radovan_cukor
10. júl 2015

Rozoznávajme cukor od cukrov!

Keďže som si všimol, že nie vždy sa spotrebitelia dobre orientujú v pojmoch, dovolil som si vložiť do blogu takýto článok, ktorý by mohol byť nápomocný pri orientácii sa v zložení potravín a tým lepšej kontroly príjmu sacharidov. Pojem cukor a cukry sú často mylne zamieňané. Výsledkom môže byť nesprávne pochopenie nutričného obsahu výrobku, čím sa zároveň znemožňuje aj správne posúdenie vplyvu na ľudský organizmus.

Malá lekcia z chémie

Pojmom cukor sa vo všeobecnosti zvykne hromadne označovať všetko, čím sa získava sladká chuť jedla alebo nápoja. Je to však veľmi skreslené. Je dôležité uvedomiť si a rozlišovať medzi pojmami cukor a cukry. Rozdiel rozhodne nie je len v písmenkách. Podľa základných chemických zákonitostí, a aj podľa Výnosu MP SR z 28. apríla 2004, môžeme ako cukor označiť výlučne len čistú sacharózu - teda prírodný repný a trstinový cukor patriaci do skupiny tzv. disacharidov. Svoj pôvod má v sladkom základe cukrovej repy a trstiny. Termínom cukry však už označujeme všetky monosacharidy, teda jednoduché cukry fruktózu a glukózu, ďalej už spomínané disacharidy, vrátane laktózy – mliečneho cukru, ale aj iné sladidlá: izoglukózu, fruktózový sirup, obilné slady atď. Pre spotrebiteľa je prospešné uvedomiť si tento rozdiel, pretože je potom omnoho jednoduchšie objektívne posúdiť kvalitatívne zloženie  jednotlivých potravín a mať tak prehľad o príjme cukrov.

Naučme sa čítať etikety

Zamieňanie názvov cukor – cukry pri poskytovaní údajov o nutričnom zložení potravín, často aj prostredníctvom médií, prináša spotrebiteľovi rad neúplných a protichodných tvrdení o cukre. Na etikete o nutričnom zložení potravín je okrem iných zložiek aj množstvo cukrov (nie cukru), ktoré navyšujú kalorické hodnoty produktu. V mnohých prípadoch je produkt sladený kombináciou cukru s inými cukrami ako je izoglukóza, či obilné sirupy – kukuričný, špaldový, pšeničný, glukózový, fruktózový,

Základným krokom pri zorientovaní sa na etiketách výrobkov je rozoznávať nutričné zloženie od zloženia výrobku.

Príklad Zloženia výrobku:

Ingrediencie:cereálie 58,6% (celozrnná pšenica 31,7%, kukuričná krupica, pšeničná múka), cukor*, pšeničný škrob, glukózový sirup, rastlinný olej, čokoláda 1,6% (cukor, kakaový prášok so zníženým množstvom tuku, kakaová hmota), aróma, hnedý cukor, jedlá soľ, kypriace látky (fosforečnan vápenatý, uhličitan sodný), regulátor kyslosti (fosforečnan sodný), vitamíny a minerálne látky.

Príklad Nutričného zloženia:

Tabuľka: Nutričné zloženie na 100 g výrobku

Energetická hodnota    1596 kJ / 381,2 kcal

Tuky    3,4 g

z tohonasýtené mastné kyseliny    1,1 g

Sacharidy   80,1 g

z toho cukry**    35,3 g

Bielkoviny   6,4 g

Soľ    0,4 g

Vláknina     5,2 g

*Cukor v zozname ingrediencií predstavuje sacharózu, teda repný alebo trstinový cukor. Len takto jednoznačne určenú ingredienciu môžeme považovať za cukor.

**Pojem cukry v tabuľke nutričného zloženia predstavuje všetky sladidlá, ktoré boli do produktu pridané. Ide o rôzne druhy sladidiel, ktoré určí výrobca – izoglukózu, med, obilné slady, prípadne aj cukor a ich podiel na celkom obsahu sacharidov. V žiadnom prípade však nemožno výraz cukry v tabuľke nutričného zloženia interpretovať ako cukor.

Už základná orientácia v etiketách môže pomôcť kvantifikovať a následne aj kontrolovať príjem cukrov a cukru v potrave. Kto má záujem strážiť si príjem cukrov potrave, je dôležité všímať si aspoň približný percentuálny podiel cukrov na zložení. Pokiaľ presahuje 33%, teda je ho vo výrobku viac ako jedna tretina, potravina si zasluhuje zvýšenú pozornosť. Odborníci tiež odporúčajú okrem obsahu cukrov sledovať na etiketách aj tzv. glykemický index, ktorý hovorí o tom, ako rýchlo a ako intenzívne potravina ovplyvňuje hladinu krvného cukru.

Začni písať komentár...

Odošli