s1ssa
17. mar 2017
33 

Ach to spanie, zaspávanie.

Ak Vás viac zaujíma gramatika a diakritika než obsah, nečítajte ďalej, článok je písaný narýchlo moja dcéra je pre mňa doležitejšia a mám cz kláv.
Pekný dník, často skloňovaná téma, deti a ich spánok, či zaspávanie. Naša Vikinka má 4 mesiace, prvé mesiace zaberalo hojdanie vo vaničke kočára, ak mala koliku, a to že mávala riadnu, tak zaberalo čičíkanie na ramene alebo hojdanie v autosedačke, v tomto si neviem vynachváliť hrazdu v zárubni a kvalitné remene na hojdanie. Patríme k šťastným rodičom obdareným dieťatkom, ktoré má od malička režim deň/noc. Možno vďaka prebdeným dňom vďaka kolike a nociam s čičíkaním bez rozprávania sa.  Už nám spinká nám vo vlastnej postielke, keď bola menšia tak mala hniezdočko, nakoľko odmietame spať s malou v manželskej posteli a tolerovať okupovanie priestoru. Nevyspatý rodič rovná sa nekľudný rodič. Pri prenášaní cez nočný spánok ak zaspí pri kojení sa nám nebudí, nechávame ju najprv spať aspoň pol hodinu. Alebo iba skontroluje čo sa deje a spinká ďalej. Na začiatku nám začínal nočný spánok okolo 23h až polnoci, postupne sa však posúval na skoršie 1h , prestávky medzi nočným kojením boli 3h, dnes sú tak 3-4h podľa toho ako sa naláduje a spíme od 20h-22h 🙂 Pred pár dňami sme však vďaka očkovaniu, horúčkam, zúbkom a hnačke dospeli k zaspávaniu jedine pri kojení na posteli a jedine poležiačky, čo je časovo náročné a zjavne nepohodlné, hlavne, ak slečna vyžaduje túlenie počas celého spánku, tj. keď sa vzdialim, ihneď je hore. Problém nastáva hlavne cez deň, keď je malinká už napapaná. Chce sa jej spať a nevie ako. Nezaberá čičíkanie, natriasanie, nosenie, hojdanie v kočiku ani sedačke. Zvykla nám revať ako pavián aj na prechádzke, čo nám znemožňovalo kamkoľvek ísť, nehovoriac o nervozite. Občas zabralo nosenie na rukách, ale nie vždy. Tak sme začali zo samostatným zaspávaním, už je na to aj dosť veľká, je naučená čo znamená papať, prebaliť, bolí bruško, spinkať. Cez deň, keď sa napalala, prebalila, vyhrala a pocvičila, som ju nechala ukludniť z aktivity pri kolotoči. Zívnutie! A išli sme na to. Kolotoč dohral, preložila som ju do postieľky. Zo začiatku sa jašila, ja som bola v tej istej miestnosti pri PC, no mimo jej dohľad. Keď začala mrnčať, ale pozor nie plakať, išla som ju po pár minútach pohladiť a povedať jej, že sa bude spinkať a šla som preč. Opakujúce sa mrnčanie ani nie do dvoch minút utíchlo a vystriedalo ho cmúlanie palčeka a o pár minút spánok. Naša malá nemá rada dudel, takže cmúľa pršteky. Cez deň, sama, a v postielke. Pekne bez revu a taumy. Denný spánok nám vydrži od pol hodiny tak do hodiny a pol. Ak však plače, a plač strieda rev, nemá to význam. Treba najprv ukludniť a potom uložiť. Zaberá nám na to TAP-TAP metóda, otočit dieťatko na bok, a zľahka potlapkávať kým nezaspí na ramene a zadočku, prípadne na hornej časti chrbátika, malú to ukludní aj keď dlhšie plače, že nevie zaspať. Ak chce zaspávať pri kojení tak ju kľudne nechám. Hlavne, že je spokojná a spinká. 🙂 Želám rovnaký úspech zo zavádzaním spinkania každým rodičom. A obdivujem tých ktorých dieťatko nemá nočný spánok.
TIP ak sa spiace bábo budí s plačom a neotvára oči, dajte mu prsník či nie je iba hladné, ak áno po najedení bude ďalej sladko spinkať.

Začni písať komentár...

Odošli