Toto vám povie veľa detí. Prečo? Aby naši potomkovia všetko zjedli, sme ochotné navariť im to, po čom im srdiečka pištia.
Áno, mamkina kuchyňa to sú aj: hranolčeky, hlavné jedlo bez zeleniny alebo múčnik naplnený krémom. Takéto zvyky si dieťa často udrží po celý život, čím sa vystaví riziku obezity alebo iných ochorení.
„Tety kuchárky“ aj dnes pripravujú rozmanité jedlá.
Palacinky, hranolčeky alebo pečené kuracie stehná s ryžou a kompótom sú najväčšími stálicami detí. Na opačnej strane sa nachádza neobľúbený kelový prívarok a kôprová omáčka.
Prichystať chutné, zdravé a ekonomicky únosné jedlá je komplikované.
„Kúzlenie” nastáva pri vytváraní jedálnych lístkov pre jednotlivé skupiny žiakov. Deti z prvého stupňa majú iné nároky ako deti z druhého stupňa školy a stredoškoláci.
Pri varení majú prednosť kvalitné zdroje bielkovín – mlieko a mliečne výrobky, chudé varené a dusené mäso, hydina, ryby, vajcia. Je potrebné dbať na vyšší podiel čerstvej zeleniny a ovocia.
Školské jedálne musia hľadieť aj na kvalitu surovín, z ktorých jedlá pripravujú.
„Čo ste mali na obed?” – každodenná konverzácia v rodinách, kde majú školákov. Dôležité je počúvať. Tak zistíte, či vaše dieťa jedáva školské obedy, či v jedálni varia a zdravo. Ak si chcete byť istý, akú stravu vaše dieťa dostáva, informujte sa. Máte nárok poznať kvalitu surovín. Ide predsa o zdravie detí. Prostredníctvom združení rodičov spoločne hľadajte riešenia pri tvorbe jedálničkov plných kvalitných surovín.
Celý článok o domácej vs. školskej kuchyni si môžete prečítať tu.
Začni písať komentár...
akoze skuste mojmu dat na vyber hranolky a kelovy ci iny privarok aj bez parku ci fasirky. doslova sa hodi po privarkoch a dusenej zelenine :D :D :D