vmatuscinova
23. apr 2019
173 

Prosím neplač – Kolika a iné bolesti bruška

V uplynulých týždňoch nás skolili doma choroby, tak sa priznám, že som hasila akútnejšie problémy ako tento blog. Na druhú stranu musím povedať, že som bola činná trošku inak, nakoľko od napísania článkov som bola v kontakte s viacerými mamičkami s uplakanými bábätkami s boľavými bruškami. Niekde pomohol Coliprev, niekde naozaj stačilo nastaviť správny čas kŕmenia a popracovať na odgrugnutí. V každom prípade už teraz viem, že všetko, čo som tu kedy napísala, malo zmysel🙂

Na druhej strane som sa občas zamýšľala nad tým, čo ma viedlo k napísaniu akéhokoľvek článku, lebo som doteraz touto formou činná nebola.... Úprimne poviem, že mi naozaj šlo o to, aby sa netrápili zbytočne iné deti, lebo vidím, že intolerancie v rôznych formách sú všade okolo nás... musím si však priznať, že som možno potrebovala aj dostať zo seba to všetko, čo som vnímala ako krivdu na mojom dieťati... a možno som len dúfala a stále dúfam, že sa ozve niekto s podobným stavom, ktorý zázračne pominul a dá mi nádej, že za pár mesiacov budem môjmu malému „intolerantovi“ s hrdosťou v potravinách kupovať aspoň grahamový rožtek alebo mu do ruky namiesto kukuričných a pohánkových chrumiek ponúknem špaldové medovníčky od babky.

V každom prípade, keď sme pri tých rožkoch, práve som dochystala moje prvé bezlepkové kváskové rohlíčky a mám z nich obrovskú radosť, snáď aj keď sa upečú budú ok a ten môj malý zajko bude mať konečne niečo na žužlanie.Posledné týždne som prelúskala mnoho receptárov a blogov s cieľom obohatiť mu jedálniček, zarobili sme kukuričný kvások a skúšame aj takéto novinky, tak určite obohatím aj album, lebo sme sa zas niekde posunuli.

Záverom sľubujem, že sa v najbližších dňoch pokúsim dokončiť pokračovanie článku o našej ceste so zameraním na to, ako sme sa zbavili rektálnej rúrky, keďže ak si dobre spomínate, po poslednej zmene mliečka syn kakal len s ňou.

A keďže predpokladám, že niekto na môj blog narazil po 1x a tiež má doma ubolené bábätko, s ktorým si nevie rady, opätovne pripájam aj návod na ubolené brušká z predchádzajúceho článku:

TIPS&TRICKS na boľavé bruško

Predtým, ako sa uzrozumíte s tým, že Vaše bábätko má určite koliku či iné bolesti bruška, skúste vylúčiť tie úplne najjednoduchšie príčiny plaču bábatka – únavu a hlad.

(obozretné by ste mali byť hlavne vtedy, ak je Vaše 3-týždňové dieťatko hore 2 či 3 hodiny, to je už totiž dávno „prepálené“ a utíšiť a uspať ho je vtedy naozaj veľmi obtiažne – na druhej strane, neuspateľnosť dieťaťa môže byť tiež podmienená práve bolesťou; pokiaľ sa týka hladu, to by mali spozornieť hlavne kojace maminy, ktoré nemajú kontrolu nad tým, koľko bábätka vytiahnu, často sa len mojkajú, prípadne len hasia smäd a nie hlad, preto sa môžu prsníka dožadovať často a keď im je odopieraný sú plačlivé – preváženie u pediatra prípadne zakúpenie novorodeneckej váhy nie je na škodu hlavne pri bábätkách s nižšou pôrodnou hmotnosťou či žltačkou, ktoré bývajú spavejšie a ťažšie zasýtiteľné)

Ak máte za to, že príčinu ste stále nenašli a bude zrejem v brušku, posvietiť by ste si mali na:

  • Mechanizmus kŕmenia

- hlavne prvorodičky sú v očiach pediatrov hysterky práve preto, že nevedia svoje dieťa správne nakŕmiť. Kojenie je na začiatku fakt veda, kedy a ako často dať, ako nechať odgrgnúť, ako polohovať po kŕmení (verím, že skúsené, zdôrazňujem skúsené laktačné poradkyne ozaj môžu pomôcť)

- mamičky majú často tendenciu ponúknuť dieťaťu prsník pri sebemenšom zaplakaní. Sú deti, čo sa len ukľudnia na prsníku namiesto cumlíka, sú deti, ktoré sajú vždy a riadne. Samozrejme keď sa nacucajú do prasknutia po hodinke a ešte ak si ani neodgrgnú, plačú a ide to z nich von (žiadna kolika, žiaden reflux, jednoducho nenažranosť)

- s tým súvisí aj prúd mliečka, ktoré dieťa papá. Niektoré pijú veľmi hltavo, či už kvôli nevhodnej fľaške či polohe (to platí aj pre kojené deti) a nahlcú sa aj veľa vzduchu, ktorý opäť spôsobuje bolesť bruška

  • Posilnenie črevnej mikroflóry

- skúste sa pozrieť na probiotiká, my sme skúšali viaceré, pokrok som zaznamenala len pri Bioprone, v každom prípade nečakajte zázrak na počkanie, vybudovanie prostredia v črevách bábätka nie je 1ový záležitosť

- pozor však, ako som sa sama poučila, niektoré preparáty určené už najmenším detičkám môžu paradoxne stav zhoršiť vtedy, ak je príčinou koliky laktózová intolerancia (ak Vaše bábätko má teda zlú reakciu na probiotiká, konzultujte s lekárnikom iný druh vhodný aj pre takýchto problémoch – za skúšku to určite stojí)

  • Prdíky

- samostatná kapitola súvisiaca s nezrelosťou

- bábätká nie sú schopné vylúčiť plynu vznikajúce pri trávení mliečka, preto im treba pomôcť

- na trhu je množstvo preparátov typu Infacol, Sab simplex, Espumissan ci Baby Calm (niektoré z nich majú podobnú účinnú látku simeticon, tak je na úvahu, či je potrebné skúšať viacero preparátov s rovnakou účinnou látkou) – Baby Calm je napríklad iné prírodné liečivo

- samozrejmosťou by mala byť masáž bruška, ideálne pri každom prebaľovaní, na youtube je množstvo inštruktážnych videí, materskú si však môžete spríjemniť aj absolvovaním kurzu s profesionálom. Verím, že pravidelná masáž je naozaj kľúčová a môže prispieť s spokojnosti Vášho bábätka v podstatnej miere

- aj čajíky na boľavé brušká stoja za zmienenie, u nás mal úspech fenyklový od Teekane a to sme teda skúšali celú radu, aj z lekárne

  • Laktózová intolerancia
  • ako som už spomínala, na truhu sú kvapky, ktoré detičkám vedia nahradiť chýbajúci enzým, určite stoja na vyskúšanie (u nás to bol Coliprev, neviem pre bábätká o inom preparáte)
  • pokiaľ je dieťatko nastavené na vhodnom UM, nemal by byť problém vyskúšať ich
  • v prípade kojenia ide do mliečka všetko, čo matka prijme a ak dieťa okrem laktózy má aj iný problém – lepok či bkm ako môj syn, kvapky zázrak neurobia
  • v tom prípade je na úvahu aj eliminačná diéta na všetky základné alerény, kde by mal byť ale podporou matky v prvom rade pediater.
  • Vigantol

Viaceré maminky udávajú ústup bolestí po zmene D vitamínu na iný preparát, určite je na úvahu aj to, aj keď myslím, že Vigantol je niekedy zbytočne stigmatizovaný.

Ak máte pocit, že ste už skúsili všetko, no žiaden pokrok nenastal, môže Vaše bábätko mať vážnejšie problémy ako prdíky a intoleranciu, vyšetrenie stolice pediatrom na vylúčenie zápalov by malo byť samozrejmosťou.

Majte krásny deň, čoskoro sa vidíme

Veronika

Začni písať komentár...

Odošli