Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.

    Prečo by dieťa v autosedačke nemalo mať na sebe zimnú bundu?
    Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Keď sa vonku ochladí a mráz zachádza pod nechty, rodičovský inštinkt vraví zababušiť dieťatko čo najlepšie, tak, aby mu trčali len líčka a očká.

    Počuli ste už o tom, že dieťatko by ste nemali dávať do autosedačky v zimnej bunde, alebo v overale?

    Správne by dieťa malo mať pásy na pevno, aby pevne priliehali na telo. Zimná bunda zabraňuje tesnému priľnutiu bezpečnostného pásu k telu dieťaťa a tým pádom neposkytuje plnú ochranu pri náraze. Počas silného nárazu sa dieťa môže vyšmyknúť spomedzi pásov, nakoľko medzi telom a pásmi vzniká voľný priestor. Túto informáciu treba brať do úvahy aj počas kratších trás.

    Kedysi sme sa vozili v autách bez autosedačiek. Pravdou však je, že počet áut na cestách je neporovnateľne vyšší, ako v minulosti. Autá v dnešnej dobe sú už konštruované tak, aby zvládli vyššiu rýchlosť. Niekedy stačí stotina sekundy.

    Čo robiť aby sme dieťatko udržali v teple?

    Zohrejte auto vopred

    Pár minút pred odchodom naštartujte auto, aby sa trochu zohrial motor a rozbehlo sa kúrenie. Tým pádom v čase odchodu bude mať auto v interiéri príjemnú teplotu.

    Dieťatko vhodne oblečte

    Pri prenose dieťatka z tepla domova do auta by malo byť vhodne oblečené, aby neprechladlo. Body, tielko, tričko, svetrík, alebo mikina sú neodmysliteľnou súčasťou zimného outfitu. Pri presúvaní sa do auta v chladoch by samozrejme malo mať na sebe bundu. V aute mu ju môžete dať dole. Pri pripútavaní dieťaťa do autosedačky sa presvedčte, či svetrík, alebo mikina, ktoré ma dieťatko na sebe ako vrchnú vrstvu, nie je príliš hrubá, kvôli čomu by mohol vzniknúť voľný priestor medzi pásom a telom.

    Deka ako teplá ochrana

    Keď už dieťa máte pevne pripútané v autosedačke, zabaľte ho do teplej deky. Deka mu poskytne teplo, kým sa auto dostatočne nezahreje. Potom mu ju nezabudnite dať dole, aby sa naopak neprehrialo, alebo zbytočne nespotilo.

    Čiapka a rukavice

    Iné časti zimného odevu môžete dieťaťu pokojne nechať. Nezabúdajte, že napríklad čiapka aj rukavice dokážu dieťaťu poskytnúť dostatočnú ochranu, pretože najviac tepla uniká práve cez hlavu a končatiny.

    Pozrite sa, čo sa deje pri náraze:

    toddlertt
    1. okt 2019    Čítané 102x

    Jesenná únava

    Dni sa skracujú, listy padajú, pofukuje chladný vánok a obdobie chorôb je v plnom prúde. Telo začína byť zmenou počasia vyčerpané, slniečko, ktoré nás dobíjalo energiou mizne v jesennej hmle. S jeseňou prichádza aj nepríjemná jesenná únava. Máte pocit, že Vám ubúda síl a jediné, čo by ste celý deň dokázali naplno robiť je ležanie v posteli (to sa pri deťoch veľmi nedá :P). Ako sa nepoddať jesennej únave? Máme pár overených tipov 🙂 

    Slnko je energia

    Dni sú kratšie, čas spánku a bdelosti môže byť trošku narušený. Kvôli nedostatku slnečného svetla mozog začne produkovať viac melatonínu, ktorý spôsobuje ospalosť. Odostrite závesy čím skôr, aby ste do bytu dostali viac slnečného svetla, užívajte si prirodzené svetlo vonku najviac, ako to bude vo Vašich možnostiach. Prechádzky jesennou prírodou, šantenie sa v padajúcich listoch, alebo zbieranie gaštanov na skvelé eko stavebnice, ktoré sú zadarmo isto ocenia aj tí najmenší.🙂 

    Kvalitný spánok

    Nerušený spánok zabezpečí dostatok energie na celý deň (sen každej mamičky). Pocit ospalosti počas chladnejších dní nemusí signalizovať nedostatok spánku. Práve naopak, ak spíte viac, ako obvykle, môžete sa počas dňa cítiť ešte ospalejšie. Skôr si pripravte prostredie pre lepší spánok: v upratanej izbe sa spí lepšie, pred spaním na chvíľu otvorte okno, zabezpečte si pohodlné návliečky, pred spaním nepracujte na počítači, alebo neprezerajte telefón, zvyčajne cítite únavu, no mozog stále pracuje. 

    Zacvičte si

    Ak nie ste fanúšikmi športov, stačia krátke cvičenia na natiahnutie si stuhnutých svalov, najlepšie ráno. Ak nemáte čas, alebo priestor chodiť na kruhové cvičenia, behať, alebo do fitka, no radi by ste robili niečo pre svoje telo, na youtube nájdete kratšie videá s cvikmi či už na spevnenie tela, alebo uvoľnenie stuhnutých či boľavých svalov. Buďte kreatívni - zacvičte si spolu s deťmi. 🙂 Budete sa cítiť skvele a plní energie. 

    Naučte sa odpočívať

    Nájdite si trochu času na seba. Stres, alebo starosti Vám na energii isto nepridajú. Prečítajte si dobrú knižku, pozrite si dobrý film, venujte sa svojim záľubám. Možno objavíte čaro vyšívania, háčkovania, alebo si zapáľte aromalampu a užívajte si prítomnosť rodiny, či priateľov. 

    Jedlo

    Jedzte veľa čersvého ovocia, či zeleniny. Ovocné šťavy so štipkou zázvoru vás isto preberú a posilnia imunitu. 🙂 Čerstvá zelenina je bohatá na minerály a antioxidanty. Nezaťažujte telo mastnými, či ťažkými jedlami. Po období grilovačiek, jarmokov, či hodov si telo zaslúži malý detox. Vyvážený jedálniček vás dokonale zasýti a dodá potrebnú energiu. 

    Ak únava aj napriek opatreniam pretrváva, poraďte sa s lekárom, môže ísť o vážnejšiu príčinu. 

    toddlertt
    26. sep 2019    Čítané 125x

    Polievka Hokkaido

    Milujeme jeseň kvôli farbám, no aj kvôli sezóne Hokkaido tekvičiek ♥ Ak máte záhradku, môžete si ju vypestovať doma, kúpiť na trhu, alebo v supermarkete 🙂 Receptov na jej prípravu je od výmyslu sveta. Na obed je treba dať do bruška niečo teplé a zdravé, najlepšie keď je to hotové čo najrýchlejšie. 🙂)

    Polievka z tekvice Hokkaido - nie len chutná, výživná, ale najmä rýchla. 

    Potrebujeme:

    • stredne veľkú cibuľku
    • maslo (alebo olivový olej)
    • 1ks tekvica Hokkaido
    • 1ks zemiak
    • 1ks mrkva
    • soľ (a korenie podľa chuti)

    Pripravíme si zeleninu. Umyjeme, vydlabeme a ošúpeme tekvicu Hokkaido. Nakrájame na kúsky. Ošúpeme si a nakrájame cibuľku, zemiaky a mrkvu. Na masle (alebo olivovom oleji) speníme cibuľku do sklovita. Pridáme tekvicu Hokkaido, premiešame, zalejeme vodou (alebo kuracím vývarom), pridáme mrkvu a zemiak, posolíme (poprípade pokoreníme) a varíme, kým zelenina nezmäkne. Keď je zelenina mäkká rozmixujeme tyčovým mixérom a podľa potreby a možností ešte dochutíme, alebo zriedime. 

    Odporúčame podávať s chlebíkovými krutónmi, poprípade dochutiť pár kvapkami citrónovej šťavy - spraví s chuťou zázrak 🙂 Ak ju chcete zjemniť, pridajte šľahačkovú, alebo (pre intolerantných) sójovú smotanu 🙂