Mne sa ti nikdy nepacila tato drasticka metoda, kedy sa hovori, ze kazde dieta sa nechava vyplakat. No jasne, chudatko, ze potom zaspi, ked je vycerpane a nikto mu nepomoze... Super clanok!!
zaujímavé 🙂 ja neznášam,keď Bela plače,proste mi je ľúto,nechcem aby sa cítila zle,aby jej bolo niečo nepríjemné,nebodaj si myslela,že sme sa na ňu vykašlali...uspávam ju na rukách,hojdaním,veľakrát zaspí aj počas dojčenia a keď už fakt nič nepomáha,dám ju do erga,poťapkávam po ritke,pohojdávam sa a ona zaspinká...milujem mať ju blízko seba,aj keď občas mám nervy,keď nechce spať,vtedy nastupuje manžel,veď aj on je rodič 🙂 ale už si všímam,že niekedy má taký akoby trucovitý plač,plače akoby provokačne,napríklad po kúpaní,keď už má dosť obliekania,tak sa rozplače,akože "dajte mi už pokoj konečne" 😀 treba vycítiť,čo chce dieťa plačom povedať 🙂
No-tears“ alebo metóda bez sĺz
Autor: Mgr. Katarína Greškovičová
Po kontroverznej metóde „cry-it-out“ (metóde kontrolovaného plaču), ktorú spropagoval hlavne Ferber (avšak má už nasledovníkov, ktorú ju zjemnili a „poľudštili“), vznikol prístup „no-tears“ (bez sĺz). „Vznikol“ je však silné slovo, pretože táto metóda využíva všetko, čo je pre dieťa a rodiča prirodzené. Byť blízko pri dieťati, túliť ho, dojčiť, hladkať, jednoducho vyjadrovať mu lásku fyzicky. Môžeme povedať, že pri tejto metóde sa snažíme načúvať svojim inštinktom. Ak si však niekto myslí, že táto metóda bez sĺz je skutočne bez sĺz, veľmi sa mýli. Aj pri tejto metóde deti plačú. Rozdiel je len v tom, ako rodičia na tento plač reagujú.
Zástanci tejto metódy tvrdia, že ukladanie na spánok je skvelou príležitosťou na vytvorenie puta a vzťahu s dieťaťom vďaka jemným a príjemným zaspávacím rituálom. Pri tejto metóde rodičia okamžite odpovedajú na detský plač (tzn. prídu za ním, oslovia ho a pod.) a snažia sa svoje dieťa upokojiť rôznymi aktivitami- dojčením, hojdaním, zdvihnutím dieťaťa a podobnými fyzickými aktivitami. Tento prístup vytvára pozitívne spánkové asociácie a do budúcna zdravé spánkové návyky. Odporcovia „no-tears“ však vytýkajú tejto metóde, že vytvára dieťa závislé na rodičoch, ktoré sa nevie samé upokojiť.
Tréning „no-tears“ v porovnaní s „cry-it-out“ trvá dlhšie. Na druhej strane je však menej traumatický ako pre dieťa tak aj pre rodiča. Jedna z najvýraznejších predstaviteliek tohto prístupu Pantley argumentuje, že spánkové režimy nemôžete meniť bez dvoch vecí: plaču alebo času. Ona osobne si vyberá radšej čas.
Tipy a triky pre lepšie spanie a zaspávanie podľa metódy bez sĺz:
Využite biologické hodiny vášho dieťaťa- biologické hodiny vášho dieťaťa majú silný vplyv na fázu spánku alebo bdenia. Pomôžte preto dieťaťu vytvoriť si vnútorné hodiny podľa toho, ako nastavíte čas spánku a vstávania. Dávajte ho spať, keď je unavené a zároveň unavte ho, aby išlo spať.
Dodržujte stále rovnaký čas spania a vstávania- ukladajte dieťa spať skoro (od 18:30 do 19:30 hod). Nenechávajte ho hore dlho, pretože potom je už veľmi unavené, aby zaspalo. Všímajte si, kedy je unavené a hneď ho dajte do postieľky. Ak vaše dieťa chodí spať o 21:30 hod, posuňte čas každý deň o niekoľko minút dopredu (napr. štvrť hodinu). Zmeny robte postupne a pomaly, aby sa dieťa stihlo adaptovať na nový režim.
Zaveďte pravidelné spánky počas dňa- denné spánky sú tým dôležitejšie, čím je dieťa mladšie. S postupom dňa môžete sledovať zmenu nálad svojho dieťaťa. Ak začína byť okolo obeda alebo po obede mrzuté, nesústredené, pomalšie, veľa sa potkýna a pod., je už zjavne unavené. Takémuto dieťaťu treba ešte poobedňajší spánok.
Zaveďte rovnaký zaspávací rituál, pretože rituál poskytuje bezpečnosť. Rovnaký zaspávací rituál pomôže vášmu dieťaťu prejsť zo stavu bdenia cez upokojenie do stavu zaspávania alebo spánku. Okrem toho jednotlivé úkony (kúpanie, obliekanie, dojčenie, masáž apod.) pomôžu aj vám. Môžete zapnúť autopilota v čase, kedy ste najviac unavená.
Vymyslite si nejaké kľúčové slová, ako ich Pantley nazýva, ktoré budú signálom pre vaše dieťa, že je čas ísť spať. Opakujte ich zakaždým, keď treba dieťa upokojiť.
Vytvorte príjemné prostredie- miesto, kde dieťa spí, je veľmi dôležité. Zamerajte sa na samotnú postieľku, jej matrac, perinky, teplotu izby, pyžamo, samotnú izbu a pod. Všetko by malo byť príjemné a malo by dieťatko vítať.
Poskytujte správnu výživu- jedlo môže ovplyvniť hladinu energie a ospalosti. Pred spaním sa preto vyvarujte jedlám, ktoré majú vysoký obsah cukru a proteínov. Správna dávka vitamínov tiež pozitívne ovplyvňuje spánok dieťaťa. Okrem toho dieťaťu doprajte dostatočne veľa jedla a tekutín počas dňa, aby sa počas noci nebudilo hladné.
Pomôžte svojmu dieťaťu byť zdravé a fit- doprajte dieťaťu veľa dennej fyzickej aktivity, ale pred spaním sa jej vyvarujte, keďže pohyb je stimulujúci a dieťa nabudí miesto toho, aby ho uspalo.
„No-tears“ = základná výbava rodiča
„No-tears“ môžete začať so svojim dieťatkom od narodenia, nakoľko je prirodzená a nevyžaduje nič špeciálne. Akú techniku z metódy bez sĺz si zvolíte, je len na vás. Či využijete uspávanie dieťaťa na rukách, dojčenie, či masáž. Čokoľvek, čo dieťaťu, vám a vašej rodine vyhovuje. Každé dieťa je iné a aj v tej istej rodine treba na rôzne deti „iný meter“.
http://babetko.rodinka.sk/starame-sa/denny-rezi...