Ani súhlas, ani nesúhlas nás nesmie znekľudniť.Nič na svete nie je pre všetkých, každá vec je iba pre niekoho ale hlavne, že pre každého je tu niečo. Miroslav Horníček
Ako správne vybrať zeleninu pre deti?
Dnes pár slov o tom, ako správne vybrať zeleninu keď nemáme možnosť kupovať bio.
Teraz v zime v obchodoch uprednostňujme radšej zeleninu mrazenú, doprajme však deťom tú kvalitnejšiu, aby sme sa potom doma nemuseli hrať na Popolušku a preberať dobrý hrášok od zlého. Ak kupujeme čerstvú, vždy radšej vezmime menšie nepoškodené plody. Skúsme kupovať zeleninu, v ktorej sa nezhromažďuje toľko dusičnanov. Dusičnany sú pre detský organizmus naozaj veľmi nebezpečné.
Zelenina, ktorá pri nesprávnom pestovaní hromadí dusičnany: šalát, kaleráb, kel, kel ružičkový, mrkva, petržlen – koreň . Ak už naozaj nie je iná možnosť, tak deťom podávajme časti, v ktorých sa dusičnany až tak neusádzajú. Pri mrkve nedávajme vnútornú časť, pri šaláte a keli a inej listovej zelenine odstráňme vrchné listy.
Nikdy deťom nedávajme nahnité časti, ani keď hnilobu vyrežeme, to isté platí aj pri ovocí.
A na záver, hádam nemusím zdôrazniť, že zeleninu aj ovocie treba pred použitím vždy dôkladne umyť.
Polenta
Dnes si „posvietime“ na polentu. Nie je to v podstate nič iné ako kukuričná krupica. Polentou ju nazvali taliani a aj ju označujú za svoje národné jedlo. Tak isto ako pšeno, má všestranné využitie. Používa sa ako príloha, zapeká sa, varia sa z nej kaše, dá sa piecť,grilovať. Varí sa v dosť veľkom množstve vody, lebo zväčšuje svoj objem. Na 1 diel polenty dávame až 3 - 4 diely vody. Základná príprava: do vriacej vody nasypeme polentu, sem tam premiešame (cca 5 minút), keď budeme vidieť ako začína bobtnať a bublať, potom vypneme platničku, ale ešte stále miešame aspoň 1 minútu. Mala by byť dostatočne hustá. Do vody možme pridať bylinky, maslo, olej, soľ, solčanku (bio vegeta) a jesť ako kašu. Môžeme ju rovnomerne rozložiť na plech, zakryť, nechať cez noc odpočívať, ráno pokrájať na kocky, opiecť na panvici a máme vnikajúcu prílohu. Ak varíte pre seba, tak si vodu vždy ochutte, lebo polenta nemá nejakú výraznú chuť.
Dnes mám pre vás tiež dva recepty. Pochutia si detičky, ale aj tí ,čo milujú taliansku kuchyňu.
Paradajková polenta:
250g polenty
1l vody
Paradajky vo vlastnej šťave, alebo par. Pretlak
cibuľa
Solčanka
Čerstvá bazalka
Č. korenie
Cesnak
Parmezán
Uvaríme polentu vo vode na hladkú kašu, rovnomerne rozotrieme na väčší plech a necháme vychladnúť a stuhnúť. potom ju pozdĺžne pokrájame nitkou. Na cca 2-3 ks, závisí aký veľký plech použijete.
Uvaríme si paradajkovú omáčku. Každý na akú je zvyknutý. Ja opražím cibuľku, pridám paradajky (v sezóne čerstvé odšupkované a nakrájané na kocky v zime konzervu), trošku podusím, pridám koreniny a cesnak podla chuti. No fantázii sa medze nekladú, dá sa tam pridať aj zelenina, hrášok, kukurica, mrkva..
Potom už len vrstvíme omáčka, polenta, omáčka, polenta, omáčka.. vrch posypeme parmezánom (alebo aj iným syrom) a dáme na cca 20 minút do rúry zapiecť.
Polentová kaša so zeleninou (cca 200ml)
2 lyžice polenty
1,5 - 2dcl vody
1 mrkva
5 strukov zelenej fazuľky
Malý lístoček petržlenovej vňate z okna
Kvapka slnečnicového oleja
Zeleninu naparíme.
Polentu uvaríme, ale kaša by mala ostať riedka , nie hustá, aby bola priechodná aj cez detskú papuľku.
Dáme petržlenový lístok a všetko spolu rozmixujeme
hotová mňamka na svete, čas prípravy 15minút
Dobrú chuť, všetkým detičkám prajeme 🙂
Naše deti majú príklad v nás
V mojich blogoch blogujem hlavne o zdravej strave pre deti. Je však dôležité povedať, že naše deti majú vzor v nás. Tak ako jeme my, tak budú jesť aj oni.
Pokiaľ sa teda my nezačneme stravovať zdravo, nemôžme to chcieť ani od našich detí. Darmo budem dieťa presviedčať, že špenát a brokolica sú zdravé, pokiaľ my budeme mať na tanieri vyprážaný rezeň, alebo pečený bôčik. Je teda nutné začať najskôr od seba. Dieťa si postupne vytvorí návyk, bude pre neho normálne jesť napr. pšenový nákyp s tofu miesto klasickej žemlovky. Bude pre neho normálne zobkať počas dna sušené ovocie a nie cukríky. Samozrejme 100% sa nezdravému jedlu vyhnúť nedá, hlavne keď v rodine máte „akčné“ staré mamy alebo príbuzných, ktoré dieťatu „doprajú“ čokoládku a cukríky. Raz za čas to veľkú škodu nenarobí, ale buďme pre deti príklad a určite sa nám v dospelosti poďakujú.
Dieťa sa najviac vyvíja v období do 3 rokov, počas tejto doby sa mu vyvíjajú všetky bunky a ustáľuje sa ich počet. Tak isto sa vyvíjajú aj bunky tukové. Ak je dieťa prekrmované , zvyšuje sa aj počet tukových buniek, ktorých množstvo ostáva v tele po celý život. Keďže ich je viac, je aj viac tuku v tele. Potom sa človek môže celý život trápiť s diétami, ich počet sa nepodarí zmenšiť. Zmenšiť sa môže len ich obsah. Bohužiaľ aj zväčšiť... Akonáhle si zas nedáme pozor na to čo jeme, rýchlo sa napĺňajú znova. Viem o čom píšem. Aj keď to nie je z mojej hlavy, viem to potvrdiť na mojom tele. Celý život sa trápim s kilami navyše a diétami. Odmalička som sa nezdravo stravovala, veľkú časť detstva som strávila u starej mamy a tej sa preukrutne páčilo, že som do seba ládovala všetko čo mi prišlo pod ruku. Tu slaninku, tu masť, tu rôzne „cukráše“. Byť obézna nie je žiadna sranda, a to najmä v puberte. Aj kvôli mojej osobnej skúsenosti som sa rozhodla, že takúto stravu od starej mamy mojej Barborke radšej nedoprajem.
Pšeno
Včera sme varili z pohánky, dnes uvaríme niečo z pšena. Ale čo to vlastne pšeno je? Pšeno sú vylúpané semienka prosa. Ano presne toho prosa, čo sme ako deti sypávali andulkám, kanárikom a iným operencom. Možno vás to trošku zarazilo, ale pšeno je naozaj veľmi zdravé a hlavne neobsahuje lepok, čo je pri prvých príkrmoch pre deti dôležité. Dá sa jesť nasladko, naslano, variť kaše, používat ako prílohu, robiť rôzne krémy, pridávať ako závarku do polievok. Príprava je o máličko zložitejšia, lebo pšeno treba minimálne 2x preliať horúcou vodou, aby sme odstránili horkosť. Na prípravu pšena ako prílohy použijeme 1,5 násobný objem tekutiny, v ktorom ho varíme asi 15 minút a necháme „dôjsť“ v zakrytom hrnci. Pri varení na kašu zvýšime objem tekutiny na 3-4 násobok, u krémov až na 5-násobok. Pre zvýraznenie chuti môžeme pred varením pšeno nasucho opražiť na panvici.
Dnes dám dva recepty zo pšena, jeden pre vás dospelákov a jeden pre detičky, vhodný ako jeden z prvých príkrmov.
Pšenový nákyp s ovocím
150 g pšena BIO
1 mäkký tvaroh (alebo 1 biele tofu nastrúhané najemno)
4 PL medu
3 PL oleja
hrsť hrozienok (namočených 20 minút vo vode)
mletá škorica
2lyžice trstinového cukru (alebo jeden vanilkový)
hrsť nasekaných vlašských orechov (alebo akýchkoľvek iných)
hrsť slnečnicových semienok (nie je podmienka, ale dodá to veľmi dobrú chuť)
2jablká buď nastrúhané, alebo pokrájané na kocky (alebo slivky, marhule... akékoľvek ovocie)
1 vajíčko (ale nemusí byť)
Pšeno prepláchneme vo vriacej vode, minimálne 2x, nič sa nestane keď aj 3-4x a dáme variť do cca 3 dcl vody. Varíme 15 minút na miernom ohni, vypneme a necháme dôjsť. Podobne sa varí aj ryža, a také by aj malo po dovarení byť. Dáme do veľkej misky, všetky inrediencie zmiešame dokopy, a dáme na menší vysoký plech, alebo do zapekacej misky, hodíme do rúry a na 180st. pečieme cca 30-40 minút. Vyberieme, pokrájame ako koláč a podávame. Veľká mňamka pre deti aj ockov.
Pšeno na zeleno (cca 150 ml)
2 lyžice pšena
1dcl vody
hrsť hrášku
1 ružička brokolice
3 krúžky cukiny
Kvapka slnečnicového za studena lisovaného oleja, alebo repkového, olivového
Pšeno uvaríme, zeleninku uparíme nad parou, potom buď všetko spolu zmixujeme na pyré pre malé deti, alebo zeleninu popučíme vidličkou a pridáme k pšenu. Ak je to veľmi husté len dolejeme prevarenou vodou.
Dobrú chuť!!
Aké je to prvý krát s BIO? Prvé príkrmy
Konečne sme sa odhodlali. V Kauflande sme prešli okolo BIO poličky a zobrali stadiaľ tú nesympatickú hnedú múčku, v ktorej sú ešte aj dáke nepomleté tmavé veci, kadejaké vločky a všelijaké žlté čudá. Donesieme ich domov, položíme na dres. Čo s tým? To je, alebo bol problém mnohých z nás. Police obchodov zrazu plnia potraviny ako pohánka alebo cícer. Sú to pradávne, pôvodné a tradičné slovenské potraviny, ktoré boli základom stravy našich predkov. Medzičasom ich však vytlačili polotovary a výrobky zo západu, či exotické potraviny. Zabudli sme, čo s nimi. SKúsim vám teda priblížiť aspon trochu, čo všetko sa dá vykúzliť z týchto potravín.
Ja osobne som vegetariánka, občas jem rybu. Preto v mojich receptoch mäso nie je. Mäso samozrejme nemusíte vylúčiť zo svojho jedálnička, ale dbajte pri ňom na kvalitu. Kuratá dopované antibiotikami dovážané z Thajska, ktoré stoja pár centov nie sú rozhodne zdrojom zdravej výživy. Radšej kúpte jedno kura, morku, zajaca , či jahňa z biofarmy za viac peňazí, a doprajte si dobré pre seba aj pre dieťa.
Takže tu je môj prvý BIO univerzálny raňajkový recept pre vaše dieťatko ale aj vás, či otecka:
Pohánková kaša so sušeným ovocím: (cca 100ml)
2 lyžice pohánkových vločiek ( pre otecka môžmne pridať trošku viac)
1 dcl vody ( alebo viac, podľa toho aké husté preferuje vaše dieťa
3 slivky, alebo 3 marhule, alebo polievková lyžica hrozienok
Sušné ovocie vždy pred prípravou dôkladne umyte a na noc namočte do vody. Ak to nestihnete, tak ich povarte vo vode. Marhule a slivky z vody zomelieme v mixéri, do vody co ostala v hrnci, pridáme dve lyžice pohánkových vločiek ( tie si môžeme pomlieť pred varením, kaša bude rýchlejšie hotová)a cca 2-3 minutky za staleho miesania povarit. Pri prvom príkrme je dôležité všetko dobre pomlieť tak, aby sa tam nenachádzali väčšie kusy a naša ratolesť nemala problém s prehĺtaním. Keď bude bábo väčšie, postačí najemno pokrájať. Týmto spôsobom sa dajú pripraviť všetky kaše: ovsená, pšenová, kukuričná, ryžová.. sušené ovocie môžeme nahradiť v sezóne čerstvým, vodu neskôr môžeme nahradiť sójovým alebo orechovým mliekom, poprípade kravským. Do kaše tak isto môžeme pridať semiačka slnečnice, ľanové, sezamové, rôzne orechy..
POZOR: Sušené ovocie je zbavené len vody, zmenší svoj objem, ale nie obsah.. čiže v ňon ostáva presne toľko isto cukru ako v čerstvom ovocí. Ak ste náhodou na diéte, tak pozor aby ste si nedali do kaše 20 sliviek.. J
Prvé menu pre moju Barborku
Ja som začala prikrmovať keď mala moja Barborka 5 mesiacov aj 2 týždne. Tie dva týždne do 6. mesiacov, papala v podstate len mrkvu, brokolicu a zemiak. Najskôr to bola len najemno naparená, najemno prepasírovaná mrkvička, ( ale pasírovanie ma dlho nebavilo, hlavne keď začala papať viac. Začala som používať malý sekáčik - súčasť ponorného mixéru.) potom som pridala brokolicu a nakoniec zemiak. Prvý deň zjedla jednu lyžičku, potom tri, a na tretí deň 5 lyžičiek. Na štvtý deň som pridala spomínanú brokolicu so zemiakom. Keď mala Barborka 6 mesiacov, tak som pridala aj ostatné zeleniny: sladký zemiak, paštrnák, cukinu, tekvicu, hrášok , červenú repu, špenát. Po dvoch týždňoch som pridala k zelenine pšeno, ryžu natural, polentu, kukuričnú múku s kvapkou slnečnicového za studena lisovaného oleja. Po mesiaci som ráno začala dávať ovocné kaše s pohánkovými vločkami. Z ovocia som pridala jablko, banán, hrušku, sušené hrozienka, marhule a slivky.
Snažím sa Barborke robiť každý deň niečo iné, aby mala pestrú stravu. Preto sa aj vám pokúsim priniesť pestré a zdravé BIO recepty aspoň raz za čas. Na ten ďalší sa môžete tešiť už zajtra ! A niečo viac napíšem aj o tých „neznámych“ potravinách.
Bio ci nebio?
Buďme BIO zdravé
Už dlhšie som sa pohrávala s myšlienkou napísať niečo o tom, aké dôležité je zdravo sa stravovať, a prečo je dôležité, aby sa aj naše deti jedli zdravé jedlá. Nakoniec ma inšpirovali mamičky, ktoré by síce chceli dať svojmu bábätku to najlepšie, ale skončia len pri mletom mäso s mrkvičkou... Nie som lekár a ani študovaný odborník, chcem len ukázať mamičkám, že variť zdravé jedlá sebe aj bábätku môže prinášať nielen radosť z papkania, ale hlavne zdravie pre to najcennejšie, čo máme - naše deti.
BIO. Čo to je?
Kto by dnes nepoznal slovo „BIO“? Každý. Ale čo si pod ním predstaviť? Biopotraviny sú potraviny pestované tradičným spôsobom. Teda presne tak ako kedysi pestovali naši prarodičia na dedinách - bez pomoci chemických látok a spôsobom šetrným k životnému prostrediu. Pri pestovaní sa nepoužívajú dusičnany, umelé hnojivá a ani pesticídy. Do hotových výrobkov sa nepridávajú emlugátory ani konzervačné látky.
Stereotypy o BIO
Mnohokrát som sa stretla s tým , že mamičky neveria nálepke BIO. Vraj je to len marketingový ťah, a taká nálepka sa dá kúpiť za pár šupov. Nie je to však také jednoduché... Každý výrobok je kontrolovaný niekoľkými nezávislými organizáciami a takýto typ ekopoľnohospdárstva je riadený a regulovaný aj zákonom. Vydávajú sa certifikáty, ktoré bývajú platné na dobu určitú – väčšinou jeden rok. Až po splnení mnohých požiadaviek, dostane výrobok nálepku BIO. Nič z tohto nie je jednoduché a verte mi, že dopestovať niečo bio, nie je v tejto dobe vôbec ľahké. Máme doma záhradku a viem ako sa tam dá nadrieť s chemikáliami, aj bez nich. Čiže každá korunka (dnes už euríčko) zaplatená navyše za BIO je zaslúžená.
Mamičky tiež často hovoria, že ten môj BIO neje a nič mu nie je! Áno, nič mu teraz nemusí byť, ale následky nezdravého stravovania sa prejavia až po dlhej dobe. Odkiaľ sú tu cukrovky, kardiovaskulárne choroby, celiakia, rakovina hrubého čreva, obezita... všetko má svoje korene v nezdravej strave. Konzumáciou biopotravín nie je detský organizmus zaťažovaný cudzorodými látkami, práve v tej najdôležitejšej časti života.. keď rastie a vyvíja sa. Veľa mamičiek hovorí, veď nech si dieťa zvyká, bude odolnejšie. Na chémiu sa bohužiaľ zvyknúť nedá, telo s ňou celý život bojuje a keď už nevládze tak nastupujú choroby. Tráviaca sústava dieťaťa je oveľa menej odolnejšia ako naša, preto keď ju odmalička zaťažujeme tonami cukrov, tukov a chemikálií, môže to mať svoje následky.
Byť BIO. Ale kde nakúpiť?
Samozrejme byť BIO a nakupovať výlučne BIO nie je vôbec jednoduché. Ale v poslednej dobe sa ale aj v „obyčajných“ obchodoch čoraz viac objavujú BIO výrobky. To pre to, lebo dopyt po nich neustále rastie. Ja osobne nakupujem BIO produkty v Drogérii DM a v Kauflande. Je tam slušný výber obilovín, sušeného ovocia a orechov a ich sortiment sa pomaly ale isto rozrastá.. V DM sa predávajú pod značkou Alnatura a sú trošku drahšie ako v Kauflande. V Kauflande odporúčam najmä múky a oleje slovenskej značky Biomila a české produkty od Bio Harmonia. Samozrejme, BIO veci určite dostanete aj v BILLE, či v TESCU, stačí nájsť tú správnu BIO poličku . Najhoršie je to s čerstvou zeleninou a ovocím. V lete to je ešte fajn, všetko potrebné si dopestujeme alebo kúpime na trhu, problém nastáva v zime, keď sa už minú aj tie „naškrečkované“ zásoby. Zelenina sa dá nakupovať aj cez internet, ale nie je to lacný špás. Dôležité je jesť sezónne potraviny a nepreháňať to s banánmi a pomarančami z Čile, pre ktoré naše žalúdky nie sú vôbec stavané. Radšej prijmú malé červené sladké jabĺčko z Dunajskej Stredy ako geneticky modifikované polkilové jablčisko z Argentíny.
A neskrachujem?
Mnohí sa ma pýtajú, či sa vlastne oplatí nakupovať BIO veci, keď dnes je aj tak nemožné byť 100% BIO. Odpoveď: určite áno. Zmysel má každá zdravá potravina, ktorú skonzumujeme. Dôležité je urobiť prvý krok. Potom to už pôjde samo a uvidíte, že budete BIO veci vyhľadávať pre deti aj pre seba, a vaša domácnosť pri tom neskrachuje. Postupne možno prejdete na ešte zdravší spôsob stravovania, budete menej jesť, pretože budete sýtejšie a tým pádom aj menej nakupovať nezdravé potraviny, takže nakoniec zistíte že vaša peňaženka žiadnu BIO zmenu nepostrehla .
A aspoň schudnem?
Treba však dodať, že z BIO produktov sa nechudne. Ak sa budeme napchávať BIO slaninou, zapíjať ju BIO mliekom a dáme si k tomu biely chlieb z BIO múky, určite nebudeme žiadne modelky . Z BIO slaniny sa priberá rovnako ako z neBIO, akrurát nie je „obohatená“ chémiou, takže je zdravšia.
Milé mamičky, aj keď asi z BIO neschudnete (Ale vylúčené to nie je. Ak nahradíte McDonald pohánkou, je možné, že dáte dole nejaké to kilečko ), tak dúfam, že ste pochopili výhody zdravého BIO stravovania. V žiadnom prípade takýto typ stravy nesmiete vnímať ako zlú diétu, skôr naopak. Musíte to vnímať tak, že robíte pre svoje zdravie to najlepšie, čo môžete, a pritom je to tak málo. Takže s vervou do BIO obchodu a s chuťou do BIO varenia!
V ďalšom článku Vám prinesiem zopár BIO receptov
(Informácie v tomto článku som čerpala z internetu, vlastných skúseností a kníh o zdravej výžive, najmä: Mudr. Igor Bukovský: Vegetariánske dieťa a Jaroslava Foršt: Bio a nebio zdravá výživa. Odporúčam prečítať)
Látkové plienky, moje postrehy a skúsenosti
Tak som sa aj ja rozhodla, že napíšem niečo o látkovkách. Verím, že tým pomôžem začínajúcim látkarkam, ale aj povzbudím tie, ktoré sa ešte nerozhodli.
Začala som látkovať, keď mala Barborka až 1 mesiac. Kebyže mi niekto cez tehotenstvo povie, že sa na to dám, tak by som ho asi vysmiala. Vedela som, že niečo také existuje, lebo medzi júnovkami boli nadšenkyne, ale nevenovala som tomu až takú pozornosť. Ale keď sme po dvoch týždnoch mali vonku plnú nádobu na smeti, všade sa povaľovali jednorázovky, z koša sa šíril strašný zápach a malá mala riťku ako v ohni, povedala som dosť. Vytiahla som všetky štvorce, bolo ich asi 35ks, starých dobrých komunistických a poštolky a prvý krát som zabalila do látky. Takto sme vydržali cca 10dní, kým som sa rozkukala a objednala prvé plienočky. Prala som vtedy každý deň, vtedy som ocenila výhodu štvorcov – úžastne rýchlo schnú a výborne sa udržujú a ja som im ostala verná doteraz J
Manželovi sa to toto moje rozhodnutie veľmi nepozdávalo, lebo som bola unavená a uhundraná aj bez prania plienok, ale ja som si v tom normálne našla záľubu. Vešanie, krásnych bielych plienok je moja „úchylka“ doteraz. J Avšak myslím si, že ani pre tie maminy, ktoré neľúbia prať, to nie je nič náročné. Veď teraz už práčky perú samé, nemusíme rajbať v korýtku a potom ísť pláchať do potoka. Niekoho možno môže odratiť okakaná každá plienka, ale tieto kakaničky nesmrdia a dajú sa krásne spláchnuť prúdom studenej vody.
Ja plienky aj zapieram mydlom na pranie a tak ich hádžem do koša (obyčajný smetný kôš, za pár euráčov z Tesca), ale nie je to nevyhnutné. Ak sa plienočky sušia na slnku, alebo čerstvom vzduchu, po škvrnách neostáva ani stopa. V čom plienky prať? Aj tu je veľký výber. Buď si prací prostriedok vyrobíte doma z obyčajného mydla na pranie a kryštalickej sódy, alebo si vyberiete nejaký eko prostriedok z bohatej ponuky každého eshopu, kde plienočky predávajú. Ja používam na striedačku Ecover ( z drogérie DM) so Sensitive (Tesco), ale aj Persil sensitive, Lovela (mínam ešte zásoby ).. Dajú sa ale prať vo všetkom čo je určené pre deti. Akurát pri plienkach so sty dry vrstvou a microfleesovych treba zvážiť používanie mydla, može to mať negatívny vplyv na savosť plienky. Na plákanie sa nedoporučuje používať aviváž, znižuje sa tým savosť. Pri veľmi tvrdej vode, sa dá použit ocot (pozor však pri bambusových plienkach), lebo niektoré druhy plienok (závisí od použitého materiálu) tvrdnú. Táto tvrdosť, sa ale dá relatívne odstrániť aj pošúchaním po uschnutí, platí hlavne pri konopných plienkach alebo vkladačkách.
V 6mesiacoch som prešla najskôr na Ulrich a neskôr na mydlový slíz a som spokojná 🙂 zatial som nepostrehla nijakú zmenu v savosti plienok.
Mnohé maminy sa ma pýtajú, či sa teda aj ušetrí. Vždy odpoviem že áno, 100% ušetrí našu prírodu od 1 tony odpadu. Tak isto ušetrí bábätkovskú riťku od zaparenín. A v neposlednom rade si šetrí aj korunky. Ak počítame, že mesačne minieme cca 30€ na jednorázové plienky, tak do 2 rokov je to: 720€ a na úplne základnú nenáročnú výbavu nám postačí aj 200€. A ak nie som spokojná s nejakou plienočkou, alebo z nej vyrastie predám ju ďalej.
takto nejak to vsetko vyzera
Keď prišli prvé plienočky, uvidela som aké dokážu byť krásne, pochopila som, že to nebudú moje posledné. Mnoho mamičiek látkarok bude so mnou asi súhlasiť, keď poviem, že látkovanie je mánia J. Ale poďme sa už venovať konkrétnym druhom plienok.
Štvorce:
Ako som už spomínala, nedám na ne dopustiť. Sú vhodné pre novorodeniatko, ale aj staršie detičky, rýchlo schnú a sú nenáročné na údržbu. Pri malom bábatku mi bolo ľúto používať akúkoľvek inú plienku, keďže kakoprd bol v každej jednej J
Mám 35ks komunistických štvorcov,rôzne veľkosti všetky sú super savé. k nim som dokúpila :
KIKKO LUX Eko (70x70) 10ks , výborne savé, na novosklad trošku malé, ale ideálne do pul BG Flip. Po vypratí nejak extra nezmenili veľkosť.
KIKO bambusove (70x70) 3ks, zatiaľ nové, výýýborné, sajú ako besné 🙂 už čakám kedy sa začnú meniť tvar ..
bambusove kikko po roku používania dosť zmenili veľkosť, maju cca 40x50cm. odporúčam prať na 40tke. druhú várku čo som kúpila používam len ako uterák, je nadherne jemný a savý. škoda dávať na zadoček 🙂
IKEA farebné, (70x70) 12 ks, dostatočne savé, ale po viac praniach sa na povrchu vytvorili žmolky, nie sú také jemné ako KIKKO a trošku mi na nich vadí že sú obšité zo všetkých štyroch strán. Pri prvom praní mi červené pustili farbu.Veľkosť tiež nejak podstatne nezmenili.
Pri kúpe štvorcov, odporúčam kúpiť kvalitnejšie z eshopu, ako z obchodu pre deti, tie nie sú dobré ani pod hlavičku. Mám takých gázovitých pár a neboli ani lacné L
Barborka ma už 6 mesiacov a stal sa z nej učúranec a postihla nás plienková dermatitída, takže so štvorcami sme sa museli na čas rozlúčiť. No verím, že sa k nim čoskoro zas vrátime 🙂
Vkladačky:
BABY LUCY (40x40) 3ks, bambusové froté, výborne savé, vhodné na dovypchávanie plienok na noc.
FROTÉ UTERÁČIKY TESCO (30x30), 6ks, používam ich pri balení narovno do vlniakov plus obyčajný štvorec.
Ostatné vkladačky mám doma ušité z materiálov určených na plienky, bambus, konope.. a som veľmi spokojná.. J
BABY IDEA PREFOLD, 2ks, naozaj parádne vkladčky, Ježiško nemohol doniesť lepší darček 🙂 výborne sajú a preto ich odporúčam ako vkladaciu plienku na noc. napríklad do BUM HUGGER
Nohavičkové
Používam len na noc a chystám sa aj na denné spanie, keď budeme mať nejaký režim J. Na tieto nohavičky treba vrchné gaťuše na zadržanie vlhkosti. Začala som ich používať, keď malá prestala v noci kakať. Výhoda je dobrá savosť a gumičky okolo nožičiek pri prípadných nehodách, nevýhodou dlhšie schnutie
rozložene plienocky zlava: LL v.2, BH v. S, Anavy
LITTLE LAMB bambusové pre malé bábatko akurát savé, bez dovypchávania, malej vydržali celú noc. Výhodou je vkladačka pre pocit sucha, cena a celkom dobrá savosť. Nevýhoda je veľkost, sú trošku bedrového strihu a sú len do cca 6kg, potom treba kúpiť vačšiu veľkosť a schnú najdlhšie zo všetkých
BABY LUCY organic SML , biobavlna.+ BL froté Pre malé bábo veľmi veľké, aj napriek zmenšeniu, robia nielen veľký zadoček, ale aj predok. Suché zipsy sú veľmi silné, a rýchlo tvrdnú a opotrebúvajú sa. Na malé dieťa sú dostatočne savé, ale priveľké, na vačšie málo savé, možno vhodné ako denná plienka. S čím som však bola spokojná sú vkladačky.
BUM HUGER od Elas House veľkost S .. kapsová konopná plienka, super strihu. Má vyberací chobot, preto aj rýchlo schne. Výhoda je, že sa dá dovypchávať, a má flísovú vrstvu pre pocit sucha, preto je vhodná ako nočná plienka. som s touto plienkou natoľko spokojná, že som si podľa nej dala ušiť dalšie dve veľkosti M. J
ANAVY viacveľkostné .. krásna bambusová plienočka, s dvoma super savými vkladačkami, vo vnútri s jemným akskamitom, výhodou je, že aj keď sa zmenší na najmenšiu veľkosť nevytvára vpredu veľkú guľu. je vhodná ako nočná plienka.. aj podľa tejto mám ušité nejaké plienočky J
Hodnotenie nohavičkových plienok v 9 mesiac.
Používam ich prevažne na noc, ostali mi už len anavy bambusové a všetky doma šité plienočky. Na noc som ešte došila bmb plienočky so suedeclothom (vrsva k ritke, sty dry, rovnaku maju aj kaposvky BG) . Celobambusové plienočky u nás noc nevydržia, používame vačšinou do manducy, navrch vlniaky.
Hodnotenie nohavičkových plienok po roku používania.
Používame ich už len na noc, a len mnou doma šité bambusové so suedeclothom vo vnútri. Bambus priamo na riťke nerobil veľkú dobrotu, aj ked ja by som radšej uprednostnila prírodu, moja dcéra sa rozhodla inak. Do vnútra dávam bambusove vkladačky ale naozaj dravec v savosti je stále baby idea prefold.
Vrchné nohavičky:
PUL – vačšinou jednoveľkostné nohavičky s polyuretánovým záterom, prepúšťajú vzduch, ale neprepúšťajú vlhko. Ideálne na denné nosenie, buď na nohavičkovú plienku, štvorce, vv plienky
zelená je flipka, biela econobum,vanilková GB Wonder Wraps, vkladačky sty dry, organic a vv econobum
weehugeers s originál bambusovou vkladačkou
BUM GENIUS FLIP : moje najobľúbenjšie. Dovolila som si ich zaradiť medzi pul nohavičky, aj keď sú predávané s vkladačkami, pretože majú fakt jedinečné využitie. Sú jemné, na patentky, flexibilné, majú záklapky za ktoré sa dá vložiť fakt všeličo. V origináli maju dva druhy vkladačiek, sty dry a organic, sty dry dostatočne savé aspon pre moje 4mesačné bábatko, vhodné na prechádzky vonku.. znesú viac ako jednu ciku. Organic, sú vyrobené z organic bavlny, velkosť cca 40x30.. tak isto dostatočne savé, vhodné pre detičky a mamičky čo nemajú radi umelinku na riťke..
hodnotenie vkladačiek v 6mesiacoch: sty dry.. musim použiť ešte štvorec pod vkladačku, potom mám istotu, že sa nezhužve medzi nožkami a nepretečie, no sále som veľmi spokojná... najlepší sty dry povrch
organic:konečne som využila ich úžastnú savosť, ktorá je fakt prekvapivá, keďže sú z bavlny... už som vyskúšala aj nočný "model" organic a sty dry spolu v pulkach na noc... nepretieklo🙂
hodnotenie po roku :
sty dry, nasa oblubena vkladačka, úzka medzi nožičkami, sucho na riťke, aj keď savosť sa dá porovnať s obyčajným štvorcom. čo nám na doma ale neprekáža.
organic - používame výnimočne, je veľmi objemná medzi nohami, hlavne ked sa už malá púšťa do nôh.
BUM GENIUS ECONOBUM, nižšia rada Flipiek , bez záklapiek s jedým radom patentiek. Veľmi ich nepoužívam, sú to tzv. náhradníčky J v origináli dodávané s vv bavlnenou plienkou 30x40.. tú používam častejšie, celkom dobre saje.
už je predaná
GRO BABY WONDER WRAPS, super veľké gaťuše, vhodné naozaj od narodenia aj do 20kg podľa mňa. Sú vyrobené zo softshellu, sú pevnejšie ako pul nohavičky.
po roku, stále rovnaká spokojnosť a nadšenie, škoda, že už sa nevyrába.
WEEHUGERS nové pul gaťuše, podobné Flipkám, ale záklapky sú z bambusového velúru zvnútra potiahnuté pul vrstvou. Preto pri vkladaní plienky treba dávať pozor aby bola dobre založená, lebo možu rýchlo navlhnúť. Zvonku je bavlnené vzorované plátno a pod tým látka s pul vrstvou. Tieto pulky schnú najdlhšie zo všetkých. Originál vkladačka je z bambusového velúru v 3 vrstvách, cca 70x12, má celkom dobrú absorbčnú schopnosť, pokiaľ sa zloží na trojo. Vyrábajú sa v 2 veľkostiach... ale veľkosť 2 nie je dlhšia ako Flipky, len o niečo širšia okolo pása J
po roku - nepatrí medzi moje favority, ale sem tam poslúží stále dobre
LITTLE LAMB pul nohavičky, veľmi som ich nepoužívala, sú strihané a aj navrhnuté na nohavičkovú plienku LL. Taktiež sa vyrába v dvoch veľkostiach. Inak veľmi jemné pulky s kvalitným sucháčom.
Hodnotenie PUL v 9 mesiacoch:
Používam veľmi málo, u nás sú obľúbené na plienky na rovno hlavne vlniaky, z Puliek najčastejšie používam Weehugers. Okrem nich nám ostali už len Flipky, aj keď ich skoro vôbec nepoužívam, mám k nim citový vzťah, boli naozaj neoceniteľné prvých 6 mesiacov.
hodnotenie po roku pouzivania:
stále platí, že uprednostňujem vlniaky, pred Pulkami 🙂
Vlniaky
Patria medzi moje obľúbené vrchné nohavičky, hlavne na noc, pretože krásne dýchajú a riťka sa nezaparuje. Špecifikum je, že ich treba nalanolínovať, a tak im zabezpečiť nepremokavosť. Nohavičky sa neperú často, len v prípade znečistenia alebo keď už veľmi napáchnu močom, ale to sa mi ešte nestalo. Majú samočistiacu schopnosť. Po použití ich stačí vyvetrať.
popliny M, disany S, home made vlniaky, LVB crepe ružové, BI longies
DISANY naťahovacie, pletené, veľkosť S, parádne vlniaky, používam ich každú noc na nohavičkové plienky.. Nevýhoda naťahovacích vlniakov je, že najlepšie sedia len na nohavičkové plienky, na plienky narovno sa tažko aplikujú.. dajú sa dať na novosklad, ale pri novorodencovi by som to neriskovala, mohli by byť veľmi rýchlo okakané a z vlny sa to ťažko odopiera.
ANAVY zapínajú sa na patentky, príjemný merino materiál, ale musím povedať, že som od nich čakala oveľa viac. Nejak malej nesedí ten strih. Sú príliš veľké. Dlho som zvažovala či si ich nechám, nakoniec som si ich nechala a raz denne jej ich založím.. ale stále ma nepresvedčili. Dalšia vec čo mi na nich vadí, že po navlhnutí trošku páchnu, ako keď zmoknete vo vlnenom svetri. Disany tak nepáchnu. Nie sú vhodné na noc, príliš sú tenké a prevlhli by. Nakoniec som ich posunula dalej.
HOME MADE vlniaky z merina, naťahovacie, v oblasti medzi nožičkami 3 vrstvy , spokojnosť. Myslím, že sú robené podľa Loveybums. Vhodné viac na deň ako na noc.
POPOLINY pletené veľkosť M, podobné ako DISANY, používam od 4 mesiacov, zatiaľ sú stále podpazušiaky 🙂 ( B. má teraz 5mesiacov)
BABY IDEA longies, nádherné vlniaky vhodné na zimu, do šatky, na spanie.... sú teplé, ušité z dvoch vrstiev vrúbkového merina
LOVEYBUMS crepe veľlkost M, super vlniaky, vhodné hlavne na deň, perfektne sedia na nohavičkovú plienku, ale udržia aj štvorec, alebo inú vkladačku
Hodnotenie vlniakov v 9mesiacoch:
všetky aktívne používam, LVB, sú už však trošku malé na nohavičkovú plienku. Dokúpila som Baby Idea shorties vlniaky na noc. Maximalna spokojnosť.
Flisáky
Mám len jedny, taktiež doma šité. Sú vhodné na úplne malé bábatko, čo prevažne leží, lebo pri tlaku prevlhnú. Odporúčam pri malých babatkách, na novosklad, pri zašpinení sa ľahšie udržujú ako vlniaky. Ja ich ale veľmi nepoužívam, neskoro som sa k nim dostala.
AIO plienky (ALL IN ONE)
Do tejto kategórie patria plienky, ktoré už nepotrebujú vrchné gaťuše, čiže stačí založiť a ísť..
kôpka vľavo zhora dole: AIO anavy, LL kapsovka, TB bamboo 2x, kôpka vpravo zhora dole: HH, wonderoo, TB easy fit, BG 4.00
rozložené rad dole (prírodné materiály) ANAVY, TB Bamboo x 2, TB easyfit, rad hore: HH, wonderoo, LL, BG 4.00
SIO (SNAP IN ONE) čiže zapnúť do seba. Mala plienočku ITTI BITTI veľkost S a nijako extra ma nenadchla v tejto veľkosti. Ale určite jej dám ešte šancu, ale asi až vo veľkosti L, keď už malá bude behať, lebo malým bábatkám z nich často vytečie aj to čo nemá a veľmi rýchlo z nich vyrastú. Tak isto nie sú veľmi vhodné pri nosení v šatke, sú veľmi uzke medzi nožičkami, povedala by som, že sa najviac veľkostne podobajú na jednorázovky.
ANAVY SIO, príjemna plienočka s bambusovými vkladačkami, čo sa zapínajú na gaťuše, podobne ako IB, (vnútro porovnateľné s bambusovými anavami, ale použitý bambusový flauš) zvnútra je všitá bavlna, ciže detská riťka nie je v kontakte s umelinou.. mám ich ešte veľmi krátko, ale inak som s ňou veľmi spokojná
hodnotenie v 6.mesiacoch: saju super, akurat mi trošku vadí, že ked tá bavlna ktorou ja plienočka podšitá navlhne tak je priamo v kontakte s pokožkou okolo nozičiek a Barborke z toho ostávajú zapareninky :( čiže používam len na deň a musím rýchlejšie prebaliť, aby tá bavlna nestihla nasiaknuť, no napriek tomu so sty dry vkladačkou vydrží cca 2hodiny.
Kapsové plienky, majú pul vrstvu (ale aj nemusia mať, ale potom na ne treba vrchne nohavičky) a vo vnútri kapsu, ktorá sa dá dovypchávať podľa potreby.
LITTLE LAMB kapsová, veľkosť S. priemerná plienočka, kvalita odpovedá cene, používam ju pomerne často, na ďeň ako stvorená. Noc by tá vkladačka asi nezvládla. Vnútro tvorí flís, ktorý „robí“ pocit sucha a vkladačka je z príjemného bambusu v tvare štvorca, schne pomerne rýchlo.
hodnotenie v 6mesiacoch: veľkostne stále dobrá, kapacitne menej, ale este s jednou navyše vkladačkou vydrží.. vnútorný flís sa trošku spral, čiže keď je vkladačka mokrá, tak už neplní funkciu sty dry..
HAPPY HEINYS jednoveľkostná. Príjemný vonkajší materiál, zvnútra flís, dve microfleesové vkladačky. Plienočka po rozopnutí je obrovská.. J vhodná určite aj na 20kg dieťa, veľmi ju ešte nepoužívam, šetrím ju pre malú keď bude vačšia, aj keď neviem, ako sa budeme pasovať s toľkými patentkami, keď začne behať..
hodnotenie v 6mesiacoch : začala som používať viac, ale aj som od nej viac čakala. orginal vkladačky mi dva krát pretiekli, plienočka ma strašne nešikovné zapínanie, patentiek je veľa a nijak raz nám teraz nesedí , a o sty dry by sa tiež dalo diskutovať. priemerná plienka na deň
WONDEROOS V2 jednoveľkostná s minky úpravou, tzv. chlpaňa. Vnútro flís, vkladačky jedna microfleece, druhá bambusové froté, v tvare štvorca, čo mi v tomto prípade veľmi nevyhovuje, pretože keď je plienočka zmenšená na najmenšiu veľkosť, tak ten štvorec sa tam nedá nejak rozumne aplikovať L ale dá sa skombinovať s inými vkladačkami. No tiež ju ešte šetrím.. J
hodnotenie v 6mesiacoch: konečne do nej pasuje vkladačka parádne. vynikajúce saje, aj ked robi trošku vačšiu riťku, som s nou spokojná nad očakávanie, výborná plienka na von, a pekne udržuje riťku v suchu .
vyskúšala som ju už aj na noc, po 12 hodinách vydržala krásne, trošku prevlhla okolo pása, ale inak super! 🙂
TOTS EASY FIT BAMBOO, jednoveľkostná. Moja najobľúbenjšia plienka tohto druhu. Vnútro tvorí bambusové froté, čiže na riťke je príroda, škoda, že nie je také celé vnútro L, okolo nožičiek je flís. Plienka má chobot do ktorého sa dá ešte vložiť vkladačka pre lepšiu savosť. Schne celkom rýchlo na to, že je to bambus. Som s nou tak spokojná, že už mám z nich 2 kusy.. a možno ešte podľahnem.. 🙂 no zo všetkých AIO plienočiek čo mám najdlhšie schne
hodnotenie v 6mesiacoch: plienočka s extra vkladačkou stále dobre savá, no kvôli dermatitíde musím na ňu používať sty dry vkladačku TB
hodnotenie v 1 roku : savosť celkom dobrá, gumičky trošku otláčajú stehienka.
TOTS EASY FIT V2, novšia verzia TB bamboo, vnútro je z jemného bambusového froté podšité mikrofleesom.. tak isto ma chobot, ciže celkom rýchlo schne.. jediná nevýhoda je, že dalšiu vkladačku treba dokúpiť, a celková cena sa potom dosť vysoko vyšplhá ...
hodnotenie v 6mesiacoch: tak ako TB bamboo, super saje, ale vadí nam mokro na riťke, no sty dry vkladačka to zachránila 🙂
hodnotenie v 1 roku : nasa celkom obľúbená plienočka
BUM GENIUS 4.0 jednoveľkostná. Podobná ako HH má dve vnútorné mikroflisove vkladačky, po rozopnutí na najvačšiu veľkosť však trošku menšia, ale na kvalite jej to však neuberá. Vzhľadovo rovnaká ako Pul nohavičky Flip.
hodnotenie v 6mesiacoch: najlepšia plienka.. nedám na ňu dopustiť, riťka je stále v suchu, nepreteká a super saje 🙂 splňa všeko to, čo od plienky očakávam 🙂 doobjednala som šalšie 3ks
3ks už dorazili, sú prekrásne. akurát som musela vymeniť farbu grasshopper, lebo sa mi vôbec nepáčila. Ulakomila som sa aj na jednu so suchým zipsom, ale asi to nebola dobrá voľba. Zistila som, ze patentkové plienky mi vyhovujú viac, menej na nich vidno používanie a aj lepšie vyzerajú. Uvidím ako budem spokojná, keď sa malá začne hmýriť a behať. Zatial pri prebaľovaní pekne drží 🙂
a nejaké drobnosti látkarky: návleky Disign socks, v strede Sponks,
pribudli nám nové plienočky:
MOMMY´S TOUCH EASY CLEAN, Ježiško rozšíril našu výbavičku aj o túto plienočku. no po pravde nejak extra s ňou nadšená nie som. Skladá sa z dvoch microfleesových vkladačiek, jednej prišitej k plienočke a druhá malá sa dá pripnúť. Nechápem celkom prečo je tá druhá vkladčka malá, kľudne by sa uživila aj veľká. Plienočka dosť málo nasaje, vydrží max. 2 hodiny a vonku by som sa s ňou určite nevybrala. Okrem toho trošku predražená v slovenských eshopoch.
farby zhora z ľava: žltá limitovaná edícia, blossom, butternut, bubble
plienka MT, dole rozložená, zmenšuje sa prehnutím vrchu, zvnútra je našitý veľmi jemný sucháč, ktorý neškriabe.
Hodnotenie AIO plienok v 9 mesiacoch:
Opustili nás plienočky Happy Heinys, Anavy easy, rozmyšľam že posuniem ďalej Mammys touch, kvôli jej strašne slabej savosti. Naďalej veľká spokojnost s Wonderoo kapsovkou, vydrží naozaj veľa, ideálna do autosedačky, na dlhšie prechádzky pre menej ucikané deti potiahne bez dovypchatia aj noc 🙂 BG kapsovky naďalej favoritky, ušila som podľa nich dalšie plienočky. Do výbavy prbudli3ks Itti Bitti SIO , zatiaľ sú v testovaní, ale javia sa ako celkom spoľahlivé a hlavne malé, pre malých lezúňov 🙂
Hodnotenie v 1 roku:
našu zbierku neopustil už žiaden člen, ale pribudlo kopu mnou doma šitých plienok.. so všetkými som veľmi spokojná a ušijem si vlastne to, čo potrebujem a čo nám vyhovuje. Ešte by som chcela vyjadriť spokojnosť s IB plienočkami, konečne aj na ne prišiel rad. sú malé a spoľahlivé. no do manducy a autosedačky ich zatiaľ nedávam.
O plienočkách sa dá naozaj strašne veľa písať, ale aj rozprávať a nechcem hneď na prvý krát napísať román. .. J no určite budem tento článok pravidelne dopĺňať o nové poznatky.. všetkým mamičkám čo sa rozhodli látkovať, držím palce a verím, že sa do látkovania zaľúbia tak, ako ja.. J
Látkovaniu zdar!!
p.s. viac fotiek v albume Plienočky 🙂
ak ste stále na rozpakoch, odporúčam prečítať si aj toto: http://www.modrykonik.sk/fotoblog/zfidorka/clanok/preco-latkove-plienky/