plienkacik
15. dec 2018
250 

Eko starostlivosť o bábätká - 1. časť

pranie
Odporúčame prať v domácom prášku z mydla (napr kokosové, kokosovo-olivové, kokosovo-palmové, každopádne bez parfumácie a bez éterických olejov) a pracej sódy (+ perkarbonát ako bielenie a dezinfekcia). Alebo napr. Sonett, Sodasan a ďalšie. Sóda v práškových prostriedkoch na pranie môže vo veľmi ojedinelé prípady vyvolať reakciu na koži, ale napriek tomu odporúčame skúsiť najskôr práškový, potom až gél (Sonett Neutral napr).
Je vhodné pridávať plákania navyše a nepoužívať Eko alebo krátke programy. Všetko, čo príde do styku s močom a stolicou je potrebné prať na min 60 stupňov.
Aviváž je úplne nevhodná vrátane "bio" a "natural" avivážou (výnimkou sú máchadla od f. Sonett napr, kde je zloženie roztok kyseliny citrónovej, ale tak to si môžete namiešať i doma). Namiesto toho do priehradky na aviváž dávkovať ocot (obyčajný kvasný či jablkový, pozor na ocot u ekzematikov, môže byť reakcia) alebo roztok kyseliny citrónovej (napr. 10% tj. 100g na 900ml vody).
Lovela Baby, Persil, Ariel, frosh atď atď majú úplne nevhodné toxické zloženie!
Látkové plienky, ak používate, nie je vhodné skladovať vo vedre s vodou, skladujú sa "nasucho", popr stolice opláchnutá vodou, to áno, ale nemalo by to plávať vo vode. Množia sa baktérie.
U látkových plienok je vhodné dať najprv program "Plákanie a žmýkanie" a potom zapnúť "klasický program s extra pláchaním" (opäť min 60 stupňov), aby sa z plienok, pred hlavným cyklom, odstránilo čo najviac moču a stolice.
Ak používate fleecové separačky, nie je vhodné ich prať v prostriedku, obsahujúce mydlo (vyhľadajte si iný prostriedok v Súboru s odkazmi na odp. Produkty, hľadajte ikonu športovcov), prestali by prepúšťať tekutinu skrz. U svrchňáků to nevadí, u separaček áno. Ďalej upozorňujeme, že fleece je umelý materiál, čo často spôsobuje na citlivej koži detí vyrážky a zapareniny a teda neodporúčam fleecové separačky používať.

krémovanie
Ak je koža v pohode a nie je poškodená tak sa nemusí mazať. Ak neumývate každý deň celé telo mydlom, tak sa koža maže sama a je to ten najlepší spôsob mazania! Platí aj u dospelých.
Inak krémovať pár kvapkami jednodruhového neparfumovaného oleja či masla na vlhkú pokožku, napr. Šľahané bambucké alebo mangové maslo s olejmi, mandľový olej, borákový, konopný, nechtíkový macerát, olej z marhuľových jadier ... Samozrejme, u malinkých detí tá koža nie je ešte vyvinutá, ako je napísané vyššie, ale preto deti moc nekúpeme, aby sa zbytočne nenarušovali.
Pozor na falošné masla ako hroznové maslo, avokádové maslo, a pod.
Mokvajúce koža či záparenina: krémovať domácou zinkovku masťou (recept v ďalšej časti) alebo z kupovaných - napr. Nechtíková Weleda so zinkom - používame a za mňa spokojnosť. 
Pozor na lanolín, môže byť kontaminovaný zvyšky pesticídov zo srsti oviec (ovce sa striekajú proti parazitom). Keď už lanolín, tak s overeným pôvodom, nie no-name z ekokoze alebo vážený z lekárne.

kúpanie
Kúpať v čistej vode, vyhnúť sa penám do kúpeľa a sprchovacím gélom pre bábätká.
V prípade silného "okakania" je dobré mať doma čisté olivové mydlo (bez parfumácie a pridaných látok).
Čo môžem pridať do kúpeľa a nebude vadiť?
Praslička, nechtík, repík - urobiť z toho výluh (zaliať horúcou vodou do kanvičky, 15 min odstáť, scediť). Bylinky je možné potom dať do svetlej bavlnené ponožky a vložiť do kúpeľa. Tieto byliny sú vhodné aj pri popraskanú kožu / podráždenie / ekzém. U nechtíka je dobré vedieť, že sa jedná o alergén (rovnako ako napr. Harmanček).
Ovsené vločky: hrnček vločiek do svetlej bavlnené ponožky, alebo ide uvariť kaše z jemne mletých vločiek, ... (pozor pri podozrení na alergiu na lepok!). Vločky môžu urobiť na dne vane klzký film, opatrne teda pri kúpaní.
Pár kvapiek jednodruhového neparfumovaného oleja, napr. Mandľový, borákový, konopný, nechtíkový macerát, ...
Vzhľadom na to, že málokto z nás žije na samote pri lese v panenskej prírode, odporúčame "raz za čas" umyť dieťa  mydlom - jemným šampónom.
Dôvody - toxíny v ovzduší, toxíny v pôde, baktérie atď. Samozrejme to nepreháňať, koža má určitú samočistiacu schopnosť + udržiavame imunitu kože.
Podľa veku dieťaťa, veľmi orientačne, prispôsobte podľa potrieb dieťaťa:
Po pôrode: nepoužívať mydlo, nenechať si dieťa v pôrodnici umyť. Mázok, s ktorým sa narodilo je dôležitý a mal by sa do kože vstrebať čo najviac. Je to ochranná bariéra + vaginálne baktérie z pôrodu.
Len utrieť hlavičku a krv čistou vodou, a čo najviac a najdlhšie mať bábätko telo na telo. Vôňa matky a vôňa toho novonarodeného neumytého bábätka utužuje puto a tiež u matky stimuluje laktáciu.
0-3m: umývať dieťa minimálne, pokožka nie je ešte dovyvinutá, skôr utierať žinkou s prevarenou vodou, umývať pod vodou zadoček, omývať bylinkami (viď. Vyššie, napr. Repík). V prípade "prúseru" možno použiť tuhé neparfumované mydlo. Vlásky iba bylinky, voda, voda + materské MLIEKO.
Udržiavať čisté faldíky okolo nožičiek, rúk suché a čisté, čistý pahýľ, pozor na vlhkosť pod brada a na krku. Udržiavať to v suchu a čisté.
3m-6m: rovnako ako vyššie, intervaly kúpanie môžu byť kratšie, koža už je vyzretejší. Mydlo len na ručičky alebo ak niekde lezie a zašpiní sa.
6m-12m: To už sú aktívnejší deti, dostanú sa von, teda platí bohužiaľ to čo sme písali o toxicite životného prostredia.
Záleží na: aktivite dieťaťa, kde sa pohybujete, na ročnom období (v zime na ne nebude padať žiadny bordel, keď sú oblečené od hlavy po päty vs leto, nahé deti pokryté hlinou a pieskom) atď. Ručičky a mydlo do toho nepočítame, to samozrejme podľa hygienických štandardov.
V lete podľa potreby, ale + - 1x za 14 dní umyť mydlom. Ak sú takto veľké rozostupy medzi umývaním, neublíži umývanie mydlom ani vláskom. Vlásky je možné poliať vodou s trochou rozpusteného alebo tekutého mydla, alebo s trochou jemného šampónu.
V zime podľa potreby. Nechávame na vašom uvážení. 

so súhlasom: FB - SVĚT NON TOXIC

🤦‍♀️

15. dec 2018

ani som nedošla dokonca, tomuto nikdy nepochopím aj keď už nepoužívam veci z obchodu, ale toto nieeeee 🤪🙆‍♂️

15. dec 2018

A čo je na tom zlé? Nie je to spôsob pre každého (ani pre mňa nie), ale vyhýbanie sa umelinam nikdy neublíži 🙂

15. dec 2018

Omg 🙄

15. dec 2018

Začni písať komentár...

Odošli