pr_clanok
18. nov 2024
25 

Odmieta váš pes jesť? Toto sú najčastejšie príčiny a ich riešenia

Majitelia psov chcú pre svojich štvornohých kamarátov len to najlepšie, dbajú na ich zdravie a vitalitu. Dávajú im kvalitné krmivo a dopriavajú dostatok pohybu. Občas sa však môže stať, že aj napriek všetkej starostlivosti pes stratí chuť do jedla. Môže to byť spôsobené rôznymi faktormi, od zdravotných až po psychologické. Ako si s touto situáciou poradiť

Najčastejšie zdravotné problémy 

Za nechutenstvom je častokrát skrytá bolesť, napríklad zubné problémy ako bolestivé zuby, zápal ďasien či poranenie v ústnej dutine. Častým problémom sú aj poruchy tráviaceho ústrojenstva, na ktoré môžu upozorniť tráviace ťažkosti ako plynatosť, hnačka alebo zápcha, ďalej zápal čriev či pankreatitída. Stratu chuti do jedla môžu spôsobiť aj rôzne infekcie a zápaly v tele, kvôli ktorým sa pes cíti nepríjemne či je v strese.

Navštívte veterinára, ktorý diagnostikuje príčinu a v prípade potreby stanoví liečbu. V prípade problémov v ústnej dutine môže pomôcť podávanie mäkšej potravy – konzervy, kapsičky alebo BARF. Pri tráviacich ťažkostiach, alergiách či napríklad obličkových ochoreniach môže byť predpísaná veterinárna diéta pre psov, ktorá podporí liečbu daného zdravotného problému. 

Nechutenstvo v dôsledku stresu 

Rovnako ako to máme my ľudia, aj pes môže pociťovať nechuť do jedla v náročných stresových situáciách.Spôsobiť ho môžu rôzne zmeny v domácnosti (napr. príchod nového člena či sťahovanie), búrka, silvestrovské ohňostroje či separačná úzkosť, ak pes zostáva dlho sám doma, kým je jeho pán v práci. 

Aj v tomto prípade sa môžete poradiť so svojím veterinárom, no základom je eliminovať stresový faktor (samozrejme, ak je to možné) a vytvoriť psovi pokojné prostredie, napr. bezpečné miesto na jedenie, kde nebude rušený. Skúste ho postupne učiť na samotu – najskôr ho nechajte osamote len na malú chvíľu, neskôr tento čas predlžujte a nezabudnite mu poskytnúť aj hračky, ktoré odvedú jeho myšlienky inam, keď bude doma sám

Zlé stravovacie návyky

Dôležité je dodržiavať pravidelný režim kŕmenia a dávať psovi kvalitné granule. Ak ho často odmeňujete zvyškami jedla alebo maškrtami, môže si na tieto pochúťky zvyknúť a granule už pre neho nebudú také lákavé. Navyše to môže viesť k problémom s trávením

Obmedzte maškrty a dodržujte pravidelný kŕmny režim. Zamerajte sa na kvalitu. Niektoré granule obsahujú konzervanty alebo prísady, ktoré psom nemusia chutiť, resp. im nesadnú na ich citlivý žalúdok. Výbornú komplexnú kŕmnu dávku s potrebnou nutričnou hodnotou ponúkajú za studena lisované granule, navyše sú ľahšie stráviteľné. Pri prechode na nové krmivo postupujte pomaly – pridávajte ho postupne do aktuálnej stravy, aby ste predišli tráviacim problémom.

Kedy vyhľadať veterinára? 

Vo všeobecnosti platí, že ak pes odmieta jesť dlhšie ako 48 hodín, okamžite vyhľadajte veterinára. Ak má sprievodné príznaky ako vracanie, hnačku, letargiu či bolesť, návštevu veterinárneho lekára neodkladajte.


Sponzorovaný príspevok

Zdroj obrázka: Velimir / stock.adobe.com

Začni písať komentár...

Odošli