Ak si kúpite na pranie napr. Liquid soap flakes, Dr Bronners tekuté mydlo, alebo iné tekuté mydlo či mydlový základ potom je vhodné pridávať praciu sódu na zlepšenie účinnosti prania. Dávkovala by som 1: 1 sóda a mydlo.
Upozorňujeme, že ak budete s pracou sódou manipulovať, napr pri ukladaniu alebo presypavaní do inej nádoby, radšej si chráňte dýchacie cesty, ak by sóda prášila, môže dráždiť dýchacie cesty, nie je vhodné ju vdychovať!
Značky ako Sonett, Sodasan aj YB majú zmäkčovač vody, ak máte tvrdú vodu, môžu vám šetrné pracie prostriedky zle prať, alebo sa zvyšky minerálov ukladať v textile. Tieto prostriedky sú založené na zeolite, ak ich je v bielizni moc, alebo je práčka moc plná, môžu sa zle vyplákať a koža môže reagovať. Takže všetko s mierou.
V tvrdej vode reaguje mydlo nielen so špinou, ale musí bojovať aj s minerálmi, ktoré sa vo vode vyskytujú. Aby sme teda mydlu pomohli, je potrebné pridať viac pracej sódy alebo potom tie vyššie spomínané zeolity.
Žiadna klasická aviváž nie je non toxic, pardon, nie je, ani Ecover, nie. Na zmäkčenie bielizne a vypláchnutie zvyškov prášku a tvrdej vody a porovnanie pH na kyslejšie doporučujeme používať ocot (klasický kvasný liehový 8%, mimo ČR ide zohnať i nefarbený). V SR sa predáva silnejšie ocot Ringo bez parfumácie a bez farbiva. Pozor, na ocot môžu niektorí citliví jedinci reagovať.
Namiesto octu je tiež možné použiť 10% roztok kyseliny citrónovej (100g práškové kyseliny citrónovej, 900 ml vody). Pokiaľ máte mäkkú vodu, môžete si urobiť slabší roztok, ak tvrdú tak naopak silnejší, napríklad 12-15% a postupne zvyšovať podľa potreby, nepoužívala by som viac % roztok ako 30%.
Sušička pomáha bielizeň zmäkčiť, kto má mäkkú vodu, nemusí máchadlo používať, ale napriek tomu to silne odporúčame hlavne u práškov obsahujúcich sódu (99% práškových práškov).
Voňavé bielizeň chýba väčšinou ľuďom, čo sú zvyknutí na umelé vône v kozmetike. Ak si od nich odvyknite, tak vám naopak umelo voňavé bielizeň bude jeho pach silne vadiť, môžete mať dokonca až pocity, že vás dusí. Telo tak reaguje celkom prirodzene na nevhodnú chemikáliu.
Na ovoňanie bielizne neodporúčame kvapkať esenciálne oleje priamo do práčky, väčšina je toxických pre vodné organizmy, navyše je to celkom neekonomické. Esenciálne oleje ale môžete použiť do netoxické aviváže, teda napr. Kyselina citrónová + destilovaná voda + vybraný eo (napr. Lemongrass, citrusové vône, litsea cubeba, tie sú prenikavejšie). EO použite cca 10-20kapek na liter. Je fajn nakvapkať EO na kúsok látky, na nelakované drievko, na nelakované drevené korálky na šnúrke, na klbko vlny apod. Savé materiály. Potom tento voňák vložiť medzi bielizeň, popr. zavesiť v skrini. Pokiaľ máte doma niekto klasické intímky, vložky, čo nechcete nosiť pretože sú bielený a toxické, ide na ne nakvapkať EO a nalepiť zospodu na poličky 🙂
Kto používa sušičku, EO sa dá nakvapkať na vlnené gule a dať do sušičky.
Dôležité je práčku pravidelne čistiť. Pre odstránenie vodného kameňa, zápachu, plesne, ako dezinfekciu a pri prechode na non toxic prací prostriedok použite 200g kyseliny citrónovej alebo 4 litre octu priamo do bubna (pozor ocot dávať až keď práčka napúšťa vodu, moja na začiatku odčerpáva) a pustiť na 90 ° , stačí krátky program bez žmýkania, záleží na zanesenie práčky.
Pre odstránenie mastnoty, zvyškov mydla a tiež zápachu zvoľte 200g prác sódy alebo 0,5-1kg sódy práškové, opäť na 90 ° program., Dĺžku programu vyberte podľa zanesenia práčky.
Frekvencia čistenia 1-2 mesiace podľa frekvencie pranie a striedať - raz použiť kyselinu, druhýkrát zásadu.
Na pranie najviac odporúčame kokosovej mydlo (sodné mydlo z kokosového oleja bez parfumácie), popr. kokosovo-palmové ak je PO z udržateľného zdroja (napr. Sonett). Olivové je tiež vhodné, ale môže mať nižšiu účinnosť prania, ďalej zo živočíšnych napr. Lojové alebo čistej žlčové.
Recept na normálnu až tvrdšie vodu:
Nastrúhame 100g kokosovo-palmového mydla Sonett (alebo iná mydla, na jemno a zmiešame s 2 hrnčeky (= 500ml, cca 360g) práškovej sódy na pranie. Preženiem mixérom, ale nemusí byť.
Skladujeme v dóze (sklo alebo plast), dávkujú 70g na 7 kg bielizne priamo do bubna (teda 10g na 1kg bielizne).
Ku svetlému pridávam 2 lyžice perkarbonátu, na tmavé občas len 1 malú lyžičku, aby mi nezatuchlo bielizeň, pozor u nestálofarebných odevov, alebo keby vám šisovalo bielizeň, nepoužívať.
Namiesto aviváže si robím 10% roztok kyseliny citrónovej, tj 100g na 900ml vody, a dávam jej na max do zásobníka na aviváž.
Ocot ani k. Cit. nikdy nedať spolu s mydlom do bubna (ale len do priehradky na aviváž), vyzráža sa späť na oleja. Tento prací prášok nie je vhodný na vlnu, hodváb, fleece a "funkčné" oblečenie.
POZOR! SODA dráždi dýchacie cesty, JE VHODNÉ SI PROSTRIEDOK NA PRANIE pripravovať s rúškom CEZ ÚSTA A DETI vykázať z KUCHYNE PREČ.
Pracie sóda Na2CO3
Kryštalická sóda Na2CO3 · 10H2O
Pracie sóda je teda viac koncentrovaná než sóda kryštál, ktorá má na sebe naviazanú vodu.
Takže potom sa vyskytujú na internete a v diskusiách iné pomery na výrobu prášku a slizu: cca 1:10 mydlo: sóda platí pre kryštalickú a cca 1: 4 pre práškovú.
Jedlá sóda je niečo iné, to je hydrogénuhličitan sodný, na pranie sa väčšinou nepoužíva, skôr tá pracia sóda, má vyššie pH.
Proti statike môžete dať do sušičky aj klbka urobená z alobalu alebo dať do látkového vrecúšku niekoľko lyžíc himalájskej soli.
Statika v sušičke vzniká, keď sušíte syntetické materiály, bavlna sama statiku nevytvorí. Ak tomu chcete predchádzať a máte v bielizni len pár kusov syntetických odevov, tie môžete usušiť na ramienku a do sušičky dať len bavlnu.
FB: SVĚT NON TOXIC
Začni písať komentár...