsník, stimuluje mliečne žľazy, ale keďže z nich ešte nič nejde, pije popri tom z cievky UM http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content......

Po príchode malého ma čakala druhá polovica úlohy – dostať dieťa na prsník.

Ak príde domov pár dňový novorodenec, tak by ešte mohol mať sací reflex. No tento reflex dieťa po pár týždňoch stráca, ak je kŕmené fľaškou. Náš malý po ponúknutí prsníka skutočne nevedel čo s ním... bol hladný a čakal to čo poznal - fľašku. Takže naučenie sa prisávania sa nám zabralo niekoľko dní plaču.

Začína sa tak, že si cievku dáme na prst a tento vložíme dieťatku do pusy (prst do úst vkladám ja, kým prsník musí chytiť sám - to je ťažšie) a skúšame ho nejak stimulovať, aby ten prst začalo sať... dieťa pijúce z fľašky totiž sať skutočne nevie.
Ak dieťa pochopí že má sať a už mu to celkom ide a je schopné vypiť dávku mlieka z prsta, je čas sa presťahovať s cievkou na prsník. To tiež nejde samé... takže zase len skúšať a nevzdávať.

Cievky sme sa úplne zbavili do dvoch mesiacov – jednak som mala viac a viac mliečka a jednak sme pomaličky prešli na čerstvo uvarené príkrmy, ktoré sú vždy lepšie na dokŕmenie ako UM.
Verím, že veľa pri tvorbe mlieka spravili aj ostatné "podporné" záležitosti - spali sme spolu, veľa sme sa šatkovali a bola som pozitívne naladená a rozhodnutá, že to vyjde (s krátkymi obdobiami pochybností :-D) 8-)

Práve dnes má naše chlapča tri roky a je stále dojčené  x-)
35 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke