tanity
5. nov 2016
433 

Mýtus 4 - nosením sa deťom ničí chrbtica

NOSENIE V ŠATKE SPÔSOBUJE DEFORMITY NA CHRBTICI DIEŤAŤA. DIEŤA POTREBUJE BYŤ NA ROVNEJ PODLOŽKE, ABY SI VYSTRELO CHRBÁTIK.

Jedným z najbežnejších mýtov, ktoré sprevádzajú nosenie detí v šatke či inej ergonomickej pomôcke sa týka poškodzovania chrbtice dieťaťa. Snáď sa nenájde medzi nosiacimi rodičmi taký, ktorý by nebol z času na čas konfrontovaný s viac či menej zákernou otázkou "A nezničí sa vášmu dieťatku v tej šatke / nosiči chrbátik? Veď deti si potrebujú od narodenia chrbátik narovnávať a ty mu to v tej šatke vôbec nedovolíš! Veď sa len pozri, aký je tam celý schúlený a jeho chrbátik - veď ten je taký nejaký guľatý, či čo. Rýchle ho z tej šatky vyber a daj ho na rovnú podložku, nech sa chúďa vystrie! Uvidíš, bude mať skoliózu to dieťa!" Nie každý rodič vie na to adekvátne zareagovať, ba sú aj takí, ktorých prepadnú pochybnosti a sami seba sa pýtajú - neškodím ja svojmu dieťaťu, keď ho (od narodenia) nosím v šatke či nosiči, a dokonca v zvislej polohe?! A ako dlho môžem nosiť svoje dieťa denne, aby to nemalo negatívny vplyv na vývin jeho chrbtice? Sú vôbec nejaké limity? Ak aj vás trápia pochybnosti alebo len neviete, ako zareagovať na takéto poznámky, skúste čítať ďalej - možno vám to už po prečítaní tohto článku bude dávať zmysel 😉.

 

BÚRANIE MÝTU

Asi si veľmi dobre dokážete predstaviť, akú pozíciu má dieťatko v maternici v období prenatálneho vývoja. Ak nie, pozrite sa na obrázok - dieťatko je na ňom v maternici schúlené vo svojej typicky embryonálnej polohe, pri ktorej má horné končatiny v ohnutom flekčnom postavení, dolné končatiny v abdukčnom postavení v bedrovom kĺbe, kolienka pokrčené nad úrovňou zadočka a chrbticu schúlenú do kĺbka. Túto polohu, ktorá je bábätku taká vlastná, taká typická a jedinečná, nazývame fyziologickou polohou. Fyziologická poloha, alebo tiež tz. abdukčno-flekčná poloha je anatomická poloha, s ktorou sa novorodenec rodí a v ktorej zotrváva do istého času, kým jeho chrbtica neprejde jednotlivými štádiami vývoja a nenadobudne obe S-kové ohnutia, ako to vidíme už u dospelého jedinca.

                                                  zdroj obrázka www.thebabycorner.com

Dosiahnutie typického tvaru chrbtice "S" zvyčajne trvá rok, resp. trošku viac než rok a môžeme ho rozčleniť do základných vývojových štádií. Rozoznávame tzv. lordózu a kyfózu. Lordóza znamená prirodzené prehnutie chrbtice dopredu, kyfóza znamená zase prirodzené prehnutie chrbtice dozadu. Chrbtica má štyri zakrivenia: krčná lordóza, hrudná kyfóza, drieková lordóza a kyfoticky zahnutá krížová kosť. Tieto zakrivenia sú dôležité z hľadiska rovnováhy, flexibility a tlmenia tlaku, ktorý vzniká pri pohybe. Počas obdobia v ktorom sa dieťa učí dvíhať hlavu a nakoniec chodiť, sa vyvíjajú svaly. Ako svalom pribúda sila, aktivita dieťaťa presunie váhu tela na chrbticu. Postupne sa vyvinú ďalšie krivky v oblasti krčnej a lumbálnej (driekovej) oblasti. Tieto oblasti sa vyvíjajú až kým dieťa neprestane rásť.

Normálne zakrivenie chrbtice:

  • Krčná lordóza: 20-40 stupňov
  • Hrudná kyfóza: 20-40 stupňov
  • Drieková lordóza: 40-60 stupňov
  • Krížová kyfóza: krížová kosť má kyfotickú krivku (1)

Keď sa dieťatko narodí, jeho chrbtica sa nachádza v stave totálnej kyfózy (total kyphosis). To znamená, že dieťa má chrbátik typicky schúlený do kĺbka a jeho chrbtica pripomína písmeno "C". Ide o základné zakrivenie, ktoré je kyfotické, a teda chrbtica je prirodzene prehnutá dozadu. Svaly, ktoré napomáhajú udržiavať chrbticu vzpriamenú, nie sú zatiaľ natoľko vyvinuté, aby plnili svoju funkciu (dieťatko samé nedokáže držať vzpriamene hlavičku, rodič mu ju pri držaní podopiera). Prvá časť chrbtice, ktorá sa pomaly vo vývoji dieťatka začína vyrovnávať, je jej horná (krčná) časť. V období okolo 3. - 4. mesiaca života, keď sa dieťatku postupne posilnia svaly v tejto časti chrbtice a dieťa je schopné samo držať hlavičku, zakrivenie tejto časti chrbtice (kyfóza) sa pomaly vyrovnáva, až sa nakoniec mierne prehne dozadu - cervikálna (krčná) lordóza (cervical lordosis). V ďalšom období, približne okolo 8. - 10. mesiacov, keď sa už dieťatko samé dokáže posadiť, sú svaly v oblasti strednej (hrudnej) časti chrbtice natoľko silné a spevnené, že dokážu pekne podopierať chrbát dieťaťa. Chrbtica v tejto časti ostáva naďalej zakrivená, hovoríme tomu hrudná kyfóza (thoracic kyphosis). Nakoniec, okolo 1 roka (zvyčajne v období medzi 12. - 18. mesiacom života dieťatka), keď už dieťatko dokáže samé chodiť, dochádza k narovnaniu v oblasti spodnej (driekovej) časti chrbtice a následne k jej prehnutiu dozadu -  lumbálna (drieková) kyfóza (lumbar lordosis). Pozorujeme typický S-kovitý tvar chrbtice, svaly dieťaťa sú už natoľko silné, že dokážu udržať telo vo vzpriamenej pozícii a podopierajú celý chrbát.

                                             zdroj obrázka www.truehealthct.com

Šatka a vhodný ergonomický nosič rešpektujú a podporujú prirodzený vývoj chrbtice dieťatka v KAŽDOM VÝVINOVOM OBDOBÍ! Je však skutočne dôležité, aby sme mali na pamäti to ktoré vývinové obdobie dieťatka. Keď nosíme novorodenca, je potrebné zabezpečiť, aby sme šatku alebo chrbtovú opierku nosiča viedli až nad úroveň krčnej chrbtice. Ideálne by mal horný lém šatky, resp. horná časť chrbtovej opierky siahať približne do výšky ušných lalokov dieťatka - len tak dieťatku zabezpečíme dostatočnú oporu v tejto časti chrbtice a zaručíme mu zdravé a komfortné nosenie sa. Niektoré mamky volia pri šatkách externú pomôcku v podobe zrolovanej plienky, ktorú vkladajú za vrchný lém šatky. Týmto golierikom sa snažia zaručiť dieťatku potrebnú oporu v oblasti krčnej chrbtice. Nie sú však nutné zbytočne masívne "goliere". Tie len niektoré deti znervózňujú, nakoľko im bránia slobodne otáčať hlavičkou a znehybňujú ich v pohybe. Cieľom golierika nemá byť znehybnenie, ale opora. Ak už chcete použiť externú pomôcku, skúste len malý kúsok zrolovanej mäkkej žinky alebo roztrihnutej plienky, ktorý vložíte za vrchný lém šatky. Úplne však postačí samotný vrchný lém šatky, ktorý dva - trikrát prehnite a primerane dotiahnite. Ak vám dieťatko zaspí, stále mu hlavičku v spánku môžete zafixovať bočným pruhom šatky, ak je to treba. Taktiež je treba myslieť na dostatočne pevné, no zároveň jemné dotiahnutie (aby nedochádzalo k zbytočnému stláčaniu stavcov dieťatka) šatky po celej jej šírke. Týmto zasa zabezpečíme oporu v oblasti hrudnej a driekovej časti chrbtice. Ak by sme dieťatku neposkytli dostatočnú oporu, dieťatko by sa nám v pomôcke rútilo do strán. Čím je teda dieťa mladšie, tým dôkladnejšie oporu skrz pomôcky potrebuje pozdĺž celej svojej chrbtici.

Mnoho mamičiek má obavy, že ich napr. polročné alebo ročné dieťatko už nemá taký zaguľatený chrbátik v šatke či nosiči. To je však úplne normálne a prirodzené. Veď sa len opäť pozrite na obrázok znázorňujúci vývoj chrbtice počas prvého roka života dieťaťa. Úplne inak vyzerá v šatke či nosiči chrbátik novorodenca a úplne inak ročného dieťatka, ktoré už napr samé sedí alebo chodí, má dostatočne spevnené svaly v oblasti krčnej, hrudnej resp. driekovej chrbtice a v bdelom stave je na tele matky v pomôcke vzpriamené a aktívne. Krásne je to znázornené aj na ďalších obrázkoch, ktoré znázorňujú chrbticu dieťatka v jednotlivých vývinových obdobiach. Preto sa netreba trápiť tým, že zdravé ročné dieťatko už nemá v šatke v bdelom stave guľatý chrbátik. Ten však opäť môžeme pri ročnom dieťatku pozorovať v stave spánku v pomôcke. Je dobré si však skontrolovať zásady zdravého nosenia detí.

                                             zdroj obrázka www.babydoousa.com

Čo však chrbtici dieťatka neprospieva, respektíve nepodporuje a nerešpektuje jej normálny vývoj, je nosenie v tzv. klokanke. Jednoducho povedané, nie je nosič ako nosič a nie je pomôcka ako pomôcka. Spomeňme si, čo sme si vraveli o kyfotickom zakrivení chrbtice novorodenca - chrbátik novorodenca je prirodzene zakrivený a pripomína zboku písmeno C. Mnoho klokaniek má však vystuženú chrbtovú opierku, ktorá toto kyfotické "céčkové" zakrivenie chrbtice malého bábätka nepodporuje. Kvôli pevnej vystuženej chrbtovej opierke bábätko nemá šancu, aby sa viac či menej tvrdá opierka klokanky prispôsobila jeho guľatému chrbátiku. Naopak, vystužená opierka klokanky núti jeho chrbátik k neprimeranému vystieraniu sa, ba núti ho prehýbať sa až do tzv. luku. Toto rozhodne bábätku neprospieva a preto sa i veľakrát stáva, že mamičky nosenie vzdajú, lebo "ich dieťatku sa v nosiči nepáči" (podotýkam, skoro vo väčšine takýchto prípadov prídeme na to, že na nosenie použili práve nie veľmi vhodnú pomôcku - klokanku s nepríjemne vystuženou chrbtovou opierkou). Pomôcka na nosenie sa má prispôsobovať vývinu dieťatka, a teda aj prirodzenému vývinu jeho chrbtice, v každom vývinovom období. Klokanka to veruže nespĺňa, šatka či správne zvolený ergonomický nosič však rozhodne áno 🙂. Na tomto mieste chcem podotknúť, že neexistuje štúdia, ktorá by potvrdzovala škodlivý vplyv klokaniek na vývoj chrbtice. Ak si však logicky a racionálne zmýšľajúci človek pospája vedomosti a poznatky o anatómii a vývoji chrbtici a aplikuje ich na nosenie, potom som toho názoru, že by si iste sám radšej zvolil pre nosenie svojho dieťatka ergonomický nosič alebo šatku, ktoré sa prispôsobujú vývoju dieťaťa v každom jeho období ako klokanku, ktorá tento vývoj nesleduje a nerešpektuje a neposkytuje jemu ani rodičovi potrebný komfort. Ak máte chuť dozvedieť sa o rozdieloch medzi ergonomickým a neergonomickým nosením, skúste si prečítať článok klokanka verzus ergonosič. Pre mňa najideálnejšou pomôckou obzvlášť pre novorodencov a malinké bábätká do 3. - 4. mesiacov je práve babyšatka. Tá sa ideálne prispôsobí všetkým postavám nosiacich osôb a aj telíčkam malých nosencov. Je univerzálna, komfortná a maximálne prispôsobivá potrebám nosencov aj nosiacich osôb (o výbere šatky viac tu).

 Mnoho mamičiek či nosiacich oteckov má obavy, aby zbytočne dlhým nosením nepreťažovali chrbticu svojho bábätka. Veľakrát kladú otázku: "Ako dlho môžem nosiť svoje dieťatko, aby som mu nosením neublížila? " A z tej "druhej strany" počuť odpovede a odporúčania, že nosiť máte napríklad 2 hodiny denne alebo len na kratšie obdobia, kedy si potrebujete čosi vybaviť, a pod. Tu na tomto mieste by som vás chcela ubezpečiť, že na základe môjho kontinuálneho samoštúdia a "prehrabávania sa" vedeckými štúdiami a pod., som nikde nenarazila na žiadne limity a obmedzenie. Čo moje vedomosti siahajú, neexistuje štúdia, ktorá by presne vymedzovala čas vhodný na nosenie dieťatka v tom ktorom vývinovom období. Dovolím si povedať, noste toľko, čo vaše dieťatko potrebuje a čo ste vy sami ochotní a schopní nosiť. Ako sa v nosiacom svete zvykne hovoriť - je len jeden limit, a to 24/7 (24 hodín denne 7 dní v týždni 🙂 ). Nosením chrbticu dieťatka iste nepoškodíte. Keď budete mať na pamäti základné vývojové obdobia a budete dieťatku skrz šatky či nosiča poskytovať správnu oporu na správnych miestach, budete pri tom dodržiavať jednoduché zásady správneho nosenia detí, potom naozaj nie je dôvodov na zbytočné a neopodstatnené obavy. Noste, pokiaľ to vyhovuje vám a dieťatku. Čím je bábätko menšie, tým dlhší čas potrebuje tráviť na tele matky. Zvoľte však komfortnú a zdravú pomôcku a vyhnite sa radšej klokankám 😉.

Veľa kritiky zo strany laickej aj odbornej verejnosti či skeptických príbuzných sa dostáva práve vertikálnej pozícii pri nosení. Ak máte chuť prečítať si o tom viac, odporúčam vám článok o mýte 1 - zvislá poloha v šatke novorodencom škodí. Tu v skratke len toľko - nejde o žiadnu priskorú vertikalizáciu dieťaťa. Dieťa totiž v šatke či nosiči nesedí, dieťa je tam PODSADENÉ. Podsadenie znamená, že dieťatko v ergonomickej pomôcke zaujíma svoju prirodzenú fyziologickú polohu. Pre novorodenca je to typicky skrčená poloha, pri ktorej má pokrčené kolienka vysoko až v oblasti svojho pupka, zadoček ma tým pádom oveľa nižišie než kolienka, chrbátik má prirodzene zaguľatený a pripomína zboku písmeno C. Aj ruky sú pokrčené a väčšinou uložené pri tváričke alebo aj pozdĺž telíčka. Tejto polohe sa hovorí abdukčno – flekčná poloha. Ak je dieťatko v pomôcke podsadené a má zadoček nižšie než kolienka, pri pohľade spredu pripomínajú jeho nožičky a zadoček písmeno “M”. Kolená a ramená dieťatka sú na jednej úrovni a tým, že je podsadené, sa mu aj prirodzene zaguľatí chrbátik. Pomerne ťažká hlavička potom pokojne spočíva na hrudi matky. Nie je vyvíjaný žiaden násilný či neprirodzený tlak na krčnú chrbticu. Hlavička je v osi s chrbticou, dieťatko nie je nijak vykrivené či zrotované do strán, ale je v šatke či ergonosiči súmerne zafixované. Pomôcka tento prirodzený stav chrbtice a celého tela vo vertikále len podporuje a kopíruje.

                                            zdroj obrázka Je Porte Mon Bébé 

Na záver mi dovoľte krátke zhrnutie. Dieťatku netreba nijakým spôsobom vyrovnávať chrbticu - jeho chrbtica sa vyrovná prirodzene sama. Nosenie v šatke alebo v správne zvolenom ergonomickom nosiči či inej ergonomickej pomôcke dieťatku chrbticu nepoškodzuje. Vhodne zvolená a bezpečne uviazaná šatka či nastavený nosič dokonale rešpektujú prirodzený vývin chrbtice dieťatka v každom jej vývinovom období. V každom období sa tiež dokonale prispôsobia potrebám vyvíjajúcej sa chrbtice na rozdiel od nie veľmi vhodnej pomôcky na nosenie dieťaťa - klokanky. Dieťatku vzhľadom na zdravý vývoj chrbtice neškodí ani vertikálna (t.j. zvislá) poloha v ergonomickej pomôcke, nakoľko dieťatko v pomôcke nesedí, ale je podsadené a podsadením sa rešpektuje jeho prirodzená fyziologická poloha (pokrčené kolienka vyššie než je zadoček, prirodzene zaguľatený chrbátik, hlavička v osi s chrbticou, kolienka na jednej úrovni, ramienka na jednej úrovni).

Zdroje:

(1) Zakrivenie chrbtice: http://www.plnohodnotnyzivot.sk/zakrivenie-chrbtice/

Odporúčané linky:

  1. Anatómia chrbtice http://www.plnohodnotnyzivot.sk/anatomia-chrbtice-ludskeho-tela/
  2. Správna poloha nošení a anatomie kojenců http://www.didymos.cz/noseni/anatomie-kojencu.html
  3. Basics of baby's anatomy http://www.babywearingadvice.co.uk/anatomy.htm
  4. Babywearing in the first year http://www.babydoousa.com/babywearing-in-the-first-year/

Super! 🙂 nemas este nieco o chrbte nosiaceho? 🙂 toho som sa tiez vela napocuvala...

5. nov 2016
tanity
autor

@jatva to pripravujem ako mytus c.5 😀

5. nov 2016

Clanok je pekne napisany (nosenie je pre dieta isto prijemne), ale nikde nie je zmienka o tom, ze sice dieta ma dobre zagulateny chrbat, ale vo vetikalnej polohe je vyssi tlak hlavy na krk dietat (hlava je o dost tazsia ako utly krk) a tym aj nervy, ktory moze u niektorych deti sposobovat nervozitu a plac (hlavne u tych najmensich) a taktiez nie je podla mna ok, ze deti musia mat stale otocenu hlavu do strany, pritom zvysok tela je rovno. Takze predsa si myslim, ze nie je vhodne dlhodobe (rozumej, pocas dna) nosenie ani v tej najlepsie prevedenej polohe v satke alebo ergonosici.

5. nov 2016
tanity
autor

@salmonica odporucila by som precitat si clanok este raz, extra stat o rozdieloch medzi klokankou a ergonosicom resp. satkou, je tam odklik na clanok, kde sa toto extra rozobera...nie je nosenie ako nosenie..Chrbtová opierka klokanky neposkytuje dieťatku dostatočnú oporu chrbtice – často býva vystužená natoľko, že nekopíruje prirodzene zaoblený chrbátik dieťatka, ale naopak, núti ho neprimerane sa vystierať, ba až prehýbať do luku. Menším deťom, ktoré ešte dobre nedržia hlavičku, čiže u nich ešte neprebehlo spevnenie v oblasti krčnej chrbtice (cca 3.-4. mesiac), neposkytuje vôbec oporu v oblasti krčnej chrbtice. Tým, že dieťatko v klokanke visí a nie je podsadené, vyvíja sa zbytočne nepríjemný tlak na krčnú chrbticu, čo môže viesť k predrážďovaniu CNS (deti môžu byť plačlivé či nervózne). Táto klokanka je z tých lepších na trhu, jej chrbtová opierka nie je úplne vystužená, resp. je vystuženaá mäkkým materiálom, takže sa z veľkej časti dokáže prispôsobiť aj chrbátiku dieťatka. Chrbtová opierka ergonosiča je vyrobená z mäkkej tkaniny, v tomto prípade je to 100% biobavlna. Takto je chrbtová opierka príjemne mäkká a prirodzene kopíruje telíčko dieťatka, teda aj jeho chrbátik po celej jeho dĺžke (v krčnej, hrudnej aj bedrovej oblasti). Tým, že je dieťatko v ergonosiči podsadené (má naširoko roztiahnuté nožičky s kolienkami vyššie než zadoček), sa jeho chrbátik prirodzene zaguľatí (zaguľatenie zodpovedá stupňu vývoja dieťatka – inak vyzerá v šatke či nosiči totálne guľatý chrbátik novorodenca a inak zasa chrbátik ročného dieťatka, ktoré už možno sedí a chodí). Hlávka dieťatka spočíva na hrudi matky, nevyvíja sa žiaden tlak na krčnú chrbticu.

5. nov 2016

@tanity citala som to a stojim si za svojim, ze vertikalna poloha je vzdy vertikalna a fyzika a gravitacia nepusti... vobec sa nechcem bavit o klokanke, ta je uplne mimo, ale aj v satke mas dieta vo vertikalnej polohe akurat, je dobre pritiahnute k telu a nemoze mu prepadat hlavka dozadu, ale tlak na nu je aj tak
a mozes prosim ta este vyjadrit aj k polohe hlavy do stran? Dakujem.
P.S. ja nie som proti noseniu, ale nesuhlasim s tym ze "24hod/7 dni v tyzdni"

5. nov 2016
tanity
autor

@salmonica Jedným z najčastejších mýtov o nosení detí v šatkách je tvrdenie, že sa dieťa môže začať nosiť v šatke či ergonosiči až vtedy, keď už vie sedieť. Že priskorou vertikalizáciou dieťaťa (teda nosením vo zvislej polohe) dochádza k poškodzovaniu jeho chrbtice, urýchľovaniu či spomaľovaniu psychomotorického vývoja dieťaťa či predrážďovania centrálnej nervovej sústavy (neexistujú však štúdie, ktoré by toto potvrdzovali – Evelin Kirkilionis z University vo Freiburgu nenašla u 200 detí, ktoré boli nosené, žiadne významné odchýlky od bežnej populácie (1)). (1) http://www.pediatrics.cz/stanoviska-cps-a-dopor...

Evelin Kirkilionis se rozhodla provést studii, do které zahrnula bezmála 200 nošených dětí, které pozorovala zhruba do věku nástupu do první třídy. Tato studie neprokázala žádnou souvislost mezi poškozením páteře a nošením ve vertikální pozici v raném období při srovnání s obdobnými výzkumy u nenošených dětí. Mezi 196 dětmi zahrnutými do dotazníkového šetření byla většina nošena 1- 2,5 hodiny denně, ale skoro 40 dětí trávilo nošením více než čtyři hodiny denně, některé dokonce šest i deset hodin. Tato skupina dětí je zvláště zajímavá, protože ani u ní se neprojevil žádný vztah mezi nošením a poškozením páteře.
http://vbavlnce.blogspot.sk/2013/06/biologicke-...

moj mladsi syn bol pre informaciu noseny vylucne a skoro nonstop..myslim, ze jeho chrbtica sa vyvinula sama od seba uplne normalne 😉

napriek tomu budu stale ludia s podobnymi nazormi a nepodlozenymi obavami odporucat nosiacim mamam, aby obmedzili svoje nosenie na "2 hodinky denne" a pod., aj ked ziadne vyskumy nepotvrdzuju tieto zbytocne obavy! dokonca neexistuje ani vyskum, ktory by potvrdzoval skodlivost klokaniek!! }vo svete ergonomickeho zdraveho nosenia sa vsak pre dovody, ktore uvadzam aj v clanku klokanka verzus ergonosic klokankam vyhybame a odporucame ako poradkyne pre nosenie ergonomicke pomocky respektujuce prirodzeny vyvin chrbtice, bedrovych klbov a podporujuce psychomotoricky vyvin deti...

viac: https://mamamanosislaskou.wordpress.com/myty-o-...

poloha hlavy do stran? ty asi nie si nosiaca mamam ze nie? vedela by si, ze praveze pri noseni si dietako krasne dokaze menit polohu hlavky a otacat si ju slobodne tak, ako potrebuje..mozes to zan urobit aj ty, ked ide o novorodenca a mas pocit, ze preferuje len jednu stranu...resp., je velmi vela nosiaccich mam, ktore len potvrdia aj moj osobny nazor a skusenost, ze vela deti si rado zabori nostek priamo do hrude mamy a takto im je najlepsie...co poloha deti "do stran" pri spani v kociku ci v postielke...?? neviem, ale ako spia deti tam? nemaju (aj) telicko rovno a hlavu otocenu do jednej zo stran? inak, z evolucneho a bilogickeho hladiska je zlezana hlavka abnormalita...zlezane hlavky u nosenych deti nenajdes...maju ju len deti, ktore su aj cez den pokladane do postielok ci kociarov..toto nie je z hladiska biologickeho ani evolucneho cosi normalne ci prirodzene...

nosenie celkovo vela ludi "riesi" ako cosi neprirodzene, ci ako novodoby trend ci vymysel ekomatiek...ale nosenie je prirodzenou sucastou vychovy a starostlivosti o dojca u 2/3 planety...neviem, keby kazdy riesil to, co riesime tu, v "civilizovanych" krajinach, ludstvo by asi vymrelo...och joj, len nebyt trosku prirodzeny, len sa nedajboze navracat ku korenom..hned su tu iste nejake obmedzenia, nebezpecenstva, poruchy..A to pri vsetkej ucte k tebe...len sa zamyslam, vies? ;) stretavam sa s tym bezne...pisem o tom..snazim sa spolu s kolegynami o osvetu...ale je to dlha cesta 😉 ak mas chut dozvediet sa o noseni viac, napis mi IP...mozem ti preposlat vedecke studie v anglictine, ktorymi disponujem...nosenie nie je nebezpecne...dokonca ani nosenie v kolkanke....neexistuju o tom ziadne studie..tie, ktore existuju, to vyvracaju...deti, aj nosiaci rodicia, z toho len benefituju..samozrejme, su iste zasady, ktore je dobre dodrzat...my ich riesime, lebo pre nas to nie je sucastou nasho povedomia..nasho kontinua..."domorode" narody to neriesia..takto to poznaju po xy staroci a podla toho ziju...

na zaver este pekny clanok: http://srdcenasrdci.blogspot.sk/2016/05/je-nose...

rozpisala som sa, ale uz musim koncit..dakujem ti za nazor, pekny den 🙂

5. nov 2016
tanity
autor

este mozno obrazky pomozu 😉 vidis, ake ergonomicke podmienky ma dietatko v dobre zvolenej pomocke...ked ho mas dobre podsadene v pomocke, jeho chrbatik sa prirodzene zagulati a tazka hlavka spociva na hrudi matky..tam staci potom zabezpecit dobru oporu v oblasti (aj) krcnej chrbtice (o co sa postara dobre dotiahnuta satka / pevne ale s citom a po celej sirke podotahovana, nie len v hornej casti, kedy by dietatko viselo za krk v satke)...dobre ponastavovany a dotiahnuty nosic a neexistuje, aby vznikali nejake mikroporanenia ci ine bludy v oblasti krcnej chrbtice ci poskodzovanie CNS..

5. nov 2016
tanity
autor

dobre dotiahnuta satka, pekne gulaty chrbatik, hlavka spociva v dobrom uhle nezatazujucom krcne stavce dietatka..nedrazdiac CNS

5. nov 2016
tanity
autor

opora sa moze dodat aj externou pomockou v podobe zrolovanej malinkej zinky vlozenej za horny lem satky

5. nov 2016

@salmonica fyzika nepusti, ano. Skus si zobrat varechu, pod tycku si daj ruku, zvrchu zatlac. Potom zober predmet v tvare C a opakuj. Verim, ze zacitis rozdiel v tlaku. V C polohe by si mala citit minimalny tlak.Tak je tomu v satke ci ergonosici. Tym, ze ta hlava netlaci priamo, ale je opreta, dokoncuje(zacina) pismeno C, nezatazuje chrbticu.

5. nov 2016

Ja ti chcem za tento a taktiez ostatne clanky podakovat☺Nepatrim medzi tzv.biomatky a ani tie,co maju dieta na sebe zavesene 24/7 a dojcia do 25-najlepsie na verejnosti (bohuzial,takto nejako si niektore zeny predstavuju nosiacu matku) a ano,mam aj kocik😅
Ale maleho som nosila hned,ako to bolo mozne po cisarskom a musim povedat,ze jednak to boli jedny z najkrajsich chvil-ta vona malinkej,jemnuckej hlavicky a to teplo z maleho telicka aaaach😍,ale neraz nas nosenie doslova zachranilo.Napr.ked maly nemohol zaspat a plakal,lebo ho bolelo brusko,alebo bol chory,tlacili sa zubky,alebo kazdodenne vencenie psov,ktore si v kociku neviem ani predstavit...mojla by som menovat x situacii,kedy nam nosenie strasne moc pomohlo a verim,ze prave vdaka tymto clankom pomozes este mnohym maminkam☺

5. nov 2016
tanity
autor

telo matky je stvorene na ergonomicke nosenie 😉 preto sa neodporuca nosenie tvarou do sveta...https://mamamanosislaskou.wordpress.com/2016/01...

pa, uz ozaj koncim 🙂

ak mas nejake studie ci vedecke clanky (nie tie antinosiace kvazi clanky, v ktorych nenajdes ani jeden citovany zdroj, len same uvahy a domnienky autora), ktore popisuju nosenie , resp. problematiku zatazovania ci pretazovania chrbtice vertikalnou polohou v satke, kludne posli...mam zmapovane studie, ale cosi mi predsa len mohlo uniknut ...poucim sa 😉

5. nov 2016
5. nov 2016

@tanity nikde som nenapisala, ze to ma byt iba 2hodiny... ☹
A ten 1. odkaz, ktory si dala, presne vystihuje moj nazor na nosenie a su tam napisane aj "rizika" nosenia.
Co sa tyka tych stran, vobec mi neslo o zlezanie hlavicky, ale o osove zatazenie chrbtice. Hlava dieta je stale vytocena na stranu a ak dieta bdie, tak sa musi casto aj zaklanat aby dobre videlo (nie kazda nosiaca mamina je taka sikovna a vie vzdy vsetko super zaviazat alebo uvolnit - videla som to opakovane)
Opakujem este raz - Mna netreba presdviedcat o vyhodach nosenia, ja len tvrdim, ze pravidelne, dlhodobe nosenenie nie je vhodne prave pre osove zatazenie chrbtice a taktiez pre vyvoj svalov. Ty to beries prislis striktne, ze nedoporucujem nosenie, ale ja proti nemu nie som, len to netreba brat ako mantru, ale ako super sposob byt so svojim dietatom, ked nas potebuje. Ale aj onopotrebuje byt obcas vo volnom priestore 🙂

5. nov 2016
tanity
autor

@salmonica videla si to nie raz...v akom obore pracuješ ak sa smiem spýtať?

Prvý odkaz ja beriem a veľkou rezervou, nakoľko je presne vidieť ako sa v otázkach nosenia daní odborníci (ne)orientujú 😉

Koľko času je teda podľa teba optimálne?

Neodpovedala si mi..ani sama sebe..a co keď dieťa spi, nachádza sa v kočíku ci postieľke? Z tvojej formulácie jasne cítim neznalosť problematiky...dieťatko v šatke nemá obmedzenia v pohybe hlavičky..nemusí sa zaklanat ak chce čosi vidieť..ak sa to začne diať, stačí dieťa presunúť na bok ci na chrbát a je zväčša po probléme..inak aj vpredu na bruchu dokáže úplne normálne mat hlavu..neviem z čoho usudzujes, ze ju má stále na jednu stranu..ja spoluprácujem aj s nosiacimiamami fyzioterapeutkami, pediatrickami, ortopedkami a snažíme sa o osvetu v otázkach nosenia, aby sa mamy nebáli nosiť zdravo a dobre, lebo nosenie neposkodzuje dieťa ani matku ani po psychickej ani fyziologickej stránke..

Neberiem to striktne..máš mylny dojem..mam problematiku nosenia naštudovana z pomerne rozsiahlej stránky a vedela by som ti tu hádzať linky na všetko, čo spomínaš..hovoríš o vývoji svalov..tak to je kapitola sama osebe...nosenie sa vo svete odporúča jednak pri hypertonii, ci hypotonii..áno aj nízkom svalovom tonuse..napr deti s down syndrome majú zväčša hypotonus a vo svete sú špeciálne odporúčania ohľadom nosenia takých deti, no absolútne neexistujú striktne obmedzenia, ci kontra indikácie aby sa také deti nenosili..

Nás tu čaká ešte dlhá cesta osvety, kým pobojujeme so všetkými tými mytmi, ktoré sa okolo nosenia nachádzajú..

5. nov 2016
tanity
autor

@salmonica a samozrejme ze dieťa ak to vyžaduje a potrebuje, má aj svoj čas mimo pomôcky..ved to je predsa normálne..no čím menšie je, tým viac potrebuje práveže habitat matky..jednoducho, byt na tele, byt v kontakte..nosiť sa..nie nadarmo sa prvým 3-4 mesiacom hovorí 4. Trimester 😊Potom dieťa prirodzene prejde na zem, podložku, bude skúmať, objavovať, atď atď..toto sa nevylučuje s nosením..nechápem ako si niekto môže ozaj myslieť ze nosené deti snáď matky asi ani ne skladajú ale ich na sebe majú zavesené snáď do 2 rokov nonstop..😀

5. nov 2016

@tanity Dobre, takze evidentne nechces pochopit, ze nie som proti noseniu a stale na mna utocis. Tak aby sme si rozumeli, som pediatricka a mam nieco aj ja nastudovane. Som vyslovene za fyziologicky vývoj - rozumej spravne nosenenie deti (aj na rukách, nie len v nosici, pretoze kvantum rodicov nosi deti na rukach tak, ze tie deti su doslova chudatka....), spravna manipulacia s nimi, nepredbiehat vyvoj a nechat ich prejst vsetkymi milnikmi - zdvihanie hlavicky - pasenie konickov, pretacanie sa na brusko, lozenie, sed zo styroch, chodenie okolo nabytku, ziadne vodenie za ruky, spravna obuv - nie tvrde topanky ....
Sice som sa nosenim nezaoberala isto az do tvojej hlbky vedomosti, ale citala som o noseni, ked som cakala svoje deti. Nepisala som vsetko, lebo som na to nemala cas, takze som len v skratke odpisovala

O striktnosti som pisala, nie o tebe, precitaj si tu vetu znova

A co sa tyka kociara a spanku, deti v nom mozu hybat volne hlavou (maju hlavu aj rovno) a nohami, takze nevidim problem a ak tie malinke mas aj vo vhodnej paperovej perinke, tak ani nelezia na tvrdom podklade, co je alternativa pre nenosiace maminy. Dieťa 1.-2. mesacne v satke nema hlavu rovno, a ani na jednej tvojej fotke ju rovno nema, ma ju vzdy vytocenu, toto dieta si isto nedas na bok ani na chrbat. tam idu vacsie deti. Takze taketo male dieta ma zatazovany krk a chrbticu. Male dieta bude na mamine kolko, ked mu je tam dobre? Nechcela som davat presne hodiny, pretoze sa to isto neda takto napisat. Viem zo svojej praxe, ze nie vsetko je take idealne ako by sme chceli - takze isto kazda nosiaca mamina nerobi vsetko idealne. Par takych podla mna nie spravnych noseni som videla v ambulacii a aj v meste, kedze si to vsimam.
Konkretne - dieta cca 10-12m. v nosici, nosene v bdelom stave, ktore cez ramena maminy nic nevidelo, tak sa vyslovene zaklanalo dozadu a do stran aby nieco videlo, mamina sa veselo rozpravala s inou maminou (do kedy tak bolo, neviem ...to aby si mi zase nenapisala, ze to bolo isto len chvilku) a to som videla nie raz.
Dost nie velmi dobre nosenych deti som videla aj tu na MK na fotkach...
A nie som mimo, je mi jasne, ze nosene deti su aj volne polozene a maju svoj pohyb 😉

Znova ti zopakoujem, ze mi nosenie NEVADI, NIE SOM PROTI NEMU, sama som deti aj nosila, vadi mi to ze nosenie sa zase na druhej strane doporucuje ako keby to bol jediny sposob preprevy deti a pomoci detom pri tazkostiach a casu ako ho sztravit do cca 3.-4. mesiacov veku.
Este treba vela osvety aj co sa tyka nosenia na rukach a manipulacie s detmi - to by malo byt na pediatroch, ale mam pocit, ze sa tomu venuje len malo z nich....

Samozrejme sa mozu kludne mozu nosit aj hypertonicke a hypotonicke deti, ale bez dalsej fyziatrickej starostlivosti by to neslo. Stale ide o to, ako dlho... Ja tu nechcem davat normy, ale vidim tu na MK a tak isto aj v praxi, ako sa niektore maminy spravaju a co robia, takze si nerobim iluzie, ze vsetky nosiace matky su super uvedomele a vsetko robia len dobre. Chapem podstatu tvojho clanku, snazis sa robit osvetu, co je super, ale vyslovene mi vadil tvoj udaj 24HOD/7DNI V TYZDNI. Uz sa chapeme? Nic nie je cierne alebo biele.

5. nov 2016
tanity
autor

@salmonica vidím že to absolútne nemá zmysel..neutocim na teba, mala som sa dojem, že diskutujeme...začala si ty, reagovala som na tvoje tvrdenia..nedala si mi jeden link na škodlivost toho, čo ty nazyvas osove zaťaženie chrbtice..ja som sa snažila argumentmi napísať, že nejde o žiadnu skorú vertikalizaciu..ze keď je dieťa v pomôcke podsadene v súlade so zásadami zdravého nosenia, ani 24/7 nevadí..aj napr Anička Ksirova,

5. nov 2016
tanity
autor

A ďalšie odborníčky, lekárky, pediatricky, gynekologicky a pod, ktorých je medzi nosiacimi mamami neúrekom, nosia..a veru nosia aj výlučne..spomínaná Anka Ksirova ma vlastný blog, kde píše aj o tom, prečo má svojho novorodenca stále pri sebe http://nosenec.blogspot.sk/2016/07/proc-mam-svo...

5. nov 2016
tanity
autor

Napr pediatricka mojich detí bola pred 10 rokmi priekopníckou u nás, keď nosila svoje deti..a teraz prosím dávaj pozor..ja beriem ze ti nosenie ako také nevadí, ba dokonca uznavas jeho výhody..to mi je absolútne jasne..viem čítať s porozumenim...vadí ti 24/7..aj keď výskumy nepotvrdili škodlivost takého nosenia...ba nepotvrdili škodlivost na detský psychomotor vývin ani pri nesprávnom vertikálnom nosení deti na rukách..ba ani v klokanke. Žiadne štatisticky signifikantne rozdiely neboli zistené! A vieš čo vadí mne? Ze sa stretávam v praxi s mamami, ktorých deti sú natoľko kontaktné a vyžadujú nosenie, no ich pediatricka ci iný odborník im nosenie bud neodporúčali alebo im ho časovo obmedzili...a co majú teraz tieto ženy v hlavách? Strach, stres, obavy..cítia jedno, Dr im hovorí čosi iné..co robiť? Pýtajú sa...akú štúdiu im mam poslať podľa teba, ktorá presne na základe vedeckých výskumov určuje koľko času stráveného v šatke je OK a koľko už nie?! Máš takú? Nemáš..lebo taka neexistuje..naopak existujú tie, ktoré toto vyvracaju..tak o com tu tocime? Ja končím..lebo kde niet vole...a som si istá ze opäť vytiahnes "utocenie" z mojej strany..ja nezanedbavam ani terapie, ak sú potrebné..netvrdím ze nosenie je vseliek..alfa a omega všetkého..no absolútne si stojím za tým, že ak je dieťa v pomôcke dobre podsadene, žiadne zatazovanie CNS nehrozí..a ze je úplne normálne ak má hlavu otocenu nabok..neviem kde ju ms mat? Keď spi, logicky ju má bud na jednej strane, druhej, alebo rovno..tak ako v perinke, postieľke ci kočíku. Dosť však..končím.

5. nov 2016
tanity
autor

K tvojej poznámke "takze si nerobim iluzie, ze vsetky nosiace matky su super uvedomele a vsetko robia len dobre"...skus toto aplikovať na matky ako také..nielen nosiace...koľko odpovedi sa nuka...rozhodne nerobíme my matky všetky všetko vždy správne...a deti sú tu..rastu..prispievajú ...svet sa točí...nedokonalo dokonalý..

5. nov 2016
tanity
autor

Za mňa...ak by som ti mala na všetko čo tu rozoberas odpovedať, asi by som do rána len sedela a tukala do mobilu...tento článok to ma všetko..všetko.. http://www.boba.com/Strollers-baby-carriers-and...

5. nov 2016

@salmonica za mňa len trošku osvety a osobnej skúsenosti: 1-2 mesačné dieťa úplne v pohode môžeš nosiť na chrbte či na boku ak si skúsená vo viazaní a robíš to precízne a opatrne, môjho druhorodeneho som tak bežne nosila 😉

8. nov 2016

Ja sa chcem opýtať. Na fotke máš šatku sestrice slniečka. Babatko už vyzerá byt veľké. Nosí sa ešte pohodlne takéto dieťatko v takej šatke? Ja mám tiež túto šatku a je ževraj do cca 1 roka do 11kg.

12. sep 2018
tanity
autor

@wrose ahoj, moje deti nikdy nepatrili k "velkym" 🙂 , tu na fotke mal mladsi asi 2 roky, plus minus, uz ozaj nepamatam 😀, no a cca 13-15kg? Mne vzdy vyhovovali tensie satky, ako aj tieto slniecka, ktore som ale viazala do viacvrstvovych uvazov...na foto sme volili klasicky KsK, bolo to fotene prave na ucely promofotiek pre dievcata zo sestric 🙂 , takze sme chceli nechat vyniknut satku v klasike ... inak som uz volila ine, spevnene uvazy - spevneneho klokana, spevneny KsK, na chrbat DH, atd atd, skor ozaj 2-3 vrstvove uvazy... takto som pouzivala tenucke satky pocas celeho nasho nosiaceho obdobia, a to bolo az do 3,5 roka 🙂 zalezi, co vyhovuje viac tebe... ak mas radsej jednovrstvovy uvaz, zrejme budes viac citit tak tenku satku v uvaze ako su slniecka...ale vsetko je to subjektivne..su zeny, ktore citia uz aj 8 kil dietatka v tenkej satke, ine to zmaknu aj s 13 kg 🙂 tenke satky si vsak vies spevnit a urobit nosnejsie prave viacvrstvovym uvazom. Ine je vsak viacvrstvak v lete, ine v zime 🙂 tak snad som ti pomohla 🙂 pekne nosenie sa 🙂

13. sep 2018

@tanity ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Si ma potešila, že nemusím investovať do hrubšej šatky. Ešte som neskúšala viacvrstvové úväzy aj keď videá som si pozerala. Mám čo robiť aby som malého uviazala aspoň do klasického KSK keďže sa stále prehyba v luk a bojuje so mnou 😵 ale verím, že to prejde a bude to lepšie. Ale nie je potrebné potom mať šatku aj keď tenkú ale väčšie číslo pri viacvrstvovych úväzoch?

14. sep 2018
tanity
autor

@wrose ano skor ano 😉 mne sa najlepsie viazalo s velkostou 6 (zaklad moja je 5) 😉 ale vzdy som mala radsej priznane cipy satky, nevadili mi dlhsie, takze som aj tak skor mala vsetko 6tky (resp 5). Uvidis sama no ked je maly taky akcny a mas co robit pri viazani, potom by som skor zvazila taku satku, ktora viac odpusti a s ktorou praveze nemusis tolko dotahovat a tak precizne..radsej nejaku fajnu "deku" ktora sa raz dva naviaze a drzi ako utata😉😁 ten moj maly vzdy zaspal este som ani kapsu poriadne nezakapsovala, takze ja som mala casu a casu a priestoru si tu tenku satku dobre podotahovat 😌😌😌

23. sep 2018
tanity
autor

Inak som skusala fakt vselijake dlzky, dokonca aj 8cku 😁😁😁 to uz bolo ozaj prilis vela 😂😂😁

23. sep 2018
Komentár bol odstránený
tanity
autor

Ale tu je spevneny klokan s 5kou 😉 a velmi tenkou bambus satkou - rucne tkanou..🤗

23. sep 2018

@tanity ďakujem pekne. Už vážne začínam uvažovať nad nosičom. Hoci sa šatkovania nechcem vzdať. Ale na odľahčenie sem tam od viazania. A aj predsa vonku napr. z autosedačky bude lepší nosič ako šatka aby som nepovymetala s ňou všetky chodníky. Nad tou hrubšou "dekou" tiež pouvažujem.

24. sep 2018

Začni písať komentár...

Odošli