redakcia
9. máj 2024
8132 

Cyklus detských respiračných ochorení

Na jar a v lete, na rozdiel od zimných mesiacov, býva viac bezstarostných dní bez chorôb. Ak sa však deti pohybujú v kolektívoch, stretávajú sa s vírusmi a baktériami po celý rok. 

K lekárovi aj desaťkrát za rok... 

Najčastejšie sa na Slovensku detskí lekári stretávajú so zápalmi horných a dolných dýchacích ciest. A to v období veku 3 – 6 rokov, kedy deti môžu navštevovať lekára aj desaťkrát za rok. Môže za to prevažne kontakt s novým kolektívom v škôlke alebo pri nástupe do školy. Ako zvládnuť záplavu chrípkových vírusov čo najlepšie a pomôcť deťom v domácom prostredí? Poradíme vám niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete podniknúť doma, aby ste udržali svoje deti zdravé a šťastné. Hodina denne na čerstvom vzduchu, športovanie, plávanie, zdravá strava plná vitamínov, dostatok spánku - to všetko môže posilniť imunitný systém vašich detí ešte pred ochorením. Ak sa však nevyhnete prechladnutiu a chrípke, nezúfajte.

Kedy navštíviť pediatra? 

Niekedy sa zdá, že najlepším riešením je hneď pri prvých príznakoch ochorenia zavolať lekára a začať s klasickou liečbou. Avšak nie vždy je to ideálna stratégia. Na vyšetrenie by ste mali prísť až po jednom či dvoch dňoch, keď sú príznaky ochorenia plne rozvinuté. Vtedy môže lekár rozhodnúť o správnej liečbe. Existujú však výnimky, ako napríklad novorodenci alebo dojčatá s vysokou teplotou, ktorí vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť. Veľmi dôležité je vedieť rozlíšiť aj typ kašľa a podľa toho určiť doplnkovú liečbu. Ak začne byť dieťa dýchavičné a kašeľ sa náhle zhorší, vtedy už kontaktujte lekára. No väčšina detských ochorení je zvládnuteľná doma s pomocou voľnopredajných liekov. Dostupné sú rady a informácie online či od farmaceutov v lekárňach.

Horúčka sa dá zvládnuť do päť dní... 

Pri liečbe bolesti a horúčky u detí je dôležité mať na pamäti, že jednorazové podanie antipyretík nemusí stačiť. Je lepšie udržiavať teplotu pod kontrolou, aby sa dieťa cítilo pohodlnejšie. Sledujte tiež, ako vaše dieťa reaguje na lieky a konzultujte s lekárom, ak máte akékoľvek obavy. Často je horúčka sprevádzaná aj inými príznakmi ako bolesť v hrdle, kašeľ či soplík, hnačka. Základom je odpočinok v domácom prostredí a dostatok tekutín. Ak teplota dieťaťa presiahne 38,5 stupňa alebo ak horúčka pretrváva dlhšie a dieťa ju zle znáša, podávame voľnopredajné lieky proti horúčke. No ani po prvej dávke nemáme vyhraté. Vo väčšine prípadov jednorazové podanie antipyretík nepostačuje. Vhodné je zvoliť si taký režim podávania, aby sa teplota udržala pod kontrolou a aby sa dodržalo správne dávkovanie. S dávkou starostlivosti môžete horúčku zvládnuť do 4-5 dní. Pamätajte, že nie je nič dôležitejšie ako zdravie a pohoda vašich detí.

Vyberte pre vaše dieťa Paralen!

Vhodnú formu podávania zvoľte podľa veku a kilogramov vašej ratolesti. PARALEN ® 125 mg tablety sú určené pre deti od troch rokov a od deviatich kilogramov, PARALEN ® 100 mg čapíky sú vhodné pre deti od siedmich kilogramov a PARALEN ® SUS sirup je pre deti od troch mesiacov a s minimálnou telesnou hmotnosťou päť kilogramov. Ak si na základe veku a kilogramov vášho dieťatka môžete vybrať z viacerých možností, rozhodnite sa podľa jeho zdravotného stavu – napríklad ak má hnačku, nie je vhodné podávať čapíky. Naopak, ak dieťa vracia, môžete siahnuť práve po nich. 


Tento článok vyšiel s podporou PARALEN®

Zdroj fotografií: Redakcia

MAT-SK-2300231-2.0-05/2024

PARALEN ® 100 je liek na použitie do konečníka. PARALEN ® 125, PARALEN ® SUS sú lieky na vnútorné použitie. Obsahujú paracetamol. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo s lekárnikom.

Začni písať komentár...

Odošli