Celiakia je ochorenie, ktoré môže uniknúť pozornosti nielen všeobecných lekárov, ale aj špecialistov. Všeobecný lekár sa však s pacientom stretáva najčastejšie, a preto môže odhaliť problém ako prvý. Základom je správna a včasná diagnostika. V prvom kroku stačí dať spraviť pacientovi rozbor krvi.
Aký je rozdiel medzi celiakiou a intoleranciou lepku? Celiakia je celoživotné autoimunitné ochorenie, ktoré je spojené s príjmom lepku. Avšak existujú aj iné imunologické cesty, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce potravinové reakcie na lepok, ktoré musíme brať pri diagnostike do úvahy. Okrem „klasických“ alergií (spôsobené protilátkami IgE), ktoré, samozrejme, tiež musíme vylúčiť, existujú aj oneskorené potravinové reakcie. Tie pacienti poznajú pod názvom intolerancie a predstavujú zvyšný chýbajúci diagnostický článok pri podozrení na neznášanlivosť nejakej potraviny, teda aj lepku.
Celiakia vzniká v dôsledku imunologickej precitlivenosti na prijatý glutén. V laboratóriách sa robia sérologické vyšetrenia a stanovujú sa protilátky. Výsledok základného testu na celiakiu, je pacientovi k dispozícii už za 1 týždeň. Ak je výsledok pozitívny, lekár odošle pacienta ku gastroenterológovi, ktorý mu urobí biopsiu tenkého čreva, aby sa zistilo prípadné poškodenie tenkého čreva.
Dať sa vyšetriť na celiakiu má význam najmä vtedy, keď pociťujeme príznaky ako napríklad hnačka, nafukovanie, zvýšená plynatosť, pocit tlaku v bruchu po požití lepku. Menej špecifické príznaky sú porucha trávenia, anémia, celková slabosť, osteoporóza, zmeny psychiky alebo kožné prejavy. Na celiakiu by mali byť vyšetrené aj páry, ktoré majú problém prirodzene splodiť dieťatko.
Zdroj: http://www.zenskeveci.com/ako-sa-zistuje-celiakia/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post
#zenskeveci #starajmesaoseba #laboratorna_diagnostika #celiakia
Začni písať komentár...