Dojčenie je prirodzené, no nie vždy úplne jednoduché. Ako správne priložiť bábätko, aby bolo dojčenie pohodlné a bezbolestné? Čo robiť, ak máš ty ako mamička ťažkosti so správnym prisatím? V našom článku nájdeš rady a tipy od laktačnej poradkyne, praktické video a užitočné informácie, ktoré ti pomôžu zvládnuť dojčenie s istotou a pokojom.
Správna technika prisatia
Pre teba ako mamičku je dôležité naučiť sa správnu techniku dojčenia, aby sa predišlo bolestiam, problémom s prisatím a zabezpečilo sa dostatočné mlieko pre dieťa. Nie je to vždy ľahké a občas sa dojčenie nezaobíde bez sĺz, prebdených nocí a pocitov frustrácie. Ale stojí za to! Vydržať sa oplatí a s každým dňom to bude ľahšie.
Správne prisatie je kľúčové pre úspech dojčenia. Pri nesprávnom prisatí môže dojčenie spôsobiť bolesť bradaviek a dieťa nemusí prijímať dostatok mlieka.
Tvoje dieťatko by malo mať otvorené ústa doširoka, ako keby sa chystalo objať prsník čo najširšie.
Pery by mali byť otočené smerom von, nie schované dovnútra.
Futbalová poloha – dieťatko je podopierané pod pazuchou, super pre dvojčky1 alebo po cisárskom reze.60
Frekvencia a dĺžka dojčenia
Novorodenci sa chcú dojčiť neustále a je to normálne! Niekedy sa zdá, že sú na prsíku nonstop, ale to je len začiatok. Časom sa intervaly predĺžia a bude to jednoduchšie.
Tvoje dieťatko si dojčením uspokojuje oveľa viac potrieb ako je len hlad a smäd. Dojčenie napĺňa jeho potrebu cítiť svoju matku, potrebu fyzického kontaktu, pri prsníku sa upokojí. Dojčenie ďalej pomáha dieťaťu regulovať dýchanie, srdcovú činnosť a telesnú teplotu, pomáha mu zaspať1. Je prirodzené a normálne, že sa deti dojčia relatívne často (aj viac ako 10 - 20x za deň).
Ako dojčiť viacerčatá
Dojčenie viacerčiat môže byť náročnejšie, ale s trochou organizácie a praxe to zvládne každá z vás. Dôležité je nájsť systém, ktorý ti bude vyhovovať. Niektoré tipy na úspešné dojčenie dvojčiat či viacerčiat:
Synchronizované dojčenie – ak je to možné, dojči deti súčasne. Ušetríš čas a podporíš tvorbu mlieka.
Striedanie prsníkov – aby si zabezpečila rovnomernú stimuláciu prsníkov, môžeš bábätká pri dojčení striedať.
Správna poloha – futbalová poloha alebo kombinácia rôznych polôh môžu byť pohodlné pri súčasnom dojčení.
Podporné vankúše – špeciálne dojčiace vankúše pre viacerčatá môžu výrazne uľahčiť dojčenie.
Ak ti dojčenie viacerčiat prináša ťažkosti, neváhaj vyhľadať pomoc laktačnej poradkyne.1
Nočné dojčenie môže byť únavné, ale nie je to navždy. Skús sa uvoľniť, nájsť si pohodlnú polohu a prijmi fakt, že bábätko ťa v noci potrebuje. Spánok na etapy sa stane tvojou novou realitou, ale dá sa to zvládnuť! Maj po ruke vodu, nech si aj ty hydratovaná. Priprav si vankúše, ktoré ti pomôžu udržať pohodlie. A hlavne – ak sa dá, cez deň si zdriemni, nech si aspoň trochu oddýchnutá. Dojčenie v noci môže byť vyčerpávajúce, ale existujú spôsoby, ako si ho uľahčiť:
Bočná poloha, čiže dojčenie v ľahu ti umožní viac odpočívať.
Spoločné spanie4 – môžeš spať blízko bábätka, čo minimalizuje prerušovanie spánku.
Striedanie prsníkov – je dobré v noci striedať prsníky, aby bola stimulácia rovnomerná.
Maximálny odpočinok – keď bábätko cez deň spí, snaž sa oddychovať.
Možné problémy pri dojčení a ich riešenie
Bolestivé bradavky – ak bolí, niečo nie je v poriadku! Skontroluj prisatie a skús lanolínový krém.
Dojčenie je jedinečný proces, ktorý prispieva k zdraviu dieťaťa aj matky. Ak sa vyskytnú ťažkosti, je vhodné poradiť sa s laktačnou poradkyňou alebo pediatrom.
Ako sa nevzdávať
Dojčenie je maratón, nie šprint. Začiatky môžu byť ťažké, ale nenechaj sa odradiť! A preto:
Počúvaj svoje telo: Oddychuj, pi dosť vody a jedz vyváženú stravu.
Požiadaj o pomoc: Laktačné poradkyne, skúsenejšie mamičky alebo podporné skupiny sú na nezaplatenie.
Každý deň je krok vpred: Ak bol včerajšok ťažký, zajtrajšok môže byť lepší.
Nezabúdaj, prečo to robíš: Dojčenie je ten najkrajší dar, ktorý môžeš dať svojmu dieťaťu.
Veľmi dobre prisaté a dostatočne z prsníka pijúce dieťa (s dlhou pauzu v brade) - video (ENG)
Dobre prisaté a dobre z prsníka pijúce dieťa (s pauzu v brade) - video (ENG)
Dudlajúce dieťa (bez pauzy v brade), ktoré z prsníka nezískava dostatok mlieka - video (ENG)
Dieťa opakovane dudluje a pije (sledujte pauzu v brade), ako matka používa stláčanie prsníka - video (ENG)
Video: Vďaka týmto radám budete dojčiť úspešne a dlho
Rozhovor s odborníkom: Mgr. Radka Jakubová - laktačná poradkyňa
V rozhovore s Mgr. Radkou Jakubovou zaznelo:
00:00 Úvod. 00:15 Predstavenie hosťa a témy. 00:49 Čo je to dojčenie? 01:22 Kedy vzniká materské mlieko a ako sa mení jeho zloženie po dlhšiu dobu dojčenia? 01:49 Čo je to kolostrum? 01:58 Z čoho sa skladá materské mlieko v prvých dňoch a týždňoch po pôrode? 02:14 Môže mať žena slabé mlieko? 03:10 Dojčenie a vpáčené bradavky. 04:02 Ako sa na dojčenie pripraviť počas tehotenstva? 04:32 Čo je najdôležitejšie pre bezproblémové dojčenie? 05:50 Ako často a ako dlho dojčiť? 06:35 Prečo je dojčenie dôležité? 07:09 Prečo je dojčenie dôležité pre ženu? 07:34 Ako rozoznať, kedy už dojčenie nestačí a je treba dokrmovať náhradným mliekom? 08:00 Ako zistiť, že má žena dostatok mlieka a bábätko nie je hladné? 09:48 Aké pomôcky na dojčenie existujú? 11:10 Ktoré pomôcky na dojčenie sa neodporúčajú? 11:59 Čo sú to ragády a ako si s nimi poradiť? 13:40 Mastitída (zápal prsníka) ako komplikácia pri dojčení. 15:07 Môže sa dojčiť, aj keď je mamička prechladnutá a užíva lieky? 15:45 Čo konzumovať, aby bolo materské mlieko pre dieťatko čo najvýživnejšie? 17:06 Ovplyvňujú bylinky na podporu laktácie tvorbu mlieka? 17:58 Kedy je vhodný čas na odstavenie dieťaťa? Ako na to? 19:11 Zhrnutie a rady na záver. --
Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
V našich tematických skupinách sa spájajú používateľky, ktoré majú niečo spoločné. Zoznámiš sa tu s mamičkami, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Odborné poradne
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Opýtaj sa niektorého z našich odborníkov v poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity. Napr. Laktačná poradkyňa