Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
    zalucia
    24. sep 2013    Čítané 0x

    Probiotika vs antibiotika

    Probiotiká verzus antibiotiká

    Stalo sa aj vám, že vám lekár pri predpisovaní antibiotík poradil, aby ste si v lekárni kúpili probiotikum? Je pravda, že najmä za posledných 20 rokov sa zistilo, že probiotiká osídľujúce tráviaci trakt, podávané v dostatočnom množstve majú pozitívny účinok na človeka. Zistilo sa však aj to, že sa nedá hovoriť o všeobecnom účinku probiotík, to znamená, že si nemôžete kúpiť v lekárni hocijaké probiotikum a pritom veriť, že bude aj účinné.

    Probiotiká sú vo všeobecnosti mliečne baktérie, najčastejšie skupina laktobacilov, bifidobacilov, kvasiniek či iných mikroorganizmov, ktoré nám majú pomôcť pri rozvrate črevných baktérií v tráviacom trakte. K rozvratu, aj z vlastných skúseností určite viete, dochádza pri zmene prostredia, nezdravej výžive či pri liečbe antibiotikami. Tráviace ťažkosti sa neraz ozývajú aj vtedy, keď prežívate emocionálne stresové situácie doma, v škole alebo v práci. A práve v tomto období by vám pri črevných problémoch mohli pomôcť probiotiká. Avšak ak užívate antibiotiká, tie pôsobia nielen proti škodlivým baktériám tým, že pozastavujú ich množenie alebo ich priamo zabíjajú, ale aj proti probiotikám. „Odborníci sa preto snažia vyhľadať také probiotiká, ktorým antibiotiká neuškodia,“ hovorí prof. RNDr. Libor Ebringer, DrSc., z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

    Rôzne účinky

    Mliečne baktérie obsahujú podľa prof. L. Ebringera enzýmy, ktoré sú viazané na bunkovú stenu a niekoľko peptidáz, ktoré štiepia zložky potravín na peptidy s rôznymi účinkami. Pozitívne pôsobia nielen na tráviaci, ale aj kardiovaskulárny, nervový a imunitný systém:

    ● znižujú krvný tlak a cholesterol