24 / 31
    Nočná mora v detskej izbe
    space1
    autor

    Za ťažko vysvetliteľným a ešte horšie stráviteľným detským plačom uprostred noci býva celkom prirodzený vývoj ľudského mozgu. A ako mávnutím čarovného prútika s vekom vymizne.

    „Zuzanka často plače zo spánku. Má len rok a ja vážne netuším, v čom by mohol byť problém. Niekedy dokonca zo spánku kričí, je to pre ňu vysiľujúce.
    Poraďte mi, ako ju najlepšie utíšiť a čo môžem robiť pre to, aby sa už jej nočné mory neopakovali?“

    Mnoho takých materských nárekov okolo seba ešte budete počuť alebo ich stretnete na internetových diskusiách. Téma nočných môr však pre vás nebude aktuálna do doby, než sa u vás doma uprostred noci ozve z detskej postieľky srdcervúci plač. Dospelí sa domnievajú, že za zlé sny môžu nepríjemné denné zážitky, ale to nie je úplne pravda. Nočné mory môže spôsobovať viac faktorov. Dieťa sa denne stretáva s množstvom zaujímavých podnetov, vidí toľko nových vecí. Zlé sny potom odzrkadľujú len fakt, že sa detské podvedomie snaží počas spánku so záplavou noviniek - informácií a emócií vyrovnať. Ak prichádzajú len tu a tam a neodrážajú sa v správaní dieťaťa počas dňa, potom by vás nemalo nijako znepokojovať. Podľa expertov nimi trpí každé tretie dieťa medzi druhým a siedmym rokom. Nočné besnenie by sa dalo diagnostikovať ako dočasná porucha nervového systému. Predstavte si ich ako „skrat“ v momentálnom štádiu neurobiologického vývoja mozgu dieťaťa, ktorý je ochromený svojou vlastnou prekotnosťou a vyrovnávaním sa s veľkými zmenami. Ak ste mali komplikovaný pôrod, môžu byť nočné mory „spomienkou“ detského organizmu na ťažký zážitok.

    Samozrejme, že desivé sny môžu byť aj reakciou na konkrétnu traumu, ktorá sa rodí obavami z reálneho nebezpečenstva, s ktorým sa dieťa poväčšine už stretlo (napríklad uhryznutie od psa, ostré hádky rodičov alebo autonehoda). Ak máte podozrenie na taký pôvod nočných môr vášho dieťatka, radšej sa rovno obráťte na skúseného detského psychológa. Ak sa jeho záchvaty opakujú a trvajú dlhú dobu, zájdite s dieťaťom na odborné vyšetrenie, aby lekári vylúčili závažné choroby, akými sú napríklad epilepsia alebo mozgový nádor.

    Nočné mory majú druhú stranu mince. Ťažia aj vás. Zákony schválnosti pracujú neomylne a modelová situácia vyzerá asi takto: Keď už si hovoríte, že behanie okolo dieťatka a tíšenie jeho každodenných nárekov bolo až dosť, potrebujete si odpočinúť, vyspať sa, začne detský spánok plašiť nočná mora. Príznačné na nej je totiž aj to, že vaše malé trápi plus mínus pätnásť minút, ale vy tento zážitok (zvlášť potom, keď sa začne opakovať) nebudete môcť pustiť z hlavy. Skúste byť v úvahách o jeho príčinách maximálne racionálna. Snažte sa myslieť na krásne zážitky, robte si malé radosti a choďte s dieťaťom na prechádzky do prírody. Túto novú záťaž zvládnete, len si zbytočne nepriťažujte a nezvyšujte svoju únavu zbytočnými úzkosťami.

    Zlé sny sa prejavujú trochu hororovo. Možno, že s vaším dieťatkom zažijete záchvaty kriku, začne sa potiť, triasť sa, rýchlo dýchať. Môže aj vstať a pobehovať po izbe, mať oči otvorené, ale okolie nevnímať. Uvidíte sami, že nočné mory podliehajú určitým zákonitostiam. Zvyčajne sa prihodia hneď na začiatku noci, kedy je spánok veľmi hlboký a mozog pracuje len na čiastočný úväzok, teda najmenej za celú noc. Jediná prevencia proti desom spočíva v tom, aby ste vedeli predchádzať stavom extrémnej vyčerpanosti dieťaťa. Dodržiavajte jeho pravidelný spánkový režim počas dňa a občas ho upokojte čítaním rozprávky, pomôže to aj vám. Na dieťa chlácholivo hovorte, hladkajte a objímte ho. Fyzický kontakt ho upokojí. Zostaňte s ním až do chvíle, kedy sa ponorí do pokojného spánku. Možno si na svoju nočnú moru vaše dieťa na druhý deň spomenie. Nechajte ho, aby ju skúsilo nakresliť. A než pôjde spať, spolu ju vyžeňte z jeho izby. Keď sa tohto aktu samo zúčastní, dodá mu to sebadôveru a moc nad zlými snami. Ak veríte na liečivú silu bylín a vaše najmenšie nie je alergik, zaveste nad detskú postieľku kytičku harmančeka. Hovorí sa, že dokáže zaháňať nočné mory a hojiť detské bolesti.
    zdroj http://www.starostlivostodieta.sk/masaze-a-zasp...

    5. mar 2013