petruldo
12. máj 2013

Začíname prikrmovať. 1. diel

Tento článok vznikol ako moja snaha pomôcť maminkám zorientovať sa v problematike prikrmovania. Obsahuje manuál na zavádzanie potravín a príklad odstavovania vždy na jeden mesiac.

Odstavovanie bábätka je pre každého rodiča významný moment. Stravovacie návyky, či už dobré alebo zlé, ktoré budú Vaše dieťa sprevádzať celý život, sa vytvárajú práve v tomto najútlejšom veku. Toto je ten „správny čas“, kedy môžete svoje dieťatko zoznámiť so širokou škálou nových chutí.

Článok vznikol vďaka našej skupine, do ktorej sa môžete pridať aj vy: Navarme im zdravie, zdravé stravovanie pre detičky už od príkrmov.

Kedy začať prikrmovať?

Odporúčania odborníkov sa málokedy zhodujú. Na týchto dvoch veciach sa ale zhodli skoro všetci:

  • výlučné dojčenie by malo trvať najmenej do konca 4. mesiaca bábätka
  • kravské mlieko nie je vhodné zaradiť pred koncom 1. roka dieťaťa

Aby sme mohli začať s prikrmovaním, musí byť na to dieťa pripravené, musí dosiahnuť určitú psychomotorickú zrelosť. Väčšina detí dosahuje tento potrebný stupeň medzi 17. a 26. týždňom života.

Spoznáme to takto:

  •  dieťatko vie udržať hlavičku vzpriamene,
  •  jeho pôrodná hmotnosť sa zdvojnásobila,
  •  dokáže sedieť s oporou.

A k tomu sa tiež ukáže, že už po prvých pokusoch s jedlom sa dieťatko rýchlo učí a:

  • vie jedlo udržať v ústach a nevyteká mu von,
  • vie ukázať, že už sa cíti “plné” tým, že už nechce otvoriť ústa alebo otáča hlavu nabok,
  • zaujíma sa o jedlo, keď vidí, že iní jedia.

Okrem veku pri zavádzaní príkrmov je určujúce aj:

  • dieťa saje viac ako 8 – 12-krát za 24 hod. – u dojčených detí,
  • je hladné aj po vypití viac ako 900 – 1000 ml UM – u nedojčených detí.

Zjednodušene sa odporúča začať s prikrmovaním u bábätka na umelom mlieku (UM) od ukončeného 4. mesiaca a u kojeného (MM) bábätka od ukončeného 6. mesiaca.

Dôležitá rada na začiatok, buďte trpezlivý. Keď začínate, aj jedna čajová lyžička je dosť veľká porcia. Každú novú potravinu dávajte 3 – 4 dni, aby ste mohli sledovať reakciu. Ak drobec nejakú potravinu odmieta, skúste inú kombináciu, tepelnú a mechanickú úpravu – platí pravidlo, že dieťa potrebuje niektoré potraviny ochutnať v rôznych formách aj 15-krát aby mu zachutili. A buďte pripravení aj na prípadné trucovanie pri stole a odmietanie príkrmov. Nechajte svoje dieťa rozhodnúť, koľko bude jesť.

Príznaky potravinovej alergie: hnačka, výrazné nafukovanie, svrbivá vyrážka, začervenanie v okolí konečníka.

Ak máte podozrenie na potravinovú alergiu, vynechajte jedlo na niekoľko týždňov. Potom ho môžete po porade s pediatrom skúsiť znova zaradiť do prikrmovania. Ak bola reakcia na jedlo veľmi silná a bolo nutné užívať lieky (antihistaminiká) potravinu už radšej nepodávajte a poraďte sa s pediatrom, príp. alergiológom.

Pripravte sa, začíname.

Ako na to?

Dieťatko na UM (ukončený 4. mesiac) + Dieťatko kojené (ukončený 6. mesiac)

Je dôležité, aby ste si pamätali, že aj v čase navykania na pevnú stravu, je najlepšie a najprirodzenejšie pre vyvíjajúce sa dieťatko stále mlieko.

Deťom do jedného roka jedlo v žiadnom prípade neprisládzajte, nesoľte a nekoreňte.

PAMÄTAJTE! Nesprávna výživa v detstve môže v neskoršom veku viesť k obezite, riziku vzniku srdcových a cievnych ochorení a alergiám.

Poloha pri kŕmení: v náručí s podopretým chrbtom, vo vajíčku /ja som preferovala tento spôsob/.

Mlieko: materské mlieko, náhrady materského mlieka.

Obilniny: ryža, naturálna ryža, jačmenne krúpy a vločky, ovsené vločky.

Zelenina: mrkva, batát (sladký zemiak), zemiak, cuketa, tekvica, brokolica (iba ružičky - nenafukujú), kaleráb.

Nezabudnite každú novú potravinu podávajte samostatne 3-4 dni na zistenie možnej potravinovej alergie.

Prikrmovať začíname vždy zeleninou. Najskôr dieťaťu ponúkneme príkrm a potom ho dokŕmime mliekom. Jednotlivé druhy zeleniny môžete po odskúšaní aj kombinovať.

Spôsoby prípravy zeleninových príkrmov:

  • varenie v pare – najšetrnejšia príprava potravín z hľadiska zachovania vitamínov /ja ho uprednostňujem/ ak nemáte parný hrniec nevadí, môžete použiť naparovaciu vložku na prípravu kysnutých jedál (POZOR nie hliníkovú),
  • varenie v malom množstve vody,
  • pečenie v rúre.

Mechanické spracovanie potravín: mixovanie.

Tip na ušetrenie času: uvarte si väčšie množstvo zeleniny, naporciujte na 2 dni a zvyšok uskladnite vo forme na ľad v mrazničke.

Nasleduje rozpis odstavovania na 1. a 2. týždeň.

Ak dieťatko príkrm odmieta, pridajte trocha MM alebo UM k zelenine, kaši.

3. a 4. týždeň odstavovania.

Kombinácie zeleniny sú ľubovoľné, k ryžovej kaši po 3 dňoch môžete primiešať už zavedený druh zeleniny. Po týždni môžete k bielej ryži pridať naturálnu, v pomere aký vám vyhovuje, nezabudnite naturálnu ryžu deň predtým namočiť, variť dlhšie a dôkladne rozmixovať (naturálka sa horšie trávi, keď ju nerozmixujete bábo ju celú vykaká). Naturálna ryža nezapeká a obsahuje oveľa viac dôležitých látok ako biela – napr. železo a B vitamíny. K zeleninovým príkrmom a kašiam od 3. týždňa pridajte 1/4 kávovej lyžičky kvalitného za studena lisovaného oleja – slnečnicový, olivový, aby sa mohli vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch.

Recepty

Mrkvové pyré: mrkvu ošúpeme, umyjeme a uvaríme (v pare al. vo vode) do mäkka, pomixujeme alebo prepasírujeme, zriedime vodou v ktorej sa varila na požadovanú hustotu. /Niektoré detičky vyžadujú riedke pyré, treba si to odsledovať./

Batátové pyré: batát ošúpeme, umyjeme a uvaríme (v pare al. vo vode) do mäkka, pomixujeme alebo prepasírujeme, zriedime vodou v ktorej sa varil na požadovanú hustotu. Iná príprava – umyjeme a pečieme v šupke na 200°C 50 – 60 min. /musí byť mäkký ako maslo/.

Zemiakové pyré: zemiak ošúpeme, uvaríme (v pare al. vo vode) do mäkka, pomixujeme alebo prepasírujeme, zriedime vodou v ktorej sa varil na požadovanú hustotu. Iná príprava – umyjeme a pečieme v šupke na 200°C 50 – 60 min. /musí byť mäkký ako maslo/.

Cuketové pyré: cuketu ošúpeme /kto sa nebojí neošúpe, ja som šúpala/, umyjeme a uvaríme (v pare al. vo vode) do mäkka, pomixujeme alebo prepasírujeme, zriedime vodou v ktorej sa varila na požadovanú hustotu.

Tekvicové pyré: tekvicu ošúpeme, uvaríme (v pare al. vo vode) do mäkka, pomixujeme alebo prepasírujeme, zriedime vodou v ktorej sa varila na požadovanú hustotu. Iná príprava – umyjeme prerežeme, vyberieme semiačka a pečieme so šupkou až pustí šťavu na 200°C 50 – 60 min. /musí byť mäkká ako maslo/.

Brokolicové pyré: ružičky brokolice dôkladne umyjeme, uvaríme (v pare al. vo vode) do mäkka, pomixujeme alebo prepasírujeme, zriedime vodou v ktorej sa varila na požadovanú hustotu.

Kalerábové pyré: kaleráb ošúpeme, umyjeme, pokrájame na menšie hranolky a  uvaríme (v pare al. vo vode) do mäkka, pomixujeme alebo prepasírujeme, zriedime vodou v ktorej sa varil na požadovanú hustotu.

Podávanie obilnín začíname bezlepkovou ryžou. Ak bude ryža bábätkom tolerovaná, asi po dvoch “ryžových” týždňoch môžeme prejsť na obilniny s nízkym obsahom lepku (ovsené vločky, jačmeň). Môžete použiť buď hotovú instantnú ryžovú kašu, alebo si uvaríte kašu doma. Začíname bielou ryžou /pozor môže zapekať/, po týždni môžeme prejsť na naturálnu ryžu – treba ju dôkladne rozmixovať /táto nezapeká/.

Ryžová kaša:  bielu ryžu opláchneme, varíme vo vode do zmäknutia 15 - 20 min. Ryžový vývar si odložíme na rozriedenie, ryžu rozmixujeme  na hladkú kašu alebo prepasírujeme pridáme ryžový vývar na hustotu akú potrebujeme.

Kaša z naturálnej ryže: ryžu opláchneme deň vopred namočíme, varíme vo väčšom množstve vody do zmäknutia (caa 60-70 min., 35 min. v tlakovom hrnci). Ryžový vývar si odložíme na rozriedenie, ryžu rozmixujeme na hladkú kašu pridáme ryžový vývar na hustotu akú potrebujeme.

Kaša z ovsených vločiek – vločky opláchneme a deň vopred namočíme /bola som poučná, že je to kôli lepšej stráviteľnosti/, varíme vo vode 15 – 20 min. Spolu s ovseným vývarom rozmixujeme na hladkú kašu.

Zápcha /dieťatko sa nemôže vykakať/ - pripravíte si kašu z ovsených vločiek, na rýchlejší účinok sa pridáva aj vývar z ovsených vločiek (príprava ako kaša len sa dá viac vody a menej vločiek) a použijete ho na prípravu UM v pomere 1:1 (koľko ml vody, toľko ml vývaru), ovsené vločky môžete pridávať aj do zeleninového príkrmu.

PAMÄTAJTE! „Pomaly ďalej zájdete“, netreba sa ponáhľať, prispôsobte sa bábätku, berte ohľad na jeho chute a potreby. Trpezlivo skúšajte ďalej, ak dieťatko niektorý druh zeleniny odmieta.

Pokračovanie nabudúce.  #prikrmovanie

Zaujalo Vás to? Chcete vedieť viac? Radi vás uvítame v našej skupine: Navarme im zdravie, zdravé stravovanie pre detičky už od príkrmov http://www.modrykonik.sk/skupina/2327/detail/

V článku sú uvedené moje vlastné skúsenosti, recepty, a čerpala som aj z tejto literatúry:

Bukovský, I. a kol. Hneď to bude anjelik, 2011

Karmel, A. Vaříme pro kojence a batolata, 2007

Karmel, A. SuperRecepty pro kojence a nejmenší děti, 2001

Časopis Dieťa 4/2012, Ako správne zavádzať nemliečne príkrmy do stravy detí do troch rokov.

Špeciál časopisu Mama a ja, Výživa detí od narodenia do školského veku.

Obrázky :

http://najmama.aktuality.sk/clanok/224548/ked-uz-mliecko-nestaci-ako-zacat-prikrmovat/

http://baby-web.topky.sk/clanky/a3629-Masovo-zeleninove-prikrmy.aspx

Komentár bol odstránený
Komentár bol odstránený
Komentár bol odstránený
Komentár bol odstránený

Dakujem za clanok zaciname papat prikrmy, takze tieto informacie nam pomozu 🙂

12. máj 2013

ja davam tiez zeleninu na mraziak aj ked nie sice pripravenu ako prikrm ale surovu... a tiez su tam veci ktore nam velmi nesedia :D ale dobry clanok a recepty urcite vyskusame ak su aj pre starsie deticky :D

13. máj 2013

@conny001 budú, a čo vám konkrétne nesedí?

13. máj 2013

myslim, ze kazdy si vezme to svoje z toho, to je predsa prirodzene. velmi ocenujem ako si to super napisala, dala si si namahu to vsetko dopodrobna rozpisatva tiez taku tabulku som hladala online a nikde som nenasla... my sme momentalne vo faze II, co bude asi v dalsom clanku, tiez trosku tapam ako ktore veci robit, tak sa budem tesit ked pridas druhu cast 🙂

15. máj 2013

@petruldo napriklad ze z lekarskeho hladiska tvrdia momentalne ze medzi 4-6 mesiacom treba dat lepok a vlastne ochutnat vsetko co jeme, ze vraj su babatka odolnejsie. a konkretne aj to kedy ptreba prikrmovat od poctou kojenia... my sme jedli v noci aj kazdu hodinku cize vela krat aj 8 krat za noc cize za 24 hodin to bolo hadam aj 20 krat... ale clanok je super a recepty urcite pomozu myslim si ze kazda maminka casom je zufala co pripravit dietatku.... tak ste nam to trosicku ulahcili novymi receptami za co vam urcite viacere dakujeme :D

17. máj 2013

@conny001 lepok a imunologické okno som mala v pláne rozpísať v druhom dieli, ale tvrdo uvažujem že sa na to vykašlem. lebo zasa som sa poučila, že ochota a snaha pomôcť sa nevypláca a hlavne tu.
a ďakujem za pochvalu, veľmi si ju cením.

17. máj 2013

ale ja som to nemyslela v zlom :( naozaj nie... prepacte ak sa vas to nejako dotklo ... asi sme sa nie velmi dobre pochopili mrzi ma to... je to naozaj super rozpisane a myslim si ze by ste mali v tom pokracovat... vela s nas hlada take informacie a hlada ich na interneta a vecsinou sa aj tak tie info. nezhoduje medzi sebou v niektorich veciach a pravdou je ze kazda mamina si odnesie z toho co potrebuje :D

18. máj 2013

@conny001 no teraz po vašej reakcii som v rozpakoch, že z toho čo som napísala ste nadobudli dojem, že som na vás naštvaná?
ale to je omyl, ja som síce bola sklamaná, ale z niektorých osôb čo tu na koňovy dokážu človeka závistlivými komentárami znechutiť. vašu pochvalu si veľmi cením a potešila ma.

19. máj 2013

aha tak to je potom v poriadku... nerobte si nic z hlupich komentarou ved ludia sme rozny a nikdy nemozete vyhoviet vsetkym...

20. máj 2013

Tiež sa pridávam k ďakujúcim mamičkám. Chystáme sa na príkrmy a článok maveľmi potešil a pomohol. Ešte raz ďakujem. 🙂

20. máj 2013

Ja urcite sianem pre dobru radu do Vasho albumu...DAKUJEM (toho,kto do Vas rype a nevie tolko ako Vy, toho mozno len lutovat, ked je taky. ...

20. máj 2013

@petruldo
@jk77 milé maminky, ide o to, že sme kritizovali spôsob, akým petruldo radila. Zo začiatku bola skupina o tom, že sa mamička spýtala na problém a ostatné radili. Neskôr sa to ale pomaly dostalo do fázy, kde petruldo podsúvala Bukovského (na tom by nebolo nič, rady sme si prečítali niečo nové) ale už štýlom, že IBA TOTO JE TO DOBRÉ!!! a skončilo to tak, že mnohé maminy sa báli aj napísať, aby ich petruldo neskritizovala. Takže nie je to o závisti, ale o tom, aby sme rešpektovali aj názor a radu iných mamín, nielen petruldo. V skupine sú aj matky, ktoré už majú dospelé, zdravé deti a ona im napísala, že majú čoskoro čakať výsledok ich stravovania. Už to tam bolo o nátlaku.
@conny001

20. máj 2013

@malapepka kritika vyzerá ináč, to bolo zosmiešňovanie, rýpanie, navážanie sa a ohováranie. ak mal niekto problém s tým ako sa vyjadrujem a radím, mohol sa ozvať, alebo ty ako moderátorka si ma mohla upozorniť a nie byť toho iniciátorkou. nikomu som nediktovala čo má robiť, písala som čo si myslím a čo som pri mojom malom synovi robila.
nemám 20 ani 30 rokov aby som sa urážala, ja kritiku znesiem.
považujem Dr. Bukovského za odborníka na výživu a rady a odporúčania v jeho knihe vznikli v spolupráci ešte Mgr. Mrázovej a Dr. Frolkovičovej, takže to vôbec niesú len jeho "výplody" ako to niektorá z "kritičiek" nazvala.
záleží mi na mojom dieťati a preto ho budem učiť zdravo sa stravovať, chcem tým predísť v rámci svojich možností, vzniku možných ochorení na ktorých sa jednoznačne podieľajú nesprávne stravovanie návyky.
preto rady typu v troch mesiacoch zahustiť UM krupicou alebo pudingom, v štyroch krupicová kaša v kravskom mlieku, alebo pribináčik, v piatom mesiaci piškóty do ovocnej presnidávky u mňa nehrozia, lebo s tým som nesúhlasila ani predtým ako som si prečítala jeho knihu.
týmto mojim vyjadrením končím s tebou debatu na tuto tému.

21. máj 2013

@petruldo ešte mi dovoľ posledný komentár - každá mamina je zodpovedná za svoje dieťa. Naše rady sú iba rady, každá si aj tak urobí podľa seba. Nehovorím, že všetky rady boli správne, no ani tie od Bukovského sa mi nie vždy páčili. Ale tolerovali sme to, no už toho začalo byť príliš a tú skupinu si si sprivatizovala. Dostala som od mnohých mamín info, že sa odhlasujú, lebo tá skupina stratila pôvodný zámer. Že mnohé zle kŕmia svoje deti? je to ich vec, ale skritizovať ich, zastrašovať - to nie! Veď to vidíš aj na mnohých lekároch - čo lekár, to iný názor na stravu. Ako sa hovorí - ži a nechaj žiť. Podľa mojej mienky, trošku sa to v skupine uvoľnilo, už tam nie je tak dusno. Mnohé tvoje rady boli fajn, aj ti za ne ďakujeme, ale (aj ako moderátorka) som nezniesla ten tón kritiky na stravovanie iných. Aspoň vieš, ako bolo tým, ktoré si kritizovala ty 🙂

21. máj 2013

@malapepka áno, každého vec ako stravuje svoje dieťa., to som aj vždy napísala keď som vyjadrovala svoj opačný názor. a zasa sa netvár že som písala ku každému príspevku a "plietla mladým maminkám hlavy" ako rada opakuješ.
písala som iba svoj názor a presvedčenie, za to, že to niekto chápal ako kritiku na svoju osobu, ja nemôžem.

21. máj 2013

@petruldo ahoj ak sa mozem aj ja vyjadrit ... Mne si pomohla s ovsenimy vlockami cize to bolo super rada prijmem radu no neskor ked som nazbierala ja sama skusenosti pri malej a videla som v prispevku inej maminky nieco s cim sme sa stretli som sa vyjdrila napisala som ako co nam pomohlo a tak dalej a vtedy mi zacalo prekazat lepsie povedane ma znechutilo to ze este aj ten moj komentar si okomentovala ze takto nie a takto je to lepsie.... Vies urcite nikto nechce aby si teraz robila mrtveho chrobaka tvoje rady pomahaju ale ako uz bolo napisane niekedy si kusnut do jazyka aj ked vidis nieco co by si ty svojmu malemu nedala nikdy🙂 veru kazda sme ina a tento kurnik same baby je to strasne;) takze podla mna by si nemala robit clanky ked vela maminkam pomozu .... Atd...;)

21. máj 2013

@sofia2 jasné, každý môže napísať svoj názor, som rada že som pomohla. ale to čo opisujete som nejak nenašla, našla som komenty kde som reagovala na železo, pridávanie oleja do príkrmov a kojenie. a možno som len slepá alebo je to zmazané.
nerozumiem tej poslednej časti v poslednej vete.

21. máj 2013

@petruldo poslednej vete.... Neviem presne comu ja len ze teraz urcite nemas prestat venovat sa tomu co ta bavi lebo vela maminkam to pomoze pomaha .... 🙂 len ako tu bolo povedane niekedy toho bolo prilis.... ;)

21. máj 2013

@sofia2 no lebo si napísala citujem " takze podla mna by si nemala robit clanky ked vela maminkam pomozu" tak mi to nebolo jasné.
teraz už je.

21. máj 2013

Ahaaaaa chyba tam prestat;))))

21. máj 2013

super spracovane. Dakujem za inspiraciu. Zatial mam nastudovany Special Mama a ja 🙂 budem cakat na tvoje pokracovanie 🙂

22. máj 2013

vyzerá to celkom fajn, len by ma zaujímalo kedy začať pridávať mäsko

24. máj 2013

@megies777 záleží ako sa rozhodnete zavádzať lepok. niekde sa odporúča najprv zelenina, potom mäso, obilninové kaše a nakoniec ovocie. je to na vás.
ja som prikrmovala takto: zelenina, obilniny, mäso (ale to mi odmietal, tak som aj po dohode s pediatričkou dávala strukoviny) a nakoniec ovocie.

24. máj 2013

Super článok, ďakujem 🙂 To s tým mäskom zaujíma aj mňa, ale teraz sme zatiaľ 3.deň na mrkvičkovom pyré, malej veľmi chutí, zajtra pridávame zemiačik, ale nemám sladké zemiaky, ale klasické, tak hádam to nevadí 🙂 A čo sa týka lepku, je to pre mňa dosť zaujímavé a komploikované zároveň, lebo do 15 rokov som mala alergiu na lepok a v rodine máme aj výskt celiakie, tak musím s tým opatrne. Bezvaječné piškótky kúpené, tak premýšľam, že dám malej buď takto piškótku olizovať, alebo skúsim pridať krupičku do kašičky.

24. máj 2013

@govinda mali by ste opatrne a rozhodne sa poradiť s gastroenterológom, ak by u malej bola predispozícia na celiakiu. a kojíte alebo ste na UM?
bezlepkové obilniny, ak viete tak ignorujte, sú: ryža, pohánka, kukuričná krupica, pšeno, amarant. najmenej lepku obsahujú ovsené vločky, s nimi sa aj začína zavádzať lepok.
detská krupica sa robí z pšenice a tá už obsahuje viac lepku, najviac má špalda.
batás sa dá zohnať aj v kauflande, ale vôbec nevadí ak ho nezoženiete.

24. máj 2013

@petruldo no zatiaľ som plne kojila, teraz sme začali mrkvičkou, ale je naďalej plne kojená. Ako mám ignorovať bezlepkové obilniny a prečo? Zatiaľ som to rozoberala len s pediatričkou, mám sledovať po zavedení lepku hlavne stolicu, v prípade nejakých problémov nás pošle na vyšetrenie. A ako mám zaviesť tie ovsené vločky?

25. máj 2013

@govinda napísala som to nejasne, písala som ktoré sú bezlepkové, a ak to vieš, že ktoré sú bezlepkové, tak máš to moje poučenie ignorovať.
lepok je veľmi vhodné zavádzať počas kojenia, kojenie má taký ochranný účinok. začína sa ryžou, ak bude tolerovaná prechádza sa na obilniny ktoré lepok obsahujú v menšej miere, najprv ovsené vločky (všetko treba dávať min. 3 dni aby sa mohla prejaviť prípadná alergia), potom jačmenné vločky. postupne sa pridávajú obilniny s vyšším obsahom lepku.

25. máj 2013

a ešte mám otázočku k ovociu, kedy pridávať a ako?

25. máj 2013

@petruldo áno, o pridávaní tých obilnín som už počula. Ale kedy a ako mám pridať ovsené vločky? A ako ich pripraviť? Ja si dávam ovsené vločky s jogurtom, nikdy som ich nepripravovala varením a pod. Prípadne mám doma ovsené otruby, ktorými zahusťujem napríklad omáčky a pod. môžem použiť toto?

25. máj 2013

@govinda niekde sa odporúča najprv zelenina, potom mäso, obilninové kaše a nakoniec ovocie. je to na vás.
ja som prikrmovala takto: zelenina, obilniny, mäso (ale to mi odmietal, tak som aj po dohode s pediatričkou dávala strukoviny) a nakoniec ovocie.

26. máj 2013

@govinda príprava vločiek je v receptoch tuná na konci článku, je to bez množstiev, na začiatku si skúste uvariť 1-2 pol. lyžice.
ak už malý papká ryžu, tak ovsené vločky sa dajú miesto nej, u vás ale kôli celiakii, by som dala max. 2-3 lyžičky čo krmite malého, min. 3-4 dni, ale ak sa prejaví aj najmenší príznak alergie, tak prestať dávať. kašu z vločiek by som vám ale odporúčila dávať v priebehu doobedia, aby ste si všimli prípadné prejavy alergie, nie na noc. a veľmi dôležité je stále kojiť počas celého obdobia zavádzania lepku.
pokračovanie článku sa týka zavádzania lepku, len ešte ho nemám dopísaný.
ovsené otruby nie sú vôbec vhodné pre bábo, najskôr od 3-4 rokov, ako prevencia zápchy.

26. máj 2013

Chcem sa opytat teraz zacinam prikrmovat a tam pisete ze po dvoch tyzdnoch na veceru ryzovu kasu a ze ci mozem dat k tej ryzi aj mrkvu lebo ta ryza je bez chuti

27. máj 2013

@veronikaterezka ahoj, k ryžovej kaši po 3 dňoch môžete primiešať už zavedený druh zeleniny.

27. máj 2013

Tiež mám otázočku, tie prvé tri týždne sa má dávať vždy len jednozložkový príkrm?

27. máj 2013

@jogal jednozložkové príkrmy sú na postupné zoznamovanie sa bábätka s novými chuťami a takisto aby ste vedeli ak bábo na niečo zareaguje alergicky.
ale je to na vás, či pôjdete pomalšie, alebo sa rozhodnete pre kombinácie, dôležité je aby ste každú novú potravinu dávali 3 dni.

27. máj 2013

Ok už chápem a nechám si poradiť. 🙂 Zajtra dáme batat.

27. máj 2013

@jogal ja si myslím, že sa neni kam ponáhľať, pekne pomaličky aby si malý zvykol na nové chute, a ak mu bude chutiť papať budete obaja spokojní

28. máj 2013

Zatiaľ chutí, ďakujem.

28. máj 2013

tento článok je super veľmi ste mi pomohli ďakujem Vám takéto niečo som hľadala!!!!

5. jún 2013

@dupka38 som rada

5. jún 2013

@petruldo prosim prosim druhy diel nebude? ;)))

24. jún 2013

@zuzzzzzka aj my vyckavame 🙂

3. júl 2013

@sjuzka83
@zuzzzzzka
joj dievčatá, ospravedlňujem sa, hádam do týždňa sa mi podarí ho dokončiť

3. júl 2013

@sjuzka83
@zuzzzzzka
článok pridaný

5. júl 2013

@petruldo uzasne 🙂

6. júl 2013

kde ho najdem? pls link

7. júl 2013
7. júl 2013

@petruldo vdaka, uz som pozrela. k tej kukuricnej kasi- my sme to tiez povodne robili na vode, az raz som to vyskusala v mliecku a je to ovela chutnejsie. tak mozno deticky mozu skusit s MM alebo UM?

7. júl 2013

@ariesi um varením straca tie pridané látky, a čítala som že sa nemá variť, mm tiež, asi je lepšie uvariť vo vode hustú a zriediť zarobeným um al. mm. môj túto kašu nechcel ani s mm, až keď som ju zmiešala s jablkovým pyré tak ju papal

7. júl 2013

@petruldo vidis, to moze byt. tak asi fakt radsej uvarit vo vode a potom pridat mliecko

7. júl 2013

chválim ťa, krásny článok - nás o chvíľku čakajú príkrmy a zíde sa mi to takto pohromade info 😉

22. aug 2013

@rohlicka ďakujem za pochvalu, veľmi si ju cením. odporúčam prečítať aj druhý diel, je o imunologickom okne a lepku.

22. aug 2013

Super článok,pomohlo nám,my.už dokrmujeme 2-týždeň,sme na.Um..teraz zavadzam brokolicu..chcem sa opýtať nevadí keď.namiesto čerstvo uvarenéj.zeleninky dám výživu od hipp..napr:tekvicu,brokolicu,mrkvicka nám nechutila. Čerstvá,tak som skúsila day výživu a nám veľmi chytila...keď mu dam nejakú zeleninku vo vvýžive kupovanu neva však???keďže mu to tak viac vhuyi

10. jan 2014

Píšem ako maďar...prepáčte,ale to ten telefón

10. jan 2014

@sima1234 ja už neriešim či doma varená al. kupovaná. len u kupovanej treba čítať etikety, niektoré sú dosť slané.
treba hľadať také ktoré sú bez pridaných vecí, hlavne pozor na množstvo soli.

10. jan 2014

@petruldo diky...ja kupujem bio od hipp tak v klide mu.môžem dať aj to,dik za,radu

10. jan 2014

Si Super! DAKUJEM TI za tento clanok.velmi mi pomoze;)

11. jan 2014

@siska8881 dakujem an ja

11. jan 2014

Ahoj aj my ideme o mesiac prikrmpvat tak citam vsetko mozne .len mam jednu otazocku.treba dabat hned od zaciatku olej do prikrmov?a ake su najlepsie?dakujem

18. jan 2014

@63nika ahoj, olej môžeš dávať od začiatku, najlepšie sú panenské, zastudena lisované. môžeš začať so slnečnicovým, olivovým

16. feb 2014
16. feb 2014

@petruldo Dakujem za super clanok, bo za chvilocku zaciname s prikrmami 🙂

10. jún 2014

Chcem sa len opytat k tym tabulkam...odstavovanie vlastne znamena zaciatok prikrmovania?

24. jún 2014

@lulla2 už som sa stretla s tým, že niekto dáva šťavy zo ovocia a zeleniny od samého začiatku prikrmovania. ja som to ale nerobila.
ja so čítala že šťavy áno, ale ak už je to ovocie/zelenina zavedená.
ak chceš skúsiť, tak doporučujem tú šťavu zriediť prevarenou vodou a zavádzať 3-4 dni.

24. jún 2014

@petruldo v tie recepty v tabulke taky by mal byt postup podania zeleniny...lebo ja som isla mrkva,mrkva- zemiak,zemiak,brokolica -mrkva-zemiak,brokolica,brokolica zemiak...tekvica...

24. jún 2014

@adriana89 ahoj, druhy zeleniny sú uvedené podľa môjho postupu u syna, je na mamičke čo si vyberie a ako bude postupovať, či jednozložkovými alebo kombináciou zeleniny v príkrmoch.
môj názor je popísaný vyššie, teda :
jednozložkové príkrmy sú na postupné zoznamovanie sa bábätka s novými chuťami a takisto aby ste vedeli ak bábo na niečo zareaguje alergicky.
ale je to na vás, či pôjdete pomalšie, alebo sa rozhodnete pre kombinácie, dôležité je aby ste každú novú potravinu dávali 3 dni.

25. jún 2014

@petruldo diikk tak som si tie clanky tvoje dva vytlacila, idem dat chalanov na dvor a studovat 🙂 🙂 diiikkkk

25. jún 2014

Nad tabulkou pise odstavovanie ci odštavovanie? Ja som sa na to pytala 😊

26. jún 2014

@lulla2 ježkove oči, darmo druhá materská som to nepochopila. nad tabuľkou je napísanie odstavovanie t.j. prechod od mlieka k tuhej potrave a je to začiatok prikrmovania, nie odšťavovanie ako som to v tvojej otázke pochopila ja.

26. jún 2014

Presne tak som to pochopila len ten nazov podla mna nie je spravny...lebo to je len zavadzanie prikrmov...odstavovanie je az ked chceme prestat dieta dojcit ci?

26. jún 2014

@lulla2 ja som to predkladala z češtiny, tak tam asi bude pes zakopaný, a áno sadelo by to na kojenie ale aj na krmenie UM podľa mňa.

27. jún 2014

@petruldo super clanok. @jarka62 kuk

2. júl 2014

@petruldo neuveritelne pomohlo. DAKUJEM ;)

31. okt 2014

Vďaka za článok, je super 🙂 Môžem ho prosím ťa zdieľať aj na našom Facebook?

11. mar 2015

som vďačná za takéto články. my už prikrmovanie máme dávno za sebou, ale v tej dobe mi veľmi pomohli názory anjelicek6 (ktorá už na MK nie je) a iných báb, ktoré boli úplne jednoznačné a nútili ma ďalej študovať. keby nie ich, podľahla by som mamke a svokre, ktoré nás predsa vychovali a nič nám nie je a malý by v 4 mesiacoch jedol krupicovú kašu, v 6 pribináčika a podobne.. vďaka jednej poslúchnutej rade daj mu troška masielka do kašičky, nech mu lepšie pracujú črievka sa takmer 2 mesiace nevedel zbaviť brutálneho ekzému na tvári a keď to konečne prešlo, svokra ho v 7 mesiacoch nachovala bez môjho vedomia kúpenou jahodovou výživou, ktorá mala podiel ovocia 20%, nehovoriac o tom, aký sú jahody alergén.. dnes aj vďaka správnej životospráve ekzém nikde a keď malému naraz otvorím pribináčka a obyčajný biely smotanový jogurt, sám si vyberie jogurt, lebo ten je proste lepší 🙂 takže bojuj ďalej, okolité zlé reakcie si nevšímaj, mamám ako ja toto veľmi veľmi pomáha!!

11. mar 2015

@mariosmykal ahoj, ďakujem, môžete

11. mar 2015

@wudz ďakujem

11. mar 2015

@petruldo inak ja ta obdivujem, ako dlho si vydrzala v skupinke o prikrmoch, ja som to vzdala po par tyzdnoch, nakolko sa mi od tolkeho krutenia hlavou robili zavity na krku 😀 😅

11. mar 2015

@petruldo ďakujeme,určite pomôže, šikula🙂

21. mar 2015

@petruldo Ahoj, myslis, ze by sa dala vymenit desiata s obedom? Lebo ked bude mat dcerka 7 mesiacov zacinam v robote na polovicny uvazok a chcela by som kojit pred odchodom do prace a potom az cez obedovu pauzu. Medzitym by ocko mohol pripravit prikrm. Ci je to nerealisticke? Dakujem

24. mar 2015

Chvala Vam za tento clanok! Boze konecne nieco normalne rozpisane. Len mam este zmatok z toho lepku ☺ keby som sla podla tabulky vasej,tak kedy zaviest lepok?

27. júl 2015

Dakujem vopred za radu ☺

27. júl 2015

@ibionndai ja som pri synovi zavádzala lepok 2. v poradí, po zelenine
pri mladšej som lepkom začínala

28. júl 2015

tak povedzme že mám zavedenú už všetku zeleninu a idem kombinovať.Príklad: zemiak+brokolica a pridám za lyžičku uvarených ovsených vločiek. Na 2 a 3 deň to isté a na štvrtý zas pridám k zelenine iný druh obilniny. Opakujem kým neskúsime všetky druhy. A môžem povedať, že máme zavedený lepok, ano? A ďalej pokračujem pridávaním mäska k zelenine?

28. júl 2015

A ešte jedna otázka, môžem pri zavádzaní vločiek-lepku do zeleniny, dať zároveň na večeru ryžovú kašu prvý krát??? Ďakujem

28. júl 2015

@ibionndai obilniny sa odporúčajú začať zavádzať ryžou, takže do zeleniny pridať ako prvú bezlepkovú ryžu, keď bude tolerovaná potom prejsť na tie s lepkom. keď zavediete všetky lepkové obilniny v poradí ako v článku, máte zavedený lepok /nemusia byť všetky je to na vás, ale dodržala by som od najmenšieho po najvyšší obsah lepku/. potom pridajte mäso, ak by bol problém, že ho dieťa odmieta /obe moje deti/ tak môžete dávať strukoviny /červená šošovica, cícer, hnedá šošovica, fazuľa mungo azuki/ varené spolu s obilninou, vtedy je to plnohodnotná náhrada za živočíšne bielkoviny.
Platí zásada, že v jeden deň sa zavádza iba 1 nová potravina.

28. júl 2015

🙂 Ste veľmi zlatá, konečne tomu začínam rozumieť 🙂 a keď zavediem ryžu so zeleninou, možem ju potom dať aj na večeru? Alebo zaviesť večere až po zavedení všetkého?

28. júl 2015

@ibionndai večeru môžete zaviesť, ak už dieťaťu nestačí mlieko, alebo až sa tak rozhodnete. môžete to urobiť ako ste písala.
mne sa osvedčila na večeru u oboch detí čistá zelenina, ak zjedli niečo s mäsom al. obilninovú kašu mali nekľudný spánok. kaše dávam obom deťom na raňajky.

28. júl 2015

Ešte raz ďakujem za trpezlivosť 🙂

28. júl 2015

Baby poraďte aká beba haačkova je dobrá pre mesačne dieťatko

30. sep 2015

@deanka18.2.2009 no toto je skôr otázka na pediatričku dieťaťa, čo viem, tak h.a. mlieka predpisujú lekárky. a predpokladám že H.A. 1 je od narodenia

30. sep 2015

@petruldo je uz aj druha časť? Krasne dopodrobna opisane recepty. Škoda že som to nenašla skôr.

9. okt 2015

@petruldo našla som🙂 Idem čítať🙂

9. okt 2015

Toto som hladala! 🙂 Ale nedaju sa mi zobrazit rozpisy :( Je moznost ich nejako poslat, prosim?

2. jan 2017

@sonikca ahoj, no neviem prečo zmizli. skúsim doma pohľadať, ale neviem či nájdem, od napísania článku už mám 2. PC tak to bude komplikované

5. jan 2017

Začni písať komentár...

Odošli