Dnes som cestou z prace zachytila zaujimavy rozhovor otca s dcerkou.Dievcatko ho cakalo pred domom ked sa vracal z prace.
D:Ahoj oci...ako bolo v praci?
O:Celkom fajn.Ty si sa ako mala?
D:Dobre.
O:A mamina co?Aku ma naladu?
D:Zatial dobru...tak jej ju prosim ta nepokaz 😄
Zaujímavé rozprávkové citáty plné múdrosti...stojí za prečítanie 🙂
#o2_soda http://soda.o2.sk/tema/matky/15-rozpravkovych-c...
#cvaknute_mobilom #o2_sutaz
čaro vody
Skalná ruža - slovenské "aloe vera"
Skalnú ružu pestujem už niekoľko rokov, je to nenáročná rastlinka, ktorá vyrastie hocikde. Z detstva si pamätám, že nám na balkóne rástla v štrbinách medzi dlažbou. Ja som ju zatiaľ používala len pri bolestiach ucha a na štípance a až nedávno som si prečítala aké rôzne využitie má.
Vedeli ste čo táto zaujímavá rastlinka dokáže?
Choroby uší
Listy skalnej ruže rozdrvíme v porcelánovom lekárenskom mažiari a do šťavy namočíme vatový tampón, ktorý vložíme do ucha pri nedoslýchavosti, zvonení v ušiach a problémoch s počúvaním (šumenie a podobne). Pri ušných zápaloch nakvapkáme 2-3x denne do ucha niekoľko kvapiek čerstvej šťavy. Nahriata šťava z ruže, nakvapkaná do ucha, pomáha liečiť zápal stredného ucha.
Paradentóza a slabšie bolesti zubov
Zuby si dôkladne umyjeme od nečistôt a potom dva – tri lístky rozžujeme medzi zubami. Dôkladne. Nezalievame ani neprehĺtame. Zvyšky tuhých častí jednoducho vypľujeme a ideme spať. Liečivo pôsobí po celú noc.
Bradavice, kurie oká, zápaly v ústnej dutine, v krku, nádcha a spáleniny
Bradavice a kurie oká potierame podľa potreby, kým výrastok neodpadne či nezmizne. Šťava z listu pôsobí aj ako prostriedok pre rýchlejšie hojenie a zabíja baktérie.
Pre kloktanie pri zápaloch ústnej dutiny a krku použijeme kloktadlo zo šalvie alebo repíka, do ktorého pridáme 2-3 lyžičky čerstvej šťavy zo skalných ruží. Šťavu používame vychladenú podľa potreby.
Šťavu môžeme nakvapkať aj do nosa pri nádche z prechladnutia, či nádche alergickej. Pri zápaloch mandlí treba šťavnaté lístky ruže žuvať v ústach, prípadne šťavu nakvapkať do vody a kloktať.
Ďalší spôsob prípravy nálevu: 2 PL dužinatých listov pokrájame, zalejeme šálkou horúcej vody, necháme vylúhovať 10 minút a pijeme teplé 1x denne.
Chladivá masť na pomliaždeniny, modriny a drobné rany
Listy skalnej ruže „pomliaždime“ v rukách a varíme s čistou bravčovou masťou tak dlho, až sa šťava vyparí. Potom prefiltrujeme, plníme do téglikov od krému a necháme vychladnúť a stuhnúť. Použiť možno aj iný tuk - kokosové alebo bambucké maslo, ktoré sa dá zakúpiť v čistej podobe. Hotovú masť uchovávame v chladničke.
Žalúdočné vredy a „bercové“ vredy
Šťava z listov skalnej ruže zmiešaná s olivovým olejom sa používa na bercové vredy. Je však účinná aj pri žalúdočných vredoch. Vtedy je potrebné šťavu alebo nakrájané lístočky zmiešať s olivovým olejom (1:1) a užiť na lačný žalúdok. Jesť sa môže až po uplynutí minimálne 10 minút. Šťava sa nesmie miešať s alkoholom, ani sa nesmie variť!
Rýchla prvá pomoc pri popŕhlení žihľavou, poštípaní hmyzom, na popáleniny, modriny a drobné rany
Z listov odlúpneme tenkú šupku, aby sa uvoľnila šťava, a použijeme ako obklad na postihnuté miesto. Šťavu môžeme tiež krúživým pohybom prstom dostať pod kožu pri silných štípancoch.
Chladivý nápoj pri horúčke a zahlienení horných ciest dýchacích
Do pohára čistej vody vložíme niekoľko umytých čerstvých lístkov skalnej ruže a necháme lúhovať najmenej 1 hodinu, pridať možno aj olúpanú šalátovú uhorku. Scedíme a pijeme vychladené podľa potreby, najviac však 3 poháre denne. Tento nápoj sa však nesmie používať v tehotenstve, pri dojčení a pre malé deti.
Osviežujúca chladivá pleťová voda po spálení pokožky slnkom:
Rovnakým postupom ako nápoj pripravíme vylúhovaním listov skalnej ruže a šalátovej uhorky i pleťovú vodu a obklad na pokožku spálenú od slnka.
Na záver jeden tip. Skúste si pár lístkov skalnej ruže nakrájať na jemné rezančeky a primiešať do zeleninového šalátu. Okrem toho, že dodá jedlu kyselkavú chuť urobí veľa aj pre vaše zdravie.