Nebudem písať o tom, že je množstvo iných zaujímavých aktivít, ktoré deti môžu robiť, okrem pozerania na obrazovku. To je samozrejmosť. Tak isto je aj samozrejmé, že knihy by mali mať pred obrazovkou prednosť. Ale veď vieme… Zima je dlhá a aj keď jar už prichádza, ešte si nejakú chvíľu počkáme, kým budeme môcť viac času tráviť vonku. Občasné pozeranie rozprávok nezaškodí a nám rodičom pomôže.
Jasné, že je potrebné to trochu odkontrolovať, ustrážiť. To už je na nás dospelých. Napríklad u nás platí pravidlo, že rozprávky sa pozerajú jedine vo večerných hodinách. A funguje nám to.
A je jasné, že niektoré rozprávky sa mi až tak veľmi nevidia a iné zas deťom pustím s pokojnejším svedomím, pretože sú naozaj pekné a myslím, že deťom môžu aj niečo hodnotné priniesť. Nič proti najnovším rozprávkam, len mi tie staršie prídu akosi krajšie, zmysluplnejšie. A tak sa u nás pozerajú aj rozprávky z čias nášho detstva, ba aj staršie. Hlavne staré dobré večerníčkové seriály.
Tieto sú naše najobľúbenejšie:
Macko Uško – kto by ho nepoznal. Jeho ako postavičku aj s úvodnou (i záverečnou) pesničkou. Poľský kreslený seriál pre deti sa začal nakrúcať v roku 1975, no postava Macka Uška s jeho príbehmi vznikla už v roku 1957 v detskom časopise. V slovenskom znení sa deťom prihovára pokojný hlas Michala Dočolomanského. A cez jednoduché príbehy deti dostávajú od Macka odkazy. Napríklad o tom, že klamať nie je dobré, že najprv povinnosti potom zábava, že niekedy treba byť opatrný, ale aj o tom, akú vysokú cenu má priateľstvo...
Na dvore a na pažiti – československý hraný seriál z roku 1986. S rovnakým názvom bola aj detská knižka – leporelo o domácich zvieratkách, v ktorej si v seriáli hlavná hrdinka Zuzka listuje. Zuzka je na prázdninách na vidieku a spoločnosť jej robia zvieratká. Veľmi milé a pokojné pozeranie. A v kombinácii s komentárom pána Chudíka aj so známou znelkou to určite v mnohých vyvolá príjemné pocity z detstva.
Rozprávky pod stromček – Československo 1981-86, poetické príbehy zobrazujúce kúzlo Vianoc. Taktiež počas daného obdobia môžu potešiť aj tieto príbehy tradičnejšieho charakteru: Vianočné rozprávanie (Slovensko 1996-97). A počas celej zimy zas Snehuliacke rozprávky (Československo, 1992-93) alebo aj staršie Zimné rozprávky (Československo, 1974).
Meduška – cez tento bábkový seriál sa dostaneme do dávnejšej minulosti: Československo 1976-77, príbehy zo života včielky a jej kamarátov chrobáčikov podľa námetu rozprávok Ruda Mórica.
Čin čin – a ešte staršia klasika, československý animovaný seriál z roku 1970, podľa knižnej predlohy Ľudmily Podjavorinskej. Veršovaný príbeh o lenivom vrabčekovi Čimovi môže osloviť aj dnešné deti.
Ako zajac prekabátil lenivého horára – Československo 1985, bystrý zajko sa vždy vynájde a každý jeden deň od pondelka do nedele horárovi ukradne jednu kapustu.
Bolo to dávno pradávno – príbehy o chlapčekovi Slávkovi, ktorý žije na hrade Devín (Československo 1984). Stretnúť sa so životom ľudí v dávnej minulosti sa môžeme aj v týchto príbehoch: Remeselnícke rozprávky (Slovensko 1995-98), Bratislavské rozprávky (Slovensko 1991-99).
Panák z križovatky – panáčik zo semaforu vyskočí a zažíva rôzne dobrodružstvá. Československý animovaný seriál z roku 1980-81, tvorba Viktora Kubala.
V chalúpke a za chalúpkou – rozprávky zo života samotného rozprávkového deduška Večerníčka a jeho zvieratiek. Československo 1986-93.
Sedem vymyslených budíkov - „...ja som budík, budíček, budiť je môj koníček...“ V detskom svete aj neživé predmety majú ľudskú podobu a môžu byť našimi kamarátmi. Československý animovaný seriál z roku 1991.
Autíčko Tút – a podobne je to aj tu. Slovenský animovaný seriál z roku 1995. Malé autíčko má radosti aj starosti ako aj iní chlapci.
Otecko sa mi nepáči – hraný československý seriál z roku 1991 tak pre deti, ako aj pre dospelých. A tak priamo zo života. Otecko s Barborkou prežívajú veľmi krásne, no zároveň náročné dni spolu, kým mamička je v pôrodnici s bračekom.
Bambuľkine dobrodružstvá – československý hraný rodinný seriál z roku 1982. Všetci si dobre pamätáme na malú Bambuľku, ktorá záhadne prišla od nejakého Bambuľkova a teraz býva u Deda Jozefa. A pomaly sa učí o pravidlách na tomto svete.
O psíkovi a mačičke – najstarší rozprávkový snímok, ktorý nás baví, je tento. Tieto príbehy, ktorých autorom je Jozef Čapek, boli vydané už v roku 1929, animovaný seriál vznikol v roku 1950. No nadčasovosť sa tu nedá poprieť.
Pa a pi - „...z mačacej planéty…“ česko-slovensko- nemecký animovaný seriál z rokov 1986-89 má celkom prínosný edukačný charakter. V každej časti sa mimozemské mačičky prichádzajúce na planétu Zem zoznamujú s iným zvieratkom a dozvedia sa o ňom mnoho zaujímavostí.
Lienka Anulienka – československý animovaný seriál z rokov 1982-88 zo života chrobáčikov a kvietkov.
Pat a Mat (A je to!) - tak títo dvaja „šikovníci“ všetkým dobre známi zabávajú už viacero generácií nielen v Čechách alebo na Slovensku, ale aj v iných krajinách. A nielen deti. Tento československý a neskôr český animovaný seriál sa začal tvoriť v roku 1976 a jeho produkcia stále pokračuje. Doteraz bolo uvedených 130 epizód.
Indiánske rozprávky (Orlie Pierko) – aj o Indiánoch sa cez rozprávky niečo dozvieme. Československý animovaný seriál vznikal v rokoch 1982-88.
Jurošík - „...ja nešťastný zemepán...“, áno aj zbojnícka tematika má medzi rozprávkami svoje miesto. Tento československý a neskôr slovenský animovaný seriál sa vytvoril v rokoch 1991-93 a ďalšie časti v r. 2010-11.
Bol raz jeden život – francúzsky animovaný seriál z roku 1987, ktorý nás dokonale prevedie celým ľudským telom a hravo nás zasvätí do tajomstiev jeho fungovania, poučí nielen deti.
Tao Tao – Západné Nemecko 1983, naozaj nádherná animácia, radostné pozeranie na malého medvedíka pandu s menom Tao Tao. Jeho mama každú časť rozpráva malým zvieratkám jeden múdry príbeh zo života. Niektoré príbehy známe z klasických rozprávok, niektoré nie, ale každý jeden nesie veľké ponaučenie.
A spomeniem aj novšie rozprávkové seriály pre deti, ktoré si u nás našli obľubu a ktoré pokladám za naozaj vydarené.
Mimi a Líza – Slovensko 2011. Veľmi pekná rozprávka (večerníček, kniha, aj film) o priateľstve, o tých pravých hodnotách, o inakosti a aj o tom, že hendikep vôbec nemusí byť prekážkou v prežívaní pekného detstva. Tvorkyne tu prejavili skutočne voľnú až divokú kreativitu, či už literárnu alebo výtvarnú. A pritom sa zachováva vkusnosť, zmysluplnosť deja aj hlbší odkaz.
Chalupka na vršku – český bábkovo animovaný seriál z roku 2006 o tradičnom živote ľudí v minulosti. Jednotlivé časti prechádzajú celým rokom a zachytávajú všetky tradície od Troch kráľov cez Veľkú Noc až po Vianoce, ako aj zmenu povinností ľudí v závislosti od ročného obdobia. Stretneme sa aj s rôznymi remeslami, životnými udalosťami: svadba, narodenie dieťaťa...To všetko nás prenesie do čias našich predkov, do čias, ktoré sú už dávno preč, možno nášmu životu vzdialené, no mali by sme ich poznať.
A aké rozprávky sa pozerajú u vás?
Spomínate si na tieto klasiky?
Ktoré boli vaše obľúbené?
A ktoré sú obľúbené u vašich detí?
Začni písať komentár...