no takéto otázky som zažila od syna, ked mal zhruba 3-4 roky-prečo je tráva zelená, kde býva slnko, prečo bývame v dome, prečo máme dvere, prečo som chlapec...................a ako 9-ročný sa opýtal zasa, že kto je to pristitútka..........no čo mám povedať, nenašla si článok ?😀
1. Prečo je niekedy cez deň vidieť Mesiac? Mesiac obieha okolo Zeme, a preto sa v rozličných časoch objavuje na rôznych miestach oblohy a niekedy sa môže ukázať aj počas dňa. Mesiac pritom odráža svetlo zo Slnka ako zrkadlo, a preto je počas dňa najlepšie vidieť vtedy, keď je na opačnej strane oblohy ako Slnko. Najlepšie ho vidno týždeň po splne.
2. Prečo je obloha modrá? Je to vďaka tomu, že Zem má ochrannú atmosféru, v ktorej sa nachádzajú drobné čiastočky a molekuly. Rozdeľujú svetlo na jednotlivé vlnové dĺžky, pričom najkratšia a najľahšie rozbiteľná vlnová dĺžka má modrú farbu. Keď Slnko zapadá alebo vychádza, mení sa aj farba oblohy, pretože svetlo musí prejsť cez hrubšiu vrstvu atmosféry, a tak sa podarí rozbiť aj iné farby spektra, ako je žltá alebo oranžová.
3. Objavíme niekedy mimozemšťanov? Zatiaľ to nikto nevie, ale vedci tvrdia, že pravdepodobnosť je veľmi nízka až nulová. Skôr by sa nám mohlo podariť objaviť vzdialenú planétu, na ktorej existujú podmienky vhodné na vznik života. Bola by však príliš ďaleko, aby sme na ňu mohli cestovať.
4. Koľko váži Zem? Zem je oveľa ťažšia ako Mesiac a oveľa ľahšia ako Slnko. Preto Zem obieha okolo Slnka a Mesiac okolo Zeme. Hmotnosť Zeme je však asi 6 000 000 000 0¬00 000 000 000 000 (6 kvadriliónov) kilogramov – teda veľa.
5. Ako sa lietadlá udržia vo vzduchu? Lietadlá majú silné motory, ktoré dávajú lietadlu ťah a pohyb dostatočný na vyvinutie takej rýchlosti, aby krídla dali lietadlu väčší vztlak, ako je gravitačná sila, ktorá tlačí lietadlo naspäť na zem. Vďaka tomu sa lietadlo udrží vo vzduchu.
6. Prečo je voda mokrá? Voda je kvapalina zložená z vodíka a kyslíka. Jednou z hlavných vlastností kvapalín je, že bývajú tekuté a často aj mokré. Keby voda nebola mokrá, nemali by sme čo piť ani sa v čom kúpať.
7. Kam odlietajú vtáky na zimu? Niektoré vtáky sú sťahovavé a pri zmene ročných období sa presťahujú tam, kde sa im dobre žije a kde majú čo jesť. Slovenské sťahovavé vtáky pred zimou odlietajú do teplých krajín, napríklad do Afriky.
8. Ako sa delia veľké čísla? Najľahšie kalkulačkou, ale dajú sa aj na papieri. Príklad 434 : 7 = ? Prvé číslo čitateľa je 4 a je menšie ako 7 a tak si zoberieme 43. V ňom sa sedmička nachádza šesťkrát, tak prvé číslo výsledku bude 6. 6 krát 7 = 42 takže do 43 nám ostala ešte 1. K nej pridáme posledné číslo čitateľa, čiže 4 a dostaneme 14. 14 delené 7 je 2 a tak výsledok rovnice bude 62.
9. Ako vzniká dúha? Vo vzduchu sa nachádza voda a tá má schopnosť rozptýliť slnečné svetlo na spektrum farieb, ktoré tvoria dúhu. Preto dúhu najčastejšie vidíme tesne po daždi, keď je vzduch plný kvapôčok vody.
10. Prečo existujú časové zóny? Keby časové zóny neexistovali a všade by bol rovnaký čas, tak by sa to ľudom nepáčilo. Napríklad my by sme obedovali o dvanástej a Slnko by nám svietilo nad hlavou. Ale keďže Zem je guľatá, v Austrálii by v tom čase mali tmu a museli by obedovať uprostred noci a cez deň spať. Svetové zóny zabezpečujú, aby ľudia na celej planéte vstávali s východom Slnka, jedli počas dňa a išli spať po zotmení.
Zdroj http://mozgovna.pravda.sk/clovek/clanok/25628-v...