redakcia
7. jan 2025
3229 

Niekedy menej je viac

Do nosa mi udrie ostrá vôňa octu. Na stole vidím sódu bikarbónu a v zaváraninovom pohári nastrúhané mydlo. Evidentne som babku vyrušila pri veľkom predvianočnom upratovaní. Hotový Majster N. Keď som videla na stole jej „výbavu“, sama pred sebou som sa hanbila. Dodnes si totiž pamätám, ako som sa ako mladé dievča pohoršovala nad jej štýlom upratovania. 

My sme mali doma na každý kút domácnosti niečo – špeciálny prípravok, všemocný čistič. Nemohla som pochopiť, prečo si veci nezjednoduší. Umývadlá umývala octom namiesto „zázračného“ odstraňovača vodného kameňa, ktorý sme používali my. Bielizeň prala v práčke s nastrúhaným mydlom a do posledného plákania pridala malé množstvo octu, na odstránenie zvyškov mydla a zmäkčenie látok.  

My sme prali s práškom a pridávali poriadnu dávku aviváže s vôňou, ktorá sa šírila po celej domácnosti. Ona sušila svetlú bielizeň vonku, na slniečku, aby bola belšia. My sme do práčky pridávali drahý odstraňovač škvŕn, rozjasňovače či bielidlo. 

Babka však bola neoblomná. Odmietala moderné čistiace prostriedky. Mala vlastné spôsoby, ktoré si rokmi vyšperkovala do dokonalosti. Každé leto si nasušila viazaničky levandule zo svojej záhradky. Potom ich vkladala do ľanových vrecúšok a ukladala do skríň medzi veci. Prišlo mi to celé nemoderné, nepraktické a zastaralé. Ale ako to býva, rokmi človek prezrie...

Keď som sa začala starať o vlastnú domácnosť, automaticky som pristupovala k upratovaniu a praniu tak, ako som bola naučená z domu. Ani ma veľmi nevyviedlo z miery, že po každom veľkom upratovaní ma trápil ekzém alebo že som občas dostala alergickú reakciu na nový prášok či čistič. Ignorovala som to. To, čo človek ignoruje pri sebe, sa však často zmení príchodom detí.

A tak to bolo aj u mňa. Keď som prala tie drobné vecičky, ktoré som mala pripravené pre bábätko, ktoré som nosila pod srdcom, zrazu som bola na pracie prostriedky oveľa náročnejšia. Nechcela som to malé telíčko zaťažovať zbytočnou chémiou. Uvedomila som si, že pranie je jednou z oblastí, kde môžem spraviť významnú zmenu. Trávime väčšinu života v kontakte s oblečením – cez deň ho nosíme a v noci v ňom spíme. Preto mi dávalo zmysel, že to, čo na oblečení zostáva po praní, by malo byť bezpečné a šetrné. Po prvej návšteve drogérie som však zistila, že všetky tie „hypoalergénne“ produkty obsahujú stále zložky, ktorým nerozumiem. Vzala som to ako výzvu a začala pátrať. Čím viac som o tom čítala, tým viac som si uvedomovala, že domácnosť bez chémie nie je len niečo, čo chcem pre svoje dieťa, ale aj pre nás – pre celú rodinu.

Skúsila som ísť cestou mojej babičky, ale veľmi rýchlo som prišla na to, že to nie je cesta pre mňa. Jednoducho som sa nedokázala vzdať toho pohodlia, ktoré mi poskytovali produkty z obchodov - kúpiť, použiť, fungovať. Stačilo trošku pobrázdiť internet, prečítať si recenzie a veľmi rýchlo som zistila, je možné spojiť to najlepšie z oboch svetov. Existujú moderné čistiace prostriedky, ktoré sú ekologické a bezpečné, ale zároveň efektívne. A tak som spoznala produkty českej značky Natasha, ktoré dokonale ulahodili mojim potrebám a podporili ma mojej ceste k netoxickej domácnosti.

Ako to celé funguje?

Ak aj vy uvažujete, že sa vyberiete cestou netoxickej domácnosti, vrelo vám to odporúčam. Prečo? Napríklad parfémy obsiahnuté v pracích prostriedkoch patria medzi najškodlivejšie látky. Sú to prevažne vysoko dráždivé ropné deriváty, ktoré majú preukázané karcinogénne účinky. Optické rozjasňovače v skutočnosti bielizeň nevybielia, ale iba absorbujú UV žiarenie a vytvárajú ilúziu belosti. Zároveň sa viažu na vlákna oblečenia a môžu spôsobovať alergické reakcie či podráždenie pokožky. V bežných prostriedkoch sa navyše často nachádzajú plnidlá, ktoré síce zväčšujú objem prášku, ale nemajú žiadnu čistiacu funkciu. Ďalšou zbytočnou zložkou sú konzervatny. Sú vysoko dráždivé, na ľudský organizmus aj životné prostredie majú toxický vplyv. Aby toho nebolo málo, aktívne látky v klasických pracích prostriedkoch sú vyrábané z ropy a zemného plynu. 

Dá sa to aj inak

Ekologické pracie prostriedky Natashazaložené na prírodných zložkách, ktoré rešpektujú zdravie človeka aj planéty. Základ ich účinnosti tvoria aktívne látky pochádzajúce z prírody – či už saponíny z pagaštanu konského alebo mydlá z rastlinných olejov – spoľahlivo odstraňujú nečistoty a sú biologicky odbúrateľné. Prírodné silice bielizni dodávajú jemnú, príjemnú vôňu a zároveň majú antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Ich prednosťou je aj schopnosť osviežiť textílie bez podráždenia pokožky. O žiarivú belosť bielizne sa starajú bielidlá na báze kyslíka, ktoré sa pri kontakte s vodou aktivujú a čistia hlboko vo vláknach. Bielizeň je tak nielen čistá, ale aj hygienicky ošetrená. Ďalšou výhodou je, že pracie prostriedky neobsahujú žiadne konzervanty.  Majú dostatočne vysoké pH, takže to nie je potrebné. Ekologické prostriedky Natasha sú navyše balené vo fľašiach z recyklovaných materiálov a sú koncentrované, čím prispievajú k zníženiu odpadu a udržateľnejšiemu životu.

Ako vyzerá teda moje pranie dnes?

1. Odstránenie škvŕn

Každé pranie začínam ošetrením škvŕn pomocou žlčového mydla. Je účinné na mastnotu, krv, ovocné šťavy a iné škvrny. Používam ho aj na jemné materiály, ako sú detské oblečenie či látkové plienky.

2. Namáčanie

Namiesto bielidiel využívam Natasha OX, prášok na báze aktívneho kyslíka. Jeho aktívne zložky pôsobia na odolné škvrny a bielia textílie prirodzene. Po kontakte s horúcou vodou sa rozkladá na neškodné látky, ako peroxid vodíka a ihličitan sodný (obyčajnú sódu), ktoré nezaťažujú životné prostredie.

3.  Pranie – s kaštanovým pracím gélom

Gaštanový prací gél využíva silu prírodných saponínov, ktoré sa získavajú z gaštanov, zbieraných v Českej republike. Gaštany obsahujú látky, ktoré efektívne odstraňujú mastnotu a nečistoty. Gél neobsahuje syntetické parfémy, len jemné prírodné esenciálne oleje, ako levanduľu, ktorá osvieži oblečenie.

4. Máchadlo – dokonalá bodka za praním

Natasha Máchadlo Levanduľa vďaka kyslému pH pomáha vypláchnuť zvyšky pracieho prostriedku a tým podporuje udržanie prirodzenej rovnováhy pokožky a zároveň zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa na textíliách. Navyše, ochraňuje farby pred vyblednutím a zanecháva oblečenie jemné a hebké – ideálne pre citlivú pokožku detí a alergikov.

Ako vyzerá upratovanie v netoxickej domácnosti?

Keď už sa raz vydáte cestou netoxickej domácnosti, niet cesty späť. A tak to bolo aj u mňa. Ekologické produkty Natasha postupne nahrádzali aj všetky čistiace prostriedky. 

Na podlahy a povrchy – Natasha Univerzálny čistič

Jeden čistiaci prostriedok, ktorý zvládne všetko – od podlahy až po okná. Natasha Univerzálny čistič používam na dlažby, drevené povrchy aj kuchynskú linku. Jeho zloženie s výťažkom z pomarančovej kôry si ľahko poradí s mastnotou a odolnými škvrnami, no zároveň je jemné k povrchom. Najviac si na ňom cením sviežu citrusovú vôňu, ktorá mi vždy spríjemní upratovanie.

Na vodný kameň – Natasha Citrónový čistič

Vodný kameň je v našej kúpeľni večná výzva, no Natasha Citrónový čistič si s ním poradí skutočne účinne. Obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá rozpúšťa usadeniny na batériách, dreze či sprchovom kúte. Prírodné zloženie je šetrné k povrchom, takže nemám obavy, že by ich poškodilo.

Na kuchyňu – Natasha Pomarančový čistič

V kuchyni sa mastnota objaví rýchlo, či už na sporáku, rúre alebo kuchynskej linke. Natasha Pomarančový čistič s prírodným limonénom dokáže tuky a zaschnuté nečistoty rozpustiť bez drhnutia. Povrchy sú po ňom čisté, lesklé a hlavne bez zvyškov zbytočných chemikálií.

Na toaletu – Natasha WC čistič

Ani čistenie toalety už nie je nočnou morou. Natasha WC čistič Borovica obsahuje borovicový olej, ktorý má prirodzené dezinfekčné vlastnosti a neutralizuje pachy. Vďaka gélovej konzistencii sa dobre nanáša a dostane sa všade, kde treba. Navyše, je bezpečný pre čističky odpadových vôd.

Aj malé kroky dokážu spraviť veľký rozdiel

Hoci viem, že toxické látky sú dnes prítomné takmer všade a vo veľkom meradle s tým nič nespravím, v mojom malom rodinnom svete to ide. Práve doma, v priestore, kde trávime veľkú časť svojich životov, máme možnosť rozhodnúť sa, čo pustíme do našich domovov a čo nie. Netoxická domácnosť pre mňa nie je dokonalosť ani striktné pravidlá – je to cesta, ako si krok po kroku vytvoriť bezpečné a príjemné prostredie, kde sa všetci cítime dobre.

Aj malé kroky dokážu spraviť veľký rozdiel. Nemusíte hneď zmeniť všetko naraz – stačí začať výmenou niekoľkých produktov a postupne si všímať, ako sa váš domov mení. Možno si všimnete čistejší vzduch, menej podráždenú pokožku alebo len ten pokojný pocit, že robíte niečo dobré pre seba a svojich blízkych. Každá malá zmena sa počíta – a tie najdôležitejšie začínajú práve u nás doma.

P.S.: Ak som vás mojim textom inšpirovala a radi by ste vyskúšali niektorý z mojich obľúbených favoritov značky Natasha, môžete na e-shope natasha.cz využiť aktuálnu akciu. Pri objednávke nad 40 € neplatíte dopravu a dostanete 2x100 ml vzorku ako darček.

Prací gél z gaštanov a Máchodlo si môžete dokonca kúpiť aj v predajniach dm drogerie markt. 


Tento článok vyšiel s podporou Natasha

Zdroj fotografií: Redakcia, DALL·E

Začni písať komentár...

Odošli