https://mamamanosislaskou.wordpress.com/2016/04/18/zasady-zdraveho-nosenia-deti/
Nosenie je prirodzené a normálne. Až 2/3 populácie na našej zemi nosí svoje deti v pomôckach na nosenie. Pre tie matky, ktoré žijú v krajinách s rozvinutou tradíciou nosenia, je nosenie automatické a nepozastavujú sa nad tým ako viazať , prečo a do čoho. Proste to “majú v krvi” – odpozorované od svojích mám a starých mám. V našich končinách malo kedysi nosenie svoje pevné korene a bolo normálnou súčasťou života ľudí. Avšak domnievam sa, že s nástupom socializmu a režimom, ktorý ho sprevádzal, mnohí ľudia od nosenia upustili tak, ako upustili aj od iných dovtedy bežných foriem výchovy detí (dojčenie, spoločné spanie, neskorší nástup do práce, neseparovanie detí, atď.). Jedna mamka z prešovskej skupiny nosenia mi napísala svoj názor na to, prečo v tejto dobe už nosenie nebolo pre ľudí také prirodzené: “Myslím si, že najmä vo Francúzsku a okolitých krajinách nastúpila po 2. svetovej vojne kultúra separácie detí. Vo Francúzku trvá dodnes, materská 4 mesiace, žiadne dojčenie, deti od narodenia vlastná izba a rýchle do jaslí. Podľa mňa to teda súviselo s nástupom povojnovej doby, kedy všetci chceli využívať výdobytky modernej doby a pokroku a akože luxusu, ktorým boli aj kočíky. A keďže trebalo po vojne nanovo budovať svet a hneď pracovať, deti šli do jaslí!” Preto možno v mnohých dnešných mámach stále ostávajú neistoty, ktoré by tam nemali byť a ktoré môžu byť dôsledkom predchádzajúcej doby. Jednou z neistôt je aj samotné nosenie detí. Mamičky aj cítia, že nosenie je pre ne a ich deti správne, no sú neustále odrádzané okolím, ktoré vyhlasuje nosenie za nezdravé alebo škodlivé pre ne či ich dieťa. Nosenie však nie je žiadnou hrozbou pre vás či vaše dieťa. Je normálne a prirodzené a v tomto duchu je k nemu aj potrebné pristupovať. Nosením dieťatku neublížite. Je však dobré poznať zásady a princípy zdravého nosenia, tzv. BABYWEARING T.I.C.K.S., ktoré za ujali vo svete medzi nosiacimi rodičmi ako zásady ergonomického nosenia. Ak k nim budete pristupovať zdravo, potom vám budú dobrým pomocníkom hlavne na začiatku vášho nosenia.
1. podsadenie:
Dieťa v nosiči či šatke nesedí, ale je podsadené. Takto nevzniká tlak na centrálnu nervovú sústavu a nedochádza k jej predrážďovaniu. Rešpektuje sa správny vývoj chrbtice a abdukčno-flekčné postavenie dolných končatín podporuje zdravý vývoj bedrových kĺbov (nie je už nutné balenie naširoko). Dieťatko má pri správnom podsadení mierne zaguľatený chrbátik (záleží od veku dieťatka), hlavičku v osi s chrbátikom, ramienka v rovnakej výške, zadoček nižšie než kolienka. Ručičky môžu byť dnu voľne uložené popri telíčku alebo pri tváričke, no rovnako aj vonku z nosítka. Dôležité je spevnenie v oblasti krčnej chrbtice (kým samé nedrží dobre hlavičku, t.j. v približne 3.-4. mesiaci), ale aj hrudnej a bedrovej časti. Látka nosítka siaha od kolienka po kolienko.
2. dotiahnutie:
Nosítko má dieťatku poskytovať nevyhnutnú oporu, má byť dobre dotiahnuté a nastavené, aby sa dieťatko neprepadalo vpred, vzad či do strán. Nebojte sa látku šatky dobre dotiahnúť. Šatka má byť dobre podoťahovaná, ak má telíčku dieťatka poskytnúť dostatočnú oporu aj dlhší čas. Verím, že každá matka cíti, kedy ešte môže šatku doťahovať a kedy stačí. Nikto iný vám nebude schopný povedať, ako silno treba šatku utiahnúť, ale vy to budete cítiť sama. Existuje však malá pomôcka, tip – stačí položiť vašu ruku na chrbátik dieťatka a jemne pritlačiť; dieťatko by sa v šatke či nosiči nemalo skrútiť ani sa pohnúť bližšie k vám. Ak máte pocit, že sa telíčko dieťatka prepadá do strán, šatku ste slabo dotiahli. Je dobré sa mierne predkloniť, samozrejme, dieťatko pri tom istiť rukou a jemne zavrtieť trupom – bábätko sa tým opäť vyrovná do žiaducej polohy, pomôže tomu aj gravitácia a potom už len stačí opäť sa vystrieť, ruku z chrbátika nepúšťať a sami uvidíte a ucítite, čo je voľné a treba to dotiahnúť. Úväz teda dôkladne dotiahnite a zaviažte na dvojitý uzol. Podobne sa dá počínať si aj pri nosičoch.
3. dýchanie:
Je nevyhnutné vždy sa uistiť, že dýchacie cesty bábätka sú po celý čas voľné. Bábätko by sa nikdy nemalo vyskytnúť v pozícii, kedy je jeho brada nútená spočívať na jeho hrudi, resp. si na ňu silno tlačiť, pretože to mu môže brániť v dýchaní. Preto sa uistite, že dokážete vsunúť aspoň jeden prst na šírku pod jeho bradu, ideálne dva. Taktiež je dobré tvár dieťatka ničím neprekrývať a mať ho po celý čas na dohľad. To sa dá ľahšie zabezpecčiť, ak nosíte dieťatko v úväzoch na bruchu, ale spokojne si to viete odkontrolovať aj pri nosení na chrbte – jednak tým, že si naviažete dieťatko vyššie na chrbát alebo použijete malé prenosné zrkadielko či mobil, výkladné skrine obchodov či sklá áut (samozrejme, všetko s mierou 😀).
4. poloha dieťaťa v nosítku:
Nosíme tvárou dieťaťa smerom k nosiacej osobe, resp. tvárou do sveta len v pozícii na chrbte či na boku. V šatke či ergonosiči sa neumožňuje nosiť tvárou dieťaťa do sveta. Tým je zabezpečené zdravé nosenie dieťatka aj z hľadiska psychického, lebo na bábätko zbytočne nevplýva prílišné množstvo podnetov. Ak sa bábätko cíti unavené, môže sa bezpečne schúliť na hruď mamy a odpočinúť si, čo v klokanke či pri nosení tvárou do sveta nemôže. Dochádza k zbytočnému predrážďovaniu dieťaťa a hyperstimulácii. Ak máte pocit, že máte zvedavé dieťatko, ktoré chce „všetko vidieť“ a poloha tvárou k vám sa mu nepáči, vždy máte možnosť ponúknuť mu zdravú alternatívu, čo je nosenie na boku alebo na chrbte. Čo sa týka toho, ako vysoko naviazať dieťatko do šatky či ako vysoko si ho uložiť do nosiča, bábätko sa do nosítka v pozícii na bruchu umiestňuje tak vysoko, aby sme mu dokázali bez problémov dať pusu na hlavičku. Pri takejto výške sa javí rozloženie váhy dieťaťa vzhľadom k nosiacej osobe optimálne.
POZOR NA KLOKANKY!
Aj keď sa nepreukázala škodlivosť klokaniek na deti ani nosiace osoby, vo svete ergonomického nosenia sa snažíme klokankám vyhnúť. Osveta sa skôr zameriava na používanie ergonomických nosičov. Vo svete zdravého ergonosenia sa totiž klokanky považujú skôr za typ nosítka, ktoré nepodporuje zdravý vývoj chrbtice ani bedrových kĺbov. Často majú vystuženú chrbtovú časť, čím dokonca nútia bábätko k prehnutiu, až do tzv. luku. Majú úzky priestor medzi nohami, teda dieťatko v nich visí za genitálie a nie je podsadené. Spoznáme ich aj podľa toho, že na rozdiel od ergonomických zdravých nosičov umožňujú nosenie detí tvárou do sveta, teda chrbtom k nosiacej osobe. Dochádza k hyperstimulácii podnetmi, dieťatko sa cíti unavené, predráždené, ale nemá kam sa pred toľkými podnetmi ukryť. V ergonomickom nosítku sa bezpečne schúli na hruď mamy a môže si od množstva podnetov oddychnúť, a aj si pospať. Klokanka je oproti ergonomickému nosiču nepohodlná aj pre nosiacu osobu, nakoľko jej častokrát chýba bedrový pás, a tak váha dieťatka spočíva len na ramenách nosiaceho.
Viac o porovnaní klokaniek a ergonosičov tu.
Odkazy na ďalšie linky k téme:
Bezpečnosť pri nosení alebo TICKS nosenia: https://mamamanosislaskou.wordpress.com/2016/06/13/t-i-c-k-s-nosenia/
Prečo nenosiť deti v šatke či nosiči tvárou do sveta:
Tento článok nenahrádza lekárske stanoviská. Je vyjadrením osobných skúseností a názorov autorky. Autorské práva sú vyhradené. Akékoľvek použitie častí alebo celku, najmä rozširovanie a publikovanie textov, fotografií či iného obsahu z tohto blogu na modrom koníkovi akýmkoľvek mechanickým alebo elektronickým spôsobom aj v inom než slovenskom jazyku je možné len so súhlasom autorky blogu.
Začni písať komentár...