Tak ako to s tými poplatkami vlastne je? Mám či nemám to či ono zaplatiť? Je to povinné? Môžu ma nútiť to zaplatiť? A ak nezaplatím, nemôže učiteľ šikanovať moje dieťa?...
Tieto a mnohé podobné otázky sa len tak hemžia rôznymi fórami, ktoré som prelúskala, kým som sa rozhodla aj v predcházajúcich príspevkoch venovať tejto nie ľahkej a obšírnej téme.
Bezplatné vzdelanie na základných a stredných školách je zakotvené v Ústave SR. Každý, kto má školopovinné dieťa sa nad týmto konštatovaním už iba trpko usmeje. Na každej, i malej dedinskej škole sa platia väčšie či menšie skryté, niekedy priam neviditeľné poplatky. Problém je v tom, že rodičia často nevedia, ktoré poplatky sú povinné (upravené zákonom) a ktoré sú dobrovoľné.
V tomto príspevku vám preto ponúkam krátky prehľad toho, za čo všetko ako rodičia školopovinných detí platíme. Za nezdokumentované platby budeme z účtovníckeho hľadiska považovať tie, o prevzatí ktorých poväčšine nedostane darca (rodič) žiaden doklad (príjmový doklad, darovaciu zmluvu a pod.). Teda on SÁM si ich nemôže vo svojom "domácom účtovníctve" relevantne zdokumentovať. Samozrejme predpokladáme, že škola či učiteľ by tieto platby zdokumentované mal mať .
1. Legálne a zdokumentované platby
- za povinné aktivity v rámci vzdelávania (legálne a zdokumentované)
- za dobrovoľné aktivity a služby (upravené aj legislatívne)
2. Dobrovoľné a nezdokumentované platby
- súkromné príspevky na podporu všeobecných aktivít
- súkromné príspevky na vybrané aktivity
3. Požadované a nezdokumentované platby pre školu alebo triedu
4. Nezdokumentované platby v rozpore s etikou a/alebo nelegálne platby
Myslím, že väčšine rodičovskej verejnosti je jasné, že neoficiálne platby rodičov sú vyvolané nedostatočným financovaním školstva. V súčasnosti mnohí zdieľajú názor, že čo nezaplatí štát, zaplatia rodičia. Aj keď takáto situácia mnohým rodičom nevyhovuje, žiaľ, nepodnikáme veľa preto, aby sa zmenila. Zdá sa, že neoficiálne platby sú hlboko zakorenenou tradíciou, ktorú si máloktorý rodič trúfa zmeniť, alebo skrátka len nevie, ako na to. Či sa to dá, tak o tom v niektorom z ďalších príspevkov.
P.S. Budem veľmi rada, ak sa podelíte aj so svojími skúsenosťami, prípadne mi dáte námet, čo vás z tejto témy zaujíma, na čo by sa bolo treba bližšie pozrieť, "rozpitvať to".
@saskarisko ano, mate pravdu, suhlasim s vami, ze "kazda skola, trieda popr. triedny ucitel by mala mat evidenciu", presne ste tam pouzila to, co sa vyskytuje v mnohých pripsevkoch "MALA BY MAŤ". Prax sa však dosť často od teorie liši. Tou nezdokumentovanou platbou je myslená platba, za ktorú rodicia povacsine nedostanu doklad, teda vlastne si ju oni sami nemozu zdokumentovat. Ak kupite dieťatu teplakovu supravu, či zaplatite autobus, tak urcite k tomu dostanete aj doklad. Ale ak zaplatite do triedneho fondu ci do ZRPŠ, či pripsejete chtiac - nechtiac na opravy ci vymalbu, iba velmi male percento rodicov udava, ze dostalo aj nejaky UCTOVNY doklad o prevzati penazi skolou . A pritom ZRPŠ ako občianske združenia, ktoré vedú aj úctovnictvo by mali taketo doklady vydavat automaticky (teda ak funguju tak, ako by mali). Samozrejme pevne verim, ze skoly maju podchytený tok takýchto penazi.
Co sa tyka vasho dalsieho postrehu, no, bola som veeeeelmi na vazkach, kde toto zaradit. Ano, tiez mate pravdu v tom, ze skol v prirode ci plaveckych a lyziarskych vycvikov sa z roznych pricin niektori ziaci nezucastnuju. Ale nie celkom sôhlasím, že je to dobrovoľná aktivita. Vychadzala som hlavne z platných dokumentov - štátny vzdelávací program, následne školské vzdelávacie programy, učebné osnovy a pod.Tie musia byť predsa dodržané. Ak si školy podľa konkrétnych podmienok pri úmernom krátení ostatných tematických celkov zaradia do telesnej výchovy aj plavecké či lyžiarske kurzy, tak z toho pohľadu (z pohľadu vzdelávacieho) som to brala ako povinné. Ale tiež vieme, aká je prax 🙂
Inak, veľmi pekne ďakujem za postreh, na základe neho som príspevok trošku poopravila. Je to ale veľmi široká téma a rada by som to postupne "rozmenila na drobné".
@vreckova - tak na Skolu v prirode, plavecky, lyziarsky by mal podla Zakona c. 597/2003 a jej novely prispievat stat. ALE bohuzial tento príspevok nedostanu vsetky deti, pretoze sa pri jeho uplatnovani vychadza z urciteho percenta, ktore sa potom prepocitava na kazdu skolu. A to este skoly musia deti nahlasovat v septembri v danom skolskom roku.
https://www.minedu.sk/prispevok-na-skolu-v-prir...
A vela skol napr. do Skoly v prirode ani nechodi.
K bodu 1 - v podstate uctovnym dokladom je aj zapisanie prevzatie penazi do ZK
@saskarisko ano, o tej dotácii viem (využili sme ju aj my), ale toto je novinka, ktorá vošla do platnosti len minulý rok. Čo sa škôl v prírode týka, je na to vyhláška č. 305/2008 Z. z., ktorá upravuje podrobnosti o spôsobe organizácie, vysielania detí a žiakov do školy v prírode, činnosti, prevádzky a materiálno-technického zabezpečenia školy v prírode.
Čo sa týka tých dokladov, tak s tým z ÚČTOVNÉHO hľadiska nemožno súhlasiť. Ale je pravda, že legálnosť týchto platieb často závisí od okolností. Iné je platba do triedneho fondu, do ktorého prispieva iba úzka skupina rodičov jednej triedy. Tam vstupuje do hry aj dôvera medzi učiteľom a rodičmi, a aj kontrola týchto peňazí je jednoduchšia. Priznám sa, že aj nám každú platbu zaznamená p. učiteľka do žiackej knižky, veríme si. Len ako vravím, účtovne neobstojí hlavne ten poplatok do ZRPŠ.
Uz par rokov riesim fungovanie OZ pri skole; najtransparentnejsi sposob uhrady clenskeho je prevod na ucet zdruzenia. V pripade, ak rodic chce hradit v hotovosti, dostane prijmovy pokl. doklad.
Začni písať komentár...
Nesuhlasim s bodom 3 - kazda skola, trieda popr. triedny ucitel by mala mat evidenciu, na co sa pouziju poplatky zo ZRPS a Triedneho fondu. Treba sa len informovat u triedneho ucitela popr. riaditela. a v pripade skoly v prirode, plavecky atd. potom zaradit do bodu dobrovolne aktivita a sluzby, lebo to nie je povinne (v pripade zdravotného problemu dietata, alebo ak si to rodicia nemozu dovolit)