Mnoho mamičiek, ktoré ešte len začína s viazaním a šatkovaním, sa cíti veľmi neisto, keď príde na umiestnenie nožičiek ich malých nosenčekov. V podstate je to večne sa opakujúca otázka na stránkach venovaných problematike nosenia detí v šatke.
Neustále sa vyskytuje otázka, ako viazať novorodenca do šatky a či mu dávať nôžky dnu alebo ponechať ich von. Veľakrát sa mamky domnievajú, že je v tomto celom nosení novorodenca istý postup, istý sled krokov a že sa štandardne viaže najprv s nôžkami dnu a až následne, po istom čase, respektíve presne vymedzenom množstve týždňov sa môže prejsť na viazanie s nôžkami von. Objavujú sa aj rôzne medzistupne viazania novorodenca v závislosti od toho, ako práve dieťatko „drží“ nožičky. Celkovo to môže pôsobiť ako jedna veľmi seriózna a zložitá problematika, ktorej je nutné venovať pozornosť, inak svojmu bábätku môžeme ublížiť. Na mnohé mamy to môže mať dokonca negatívny účinok. Miesto toho, aby sa posilnili v presvedčení, že nosenie im aj ich malým novorodeným bábätkám pomáha, sa v strachu, aby im neublížili zlým viazaním nožičiek do šatky radšej rozhodnú od nosenia novorodenca v šatke upustiť a vrátiť sa k nemu až vtedy, keď bude dieťatko staršie a pevnejšie a nôžky bude mať prirodzene vonku zo šatky.
Ja na viazanie novorodencov a obzvlášť na to, či im zanechať nôžky dnu alebo von, svoj názor mám. V poradenstve sa zameriavam na to, aby som povzbudila mamy vo viazaní ich novorodeného dieťatka s nôžkami von tak skoro, ako to len pôjde, priamo od prvého dňa. Myslím si, že je to pre ich vývoj prirodzenejšie a vhodnejšie. Mnohým bábätkám vadí tlak šatky na chodidlá – zbytočne sa tým vyvoláva reflex chôdze, ktorý má za následok odrážanie sa dieťatka v šatke v snahe dostať sa k prsníku. Niektoré deti to rozdráždi až tak, že sú nespokojné a začnú plakať, čo si mamičky vysvetľujú ako odmietanie bábätka byť v šatke a „nosiť sa“. Iným deťom to však vôbec nevadí. Každopádne, aby to však nebolo len o mojom názore a mojich osobných preferenciách, zvolila som tentokrát iný spôsob. Opýtala som sa na názor niektorých verejne známych ľudí, ktorí sa prezentujú vo svete nosenia a poradenstva v nosení. Otázka bola jednoduchá – majú sa novorodenci viazať do šatky s nôžkami dnu či von? A tu sú ich odpovede (uvádzam v abecednom poradí 🙂 ).
GABIKA CABANOVÁ, predsedníčka o.z. NOSMA
**********************************************************************************
"Pri viazaní novorodencov do šatky preferujeme viazať s nôžkami von hneď od narodenia. Tento spôsob viazania považujeme za prirodzenejší, pohodlnejší a bezpečnejší pre matku aj bábätko. Ak sa matka z akéhokoľvek dôvodu rozhodne viazať bábätko s nôžkami vo vnútri, je potrebné zabezpečiť, aby váha bábätka bola rovnomerne rozložená v šatke a nevznikal tlak na chodidlá. Ak si matka nevie dať rady s viazaním novorodenca, odporúčame kontaktovať poradkyňu na nosenie detí."
Ďakujem Gabike za čas a vyjadrenie sa, vážim si to a prajem všetko dobré. Veľa užitočných článkov a príspevkov ohľadom nosenia nájdete aj u Gabiky v jej fotoblogu (@cacika). Viac o činnosti OZ Noma nájdete na ich FB blogu alebo ich webových stránkach www.nosma.sk.
ANNA POHOŘALKOVÁ, etnologička
**********************************************************************************
"To, jak novorozenci drží své nožky pokrčené a roznožené, to je reflexní chování. Děti mají tyto reflexy různě intenzivní. Některé děťátko, když je položíte na bříško, drží nožky sveřepě pod sebou, pod bříškem a to velmi slině. Jiné děti si nožičky volně roznoží do toho požadovaného tvaru písmene M (nohy jsou v kolenou pokrčené a roznožené, kolínka jsou výše než zadeček). Moje zkušenost je, že některé děti si udrží pevný úchop i přes druhý měsíc. U jiných velmi rychle slábne. Proto moje rada zní, s nožičkama nic nedělejte násilím. Důvěřujte svému dítěti, že ví co dělá. Dejte si své dítě nejdříve bříškem na své břicho a sledujte jak si samo klade nožičky. Můžete zkoušet dávat mu stehýnka od sebe, tak aby nožky byly stále pokrčené v kolenou. Dělejte to jemně a uvidíte co vám miminko dovolí. Další věc která ovlivňuje chování dítěte v šátku jsou reflexy, které se spouští drážděním plosek nohou. Pokud dítě něco tlačí na ploskách nohou, ať už ho šimráte rukama nebo ho tlačí malé dupačky nebo naráží na utažený šátek, může mít tendenci se odrážet a reflexně plazit po vašem těle vzhůru. Opět platí to, že každé dítě reaguje jinak intenzivně. Ideální tedy je, když plosky nohou nic nedráždí. Nedávejte malé děti do kapsy i s nožkama, tak aby dítě celou vahou tlačilo na nožky. Může to vést k neklidnému chování, dítě se může doslova vykopávat ze šátku. Plosky dítěte by nemělo nic dráždit. Když je děťátko příliš malé a nožky drží pod sebou, stačí šátek zkřížit pod zadečkem (nemusí to být nutně kříž mezi nohama). Ale to není důvod dávat nožičky do kapsy. My jsme dnes zvyklí používat na malé děti hlavně úvaz kříž s kapsou, který je velmi pohodlný a z dnešního pohledu i maximálně bezpečný, takže u malých dětí musíme řešit co s těmi pruhy šátku, které by se měly křížit pod nožičkama dítěte. Ideální je když jsou nožky v Mku a šátek se zkříží přesně podle návodu. U mnoha novorozenců to jde bez problému. Když má dítě nožičky pevně skrčené pod bříškem, nelze je nenásilně roznožit a není jak pod nimi zkřížit šátek, pak doporučuji křížit pod zadečkem. Nicméně když říkám, že nějaký způsob je ideální, nemyslím tím, že je jediný možný. Ve skutečnosti si myslím, že jde pouze o to dát si dítě na tělo a nějak ho tam přivázat. Nemyslím si, že příroda nás naprogramovala na dokonalé úvazy. Odpustí nám naše chyby, děti jsou nesmírně odolná stvoření. Ať už to s těma nožičkama uděláme jakkoliv, naše děti budou nejlépe prospívat když budou co nejvíce u nás, na našem těle."
Ďakujem Anke za čas a vyjadrenie sa, vážim si to a prajem všetko dobré. Viac k tejto problematike nájdete v priloženom linku k danej problematike na https://www.facebook.com/nabricho/posts/804804692982238). Ďalšie zaujímavé myšlienky a zistenia nájdete na Ankinom FB blogu Z břicha na břicho alebo jej webových stránkach http://vbavlnce.blogspot.sk/.
FAITH RAYLAND, riaditeľka pre vzdelávania v BWI (Babywearing International)
**********************************************************************************
"V mojej poradenskej činnosti sa viac prikláňam k odporúčaniam „nôžky von“ hneď od narodenia, a to u väčšiny nosítok, takže sa nosiaca osoba nebude musieť učiť nové techniky akonáhle je už dieťatko priveľké na to, aby malo nôžky dnu. Avšak, ak samotné dieťatko preferuje mať nôžky dnu, rada sa tomu prispôsobím a pomáham mamám naučiť sa viazať aj takto. Vždy im však zdôrazním, že pozícia dieťatka je identická v oboch prípadoch, mení sa len nastavenie a uspôsobenie nosítka. Tiež im radím, aby váha dieťatka nespočívala na nožičkách, ale na ich zadočku. Ak sa bábätko v nosítku zapiera alebo sa snaží postaviť či odrážať sa, je čas nechať dieťatku nôžky von."
(autentická odpoveď: I tend to default to teaching legs-out from birth in most carriers so that the wearer will not need to learn a new method once baby outgrows legs-in. However, if the baby seems to prefer legs-in, I am happy to assist with that too. I always advise that the positioning of the baby is identical whichever option they choose, the position of the carrier is all that changes. I also advise that baby's weight must remain in their bottom and not their feet; if baby tries to push down with their feet or stand up in the carrier, it is time for legs-out.)
Viac o Faith sa dozviete na jej FB stránkach, no pozrieť si môžete aj jej inštruktážno – edukačné videá na Youtube https://www.youtube.com/user/BabywearingFaith. O činnosti BWI sa viac dozviete na http://babywearinginternational.org/ .
HEDWYCH VEEMAN, poradkyňa pre nosenie, testerka šatiek, blogerka
**********************************************************************************
"Rôzne školy nosenia učia rôzne štandardy, rôzne krajiny majú rôzne názory a samozrejme, každý preferuje čosi iné – to, čo najlepšie vyhovuje ich bábätku. Chcem zdôrazniť, že ja sama by som sa nerada stavala do pozície, v ktorej by som nosiacim mamičkám hovorila, že to, čo robia alebo urobili, je nesprávne. Preto prosím neberte moju radu ako tú jedinú, „správnu“ a všetko ostatné za „menej vhodné“ či „nesprávne“. Nosiť bábätko sa dá rôznymi spôsobmi a áno, niektoré zásady sú veľmi dôležité (neprekrývať dieťaťu dýchacie cesty, M – pozícia nožičiek), no neexistuje proste len jediný perfektný úväz alebo nosič. Ja sama som na školeniach získala poznatky, že je lepšie používať jednovrstvový úväz pre novorodenca, a preto ja osobne nerozťahujem pri KsK (kríž s kapsou) pruhy a milujem klokana. Tiež nijak nenútim nôžky do „správnej“ pozície - niekedy som svedkom toho, ako nosiaci rodičia tlačia nôžky detí tak, aby sa kolienka dostali trocha vyššie. Ja sa snažím mať svoje dieťa v takej pozícii, ktorá je pohodlná a prirodzená pre neho. Viem, že boli a asi aj stále sú takí, ktorí odporúčajú viazať dieťatko s nôžkami dnu do šatky, pokiaľ je ešte malé. Ja také čosi neodporúčam, a ani to nerobím. Deti môžete viazať s nôžkami von hneď od narodenia. Môj Emile držal nôžky pevne spolu počas prvých týždňov svojho života. Keď ste ho držali v náručí, celý sa schúlil do kĺbka a nôžky si poskladal pod zadoček. To mi trochu komplikovalo viazanie do šatky, ale predsa som dokázala nájsť spôsob, ktorý bol jednak pohodlný pre nás oboch a jednak som ho dokázala viazať do šatky bez toho, aby som mu musela nôžky nechávať dnu v kapse. Super bol pre nás úväz front double hammock (v šatke JPMBB), taktiež sme využívali ring slingy a úväz klokan."
(autentická dpoveď: Babywearing schools are teaching different standards, some countries have different opinions and off course everyone has his own personal experience with whatever worked best for their baby. First of all, I’m not here to tell anyone that whatever they are doing (or have done) is wrong. Please don’t take my advice as saying ‘this is right’ and making everything else ‘less optimal’ or ‘wrong’. There are many ways to wear your baby and yes some points are very important (keeping the airway free, ‘M-position’) there’s no such thing as one perfect carry (or carrier). I’ve been educated that it’s better to use a single-layer carry with a tiny baby. This is why I don’t spread out my FWCC and why I love the kangaroo. I don’t push the legs in the ‘right’ position (sometimes I see babywearing parents pushing the feet so the knees get a bit higher), I try to keep my baby in a position that’s comfortable (and natural) for him. I know there have been (maybe still are?) babywearing brands that suggest to wrap your baby with the feet in the wrap when they are little. I won’t and I don’t recommend doing it. You can wrap your baby with the feet out from the very first day. The first weeks Emile loved to keep his feet close together, if you held him in your arms he would curl up and put his feet underneath his bum. It made wrapping a bit more complicated but we did find a way to make sure it was comfortable for both of us without wrapping with the feet inside the wrap. A front double hammock (in a JPMBB) was great, ringslings worked very well for us and the kangaroo carry too.)
Viac o Hedwych sa dozviete na FB stránkach Wrap you in love alebo jej webových stránkach http://www.wrapyouinlove.com/. Pozrieť si môžete aj jej inštruktážno – edukačné videá na Youtube https://www.youtube.com/channel/UC_TD5tW2aZxsf19vC8yu9jw.
CHELSEA WYBROW, poradkyňa pre nosenie, testerka šatiek, blogerka
**********************************************************************************
"Nôžky dnu alebo von? Na všetkých vzdelávacích aktivitách a školeniach, na ktorých som sa zúčastnila, sme dostali odporúčania, že je veľmi dôležité, aby malo dieťatko nôžky von zo šatky či nosiča. Ideálne je, aby mali nohy od kolienka voľné a mohli nimi voľne hýbať. U novorodencoch je prítomný tzv. reflex chôdze – položíte mu ruku na chodidlo a bábätko sa od nej silno nohami odrazí. Ak bábätko čupí alebo „stojí“, urobí to isté. Pri nosení v šatke či nosiči sa chceme vyhnúť tomu, aby sme vyvolávali spomínaný reflex. Taktiež by bábätko v pevne naviazanom a obopnutom nosítku nemalo mať obmedzený pohyb a priestor, hlavne čo sa týka jeho drobných členkov a kolienok."
(autentická odpoveď: Legs in or out? All the education I have received on Babywearing suggests it's very important to have a child's feet free of the wrap or carrier enclosing them, and ideally to allow their lower leg and knee joint to swing freely and unimpeded. Even from newborn, babies have a stand reflex- you place a hand on the sole of their foot and they'll push away strongly. A baby squatted or "stood" will do the same. We want to avoid triggering that reflex inside a carrier where there is an inert surface and baby's body is held snugly- those tiny ankles and knees shouldn't be working in a restricted space.)
Viac o Chelsei sa dozviete na FB stránkach Keep calm and carry them alebo jej webových stránkach http://www.keepcalmandcarrythem.com/. Pozrieť si môžete aj jej inštruktážno - edukačné videá na Youtube https://www.youtube.com/channel/UCZEUDXlJ8W2nAh1GukCnMRg.
Ďakujem mamičke Danke z podpornej skupiny Nosíme deti v Prešove za poskytnutie porovnávacích fotiek (rozdiel medzi nimi je 1 deň).
Prebraté z môjho FB blogu Mama ma nosí s láskou.
@jasminka002 dakujem za reakciu a prajem pekne nosenie sa x
Začni písať komentár...
Prave tuto dilemu riesim so 6dnovou princeznou. Dakujem za krasny clanok a informacie. 👍👍👍