theredpoppy
26. jan 2022
57 

Ako na výbavičku udržateľne?

Zistíte, že ste tehotná a v momente na vás začnú vyskakovať všetky tehotenské, novorodenecké a popôrodné vychytávky, ktoré potrebujete a musíte mať. Keďže čakáte svoje prvé dieťa, ste maximálne zmätená aj napriek tomu, že máte štátnicu z vývinovej psychológie a osemročnú prax s výchovou a vzdelávaním. Lebo síce viete, čo by mali deti na mentálnej úrovni dostať v tom, ktorom období, no netušíte, či vám naozaj treba tú odsávačku sopľov.

Tehotenstvo a nákupy ste zvládli relatívne udržateľne, väčšinu oblečenia ste si zohnali z druhej ruky, pár kúskov ste si museli kúpiť (Čauko, pančušky!). Vaše srdiečko síce zaplakalo, lebo to nešlo bez fast fashion reťazcov, ale tak si hovoríte, že tam inak nič nekupujete a nakúpili ste len nevyhnutné minimum.

Čiže máte nejaké tie tehotenské rifle, kúpili ste si šaty, ktoré nie sú tehotenské, ale elastické, takže  ich môžete nosiť aj s bruchom, aj bez, tehotenské pančušky (lebo síce ste si mysleli, že budete nosiť len nejaké svoje väčšie, ale tie vás budú tlačiť všade aj keby boli XXL pri vašej veľkosti XS) a pár svojich pôvodných kúskov, ktoré sú nositeľné aj s bruchom bez toho, aby vás otláčali a môžete v nich dýchať.

Na rad prichádza pôrodná, popôdorná a novorodenecká výbava, o ktorej veľa poňatia nemáte.

A tak začnete gúgliť a hľadať, a písať si zoznamy a excelovské tabuľky.  Ich vypĺňanie vám prináša radosť a pokoj na duši. Začínate mať prehľad, čo budete dieťa a vy potrebovať v prvých hodinách, dňoch, týždňoch. Teraz to len zadovážiť a poodškrtávať v excelovskej tabuľke.

Ďalším krokom je pátranie po konkrétnych výrobkoch. Prehrabávate sa recenziami, značkami, odporúčaniami...radosť, čo vám poviem. Snažíte sa čo najviac vecí zháňať z druhej ruky, ale aj tu sa strácate v množstve inzerátov a v kopiacom sa poštovnom. Okrem toho je pre vás dôležité, aby boli potreby čo najviac udržateľné, z druhej ruky, z udržateľných materiálov, prírodných surovín, v  dobre recyklovateľných obaloch...pátranie je teda ťažšie a ťažšie a vy strávite hodiny a hodiny na internetových stránkach. 

Možno je váš príbeh podobný ako môj, možno celkom iný. Faktom však zostáva, že sú veci, ktoré sú pre vás a bábätko dôležité a ktoré potrebujete zohnať. Namiesto naháňania sa online priestormi však môžete využiť napríklad aj swapy a reuse centrá (i keď to v dobe covidovej ide trocha ťažšie).

Komunitné reuse centrum Baterkáreň v Trnave ponúka kopec vecí z druhej ruky pre deti aj dospelých prostredníctvom svojho fyzického i online reuse centra. Vo februári si navyše pripravili špeciálny SWAP, Valentínsky swap pre mamičky a ich drobcov, ktorý je zameraný práve na tehotné a čerstvé mamičky a ich bábätká.  

Nájdete na ňom tehotenské oblečenie, potreby a oblečenie pre bábätko a pôrodné a popôrodné potreby pre mamičku.  Na swap môžete veci aj priniesť a potešiť tak inú mamičku, ktorá si chystá výbavu pre seba či bábo. Platíte len symbolické príspevky za veci, ktoré si odnesiete (napríklad väčšina oblečenia pre bábätká vás vyjde na 1€/1ks).

O swape si môžete prečítať viac v tomto článku. Ak nie ste z okolia Trnavy, odporúčam sledovať ich online ponuku, kde nájdete rôzne potreby a oblečenie pre deti, ale aj oblečenie pre dospelých, knihy, hračky či potreby do domácnosti. Pre zobrazenie je potrebné sa registrovať a prihlásiť.

V Trnave môžete na zháňanie výbavičky využiť aj mestské reuse centrum Back2Life, ktoré má bohatú ponuku rôznych hračiek či potrieb pre deti. Často tu nájdete napríklad vaničky, vajíčka, stoličky na kŕmenie či postieľky.

Ako je to s vami a výbavičkou? Snažíte sa hľadať veci z druhej ruky alebo uprednostňujete nové?

Začni písať komentár...

Odošli