tinka13
16. aug 2019
1599 

Mýty o školstve, 5. časť

                                                          Exkuzia

Ahojte, späť tí, ktorí už moje články poznáte a tiež tí, ktorí čítate moje "dielo" po prvýkrát. Keďže je leto, čas výletov, povedzme si ako to je s tými školskými. 

Všeobecne sa propaguje pred verejnosťou, najmä z úst ministrov školstva, že učenie detí iným spôsobom ako v škole je lepšie ako učenie suchých vedomostí v triedach. Z určitej časti je to pravda, hoci aj v triede sa dá učiť zaujímavo, kreatívne a mnoho učiteľov do tried donesie rôzne učebné pomôcky, ktoré získajú, požičajú alebo vytvoria.

Dnes si povedzme niečo o exkurziách, keďže je rozdiel medzi výletom, exkurziou a prípadne braným cvičením. Cieľom exkurzie je naučiť žiakov niečo prostredníctvom návštevy múzea, výstavy, rôznych dielní alebo ako sa to moderne povie - workshopov. Ich plán je všeobecne daný už v septembri alebo v auguste a musia sa riadiť nielen tým, čo chce učiteľ, ale aj odporučeniami v popkách na daný šk. r. (POP - pedagogicko-organizačné pokyny z min. školstva). Poväčšine sa plánujú dopredu aj preto, lebo termíny treba objednať dlhšie dopredu. Určite sa pýtate prečo.

Voľnosť pri výbere termínu je len čiastočná, pretože či je to už ZŠ alebo SŠ, minimálne niekoľko dní do roka potrebuje vyprázdniť školu. Niekedy len čiastočne, inokedy úplne, kvôli štátnym testovaniam. Ani vám by sa asi nepáčilo, kedy vaše dieťa maturovalo a o dve triedy ďalej by deti cez prestávky jačali ako paviáni. Takže interný pokyn na väčšine škôl je, že termín exkurzie by sa mal kryť s termínom testovania.

Keď sa prepracujete cez objednanie termínu, získanie informovaných súhlasov (čo je pri niektorých deťoch alebo rodičoch problém), vyzbieranie peňazí a objednanie dopravy, čaká vás tá "najlepšia časť". 

Prečo úvodzovky? Lebo každý vyučujúci, ktorý ide s deťmi mimo školy je jednou nohou v base. 2-3 ľudia sú zodpovední za autobus plní detí, ktoré nie vždy vedia, kde sú hranice. Deň alebo dva vopred síce poučíte žiakov o potrebnom oblečení s ohľadom na miesto exkurzie a počasie, o potrebných dokladom, finaciách a kultúrnych poukazoch, bezpečnostných opatreniach, zákazoch chytať sa exponátov,... ale aj tak vám prídu bez pasu, hoci to bolo v pokynoch pre rodičov, obutí v papučiach alebo žabkách, bez jedla alebo pitia. Určite si však nezabudnú vreckové (zväčša majú viac hotovosti ako učitelia), mobily, bluetooth repráky, powerbanky a energetické nápoje, po ktorých sú ako veverička z rozprávky Za plotom. V preklade zajačik duracell na tretiu. O správaní niektorých v múzeu radšej pomlčím. Pri každej zastávke potom učitelia tŕpnu, či niekoho nezabudnú na WC, či sa niekto omylom alebo aj naschvál neodčlení, - či sa neobjaví kamión, ktorý ich všetkých zmetie. Zodpovednosť za cudzie deti je 2x náročnejšia ako za vlastné.  Proste deň plný infarktových stavov, ktoré si nikto, kto to nezažil, neuvedomuje.

Človek by čakal, že keď je to také náročné, bude za to učiteľ aspoň nejako odmenený - občas by stačilo aj pochopenie alebo pochvala. Omyl. Určite sa nájdu aj také školy, čo to chápu, ale zo zákona vraj učiteľ počas veľkej časti exkurzie nevykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť a teda nemá nárok na nadčasy alebo náhradné voľno, aj keď strávi na exkurzii s deťmi nezriedka aj 12-13 hodín. Pretože cesta v autobuse, ktorá niekedy trvá aj 2-2,5 hodiny, sa neráta. Že upozorňujete deti, dávate pozor, či nastúpili resp. vystúpili všetci, často dokonca utierate zvratky, staráte sa im o pitný režim, kontrolujete, či dodržiavajú poriadok (všetko osobné skúsenosti) a podobne, sa do pracovnej činnosti neráta. Raz som sa vedenia spýtala, že či teda môžem ísť za autobusom vlastným autom, keď vlastne nie som v práci. Nič som s tým síce nedosiahla, ale pohľad na ich výraz by som dopriala všetkým učiteľom ako satisfakciu.  

Aj zasadací poriadok v autovuse je občas veselý, tak si pozrite tieto dva a ja prajem príjemný deň. 

Sto lajkov ti dávam. Takto to je. Extra článok si zaslúži výlet s prespávaním.

16. aug 2019

@tenty presne,ked ziaci daju zavazny suhlas,ze idu na vylet a tyzden pred vyletom sa zacnu odhlasovat a treba diery platat ziakmi z inych tried alebo prepocitavat peniaze za dopravu na menej ziakov

16. aug 2019

ja si zase rypnem. ale energeticke napoje vedia byt osetrene v skolskom poriadku. kto ich donesie ma dvojku zo spravania. takisto pitie kofoly u ziakov prveho stupna vie byt prisne zakazane, takze si to ani nekupia v bufete na skolskom vylete. ale inak ano, je to celkom fuska, ustriehnut tolko deti v autobuse. asi ako ustriehnut na velkej stavbe, aby ti tam nikto ozraty pod obraz bozy nespadol do jamy, no schodiskovej sachty.....a to su dospeli ti ludia. tiez je cekom sranda, ked musis volat policiu, aby si vobec nejak dostal zo stavby toho opiteho zeriavnika, ktory odmieta opustit zeriav a rad by ti porozbijal pomaly celu vyskovu budovu, lebo od chlastu ani nevidi a pojem rovno hore je tazka fantazia🙂 kazda praca ma cosi do seba.

16. aug 2019
tinka13
autor

@ivianocka máš pravdu, až na to, že vo väčšine škôl za energ. nápoj nedostaneš 2, max napomenutie tr. učiteľom a na to sa deti aj rodičia vybodnú. Niektorí im ti dokonca sami kúpia. To by museli byť veľmi osvietení rodičia, ktorí by k tomu nemali pripomienky, že je to prehnané. Ale inak súhlasím, každá práca ma niečo do seba 🙂.

16. aug 2019

@tinka13 Obdivujem učiteľov, že vezmú deti na výlet, predsa len je to veľká zodpovednosť, ale nechápem, prečo si to ešte sami komplikujú. Prečo každý výlet, či exkurzia skončí minimálne hodinovým voľnom žiakov v nákupnom centre? A nie je to len u starších žiakov. Kolegyňa majú deti v rôznych školách na okolí a je to v každej tak.

18. aug 2019

Kvitujem, ze ste sa konecne dotkli skutocnych problemov. Smutne je, ze vacsinu by vyriesilo obycajne trvanie na pravidlach zo strany ako vedenia skoly, tak aj ucitelov. A to za vas, vedenie a ucitelov, nikto nespravi. Cista voda vo flasi a ziadne vylety do obchodov by mali byt standard. V triedach, kde uz maju deti mobily, by mali mat automaticky nastaveny sledovaci system, do ktoreho ma ucitel pristup, aby ich mohol v ktorejkolvek chvilk vysledovat. Sci-fi, ale da sa a je to zadarmo. Aj gdpr ma vynimky pre bezpecnost. Zrusenie vyletu bez dovodu? Storno poplatok podpisany rodicom v prihlaske.

19. aug 2019

@adka2112 myslím si, že je zo aj preto, že najmä u detí z menších miest ci dedín, ktoré obchodné centrá nemajú, je práve toto najlepšia časť výletu. Ony nám tak trochu na múzeá, galérie, divadlá ci jaskyne kašlú. Nie všetci, ale veľká časť. A práve preto sa mnoho výletov konci tam.

20. aug 2019

energetaky pivo 0,0alkohol, colu,cigarety anilen tricko propagujuce alkohol si u syna v skole nik.nedovoli dat do skoly ani na vylet. Je to o skole ake da podmienky.

20. aug 2019

Keďže učím na prvom stupni, hodil by sa článok, ako týždeň dovolenkujeme so žiakmi v škole v prírode 😅
Joj no normálne mi začalo srdce biť rýchlejšie pri predstave o výlete alebo exkurzii 😀

20. aug 2019

@janba dovolenka ako sa patrí. Nohy na lehátku, drink v ruke a po mne potopa 😁 Moja dcéra keď bola s triedou v Tatrách, naplánovaná ľahká túra a zrazu niektorí zahlásia že nejdú. A teraz čo so 17 ročnými? Rozdelili sa jedna učiteľka s jednou partiou na chatu a druhá na túru. Ja by som to určite riešila buď všetci, alebo nikto. Sama by som sa s deckami na túru nepustila. Áno, decká by boli naštvané, ich rodičia tiež, ale teda basu by im neriskovala. Ja keď som dcére na rodičku, triednu obdivujem že niektorých rodičov nepošle do teplých krajín 🤦‍♀️ Oni niektorí hádam vedia úplne najlepšie úplne všetko... len tá výchova vlastných detí im nejako ušla 😕

20. aug 2019
20. aug 2019
tinka13
autor

@janba poprosím postrehy do správy a bude aj škola v prírode 🙂.

20. aug 2019

Myslim si, ze to nie je az take hrozne, je to len uhol pohladu ucitela aj to este v tom horsom zmysle, trochu prehnane, vela krajnych situacii, ktore sa nestavaju naraz. Ked su deti rozumne a ucitelia maju respekt, lebo su tiez rozumni, tak je vacsina eckurzii bez vacsich problemov.

20. aug 2019

Nehnevajte sa ,ano články pisete vtipne a zaujímavo. Ale ja by som sa bála mať u vás dieťa. Lebo čo ďalší článok,tým viac z toho cítim ako tu prácu nenávidíte. Mňa by potešil článok ako ste si užili výlet, akých máte dobrých rodičov a milých žiakov. Ako vás to napĺňa a čo vám dodáva energiu vo svojom povolaní.. Ja som bankár kokos a vedela by som tiež rozprávať hodiny ako je všetko ako nemá byť a ako je všetko na hovno ale asi by som sa cítila dosť debilne.. radšej rozprávam o vstupných prihodach a o tom že som od klientov dostávala najviac kolacikov a čokolád..verím že ste pochopili pointu..

20. aug 2019

@skorpionka1987
Porovnávať prácu v banke s papiermi s prácou učiteľa so živými, častokrát nevychovanými deťmi, kde ste jednou nohou v base, je absurdné.
Nikde nepíše, že tú prácu nenávidí, jej cieľom je len vyvrátiť mýty, že učiteľ si chodí na výlety oddychovať a flákať sa, keď sa mu nechce vyučovať.

20. aug 2019

@ivianocka A ako zariadiš, aby ten energeťák nevypili pred potravinami ešte pred cestou na bus? Poznám rodičov, čo žiakom nechystajú desiatu, ale dajú im pravidelne 10€ a na výlet ešte viac. Decká si za to potom nakúpia samé somariny typu chipsy, chrumky, colu, čokolády na prázdny žalúdok to pojedia a v buse grcajú jedna radosť. Učitelia to upratujú.

20. aug 2019

@skorpionka1987 chápem ako to myslíte, ale podľa mňa, článkov o "láske k socialistickej vlasti" a k vznešenému povolaniu učiteľa bolo napísaných už dosť. Myslím, že samotný fakt, že autorka pri tejto práci ostáva aj naďalej hovorí o jej láske k tejto práci viac ako akékoľvek slová. Je potrebné hovoriť o týchto špecifikách tejto práce. V spoločnosti je voči učiteľom veľká nevraživosť a naozaj hrozí, že všetci "normálni" radšej zdrhnú, ako by sa mali okrem záťaže v práci, nechať verejne pranierovať. Väčšinou sa hovorí len o platoch. Ale to všade 🤷 Pri tomto povolaní ale ide aj o spoločenské uznanie, ktoré šlo z 99 na 0. A viete je to veľmi zdemotivujúce. Je to naozaj veľmi obetavá a psychicky, mentálne náročná práca, kde zodpovedáte za deti niekoho, kto vám šliape denne na krk. Každý učiteľ, ktorý si to uvedomuje, má z toho viac pocit stresu, ako akejsi "lásky". Zodpovedný učiteľ to určite nepotrebuje a robí si svoju robotu najlepšie ako vie. Nezodpovedného takto žiaden rodič nepreonačí. Bohužiaľ, chyba je v systéme. Vzdelávania, prijímania na pracovné pozície, diagnostiky, reflexie... 🤷

21. aug 2019

@tinka13 super článok

21. aug 2019

Fakt super a trefny clanok. Myslim ze pani to napisala ako to naozaj je- lebo casto si rodicia myslia ze pocas takejto "aktivity" ucitelia len vypustia ziakov z autobusu a niekde sedia a piju kavu a bokom na deti obcas dozeraju.... Ani si nemyslim ze je to napisane negativisticky ale naozaj je poukazane na to aka je ta praca narocna a zo strany ziakov a rodicov nedocenena. Pani predsa nepísala naborovy prispevok aby to opísala kvetnato a ani nemozno pisat ze nema rada svoju prácu- ja myslim ze keby nemala a nechcela by žiakom dať viac nerobila by nič navyše a teda ani nechodila na žiadne aktivity mimo vyučovania. Treba sa na to pozriet zo inej strany ze ked su žiaci napr. týždeň na plaveckom alebo lyžiarskom a dorazia autobusom pri školu, kolkokrát tam učitelia ešte s nimi dloho čakajú aby ich odovzdali rodičom a tí ked prídu autom a nedokážu povedať ani dobry den a dakujeme... Uz len tu na MK alebo v iných diskusiách ked sa opýtate ze co pripravuju ucitelom ine mamicky na konci skolskeho roka ako podakovanie- vela odpise sak nic si nezasluzia ved to je ich robota.... a ano kazda praca je nárocna aj s tymi robotnikmi ale treba si uvedomit ako sa riesia dosledky pri dospelej osobe a maloletom... ked ten robotnik ublizi sebe alebo niekomu tak v konecnom dosledku je sam za to zodpovedny ale predstavte si ze na takom vylete vam decko nevhodnym spravanim zle stupne na schodoch a ublizi si- zlomenina nohy v clenku a obuju sa do toho rodicia- chcu z toho vytlct co najviac, chyba ziaka ale zodpovednost ucitela... a este ked si zavolaju media na "nezodpovednu ucitelku" tak ma po kariere...

21. aug 2019

@skorpionka1987 nieco podobne som chcela napisat. Viem,ze byt dnes ucitelkou je narocne, ale pisat ako anonym o tom,ako deti jacia ako paviani..a vykreslit vsetko,ale vsetko okolo deti a ucitelstva,ako to najhorsie na svete, a potom to ukoncit vetou ako mam rada svoju pracu...no, neviem.
Viem, ze to citat nemusim, ani komentovat, bola som iba zvedava. Robim v zdravotnictve, mavame aj detskych pacientov, vystresovanych rodicov, a vselico som uz videla za tych 25 rokov. Ale nikdy, naozaj nikdy som nepovedala na nikoho, ze jaci ako pavian. Ak to bolo mienene ako vtipna poznamka, nevydarila sa .

21. aug 2019

ja by som pridala vlastný zážitok z výletu so žiakmi: Boli sme týždeň v zahraničí, nebudem opisovať stres, neustále počítanie a sledovanie, dnes sa v zborovni už na to bavíme, ale vtedy nám nebolo všetko jedno. Po týždni sme nasadali do autobusu a vravíme si, super, všetci žijú, nik sa nezranil, decká sa pomaly sunú do busu, bol večer, čakala nás nočná cesta. zrazu len výkrik, bežíme pozrieť pred bus, tam chalan reve od bolesti, ukazuje ruku. Hádzali si loptu, trafila ho tak nešťastne že mu zlomila všetky prsty. Tak odchod sa nekonal, kolegyňa s deťmi čakala v autobuse 4 hodiny, kým som ja na na juhu Francúzska behala taxíkom a hľadala pohotovosť, kde mu dajú sadru. No mala som dosť, už nikdy sme si nepovedali že všetko ok, kým sme neodovzdali posledné dieťa

21. aug 2019

Moj starsi syn mal na zs triedneho, ktory odmietal vylety...vynimku urobil iba vtedy, ak s nim "dobrovolne" isli aspon 3-4 rodicia vypomahajuci ako dozor....takze sme sa viaceri prestriedali....odporucam to hlavne rodicom, ktori o vzdelavani vedia viac ako cely ucitelsky zbor dohromady...😉 mne sa usiel vylet na hrad...kym prva skupina deciek uz bola hore, cast fucala este len na zaciatku cesty....a tieto skupinky si medzi sebou neustale telefonovali...😂😂 ucitel bol telocvikar, takze to dal s prvymi....my s kamoskou sme fungovali ako "zberaci mrtvol" a fucali za poslednymi...😂😂

22. aug 2019

V rámci dejepisu som gymnazistom organizovala exkurziu do Bojnej. Pre tých, ktorí nevedia, ide o lokalitu predveľkomoravskú, naozaj svetového významu. Ak stíhame termín, nejdeme len do múzea, ale aj na vykopávky, ktoré vyzerajú fakt zaujímavo. Teda názorné vyučovanie. Sú to prváci, takže rozdám tlačivo - informovaný súhlas. Citujem jednu reakciu:

Vážená pani učiteľka.
Nesuhlasím, aby môj syn XY chodil v rámci vyučovania za moje peniaze na obzeranie vykopávok. Má sa učiť dejepis a nie za archeológa. Týmto vam nedávam suhlas aby ste za neho niesli zodpovednosť v rámci vašich osobných výletov. Ďakujem

Odpísané doslova, aj s chybami. Inak, chlapec je veľmi zlatý a doslova mi visí na ústach, ochotný atď....

22. aug 2019
tinka13
autor

@skorpionka1987 Je mi ľúto, že máte pocit, že túto prácu nemám rada. Mám a veľmi. Ide len o prístup k učiteľom ako takým. Opodstatnená kritika je v poriadku a často napomôže zmeniť chybné veci, ale ak niekto nepozná celé pozadie, môže sa veľmi zmýliť. Preto chcem hovoriť o tejto práci tak, ako je, s tým dobrým aj zlým. Snažím sa o porozumenie medzi ľuďmi v školstve a mimo neho. Bohužiaľ ťažko ho dosiahnuť iba opisovaním dobrých zážitkov, super rodičov a top žiakov. Samozrejme sú aj takí a rada ich niekedy opíšem.

22. aug 2019

Začni písať komentár...

Odošli