zojec
6. jan 2011

Naše deti majú príklad v nás

V mojich blogoch blogujem hlavne o zdravej strave pre deti. Je však dôležité povedať, že naše deti majú vzor  v nás. Tak ako jeme my, tak budú jesť aj oni.

 Pokiaľ sa teda my nezačneme stravovať zdravo, nemôžme to chcieť ani od našich detí. Darmo budem dieťa presviedčať, že špenát a brokolica sú zdravé, pokiaľ my budeme mať na tanieri vyprážaný rezeň, alebo pečený bôčik. Je teda nutné začať najskôr od seba. Dieťa si postupne vytvorí návyk, bude pre neho normálne jesť napr. pšenový nákyp s tofu miesto klasickej žemlovky. Bude pre neho normálne zobkať počas dna sušené ovocie a nie cukríky. Samozrejme 100% sa nezdravému jedlu vyhnúť nedá, hlavne keď v rodine máte „akčné“ staré mamy alebo príbuzných, ktoré dieťatu „doprajú“ čokoládku a cukríky. Raz za čas to veľkú škodu nenarobí, ale buďme pre deti príklad a určite sa nám v dospelosti poďakujú.

      Dieťa sa najviac vyvíja v období do 3 rokov, počas tejto doby sa mu vyvíjajú všetky bunky a  ustáľuje sa ich počet. Tak isto sa vyvíjajú aj bunky tukové. Ak je dieťa prekrmované , zvyšuje sa aj počet tukových buniek,  ktorých množstvo ostáva v tele po celý život. Keďže ich je viac, je aj viac tuku v tele. Potom sa človek môže celý život trápiť s diétami, ich počet sa nepodarí zmenšiť. Zmenšiť sa môže len ich obsah. Bohužiaľ aj zväčšiť... Akonáhle si zas nedáme pozor na to čo jeme, rýchlo sa napĺňajú znova. Viem o čom píšem. Aj keď to nie je z mojej hlavy, viem to potvrdiť na mojom tele. Celý život sa trápim s kilami navyše a diétami. Odmalička som sa nezdravo stravovala, veľkú  časť detstva som strávila u starej mamy a tej sa preukrutne páčilo, že som do seba ládovala všetko čo mi prišlo pod ruku. Tu slaninku, tu masť, tu rôzne „cukráše“. Byť obézna nie je žiadna sranda, a to najmä v puberte. Aj kvôli mojej osobnej skúsenosti som sa rozhodla, že takúto stravu od starej mamy mojej Barborke radšej nedoprajem.

 Pšeno

 Včera sme varili z pohánky, dnes uvaríme niečo z pšena. Ale čo to vlastne pšeno je? Pšeno sú vylúpané semienka prosa. Ano presne toho prosa, čo sme ako deti sypávali andulkám, kanárikom a iným operencom. Možno vás to trošku zarazilo, ale pšeno je naozaj veľmi zdravé a hlavne neobsahuje lepok, čo je pri prvých príkrmoch pre deti dôležité. Dá sa jesť nasladko, naslano,  variť kaše, používat ako prílohu, robiť rôzne krémy, pridávať ako závarku do polievok.  Príprava je o máličko zložitejšia, lebo pšeno treba minimálne  2x preliať horúcou vodou, aby sme odstránili horkosť. Na prípravu pšena ako prílohy použijeme 1,5 násobný objem tekutiny, v ktorom ho varíme asi 15 minút a necháme „dôjsť“ v zakrytom hrnci. Pri varení na kašu zvýšime objem tekutiny na 3-4 násobok, u krémov až na 5-násobok. Pre zvýraznenie chuti môžeme pred varením pšeno nasucho opražiť na panvici.  

 Dnes dám dva recepty zo pšena, jeden pre vás dospelákov a jeden pre detičky, vhodný ako jeden z prvých príkrmov.

 Pšenový nákyp s ovocím

150 g pšena BIO

1 mäkký tvaroh (alebo 1 biele tofu nastrúhané najemno)

4 PL medu

3 PL oleja

hrsť hrozienok (namočených 20 minút vo vode)

mletá škorica

2lyžice trstinového cukru (alebo jeden vanilkový)

hrsť nasekaných vlašských orechov (alebo akýchkoľvek iných)

hrsť slnečnicových semienok  (nie je podmienka, ale dodá to veľmi dobrú chuť)

2jablká buď nastrúhané, alebo pokrájané na kocky (alebo slivky, marhule... akékoľvek ovocie)

1 vajíčko (ale nemusí byť)

Pšeno prepláchneme vo vriacej vode, minimálne 2x, nič sa nestane keď aj 3-4x a dáme variť do cca 3 dcl vody. Varíme 15 minút na miernom ohni, vypneme a necháme dôjsť. Podobne sa varí aj ryža, a také by aj malo po dovarení byť.  Dáme do veľkej misky, všetky inrediencie zmiešame dokopy, a dáme na menší vysoký plech, alebo do zapekacej misky, hodíme do rúry a na 180st. pečieme cca 30-40 minút. Vyberieme, pokrájame ako koláč a podávame. Veľká mňamka pre deti aj ockov.

Pšeno na zeleno (cca 150 ml)

2 lyžice pšena

1dcl vody

hrsť hrášku

1 ružička brokolice

3 krúžky cukiny

Kvapka slnečnicového za studena lisovaného oleja, alebo repkového, olivového

Pšeno uvaríme, zeleninku uparíme nad parou, potom buď všetko spolu zmixujeme na pyré pre malé deti, alebo zeleninu popučíme vidličkou a pridáme k pšenu. Ak je to veľmi husté len dolejeme prevarenou vodou.

Dobrú chuť!! 

Tak všetky tieto napady by si normalne zaslužili knižne vydanie... 🙂 Hned by som utekala do knihkupectva!

7. jan 2011

ano ano, suhlasim

13. jan 2011

zojec máš obrovskú pravdu v tom čo píšeš, je to tak. Ja sa desím toho čo nás čaká, o necelé 2 mesiace začnem s príkrmami. Ja som celiatička s ďalšími potravinovými alergiami, čiže život bez lepku a zdravý v podstate poznám. Len môj manžel neje ovocie a zeleninu (ach výnimka zemiaky, cibula, cesnak, paprika). Vraj keď bol malý jedol, a jedného dňa všetko prestal jesť...moja svokra si dosť vymýšľa aj v iných veciach týkajúcich sa jeho detstva (vie o tom aj on, aj svokor, neviem, prečo to robí) tak sa mi proste nechce akosi veriť tomu, že niekto, kto papá všetko zo dňa na deň prestane. Chápem, že každý máme niečo také čo nezjeme, lebo ti je z toho zle, ale celý sortiment ovocia a zeleniny sa mi zdá veľa. Neje ani napr. ryby a hríby, lebo ani jeho otec neje. Aj na tomto je krásne vidieť, ako sa deti "opičia" po rodičoch.
A preto sa desím toho, čo opisuješ vyššie, že ja sa budem serkať s rôznymi zdravými jedlami, vymýšľať, kupovať, variť, budem to jesť aby aj Isabelka jedla a proste môj manžel si vedľa otvorí čokoládu.
Ešte keď sme o dieťatku neuvažovali a bavili sa na túto tému, hovoril, že keď budem tehotná začne zdravo jesť...malá ma 5,5 mesiaca a stále nič...neviem, čo s ním, lebo to bude končiť nekonečnými hádkami ☹

20. jan 2011
zojec
autor

no nemas to lahke, mohla by si mu napr. nenapadne podstrcit nejake clanky o zdravom stravovani.. porozpravaj mu o tom, ze ty ako alergik, budes musiet o to viac dbat na zdravu stravu malej, skus ho postrasit chorobami, ako vysoky krvny tlak, cukrovka, srdcovo - cievne choroby.... ale nic nerob nasilu, to by ho mohlo odradit...
ja viem, je to tazke, my sme s mm spolu uz 8 rokov, a tiez dokopy nic nejedol okrem "somarin", ale vsetko chce svoj cas...skus pridavat veci do jedla postupne a nenapadne.. mozno si zvykne :D drzim palce

@witchka

20. jan 2011

@zojec mnam psenovy nakyp s ovocim :-P fakt skvely, len ja ho mam tmavsi, dala som viac skorice a nejako mi nechce drzat tvar 😀 nabuduce asi musim dlhsie piect 😉 ale chuti famozne :-P dakujem za recept 🙂

25. feb 2011
zojec
autor

@mariynka 🙂 nie je zac 🙂 som rada ze chutil

25. feb 2011

Aj ja som ho skúsila.Chutovo niečo úžasné, avšak tiež to bola taká kaša- nedržalo tvar.

31. okt 2019

Začni písať komentár...

Odošli