LYMFATICKÝ SYSTÉM - Váš ochranca 💪

    Lymfatický systém je dôležitou SÚČASŤOU IMUNITNÉHO SYSTÉMU, ale často sa naň zabúda. Pokiaľ funguje, nevenujeme mu pozornosť. Keď sa ale lymfatický systém zasekne, pocítite to veľmi rýchlo. Nepodceňujte signály, ktoré vám v tomto prípade telo vysiela.

    Starostlivosť o lymfatický systém nestojí skoro nič, zato jeho zanedbanie vás môže vyjsť poriadne draho. Najskôr treba pochopiť, ako funguje.

    Úlohou lymfatického systému je ODVÁDZANIE ŠKODLIVÝCH LÁTOK z tela. Predstavte si ho ako krvný obeh, ale namiesto krvi koluje v lymfatických cievach bezfarebná tekutina – LYMFA. Tej máte v tele dokonca o niečo viac než krvi. Vašimi tkanivami prestupuje 5 – 6 litrov lymfy a dotýka sa každej bunky v tele.

    ŠKODLIVÉ LÁTKY sa hromadia v LYMFATICKÝCH UZLINÁCH, ktorých je v celom tele približne 600. Obsahujú LYMFOCITY, teda špeciálne biele krvinky, ktoré chránia telo a BOJUJÚ S INFEKCIAMI. Keď sa do tela dostane VÍRUS, začnú sa tieto biele krvinky množiť, aby vírusu zabránili v páchaní škôd!

    Čo keď lymfatický systém prestane pracovať?
    Pokiaľ na vaše telo útočí PRÍLIŠ VEĽA TOXÍNOV, lymfatický systém môže byť preťažený. Uzliny sa upchajú a v tele sa začnú HROMADIŤ ODPADOVÉ LÁTKY.

    Príznaky, že s lymfatickým systémom niečo nie je v poriadku:
    ➡️ Chronická únava
    ➡️ Bolesť kĺbov
    ➡️ Opuch lymfatických uzlín (na krku, pod pazuchami, v slabinách)
    ➡️ Opuchy nôh
    ➡️ Bolesť hrdla a časté prechladnutia
    ➡️ Bolesti hlavy
    ➡️ Priberanie
    Dlhodobé zanedbávanie lymfatického systému môže vyústiť do rôznych vážnejších ochorení – artritídy, rakoviny, zápalu čriev, gynekologických problémov, lymfedému.

    Ako opäť NAŠTARTOVAŤ lymfatický systém?
    1. POHYBOM
    Kým krvný obeh je poháňaný srdcom, lymfatický systém nemá žiadnu podobnú pumpu. Prúdenie lymfy zaisťujú len SŤAHY SVALOV, a preto je dôležité, aby ste cvičili a hýbali sa aspoň pár minút denne. Stačí svižnejšia prechádzka, beh alebo spraviť pár drepov, zaskákať si či vyjsť po schodoch.

    2. ZMENOU JEDÁLNIČKA
    Lymfatickému systému zmena nezdravých stravovacích návykov výrazne prospeje. Cukry a bielkoviny pri trávení bez problémov prechádzajú do krvi, TUKY však musia najprv prejsť lymfatickými cievami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa vyhýbať TUČNÝM JEDLÁM. Pre lymfatické cievy sú tiež záťažou ČERVENÉ MÄSO a MLIEČNE VÝROBKY. Prospejete im OVOCÍM, ZELENINOU A STRUKOVINAMI.

    3. SAUNOVANÍM
    Preťaženému lymfatickému systému v boji s toxínmi pomôže teplo a para sauny. Časť škodlivín totiž vypotíte a lymfatickému systému sa uľaví. Pre efektívne rozprúdenie lymfy striedajte saunu so studenou sprchou.

    4. DOSTATOK TEKUTÍN
    Príjem dostatočného množstva vody je v prípade problémov s lymfatickým systémom kľúčovým. Sladené nápoje nahraďte ČISTOU VODOU izbovej teploty. Môžete ju ochutiť citrónom, mätou alebo iným ovocím či bylinkami. Voda napomáha bezproblémovému prúdeniu krvi aj lymfy v cievach.

    1