Cieľom tohto článku je aspoň trocha priblížiť/vysvetliť prečo je dôležité dodržiavať odporúčania na vek, od ktorého je vhodné zaraďovať do príkrmov určité druhy zeleniny.
Chcem upozorniť hlavne na červenú repu – cviklu a špenát. Veľa mamičiek ich zaraďuje hneď medzi prvou zeleninou. Odporúčajú sa najskôr od 10. mesiaca.
Prečo je tomu tak, popisujem nižšie.
Dusičnany sú v rastlinách prirodzenou zložkou a nie sú sami o sebe toxické. Dusičnany sa stávajú problémom vtedy, keď sú redukované na dusitany. Nadmerný obsah dusičnanov v potravinách môže znamenať pre človeka riziko, najmä pre novorodencov a malé deti.
Rozdelenie zeleniny z pohľadu akumulácie dusičnanov:
Pre tie, ktoré preferujú čísla :
Faktory zvyšujúce obsah dusičnanov
Obsah dusičnanov v rastlinách ovplyvňujú všetky zdroje dusíka, ktoré rastlina prijíma z pôdy, z hnojív, dažďa, závlahovej vody a emisií vo vzduchu. Značný vplyv na proces hromadenia dusičnanov v zelenine má každoročne sa meniaci hydrometeorologický faktor, najmä vlaha, teplota a slnečný svit. Problémová je skleníková a rýchlená jarná zelenina, ktorá obsahuje až niekoľkonásobne vyššie množstvo dusičnanov ako poľná či záhradná zelenina.
Najvyššia koncentrácia dusičnanov sa nachádza v žilách listov, stopkách, stonkách a hlúboch. Najnižšia v listových čepeliach a plodoch. V šupkách a povrchových vrstvách plodov býva koncentrácia vyššia, ako v dužine. Preto je dôležité, ktoré časti rastliny sú určené na konzum.
Dusičnany v nízkych koncentráciách nie sú pre zdravého a dospelého človeka škodlivé. Súvisí to s ich pomerne rýchlou likvidáciou v obličkách. A tu prichádza to povestné ALE. Ako vieme, obličky malých detí dozrievajú – vyvíjajú sa, niekde sa uvádza že do roka, niekde do troch. Ďalší dôležitý fakt je, že dusičnany sa chemickým procesom redukujú na dusitany, ktoré vyvolávajú methemoglobinémiu. V skratke, dusitany sa naviažú na henoglobín a ten už nie je schopný prenášať kyslík = dojčatá sa dusia. Vonkajšími prejavmi je sivomodrá alebo modrofialová farba slizníc a pokožky na periférii.
Kto má rád skoro hororové čítanie, prečíta si niečo o viazaní sa dusitanov na amíny.
Ďalej dusičnany vo vyšších koncentráciách môžu ovplyvňovať imunitný systém, enzýmy v tráviacich orgánoch, vstrebávanie živín, metabolizmus vitamínu A a funkciu štítnej žľazy.
Pár rád na záver:
#dusicnany #dusitany #cvikla #spenat
ZDROJE:
http://zahradaweb.cz/dusicnany-v-zelenine/
https://babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat/zaciname-papat-dojcene-deti/
http://zahradaweb.cz/o-dusicnanoch-v-zelenine/
https://primar.sme.sk/c/1626764/dusicnany-v-zelenine-uz-nemusia-byt-strasiakom.html
pre 1,4 rocnu, som z toho uplny pako, ma kopec intolerancii, neviem uz co mam varit, som z toho na prasky a este ta cvikla v taske...
@dazdovka cviklové rizoto, napríklad, ale s vynechaním masla a parmezánu, náhrada za parmezán https://www.bioland.sk/rastlinne-mlieka-a-vyrob...
Super peti, este napis prosim o udeninach, bo ked vidim medzi prvymi prikrmami detsku sunku ci parky ze vsak maso tak sa mi nozik otvara...
Moj tak prudom grcal spenat, dala som ho v 7m, odvtedy ho uz nemal.. aj sa ho uz bojim pripravovat
Ma j maly špenatik spapal aj mu velmi chitil ale strasne ho zapieklo zatial nedavam
Začni písať komentár...
dakujem za uzitocny clanok 🙂 ako a s cim prosim pripravit cviklu (mam od svokrovcov za tasku)? Nemam fantaziu, prepac prosim, ze ti to tu mimo temu otravujem, vymazem... Dik <3