Je nepochybné, že zamestnanci mávajú často nízke právne povedomie v pracovnoprávnych vzťahoch a nepoznajú svoje práva a povinnosti pri jednotlivých, Zákonníkom práce definovaných, spôsoboch skončenia pracovného pomeru. Aj keď sa mylne domnievajú, že v tomto smere má silnejšiu pozíciu zakaždým zamestnávateľ, nie vždy tomu tak je a preto možno postupne niekoľkými príspevkami bližšie ozrejmím nároky, práva (a prípadne aj povinnosti) zamestnancov pri rôznych typoch skončenia pracovného pomeru.
Zákon rozlišuje štyri spôsoby skončenia pracovného pomeru:
1. skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe,
2. výpoveď,
3. dohoda o skončení pracovného pomeru,
4. okamžité skončenie pracovného pomeru.
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu nepredstavuje spôsob skončenia pracovného pomeru, pretože nezávisí od vôle zamestnanca alebo zamestnávateľa a končí uplynutím dohodnutej doby.
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Ide o najjednoduchší spôsob, ktorým možno pracovný pomer ukončiť.
1. Predpokladom skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe je zakotvenie skúšobnej doby v pracovnej zmluve. Preto nemajte strach pri rokovaní so zamestnávateľom vysloviť požiadavku neurčenia skúšobnej doby, ak o danú prácu máte záujem. Nie raz som sa v praxi stretla s tým, že zamestnávateľ takúto požiadavku akceptoval. Ak vám vyhovie, takýto jednostranný spôsob skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa nie je možný, ibaže by ste boli prefíkanejšie a vyslovili by ste požiadavku o zakotvenie možnosti skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe do pracovnej zmluvy len pre seba a nie aj pre zamestnávateľa (áno, aj takéto prípady sú úplne bežné). V prípade, ak by skúšobná doba bola dohodnutá iba ústne alebo v písomnej pracovnej zmluve uzavretej až po vzniku pracovného pomeru, pracovný pomer nie je možné skončiť v skúšobnej dobe.
2. Ak skúšobná doba v pracovnej zmluve dohodnutá je, v takom prípade je skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe jednostranným právnym úkonom, ktorým jedna zmluvná strana oznamuje druhej zmluvnej strane ukončenie pracovného pomeru, pričom tento zrušovací prejav vôle je možné uskutočniť najskôr v deň nasledujúci po dni, ktorý bol dohodnutý ako deň nástupu do práce a najneskôr v posledný deň trvania skúšobnej doby. Oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe k neskoršiemu dátumu, než akým je posledný deň trvania skúšobnej doby, resp. ak zamestnanec alebo zamestnávateľ neuvedie deň skončenia pracovného pomeru alebo uvedie spätný dátum skončenia pracovného pomeru, pracovný pomer sa končí vo všetkých týchto prípadoch dňom doručenia oznámenia o skončení pracovného pomeru.
3. Zamestnanec ako aj zamestnávateľ môže v skúšobnej dobe ukončiť pracovný pomer aj bez udania akéhokoľvek dôvodu. Avšak, ak zamestnávateľovi s radosťou ukážete svoju tehotenskú knižku (a máte na to svedkov) alebo oznámenie o vašom tehotenstve uskutočníte civilizovanejším spôsobom, a to v písomnej forme, hoc aj len SMS správou (nezačínajte však tým, že mu pošlete fotku z ultrazvuku - mohol by dostať infarkt...), v tom okamihu sa stávate chránenou a zamestnávateľ s Vami môže ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe už len vo výnimočných prípadoch a z dôvodov, ktoré nesúvisia s vašim tehotenstvom (rovnako chránená je tiež matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena). Pre platné skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe vo vzťahu k tehotnej žene, k matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacej žene sa vyžaduje písomná forma, výnimočnosť skončenia pracovného pomeru a uvedenie takých opodstatnených a skutočných dôvodov skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe, ktoré nesúvisia s tehotenstvom alebo materstvom ženy.
4. Zákonník práce požaduje, aby oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe bolo doručené aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť. Táto lehota je však len odporúčacieho charakteru a jej nesplnenie nemá vplyv na platnosť skončenia pracovného pomeru (ibaže je daná lehota zakotvená v písomnej pracovnej zmluve ako dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom). Ak vás totiž zamestnávateľ dokonale vytočí v jeden upršaný utorok, určite nebudete s úsmevom čakať do slnečného piatka, kým sa s ním budete môcť rozlúčiť, ale priamo na pracovisku načarbete na papier jednoduchými slovami: "Oznamujem, že ukončujem pracovný pomer so zamestnávateľom (identifikačné údaje zamestnávateľa), ktorý vznikol dňa XY na základe pracovnej zmluvy uzavretej dňa YZ ku dňu ZX. (dátum, podpis)".
5. Aj napriek tomu, že nedodržanie písomnej formy oznámenia o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe Zákonník práce nepostihuje neplatnosťou právneho úkonu, odporúčam oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe doručiť zakaždým v písomnej forme, pričom SMS správa nie je tou správnou formou a telefax má v súčasnosti zapnutý už len málokto.
6. Ak sa pracovný pomer v skúšobnej dobe ukončuje ústnou formou, je platné okamihom, kedy bolo oznámené. Ak budete oznámenie o skončení pracovného pomeru doručovať osobne, nezabudnite si nechať potvrdiť prevzatie oznámenia. V prípade, ak ho budete posielať poštou, určite úložnú dobu na tri dni a odošlite zásielku doporučene s doručenkou (podací lístok ako aj doručenku, ktorá sa Vám vráti, si uschovajte).
7. Oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe je zamestnávateľ povinný doručiť zamestnancovi do vlastných rúk. O právnom úkone skončenia pracovného pomeru sa musí druhý účastník dozvedieť najneskôr do uplynutia skúšobnej doby, inak je skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe neplatné.
8. Prípadnú neplatnosť skončenia pracovného pomeru je potrebné si zakaždým odsledovať. Totiž napr. samotná okolnosť, že sa pracovný pomer v skúšobnej dobe ruší aj bez uvedenia dôvodu, sama o sebe nevylučuje, že ide o diskriminačné rozviazanie pracovného pomeru. Neplatnosť skončenia pracovného pomeru skončením v skúšobnej dobe môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.
9. Vždy si prečítajte celý obsah zmluvy, ktorú podpisujete. A to platí pri všetkých typoch zmlúv, nielen tých pracovnoprávnych.
Najbližšie priložím skončenie pracovného pomeru dohodou a rozoberiem základné rozdiely medzi dohodou o skončení pracovného pomeru a výpoveďou (výhody/nevýhody/nároky/následky...). 😊
@katarinahantakova Jej, Ty si zlatá! 🥰 Ďakujem Ti. 😊
Začni písať komentár...
Renatka..teba nam zoslali nebesa
Taka pekna baba a taka mudra 😁 a tie vlasy krasne 🔝
Za seba dakujem za kazdy prispevok a radu.
Mozno par ludi nepochopi trefnu poznamku...ale ja som tvoj clovek ...💜