Celosvetová spotreba kuracieho mäsa má stúpajúci trend. A to aj vďaka tomu, že kuracina je diétna a bohatá na plnohodnotné bielkoviny.
V predvojnovom období bola spotreba hydinového mäsa viac ako 2 kg na hlavu z celkovej spotreby 38 kg mäsa. Oveľa častejšie sme vtedy jedli bravčové a hovädzie mäso. Osemdesiate roky naštartovali vlnu fitness a osvetu ohľadom stravovania. Kuracina sa stala veľkým hitom. Začiatkom 90-tych rokov sme ročne zjedli skoro 14 kg hydiny, kedy celková spotreba bola 95 kg mäsa ročne. V roku 2010 bola spotreba hydiny už 20 kg na hlavu, čo predstavovalo asi 40 % celkovej konzumácie mäsa.
Popularita hydinového mäsa si vyžadovala nárast produkcie, aby bol pokrytý dopyt. To na trh prinieslo aj veľa nevyhovujúcich produktov. Pre spotrebiteľa by mala byť však kvalita mäsa na prvom mieste. Welfare chov hydiny sa riadi mnohými prísnymi predpismi a nariadeniami tak, aby bola kvalita mäsa zachovaná a nebolo ohrozené zdravie konzumentov. Systém veterinárnej starostlivosti a kontroly zdravotného stavu kureniec zabezpečuje, že sa na pulty dostanú len kvalitné kusy hydiny.
Kuracie mäso dokážete pripraviť vari na sto spôsobov. Čo však prílohy? U nás sú to najčastejšie zemiaky či ryža. Pozrime sa však do sveta. Veľmi atraktívnou prílohou je kuskus či dusené strukoviny. V ázijskej kuchyni je obľúbený zázvor, kokosový orech aj ryžové rezance. Čatní z manga aj pyré z červenej šošovice a mrkvy prinesú do našej kuchyne korenistý závan Blízkeho východu. S akými prílohami sa môžete ešte stretnúť? Cesnakovo-avokádová pena sa javí vskutku netradične, či nie?
Z kuracieho mäsa dokážete zostaviť kompletné menu. Dokonca aj sladký dezert sa dá vyčarovať. Puding z kuracích pŕs je turecká špecialita.
Začni písať komentár...