Bojkot dojčenia je stav, keď dieťa mladšie ako 2 až 2,5 roka veku odmieta dojčenie11. Pred dovŕšením tohto veku sa nejedná o prirodzené odstavenie6. Bojkot dojčenia sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas obdobia dojčenia, ale najčastejšie to býva medzi 3. a 4. mesiacom. Často dieťa neodmieta prsník celý deň, ale v noci, v polospánku, pri zaspávaní alebo prebúdzaní sa nakojí ochotne a bez problémov.
Video: Vďaka týmto radám budete dojčiť úspešne a dlho
Rozhovor s odborníkom: Mgr. Radka Jakubová - laktačná poradkyňa
V rozhovore s Mgr. Radkou Jakubovou zaznelo:
00:00 Úvod. 00:15 Predstavenie hosťa a témy. 00:49 Čo je to dojčenie? 01:22 Kedy vzniká materské mlieko a ako sa mení jeho zloženie po dlhšiu dobu dojčenia? 01:49 Čo je to kolostrum? 01:58 Z čoho sa skladá materské mlieko v prvých dňoch a týždňoch po pôrode? 02:14 Môže mať žena slabé mlieko? 03:10 Dojčenie a vpáčené bradavky. 04:02 Ako sa na dojčenie pripraviť počas tehotenstva? 04:32 Čo je najdôležitejšie pre bezproblémové dojčenie? 05:50 Ako často a ako dlho dojčiť? 06:35 Prečo je dojčenie dôležité? 07:09 Prečo je dojčenie dôležité pre ženu? 07:34 Ako rozoznať, kedy už dojčenie nestačí a je treba dokrmovať náhradným mliekom? 08:00 Ako zistiť, že má žena dostatok mlieka a bábätko nie je hladné? 09:48 Aké pomôcky na dojčenie existujú? 11:10 Ktoré pomôcky na dojčenie sa neodporúčajú? 11:59 Čo sú to ragády a ako si s nimi poradiť? 13:40 Mastitída (zápal prsníka) ako komplikácia pri dojčení. 15:07 Môže sa dojčiť, aj keď je mamička prechladnutá a užíva lieky? 15:45 Čo konzumovať, aby bolo materské mlieko pre dieťatko čo najvýživnejšie? 17:06 Ovplyvňujú bylinky na podporu laktácie tvorbu mlieka? 17:58 Kedy je vhodný čas na odstavenie dieťaťa? Ako na to? 19:11 Zhrnutie a rady na záver. --
Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
Video: Mamabattle: Pripraviť umelé mlieko jednou rukou? Kedykoľvek!
Medzi prejavy bojkotu dojčenia patrí, že dieťa začne byť pri dojčení nespokojné, rozčúlene kopať, môže sa odťahovať, plakať, sať si ručičky, opakovane púšťať bradavku a znovu sa prisávať, prsiami ťahať, hrýzť, môže dokonca začať prsník odmietať úplne. Prejavom začínajúceho bojkotu dojčenia môže byť aj zakuckávanie sa bábätka pri dojčení. Pri spúšťacom reflexe na začiatku dojčenia bábätko prehĺta relatívne veľký objem mlieka. Po skončení spúšťacieho reflexu ale bábätko prehltne takmer naprázdno a zakucká sa, odťahuje sa od prsníka a plače a mamička sa mylne domnieva, že má vysoký tok a nadprodukciu mlieka. Znižovanie laktácie pokračuje a problémy pri dojčení gradujú.
Dojčenie ale nie je nutné pri bojkote vzdávať. Ak má mamička správne informácie, či pomocou laktačnej poradkyne1 sa situácia podarí zvládnuť. Dlhodobé dojčenie má totiž pozitívny vplyv nielen na zdravie dieťaťa, ale aj na zdravie matky (napr. zníženie rizika rakoviny prsníka a vaječníkov a osteoporózy). Prekážkou dojčenia staršieho dieťaťa zvyčajne nebýva ani tehotenstvo (ale väčšinou sa laktácie počas tehotenstva znižuje, niekedy mamičku môžu bolieť bradavky) alebo dojčenie ďalšieho bábätka. Priemerný vek prirodzeného odstavenia je 3 až 5 rokov. A že sa takto "staré" deti chcú dojčiť, nie je závislosť, ale fyziologický a normálny stav. Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča po 2. roku života dieťaťa v dojčení pokračovať tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje.
Príčiny bojkotu dojčenia
Bojkot dojčenia je zvyčajne reakciou dieťaťa na nízky tok a nízku tvorbu mlieka. Nespokojnosť dieťaťa pri prsníku sa môže zvyšovať postupne, alebo sa môže bojkot dojčenia objaviť náhle bez varovných signálov. Varovným signálom znižovania laktácie môže byť aj dostavenie sa menštruácie skoro po pôrode. Dôvodom poklesu laktácie a následného nízkeho toku mlieka môže byť nie úplne dokonalé prisatie bábätka už od začiatku dojčenia, snaha pretiahnuť intervaly medzi dojčením, skracovanie doby, ktorú dieťa pri jednom dojčení strávi pri prsníku, dojčenie podľa harmonogramov a tabuliek, ukončenie nočného dojčenia, používanie dojčenskej fľaše, cumlíka13, dokrmovanie umelým mliekom5, užívanie hormonálnej antikoncepcie, príliš rýchle zavádzanie príkrmov1, alebo horúčkovité ochorenie matky.
Bojkot dojčenia sa ale vyskytuje aj u matiek, ktoré mali spočiatku tvorbu mlieka veľmi vysokú a aj tak laktácia poklesla Mlieko začne po prvých niekoľkých mesiacoch dojčenia tiecť pomalšie. Dieťa musí pri saní vyvinúť väčšie úsilie a je s týmto stavom nespokojné.
Ďalšou možnou príčinou bojkotu je ľaknutie sa dieťaťa pri dojčení, napríklad po výkriku matky, keď ju dieťa pohrýzlo do bradavky prerezávajúcím sa zúbkom.
Ako prekonať bojkot dojčenia?
Bojkot dojčenia možno zvyčajne zvládnuť. Vhodnou voľbou je kontaktovanie skúsených laktačných poradkýň. Pre úspešné prekonanie bojkotu dojčenia je väčšinou potrebné použiť všetky z nasledujúcich bodov súčasne.
Nepoužívať umelé náhrady bradavky, teda dojčenskú fľašu, klobúčiky ani cumlík13, pretože môžu kaziť techniku dojčenia, navyše cumlík maskuje známky hladu a fľašu dieťaťu poskytuje veľmi rýchly tok mlieka.
Poskytnúť bábätku čo najvyššiu mieru fyzického kontaktu s mamičkou a to najlepšie kožu na kožu, keď bábätko cíti mamičku a jej mlieko veľmi blízko. Bábätko sa prisáva najlepšie v polospánku a mamička môže na potrebu bábätka sa dojčiť reagovať veľmi rýchlo (predtým než začne dieťa plakať), nosením9 a spoločným spaním4 sa upravia spánkové cykly dieťaťa a tým aj cykly dojčenia na prirodzenú dĺžku (tieto cykly sú relatívne krátke, ale zodpovedá to fyziológii dojčaťa a zloženiu ľudského materského mlieka). Ďalej udržiavať s dieťaťom častý očný kontakt a komunikovať s ním, počas dňa od dieťaťa neodchádzať a odložiť domáce práce alebo ich robiť s dieťaťom vo vhodnej pomôcke na nosenie, kúpať sa s dieťaťom spoločne (a ak bude sa chcieť počas kúpeľa prisať, umožniť mu to), dieťa uspávať v tesnom kontakte pri prsníku a alebo odmieta ak sa prisať, tak v náruči, nie v kočíku a nie s cumlíkom.
Skúšať dieťa nakojiť v akejkoľvek vhodnej chvíli , ale prsník nenútiť. Je možné vyskúšať rôzne polohy mamičky i dieťaťa, skúsiť nakŕmiť dojčiť za chôdze, pri nosení, pri poskakovaní na veľkej lopte, počas kúpeľa, v náklone nad dieťaťom, skúšať nakojiť dieťa najlepšie v noci, v polospánku, pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Je možné skúsiť nechať bábätko dospieť k samoprisatiu (nájdete ho napr vo videu v článku Bonding2).
Skúšať dieťa nakojiť v čo najviac pokojnom prostredí: v noci, v spálni alebo na inom tichom mieste bez rušivých vnemov.
Zvýšiť laktáciu užívaním benedikta lekárskeho a súčasne aj senovky gréckej11 alebo domperidónu - lieku Motilium Lingual), ktorý zlepšuje tvorbu a tok mlieka vďaka zvýšeniu produkcie hormónu prolaktínu3.
Vysadiť hormonálnu antikoncepciu, pretože môže znižovať laktáciu.
Zabezpečiť čo najlepšie prisatie, ktoré by nemalo mamičku bolieť a je asymetrické, teda hlava dieťaťa je mierne zaklonená, takže sa dieťa musí natiahnuť mierne dopredu, aby sa prisalo. Brada dieťaťa má potom byť zaborená do prsníka, nos od prsníka ďalej a zároveň má spodnú čeľusť pokrývať väčšinu dvorca.
Kontrolovať, či dieťa naozaj získava z prsníka mlieko - prsník v ústach a sacie pohyby neznamenajú, že dieťa určite pije mlieko. Keď dieťa mlieko z prsníka dostáva, prejavuje sa to viditeľnou " pauzou v brade " - dieťa má doširoka otvorené ústa. Pri nasávaní mu brada klesne a zostane tak kým pije. Keď prestane sať, má plné ústa mlieka a brada sa mu vráti späť nahor. Čím dlhšia je pauza, tým viac sa dieťa napilo (keď sa dieťa snaží sať, ale nedarí sa mu získať mlieko, jeho brada sa hýbe rýchlo, bez páuz).
Podľa potreby striedať pri jednom dojčení prsia a používať metódu stláčania prsníka - pri pomalom toku mlieka, kedy dieťa je síce pri prsníku, ale nesaje a len dudluje a nezískava tak z prsníka dostatok mlieka. " Pauza v brade " je veľmi krátka, pohyby brady sú veľmi rýchle, v túto chvíľu použiť stláčanie prsníka a dieťa dojčiť z tohto prsníka, kým neprestane piť aj napriek stláčaniu. Potom dieťa priložiť k druhému prsníku a postup opakovať. Ak dieťa nevypilo ani potom dostatok mlieka, znovu prsia prestriedať a toto opakovať aj niekoľkokrát, kým dieťa javí o dojčení záujem.
Odstriekať alebo odsať materské mlieko vždy, keď sa dieťa nenakojí, bojkotuje prsník.Toto mlieko potom použiť k dokrmu pri ďalšom dojčení alebo u starších detí na uvarenie príkrmu.
V prípade nutnosti použiť dokrmovanie - preferované by malo byť použitie suplementora. Ak nie je k dispozícii, potom kŕmenie lyžičkou alebo z pohárika. K dokrmovaniu je ideálne použiť vlastné materské mlieko odsaté ručne alebo odsávačkou mlieka. Prípadne pasterizované materské mlieko z banky mlieka. U starších detí možno podať príkrm. Vo všetkých prípadoch by umelé mlieko5 malo byť až tou poslednou voľbou.
Ak dieťa hryzie, je nutné to riešiť ihneď po uhryznutí dôrazne, ale bez kriku reagovať, že to bolí. Medzi čeľuste dieťaťa možno vsunúť váš malíček a stisk uvoľniť, alebo naopak dieťa k prsníku viac pritisnúť jemným tlakom na zátylok. Potom bude musieť viac otvoriť ústa. Hlavne pri prerezávaní zúbkov ponúknuť alternatívu ku hryzeniu (vychladené hryzatko, kúsok mrazenej zeleniny alebo ovocia, fialkový koreň).
Dieťa opakovane dudluje a pije (sledujte pauzu v brade), ako matka používa stláčanie prsníka - video (ENG)
Dojčenie s laktačnou pomôckou (Suplementor) - video (ENG)
Bábätko vystrkuje jazýček, aby sa napilo mlieka z pohárika, mlieko sa mu neleje do pusinky - video (ENG)