tanity
28. máj 2016
230 

Mýtus 1 – zvislá poloha v šatke novorodencom škodí

ĎIEŤA SA MÔŽE ZAČAŤ NOSIŤ V ŠATKE AŽ KEĎ SEDÍ alebo VERTIKÁL OD NARODENIA NIE!

Jedným z najčastejších mýtov o nosení detí v šatkách je tvrdenie, že sa dieťa môže začať nosiť v šatke či ergonosiči až vtedy, keď už vie sedieť. Že priskorou vertikalizáciou dieťaťa (teda nosením vo zvislej polohe) dochádza k poškodzovaniu jeho chrbtice, urýchľovaniu či spomaľovaniu psychomotorického vývoja dieťaťa či predrážďovania centrálnej nervovej sústavy. Stretávam sa s tým aj v mojej poradenskej činnosti – mamičky sú zmätené z toho, ako vlastne majú svoje novorodeniatká nosiť. Domnievajú sa, že sa novorodenec môže nosiť len vodorovne, a preto radšej volia na začiatok nosítka typu babyvak alebo ak aj majú pevnú šatku, volia úväzy, v ktorých je bábätko akokeby naležato, napr. v úväze kolíska. Nielen laická, ale aj odborná verejnosť sa domnieva, že sa deti nesmú v šatke nosiť od narodenia vertikálne. Argumentujú aj tým, že dieťa zvláda samostatný sed až pomerne neskoro – cca v 7. – 9. mesiaci svojho života. Píšem pomerne neskoro vzhľadom k noseniu, lebo práve novorodenci a najmenšie deti najviac benefitujú z včasného nosenia (pozri aj post o tzv. 4. trimestri). Mohla by teda logicky vyvstať otázka, či by naozaj nemali byť deti nosené v šatke či nosiči vo vertikálnej polohe až keď samé sedia. Lebo inak im hoci nevedomky nosením od narodenia vo zvislej polohe ubližujeme.

BÚRANIE MÝTU

Vyvrátiť tento mýtus nie je ťažké. Stačí jednoducho oponovať faktom, že dieťa v šatke či inom ergonosítku nesedí, ale dieťa je v ňom podsadené. PODSADENÉ. A to je ten hlavný rozdiel. Dieťatko v ergonomickom nosítku zaujíma svoju prirodzenú fyziologickú polohu. Pre novorodenca je to typicky skrčená poloha, pri ktorej má pokrčené kolienka vysoko až v oblasti svojho pupka, zadoček ma tým pádom oveľa nižišie než kolienka, chrbátik má prirodzene zaguľatený a pripomína zboku písmeno C. Aj ruky sú pokrčené a väčšinou uložené pri tváričke alebo aj pozdĺž telíčka. Tejto polohe sa hovorí abdukčno – flekčná poloha. Ak je dieťatko v nosítku podsadené a má zadoček nižšie než kolienka, pri pohľade spredu pripomínajú jeho nožičky a zadoček písmeno “M”. Kolená a ramená dieťatka sú na jednej úrovni a tým, že je podsadené, sa mu aj prirodzene zaguľatí chrbátik. Pomerne ťažká hlavička potom pokojne spočíva na hrudi matky. Nie je vyvíjaný žiaden násilný či neprirodzený tlak na krčnú chrbticu. Hlavička je v osi s chrbticou, dieťatko nie je nijak vykrivené do strán, ale je v šatke či ergonosiči súmerne zafixované. Šatka tento prirodzený stav chrbtice a celého tela vo vertikále len podporuje a kopíruje.

ALE, nie je nosítko ako nosítko, preto v tomto súvise pozor na klokanky. Dieťatko v klokanke nie je správne podsadené, nakoľko to klokanka neumožňuje. V klokanke dieťatko proste nie je možné podsadiť, dieťatko v nej visí. Preto sa aj klokankám zvykne výstižne hovoriť visítka. Problém s klokankami je ten, že látka klokanky nesiaha od kolienka po kolienko. Medzi nôžkami je pomerne úzky pás látky, a tak dieťatko v klokanke visí za genitálie, čo mu zrejme neprospieva a nie je mu to iste ani príjemné či pohodlné. Existujú už aj hybridné verzie, ktoré majú rozšírený pás medzi nohami, no stále nesú ďalšie znaky klokanky, ktorou je napr. vystužený chrbátik (čo odporuje prirodzenému vývinu chrbtice dieťaťa do 1 roka).

Ak máte chuť dozvedieť sa viac o rozdieloch medzi klokankami a ergonomickými nosičmi, kliknite tu: https://mamamanosislaskou.wordpress.com/zdrave-nosenie/

A čo sa týka horizontálnej polohy a nosenia detí v tzv. babyvakoch či v šatke v úväzoch typu kolíska, netvrdím, že je to zlé. Alebo že tak mamička nemôže nosiť. To je podľa mňa už na každého osobnom zvážení. Niektoré mamy uprednostňujú túto polohu kvôli dojčeniu, no za seba poviem, že mne sa vo vertikále v obyčajnom KsK vždy dojčilo najľahšie a nikdy som nemusela riešiť žiaden iný úväz. Stačio povoliť uzol, dostať si dieťa nižšie a hotovo. Ak som však spomenula práve horizontálnu polohu pri nosení detí, skúsim načrtnúť možné problematické oblasti takéhoto nosenia. Pri nosení v babyvaku môže niektorým osobám vadiť jednostranná záťaž (babyvak sa nosí na jednom ramene a ak chcete predísť bolestiam z jednostranného nosenia, je nutné ramená striedať). Aj úväz kolíska je asymetrický úväz, preto nezabúdajte na striedanie ramena. Tiež náročnejšia je manipuláciu s dieťaťom pri jeho vkladaní do nosítka a jeho správne napolohovanie v ňom. Mnohokrát zvyknú deti v nosítku zrotovať (bruškom sa stočia k matke) a je náročnejšie dobre napolohovať ich telíčko tak, aby si bábätko netlačilo príliš briadkou o hruď (jedno z najdôležitejších pravidiel pri nosení). To je veľmi veľmi nebezpečné pri nosení vo všeobecnosti, lebo dieťa môže mať takto veľmi sťažené dýchani (veď si len skúste pritlačiť bradu o hruď a dýchajte chvíľu takto. A potom mierne zakloňte hlavu a skúste dýchať takto – kedy sa vám ľahšie dýcha? Určite vtedy, keď máte mierne zaklonenú hlavu a voľné dýchacie cesty). Plus, dieťa má v tejto polohe stlačené nôžky a tým pádom aj bedrové kĺby, čiže sa nedá pri takomto nosení mať u dieťaťa pekne naširoko zafixované nohy, čo je naopak vo vertikále veľkým plusom pre správny vývoj bedrových kĺbov. Ak nosíte vo vertikálnej polohe a máte dieťa pekne podsadené tak, že mu látka siaha od kolienka po kolienko, nemusíte ho ani preventívne baliť naširoko. Skúste docieliť nohy naširoko v babyvaku či kolíske. Ja sama som si skúsila na začiatku nosenie v babyvaku a raz aj úväz kolíska. Vôbec to pre mňa nefungovalo. Píšem pre mňa, možno pre inú mamičku to fungovalo a funguje. Keď som nakoniec prešla v 7. týždňoch na vertikál, konečne som cítila, že to je tá správna poloha pre mňa aj moje dieťa. Telíčko syna bolo zrelaxované a zafixované v dobrej polohe – syn mal krásne zaguľatený chrbátik, nôžky pekne naširoko, ramienka a kolienka v rovnakej úrovni, hlavičku v osi s chrbátikom. Naštudovala som si aj iné odborné štúdie na tematiku nosenia vo vertikálnej polohe – všetko mi dávalo zmysel a čo je podstatné, v praxi to fungovalo výborne.

Preto aj ja v tomto duchu ďalej podporujem mamičky, aby sa nebáli aj úplného novorodenca viazať do šatky do vertikálu. Je to tak podľa môjho názoru aj z hľadiska evolúcie prirodzené a jednoduchšie. Veď nosenie JE úplne jednoduchá a prirodzená záležitosť, deti patria k matkám, na ich hruď a srdce – tak to bolo od nepamäti vekov, a tak by to malo aj ostať. Netreba to veľmi riešiť, treba si to užívať 🙂.

https://mamamanosislaskou.wordpress.com/mytus-1-zvisla-poloha-skodi/

https://mamamanosislaskou.wordpress.com/zdrave-nosenie/

Začni písať komentár...

Odošli