Uškodí to môjmu dieťaťu, ak budem pri dojčení piť víno, pivo, alebo tvrdý alkohol?
Mohlo by, pokiaľ nebudete opatrné.
Rovnaké množstvo alkoholu, ktoré sa dostane do krvného obehu, sa dostane aj do materského mlieka. Hoci sa množstvo alkoholu v jednom pohári vína zdá relatívne malé, myslite na to, že vaše dieťa je maličké a nemá dostatočne vyvinutú pečeň. Nemôže teda spracovávať alkohol tak dobre ako vy. U dojčiat (mladších ako tri mesiace) sa alkohol spracováva približne polovičnou rýchlosťou než u dospelých.
Štúdie ukazujú, že alkohol môže ovplyvniť príjem potravy aj spánok dieťaťa. Ak matka počas štyroch hodín pred dojčením skonzumuje 1 deciliter vína, 1 miešaný nápoj alebo 1 plechovku piva, prijme dieťa o 20% mlieka menej ako zvyčajne. Potom čo matka vypije alkohol, môže dojčené dieťa zároveň pociťovať ospalosť a rýchlo zaspať, bohužiaľ na oveľa kratšiu dobu, než bežne.
Alkohol v materskom mlieku môže tiež ovplyvniť vývoj bábätka. V štúdii, ktorej sa zúčastnilo na 400 dojčiat bolo zistené, že u dojčiat, ktorých matky počas prvých 3 mesiacov pili jeden a viac alkoholických nápojov denne, zaostával u ročného dieťaťa vývoj hrubých motorických funkcií. Bohužiaľ, resp. vďakabohu, táto štúdia nebola pre kontrolu nikdy opakovaná.
Aj keď nikto nepozná skutočný účinok alkoholu na dojčatá, bolo by zodpovedné, aby sme sa zdržali jeho konzumácie - aspoň na úplnom začiatku dojčenia. Niektorí odborníci odporúčajú dojčiacim mamičkám vyvarovať sa alkoholu počas prvých troch mesiacov života dieťaťa.
Ak máte obavy, že pijete alkohol príliš veľa, poraďte sa so svojím lekárom.
Ako si občas dať bezpečne pohárik, pokiaľ dojčím?
Vyčkať s dojčením najmenej dve hodiny po požití alkoholu a dať tak čas svojmu telu prečistiť sa. Vaša hladina alkoholu v krvi (a rovnako tak hladina alkoholu v mlieku) je všeobecne najvyššia 30-90 minút po požití alkoholu, hoci sa táto doba - čas potrebný na spracovanie alkoholu - líši človek od človeka.
Svoj pohárik si môžete načasovať tak, aby ste dojčila po čo najdlhšej dobe, napr. tak, že si ju dáte hneď po kŕmení alebo počas jedného z dlhších časových úsekov, kedy vaše dieťatko spinká.
Môžete tiež mlieko odstriekať a uložiť pred tým, ako pôjdete na pohárik a potom dať svojmu dieťaťu napiť z fľaše (odstriekavanie mlieka po požití alkoholu nijako nepomôže dostať alkohol z tela rýchlejšie - stále to bude trvať ešte približne dve hodiny)
Krajná možnosťou po požití alkoholu je nakŕmiť svoje dieťa umelým mliekom.
K zníženiu dehydratácie poslúži striedanie alkoholu s pohárom vody. Dobrý nápad je tiež poriadne sa najesť pred požitím alkoholu. Oboje pomáha k zníženiu alkoholu v krvi resp. v mlieku.
Môžem vypiť viac ako jeden pohárik počas dojčenia?
Ste dojčiaca mamička, je oveľa ťažšie vypiť bezpečne viac ako jednu pohárik. Čím viac nápojov vypijete, tým dlhšie trvá odbúranie alkoholu.
Podľa výskumov zaznamenávajúcich odbúravanie alkoholu z materského mlieka, pri spotrebe 3 drinkov za hodinu u ženy o priemernej výške a váhe 55 kg, bude trvať 7 a pol hodiny, než sa z jej mlieka odbúra všetok alkohol. 80 kg žene priemernej výšky to bude trvať približne 6 hodín. Ak 65 kg žena priemernej výšky vypije 4 poháre za hodinu, bude trvať asi 9 hodín, než bude mlieko čisté a u 80 kg ženy by to malo trvať 8 hodín.
Z toho vyplýva, že pokiaľ ste dojčiaca mamička, je vhodné obmedziť alkohol na jeden občasný pohárik.
Pre 60 kg ženu to znamená nepiť viac ako malý panák alkoholu, 2 deci vína alebo 2 piva počas 24 hodín.
Ak vypijete príliš veľa alkoholu a ste opitá, nemá cenu svoje dieťa dojčiť ani hneď po tom, čo vytriezviete. Ak potrebujete mlieko odstriekať, zahoďte ho.
Ak vaše dieťa spí celú noc bez toho aby potrebovalo napiť, môžete si k večeru dať aj viac pohárikov. Ani to však nie je inteligentné riešenie z dôvodov, ktoré nemajú nič spoločné s dojčením .:
• Nedá sa bezpečne starať o dieťa, ak ste pod vplyvom alkoholu
• Nie je bezpečné spať s dieťaťom, ak ste pod vplyvom alkoholu alebo drog. Tieto omamné látky by mohli narušovať vaše vnímanie detského spánku a plaču. Takže ak ste pili, neberte svoje dieťa k sebe do postele.
Môže pitie piva zvýšiť produkciu mlieka?
Nie. Neexistuje žiadny vedecký dôkaz tejto ľudovej múdrosti, že pitie piva - alebo akéhokoľvek iného typu alkoholu - zvyšuje produkciu mlieka. Po prvé, alkohol telo dehydruje a telo tak stráca tekutiny, čo môže produkciu mlieka ovplyvniť skôr negatívne. Pitie alkoholu tiež narúša hormóny, ktoré sa podieľajú produkcii mlieka. Ak máte pocit, že sa vám tvorí málo mlieka, poraďte sa s laktačným poradcom alebo s lekárom vášho dieťaťa.
@lara6 dobrý den, vaše odpověď je velice zajímavá, mohla bych ji prezentovat na našich stránkách pod článkem? děkuji
http://www.dojciacevankus.sk/blog/alkohol-a-doj...
@vankusematysek ano,članok je vlastne z mamily,šírenie je mozne,ak stránka neporušuje kódex WHO -co sa týka náhrad MM a reklám
Začni písať komentár...
Z hľadiska dojčenia nie je alkohol v ničom iný ako mnohé iné látky. Do materského mlieka sa ho z pohľadu dojčeného bábätka dostáva zanedbateľné množstvo. Nie je potrebné, aby ste si mlieko odsávali alebo vylievali alebo namiesto nadojčenia dieťaťa dávali umelé mlieko - a toto pravidlo platí bez ohľadu na to, aké množstvo alkoholu ste vypili. Pri alkohole počas dojčenia je skôr problém opitosť či neschopnosť postarať sa o dieťa z dôvodu alkoholizmu, nie príležitostný pohár piva či vína.
Mnohé vysvetlenia o dojčení a alkohole vyznievajú tak, ako keby bolo lepšie prestať dojčiť, aby si mamička mohla dať alkoholický nápoj alebo si počas sviatkov, či na svadbe alebo na oslave pripiť, alebo že by si mala po vypití alkoholu odstriekať mlieko, vyhodiť ho a dať namiesto toho umelé mlieko. Takéto nesprávne predstavy často vedú k tomu, že mamičky majú pocit, že môžu dojčiť len, ak si nikdy žiaden alkoholický nápoj nedajú, a tým pádom môžu mať pocit, že ich dojčenie obmedzuje v spoločenskom živote, čo môže byť jeden z motívov na priskoré odstavenie dieťatka. Pri vypití alkoholu mamičkou sa situácia niekedy prezentuje tak, ako keby materské mlieko stratilo svoju výnimočnosť a hodnotu tým, že si mamička dá alkoholický nápoj - a to tak nie je. Okrem toho sa málokedy berie do úvahy to, že mnohé dojčiace sa deti už vlastne nie sú bábätká, ale staršie deti - mnohokrát sa dokonca túto otázku pýtajú mamičky dojčených detí, ktoré majú viac ako rok či dva.
Jeden z faktorov, ktorý sa takmer vôbec neberie do úvahy, je význam dojčenia nielen pre zdravie dieťatka, ale aj pre zdravie mamičky. Riziká odstavenia spôsobené oprávnenou túžbou niektorých mamičiek, aby sa už mohli zbaviť nezmyselných obmedzení spojených s dojčením, sú príliš vysoké.
Svetovo uznávaný farmaceut Thomas Hale vo svojej knihe na základe vedeckých štúdií píše, že „absolútne množstvo (dávka) alkoholu, ktoré sa do materského mlieka dostáva, je vo všeobecnosti nízke a je funkciou hladiny v krvi matky“. Inými slovami to znamená, že toto pre dieťatko nepredstavuje problém, pretože v materskom mlieku je množstvo, o ktorom nemá zmysel uvažovať. Táto skutočnosť sa odvíja aj od toho, že v materskom mlieku sa môže nachádzať len to malé množstvo alkoholu, ktoré sa nachádza v matkinej krvi (a alkohol v krvi sa meria v promile). O alkohole v materskom mlieku preto nemá z praktického hľadiska zmysel uvažovať. Z tohto všetkého vyplýva, že nie je potrebné po vypití alkoholu čakať či odstriekavať a vylievať mlieko, matka môže normálne bez obmedzení pokračovať v dojčení. Časovať dojčenie podľa pitia alkoholu nie je praktické ani ľahko realizovateľné. Vzhľadom na zanedbateľné množstvo alkoholu v materskom mlieku nemá zmysel časovať dojčenie podľa toho, kedy mamička vypila alkohol.
Pre niektoré matky bude možnosť dať si niekedy alkohol znamenať, že budú dojčiť dlhšie, pretože pre niektoré z nich môže byť pri viacerých deťoch ťažko zvládnuteľné to, aby dlhé roky vôbec nikdy žiaden alkohol nepili.
Paradoxne, na druhej strane sa vyskytujú predstavy, že napríklad pivo (napr. „čierne pivo“) je dobré pri dojčení piť, lebo to podporuje tvorbu mlieka. V tomto ohľade je dobré vedieť, že alkohol nezvyšuje tvorbu mlieka. Pitie piva teda nie je spôsob ako zvýšiť tvorbu mlieka.